След като доста знакови магистрати се измъкнаха от дисциплинарно уволнение заради изтекла давност при доказани нарушения, срокът за образуване на дисциплинарно производство се увеличава. Корекцията е в проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ), одобрен от кабинета.
Сега дисциплинарното производство се образува до три месеца от откриването, но не по-късно от две години от извършване на нарушението. Проектът предвижда сроковете да бъдат увеличени съответно на 6 месеца и 3 години. В закона изрично ще бъде записано и че когато става дума за накърняване престижа на съдебната власт, сроковете започват да текат от публичното оповестяване на действията на магистрата. Тази промяна трябва да пресече възможността да се повтори казуса със зам. апелативния прокурор на София Николай Ганчев. Той бе уволнен от Висшия съдебен съвет (ВСС) за уронване на престижа, но ВАС го върна на работа заради изтекла давност. Уволнението на Ганчев бе поискано през юли 2006 г., след като от материали на МВР стана ясно, че през 2004 г. той и окръжният обвинител на Русе Люлин Матев са имали "нерегламентирани и користни връзки с ръководителя на русенска престъпна група" - Илиян Пенев-Мацола.
Промените в ЗСВ трябва да уредят и финансовия статут на изборните членове на ВСС. Неуредиците в сегашния закон доведоха и до скандала с обезщетенията от около 60 000 лв., които членовете на ВСС взеха за това, че напускат съдебната власт. Ако промените минат, в закона вече ще пише, че както и магистратите кадровиците получават по 2% върху заплатите си за всяка година трудов стаж. Индексът за прослужено време не може да е над 40%. И членовете на ВСС ще имат право на две бюджетни заплати годишно за облекло, ще бъдат осигурявани за сметка на съдебния бюджет, ще имат по 30 работни дни отпуск, плюс по още ден за всяка година юридически стаж, и при освобождаване от длъжност ще получават до 20 брутни заплати.
Прословутата Единна информационна система за противодействие на престъпност вече ще е отговорност на ВСС, а не на Министерството на правосъдието, което повече от 10 години не можа да се справи с изграждането. От 1995 г. досега в проекта са вложени над 14 млн. лв.
Съдебните актове вече ще трябва да се публикуват в интернет незабавно, а не на всеки три месеца. Все още има съдилища, където законът не се изпълнява, сред които е и Софийският градски съд.
Корекцията е в проекта за промени в Закона за съдебната власт (ЗСВ),
Оптимисти!