Президентът Георги Първанов ще говори пред сесията на Общото събрание на ООН на 12 септември под номер 6. Втори в листата на хората, които ще направят изказвания пред представителите на световната организация, е Джордж Буш. Това обяви вчера външният министър Соломон Паси, след като бе изслушан от парламентарната комисия по външна политика, отбрана и сигурност.
"Информирах депутатите, че вече е постигната договореност президентът Георги Първанов да говори пред Общото събрание", каза Паси. През септември България поема председателството на Съвета за сигурност на ООН.
Вчера Паси бе извикан във външната парламентарна комисия по настояване на депутатката Ирина Бокова. Тя поиска да разбере защо България се е "въздържала" за продължаване на срока на мироопазващия контингент в Босна и Херцеговина. "Тази наша позиция в Съвета за сигурност е едно от най-мъдрите дипломатически решения, които сме вземали", каза след изслушването министър Паси. Според него имало слаба тенденция на сближаване на позициите между страните-членки на ЕС и на САЩ. "Радостното е, че в това сближаване България играе видима роля", обяви Паси.
"Смятам, че резултатите от гласуването ни в Съвета за сигурност са много добри, и мисля, че хората, които сега не са съгласни с него, ще имат достатъчно време да се убедят в обратното", добави външният министър. Позицията "въздържал се" в случая била много балансирана и защитавала националния и регионалния интерес. Много рано било да се каже как България ще гласува сега по въпроса, защото все още нямало конкретни текстове на резолюцията.
ЕДНО КЪМ ЕДНО
Ирина Бокова:
"Факт е, че от една страна, ние сме съавтори на резолюцията, която бе внесена в Съвета за сигурност, а от друга, се въздържаме. Без съмнение това не е обикновена проекторезолюция, която да не засяга в такава степен България и региона. Ставаше дума за продължаване на мандата на мироопазващите сили на ООН в Босна и Херцеговина - един изключително важен въпрос от гледна точка на стабилността в региона. Затова и поисках комисията да покани министър Паси и да обсъдим този въпрос. За съжаление не мога да кажа, че чухме от него достатъчно убедителни аргументи в полза на това защо България се е въздържала от гласуване."
|
|