:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,739,189
Активни 667
Страници 24,092
За един ден 1,302,066

Екоцентралите ще оскъпят тока с 15%

Заради многото вятърни и слънчеви електроцентрали, които предстои да влязат в действие, токът ще поскъпне с около 15%. Това заявиха двамата шефове на НЕК Любомир Велков и Мардик Папазян.

Сред най-новите такива проекти е и подписаното тържествено в присъствието на премиера в началото на миналата седмица споразумение с американската AES за вятърен парк край Каварна. По време на церемонията проектът бе представен като голяма инвестиции от 270 млн. евро, но в действителност по закон НЕК е длъжен да купува тока от такива съоръжения по цени, които са до 8 пъти по-високи от нормалните. "Българите ще трябва да плащат за екологията, което не е евтино удоволствие", коментира Папазян.

"Предварителните тестове показват, че например вятърните централи достигат максимална мощност между 2 и 6 часа сутринта, когато ние се чудим какво да правим с останалите ни централи. И ще се налага да изключваме евтините си мощности заради "зелените", оплака се той.

За сметка на алтернативните източници поскъпването на тока ще се усети по-остро през 2010 г. НЕК обаче смята още в началото на следващата година да поиска от ДКЕВР вдигане на цената заради топлофикациите, обяви Любомир Велков. Причината е, че тази година, за да задоволи топлофикационните дружества, регулаторът увеличи много изкупната цена на тока, който се произвежда от тях. Само това е стопило печалбата на НЕК с 45 млн. лв. Допълнителна нестабилност създава и обстоятелството, че кризата затвори много производства и в Европа се появиха излишни енергийни мощности, което намали цената на тока. Това пречи на НЕК да печели толкова много от износа, колкото преди, обобщи Велков.
55
2543
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
55
 Видими 
22 Декември 2008 02:00

Бърза сметка:
270 милиона евро делено на 56 турбини
= 4.82 млн. евро (9.43 млн. лв) за една турбина

Една турбина е един пилон, една гондола с един ел.мотор вътре и три перки. Изключая перките, които може би поради размера си, са по-екзотичната част от тази технология, всичко останало е от стандартно, по-стандартно. Но струва близо 10 милиона лева едното. Ако може някой да обЯсни как става този фокус, ще чакам с най-голямо нетърпение. Защото не вярвам тая цена да не е надута поне 4 пъти. Дотогава (а вероятно и след това, понеже достоверно доказателство няма да бъде дадено), обяснението ще бъде в:
НЕК е длъжен да купува тока от такива съоръжения по цени, които са до 8 пъти по-високи от нормалните.


Т.е. ето как "зелените" технологии ще си спечелят врагове. И мен вече май ме спечелиха...

Натиснете тук


Редактирано от - Стаксел на 22/12/2008 г/ 05:37:24

22 Декември 2008 05:57
Цената на перката е надута около 4 пъти. Виждал съм проектно-сметна документация на американскио И аналог. Стаксел е прав във всичко .Само едно уточнение - моторът горе е в режим "генератор". Което не се отразява на цената .
Колкото за печеленето на врагове от "зелените " - ами то всеки който се понапъне да мисли веднага вижда че главната им цел е да му бръкнат в джебето и автоматично им става враг.
22 Декември 2008 06:18
Започнаха глупостите от ядреното лоби. И вие като едни лапнишарани им се връзвате.

Защо не видите колко дава НЕК в момента за АЕЦ"белене" - колко стотици милиони на годидина и колко ще дава 2010 за Вятърни генератори. Защото АЕЦ"Белене" няма да даде ефтин ток поне до 2013-та година (ПОНЕ), ако въобще произведе ефтин ток де. До тогава инвестицията АЕЦ"БЕленЕ" ще оскъпява тока много много повече от ВЕИ.

Прочее. ДКВЕР всяка година (ВСЯКА ГОДИНА) коригира преференциалната изкупна цена на тока от ВЕИ. Колкото повече е %-та на ВЕИ толкова повече намалява цената.

Мислете преди да се говорите.
22 Декември 2008 06:36

Абадабчо,
Първо, аз не съм от ядреното лоби, а от петролното такова.
Второ, това, че сметките за АЕЦ (евентуално) са надути, основание ли е да се надуват и сметките за перките???! Това ли е принципа в енергетиката - надуване до колкото поеме?!

22 Декември 2008 06:55
абадабчо , токът не е като тиквите да ги набереш наесен па да ги продаваш кога ти кеф. Ядрените централи осигуряват стабилно захранване И във върховите моменти когато потреблението е най-голямо , а токът е най-скъпо ПЛАТЕН. Повтарям - в тези критични за системата пикови моменти диспечерите разполагат с ГАРАНТИРАНИ ядрени мощности напълно управляеми в зависимост от необходимото за момента натоварване.
. На твойте перки може ли да се разчита ? Ми прочети какво казва човека горе - ветърните генератори произвеждат най-много ток когато от ток няма никаква нужда . Т.Е. - просто НЯМА НУЖДА от тях бе пасатчо.
И за нещо дето няма нужда от него да плащаш 8 пъти по-скъпо от средното ? Верно требе да си луд или приклещен в "зелено" терористично движение.
22 Декември 2008 07:24
Воцляк,

Ядрените централи осигуряват стабилно захранване И във върховите моменти когато потреблението е най-голямо


Извинявй, но не разбираш много как работи ел. мрежата и ел. централите. Като за начало - АЕЦ НЕ осигурява ток във върховите моменти, когато потреблението е най-голямо. Нека те светна нещо за атомните централи - те не са като лампичките на коледната елха да святкат и да загасят когато си искат - реактора се зарежда с гориво и се програмира за константна производителност следващите няколко МЕСЕЦА.
Проблема със върховите натоварвания се решава или със ТЕЦове на газ, които могат да се пуснат бързи и да се спрът бързо, или със ВЕЦове, ПАВЕЦи и т.н., НО НЕ И С АЕЦ. Иди прочети повече.

Прочее. Човека горе не е никакъв експерт в областта ( ВЕИ) , че да му имам мнението за каквото и да е. Вятърния парк още не е построен, но той вече знае, че ще произвежда ток когато не му трябва. От къде на къде? Направено ли е изследване по въпроса, наблюдения, къде са? искам да ги прочета - не искам той да ми го преразказва.
22 Декември 2008 07:28
Стаксел

Мисълта ми беше друга. Не оправдавам надуването на сметките по принцип, но идва голямото НО. Ще се съгласиш, че трябва да приотиризираме нещата. Да видим - кое най-много надува сметките и защо и след това да заклеймяваме.

В държавата с най-големи загуби при пренос на ел. енергия в ЕС и със най-много употребена енергия на единица БВП разхищенията са ОГРОМНИ. НЕК се управлява неефективно и т.н.

Не се фащай на въдицата на първия фитил дето ти пуснат, че ВЕИ са сравнително скупи - да може и да е така, но бъдещето е в тях, нямат алтернатива - нито ТЕЦ нито АЕЦ нито ВЕЦ могат дългосрочно да решат енергийните ни проблеми. Въпрос на време е да улегне технологията, затова я субсидираме.

P.S. Защо им вярваш на тези двамата? Защо взимаш за чиста монета това което ти говорят? Със какви факти са го подкрепили?

Не знам. Не знам.
22 Декември 2008 07:41
абадабчо , ти съвсем изперка , братчед.
То е ясно че АЕЦ работят постоянно и са в ОСНОВАТА на пирамидата , а пиковете се покриват с по-дребни генератори ( които дават и по-скъп ток , де ).
Ама я да те питам АКО баш тогава некой блок на АЕЦ изключи ( като в случай на безветрие за перките да речем ). Нема ги 1000 МВ от базата , основата , най-евтината съставляваща на пирамидата баш в момент на пиково натоварване. Ти си диспечер . Ха сега де ?
Какво ще включиш ти тогаз да покриеш върховото натоварване бе повей морен ?
Колко газени ламби бързо ще включиш да заместиш един блок на АЕЦ спрял поради безветрие , примерно ?
Ще хукнеш да духаш на перките в 2200 ?
22 Декември 2008 08:07
VOCI

Не разбирам много какво говорис. В момента ел. мрежата (в България) е проектирана около АЕЦ-ите, т.е. АЕЦ–а да може да работи постоянно и да му се изкупува всичкия ток, а ако има промяна в ел потреблението да се пускат ТЕЦчета и ВЕЦчета. Не разбирам какво е по-различно това от ВЕИ варияната, когато като няма вятър (т.е. промяна на снабдяването/доставката) да се пускат ТЕЦчета и ВЕЦчета. Никъде по света АЕЦ-а не работи самостоятелно, това което получаваше е СИСТЕМА от АЕЦ и ТЕЦчета, ВЕЦчета, които да отоговарят на търсенето на електричество.

Колебанията в доставките/търсенето е проблем, който одавна е решен, това че "няма да има вятър" не е нещо по-различно от това, което правят диспечерите постпянно - вскеи ден - когато се приберът хората вечер и следобедното върхово употребление на климатици. Защо си мислиш, че ВЕИ е нещо по-различно?

Стига говори глупости, ами чети повече.

22 Декември 2008 08:12
Още повече, VOCI, вече системата вече се автоматизира и съвременните ел. мрежи (децентрализираните, модерните, интелигентните) които се строят в ЕС са направени да се съобразяват с тези колебания и автоматично да реагират на тези колебания.

Чети повече, не говори глупости. АЕЦ-а няма място в децентрализирания и либерализиран пазар на ел. енергия.
22 Декември 2008 08:19
Дядо ми казваше : видиш ли глупак - отстъпи . Не можеш да се разбереш с него. Така че аз се предавам. Попътен ветър.
22 Декември 2008 08:22
Пак ли спорите кой ток е по-убав?
Има един класически закон: "В природата нищо не се губи".
С елементарна смяна на знака получаваме също тъй верния закон: "В природата нищо не се печели".
22 Декември 2008 08:44
Не спорим кой ток е по-хубав то е ясно хаха

Спорим, защо аудиторията се връзва на бъртвежите на теа двамата.
22 Декември 2008 09:28
Абе, там около Каварна нямаше ли и газ и е под налягане?
Като има безветрие шъ пуснат газта да духа у перкете.
Може по евтино да излезе!
22 Декември 2008 10:04
Рекорден екологически растеж на БВП!

На ветрените мелници верно им се кефят само разни кукундрели. Бъдещето е на екологическата енергия от лайна и пръдня.
22 Декември 2008 10:05
аз от ядрени централи не разбирам, но имам достатъчно обща куртура, за да кажа, че докато не намерят ИЗПОЛЗВАЕМ начин за рециклиране на отработеното ядрено гориво, сегашната евтиния на "атомната ел. енергия" един ден ще ни излезе през носа. финансово и буквално ...........
тук не включвам повишения риск от аварии и малоумното бг изпълнение да се строи нова мощност в един доказано сеизмично опасен регион.
но със "стратези" като отявления давалераджия и очевиден дървеняк овчаров няма какво друго да се случи.
разбира се, не той е проблемът, а ние самите -че ги държим тия нещастници на власт.
22 Декември 2008 10:12

Въпрос на време е да улегне технологията, затова я субсидираме.
P.S. Защо им вярваш на тези двамата? Защо взимаш за чиста монета това което ти говорят? Със какви факти са го подкрепили?


Абадабчо, а ти сигурен ли си, че с надуването на цената се субсидира технологията, а не някой тенхнологичен (човешки) фактор?! Второ, имай в случая малко уважение към думата технология - тук става въпрос за технология от преди не знам колко десетилетия - перка с мотор, който работи в режим генератор. Ако ставаше въпрос за технология за хибриден автомибил или АЕЦ щях да се хвана на тия приказки. Но не става въпрос за това. Аз също съм инженер, макар и не по тая част, но все пак имам идея за сложността. Точно затова и няма нужда някой да ми казва колко струва един пилон, една гондола и един електромор (може да съм изпуснал редуктора примерно (редуктор са неколко зъбни колела служещи за промяна на оборотите/въртящия момент)). Единственото, което нямам идея колко може да струва са трите перки. И Воци казва, че е виждал проектосметната им документация (не очквах късмета да попадна на такъв човек, ама ей го...). И да, склонене съм да му вярвам, щото горе долу и при перките имам идея за какво иде реч. Ти можеш ли да покажеш със също таква документация обратното???! Накратко: както казах и в първия си пост, много, ама много трудно някой ще ме убеди, че един от тия пилони може да струва почти 10 милиона лева! Т.е. Вие, Абадабчо, "зелените" лъжете. И ако лъжете за това, за което мога да ви хвана, защо да ви вярвам и за останалото?

22 Декември 2008 10:13
От вятър ток шъ праим, а? Вятър работа... Но щом е в името на екологията, нека! Само не знам дали можем да си го позволим. Ходили ли сте някога в Немско? Особено в северозападната част на страната - ветрените генератори са повече от дърветата там. Но си знаят - скъпо е, но за сметка на това - неефективно. Ма зелените са силни, пък държавата богата...Виж, франсетата са по-далновидни - градят АЕЦ-ове кат невиждали - не са толкова богати, но пък знаят - немците все ще имат нужда от ток...
22 Декември 2008 10:14
Живеем в страната на парадоксите !
22 Декември 2008 10:20

Tray,
според мен (тук вече говоря само от обща култура) проблема с ядрената енергия е преди всичко безопасността. Защото не забравяй, че "обема" на ядреното гориво се мери в килограми (т.е. не заема много място) и може да се намерят места по света (все още има доста пустиняци) където да се държи (също зад дебел бетон и каквото е там). Но едно е да направиш бункер за неколко килограма отработен уран, друго е да намериш място за примерно хилядите тонове пепел от изгорели въглища от ТЕЦ-овете... Т.е. отработеното гориво не смятам, че е сериозен проблем. Дето се вика, един ден може би ще можем и да го засилим примерно към слънцето и да се отървем от него по най-чистия възможен начин. Сериозния проблем е безопасността и там наистина трябва да се търсят и дават сериозните гаранции.

22 Декември 2008 10:23
ПАВЕЦ? И защо имаме само един?
22 Декември 2008 10:28

Ще доживем ли, да се направи някакво , , НОВОВЪДЕНИЕ"което да бъде в интерес на МУЧО--демек да плащаме по малко!!!!!
Ех , мечти , мечти.......
22 Декември 2008 10:35
Стаксел - много лесно: 156мв мощтност, делена на 56 централи дава 2.7мв на перка/турбина. инвестициите за един киловат са около 1000 до 1300евро, зависи каква турбина, кога и от къде ще я купиш. така че инвестицията си е точно толко колкото трябва да бъде...
отделно че трябва да се платят разрешителни, подкупи, транспорт, инсталация и други.
вярно че конструкцията е проста, но самата турбина е доста сложна...отиди на страницата на сименс за малко повече инфо.
22 Декември 2008 10:46

много лесно: 156мв мощтност, делена на 56 централи дава 2.7мв на перка/турбина. инвестициите за един киловат са около 1000 до 1300евро

Ама защо смятаме отгоре - надолу (от цената към себестойността)???! Това е сметка колко трябва да струва за да не "подбива" сегашните цени на ел. енергия! Защо не смятаме от долу нагоре - от себестойността към цената?! Нали така трябва да се смята в тоя сектор?!

отделно че трябва да се платят разрешителни, подкупи

Тук ме убеди на 100% и от първия път.

вярно че конструкцията е проста, но самата турбина е доста сложна...отиди на страницата на сименс...

Там има ли проекто-сметна документация? Ако има отивам, ако не...


Редактирано от - Стаксел на 22/12/2008 г/ 10:47:22

22 Декември 2008 10:51
Абадабчо, перката на "вентилатора" има спирачка, не е като теб.
22 Декември 2008 10:53

така че инвестицията си е точно толко колкото трябва да бъде...

Тук също съм съгласен на 100%. Толкова трябва да бъде. За "инвеститора" де, не за плащащите. За тях трябва да е друго, ама то не може всеки да е доволен.

22 Декември 2008 10:56
Стаксел

Първо не разбрах, кои сме ние "зелените" има толкова мн видове зелени, че не разбирам точно като кои ме класифицираш.

Моята теза по тази статия е, че тези двата шефа на НЕК няма никакво основание да им се вярва, че ВЕИ ще оскъпят тока след 10-15%. Те не предоставиха никаква аргументация, защо ще стане това? От къде на къде да им вярвам? Нима вярвам на Р. Овч или на Станишеф, като говорят? Теа са същите.

А колкото до това дали вятърния парк ще е печеливш или не това от много време няма нищо общо със "зелените", които и да са те, а одавне има значение единствено със бизнес, т.е. правене на печалба. И както вяка печалба в България - има и риск ( и то огромен ) от далавера, злоупотреби и т.н. Но това няма нищо общо с цялостната картина.

После. Вятърните генератори като технология имат много аспекти, които са се развили и могат да се развиват, например новите генератори са без скоросттна кутия, pitch control-а на витлата се подобрява постоянно, прогнозирането на вятъра също се подобрява. Въобще генерализирането до "пилон със зъбчатки и витла" е доста погрешно, също колкото и да кажеш "вие, зелените". Технологията не е озряла чак толкова, че да кажеш, че не може да се подобрява вече. ОЩе повече, че основния ценообразуващ фактор при вятърните ферми е цената на стоманата на световния пазар и т.н и т.н.

И не се гледа цената на "пилона", а колко струва на киловат мощност.
22 Декември 2008 10:59
И не се гледа цената на "пилона", а колко струва на киловат мощност.

Това в кой момент?
22 Декември 2008 11:05
OLDMAD
Когато теглиш кредит или си правиш бизнес плана.
22 Декември 2008 11:20
Бизнес-планчето е в два порядъка - краткосрочен и дългосрочен, не се изсуквай като мокра връв.
"Ветренните мелници" и в най-дългосрочен план са губещи, доказано е.
Причината я знаеш.
22 Декември 2008 11:31
OLDMAD

Всичко зависи от цената на изкупния ток. Казвал съм го сто пъти , скоро ВЕИ ще станат по-ефтини от ТЕЦА, не ефтини, а по-ефтини от ТЕЦа, защото цената на въглищата ще се повиши и ще елиминират negative externalityтата при ТЕЦовете, т.е. че в цената на тока от ТЕЦ не се включваше почистването на замърсяването, което е основното, което прави тока от ТЕЦ ефтин.

А АЕЦ–а е нишова технология, доказала, че няма широко приложение.
22 Декември 2008 11:37

Абадабчо,
накратко - не ме убеди. Никоя технологията не е узряла чак толкова, че да кажеш, че не може да се подобрява вече. Това не е основание за непазарно отношение към нея. Всъщност, говоря глупости - електоенергетиката, ако и да може да се нарече пазар, е силно регулиран, изкривен и тясно обвързан с държавата... от там нататък, какво да говорим повече. Още повече, че аз съм убеден (като талибан в корана - без аргументи и без възможност за промяна), че повечето пари плащани за тая технология не отиват за развиването й за подкупи и подобни дивотии. Т.е. няма да споря повече, колкото и да е тъпо това.

22 Декември 2008 11:44
По темата не се дискутира една особеност.
Първо до 2020 год по решение на ЕК, България трябва да произвежда 20% от електроенергията от възобновяеми източници. И това е поради факта, че производителите на такава енергия получават и т.н. "зелени сертификати", които предприятията излъчващи емисии от въглероден двуокия трябва да закупуват. Ако няма инсталирани в страната такива мощности тези сертификати трябва да бъдат купувани от чужбина.
Затова е и големия наплив на чужди инвестиции в тази област.
А иначе цената на киловат произведен от вятър е около 17 ст от нова перка и около 13 ст на киловат от такава втора ръка./Средно се взима по 2500 часа на година годни за производство/
Виж за фотоволтаиците нещата са по-различни, цената на киловат е около 80 ст., което наистина ги прави по привлекателни. Само за сравнение, ако сега инвестирате около 30 000 евро в един фотоволтаичен парк 10 кW /средно по 3 евро на ват/ при 1500 часа средно слънцегреене годишно, приходите ви за година ще бъдат около 12 хил. лева, което автоматично ви прави пенсионер с 1000 лева на месец.
Но тези неща не са елементарни и тази работа не е за всеки.
22 Декември 2008 11:45
Всичко зависи от цената на изкупния ток. Казвал съм го сто пъти , скоро ВЕИ ще станат по-ефтини от ТЕЦА, не ефтини, а по-ефтини от ТЕЦа, защото цената на въглищата ще се повиши и ще елиминират negative externalityтата при ТЕЦовете, т.е. че в цената на тока от ТЕЦ не се включваше почистването на замърсяването, което е основното, което прави тока от ТЕЦ ефтин.
А АЕЦ–а е нишова технология, доказала, че няма широко приложение.


Аз като по-прост предлагам да изчакаме до този момент и тогава да строим мелници и слънчеви огледала.
Засега тока от вятър и слънце е в пъти по-скъп от другите източници.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Декември 2008 11:46
Абадабчо, относно "духането" и "розата на ветровете" сме се дърлили много пъти, вкл. и покрай "Големия адронен колайдер".
Няма смисъл още от пондрелник, таковата...
Успех!
.
P.S. Забравих, във ВЕИ са включени и ВЕЦ!
Интересно защо, цели 20г. нямаме ново строителство на големи ВЕЦ, но беше решено до пазара да се допуснат разни шушумиги с "Мини-ВЕЦ", създаващи проблеми отвсякъде...

Редактирано от - OLDMAD на 22/12/2008 г/ 11:51:03

22 Декември 2008 11:46
Стаксел

Еми как да те убедя, човек? Да ти покажа списък със патентите последните 10 годни при вятърната енергетика ли? Как? Да ти покажа как са се променили последните 10 годни моделите на Enercon, Gamesa и т.н.? Кажи как да те убедя, че ВЕИ имат още много да се развиват? Какво точно искаш да видиш?"

Глей сега каква е работата. Тока от ТЕЦ е ефтин единствено, защото в него не се включва цената на замърсяването, което прави. Разбираш ли го това? Сега се правят опити да се регулира замърсяването да се сложи цена на СО2, ама още реално няма нищо направено по въпроса.

До тогава реално не можем да говорим за конкуренцоя между ТЕЦ и ВЕИ.

А за АЕЦ и конкуренция въобще няма какво да говорим. Факта, че няма изцяло частен АЕЦ никъде по света, а всичките са държавни и/или с държавно участие или гаранции говори достатъчно за себе си.
22 Декември 2008 11:47
rki

Перефразира проблема "кокошката и яйцето". Няма да инвестираме във ВЕИ, защото са скъпи, но те няма да станат ефтини, ако не инвестираме във тях.

Брао бе.
22 Декември 2008 11:51
Този парадокс винаги ме е учудвал: Въвеждаме нова технология /вятърна/ и затова токът ще поскъпне. Или /хлебарите/: Хлябът поскъпва защото въведохве нови машини. А мислех че смисълът от новите технологии е поевтиняване на производството.
22 Декември 2008 11:51
Брао я!
Не знаех, че на българските инвестиции във вятъра се крепи цялата индустрия на зелените мошеници.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
22 Декември 2008 11:53
Неверний,
Средствата оправдават целта.
И ние сме готови да изберем всякаква цел, за да си осигурим тия средства.
22 Декември 2008 12:01
Неверний

правилно посочваш, но това е само в началото след 20 годни ще е тефтин ток ахахах

Опа няма, след 30, щото ще трябва да се препостори ел. преносната мрежа за да е ВЕИ friendly haha

ае пиши ги 40 години най-добре.
22 Декември 2008 12:07
Има и още нещо по темата.
Един собствен фотоволтаичен генератор, съоръжен с новите технологии акумулатори, осигурявайки ви мощност от около 10 киловата за дома, просто ви прави абсолютно независим от централизираното енергоснабдяване, т.е. няма Шушулов, няма нови цени, няма ЧЕЗ, ЕОН и тям подобни.
А на някой това хич ама хич не му се иска.
Между другото и при сегашните цени на слънчевата енергия, инвестицията се изкупува за около 6-7 години.
Останалите до 25 год си ви е жива аванта.
22 Декември 2008 12:18
Mikele

Факт. Обаче онеа ИСКАТ АЕЦ.

Пропусна едно нещо - цената на фотофолраичните системи постоянно пада и ще пада следващите 20-30 години докато не стане практически безплатна.
22 Декември 2008 12:20
А аз, като един непоправим романтик и любител на теорииите за конспирацията, искам да ви питам:
Какво ще речете за легендите за Тесла и неговите хипотетични генератори за безплатна енергия?
22 Декември 2008 12:24
Микеле, защо не го направиш туй дето го предлагаш?
3 евро на ват са най-евтините панели. Системка с такъв размер е 8-10 евра на ват. Та инвестицийката отива на 80 000-100 000 евро. Производството е около 1 квтч годишно от инсталиран ват. Останалото не е трудно за смятане. Системата не е направена да печелят дребни риби. При инсталация с мегавати сметките са малко по-други, възможно е и печалбата да е сериозна, но там е за тези дето вадят стотици милиони и работят само за екологията а не за джоба си.
22 Декември 2008 12:37
Ако само с 15% папазян да си удари гъза в тавана от радост!
22 Декември 2008 13:12
Слушам само за увеличение на това, увеличение на онова! А бре хора, някой няма ли да каже - увеличаваме заплатите и пенсиите?! Само искате да лапате, а нищо да не давате...
22 Декември 2008 15:07
Микеле - по гоер имаше един твой постинг за
до 2020 год по решение на ЕК, България трябва да произвежда 20% от електроенергията от възобновяеми източници.


Изумително - има ли държава в ес която реално ще може да го постигне ? Знам че от нордиците имаше една или две с доста добър процент на възстановяеми източници но 20% дои 2020 не виждам как една германия или франция ще го постигнат - за пустиняци като БГ си е чиста илюзия.
22 Декември 2008 15:29
Това за което пиша е от собствен опит.
Първо експериментирах с home made вятърен генератор. Следващата стъпка беше с китайски от 2 КW. След като изгорих два инвертора и след като перката беше ударена от гръм, не поради невнимание а поради липса на практика сега вече системата се държи стабилно имам 220 волта 2 KW с два инвертора от 24 и от 48 волта практически без ограничение. Но не мога да се вържа с мрежата.
Затова сега експериментирам с фотоволтаиците. Там системата се различава значително от вятърната и ако за вятърната не е ефективно да изграждаш малка мощност то за фотоволтаиците това е определено рентабилно.
Буквално преди дни закупих от новите модели инвертори на Fronius IG 15 - 1.8 KW.
За тези които не са наясно вход 150 - 400 волта постоянно се инвертира в 220 променливо, като автоматично се синхронизира по честота и фаза с мрежата.
Подготвил съм и 800 вата панели, просто трябва да ремонтирам покрива на вилата за да ги инсталирам, но и това живот и здраве ще стане догодина.
За мен този процес е важен за да се убедя на практика с проблемите създавани от електроразпределителите.
22 Декември 2008 15:33
mitkoq, това, че има такова изискване, не значи че ще бъде спазено. И за биогорива се говореше за нек'ви си 5%, а напредъка е нулев.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД