57 000 пълнолетни българи ще избират един мажоритарен депутат, изчисли експертната група, която твори нов закон за избор на народни представители. На практика един депутат ще се избира от голям столичен квартал. Според експертите с новия закон средната "цена" на един депутатски мандат ще падне до 12 000 гласа.
Работната група от експерти, сред които Михаил Константинов, Юлий Павлов, Димитър Димитров и Илия Божинов, представи проекта за нов избирателен закон на политиците. Емил Кошлуков от НДСВ, Едвин Сугарев и Иван Иванов от СДС, Николай Камов от Коалиция за България, Евгений Бакърджиев от БДС "Радикали" и Петя Шопова от Републикански съюз приветстваха проекта.
България ще се раздели на 119 едномандатни избирателни района (ЕИР), като в един район населението трябва да бъде около 57 000 души. Последният, 120-и район ще обединява гласовете на всички българи в чужбина, които ще избират съвместно 1 депутат.
Останалите 120 депутати ще се избират пропорционално - по национална партийна листа. За целта ще се гласува с две бюлетини: малка - за 1 мажоритарен кандидат, и голяма - за 1 национална партийна листа.
Прагът от 4% се запазва, но една партия, която има поне двама мажоритарно избрани депутати, ще може да вкарва депутати и от пропорционалната листа, въпреки че не е минала избирателната бариера. Резултатите накрая ще се изчисляват по метода Хеър, а не както досега - по метода Д'Ондт.
Експертите представиха на политиците и идеи за нова система, по която ще се гласува на общинските избори догодина. При вота за общински съветници може да се въведе преференциална избирателна система - т.е. ще се даде право на избирателите да преподреждат имената на кандидат-общинарите в партийната листа. Всяка община ще бъде разделена на относително равни по население райони, които трябва да изберат 4 общинари. София например ще бъде разделена на 15 района, а най-малките общини ще имат само 2 района.
|
|