Инспекторатът към правосъдния министър вече ще проверява дейността на върховните съдилища и прокуратури, както и на самия Филчев. Това на практика реши парламентът вчера, приемайки поредните промени в съдебния закон. Досега в закона изрично се забраняваше на правосъдния инспекторат да проверява Върховната касационна прокуратура, Върховната административна прокуратура, главния прокурор, Върховния административен и касационен съд. При поправките този текст е отпаднал. Инспекторатът проверява движението на следствените, прокурорските и съдебните дела.
Отсега нататък правосъдният министър вече ежегодно ще прави обобщен доклад за дейността на всички звена на съдебната власт и освен във Висшия съдебен съвет ще го внася и в парламента. Досега законът не предвиждаше подобно уведомяване на Народното събрание за свършеното от Темида.
Депутатите гласуваха вчера и промени, според които кадровите предложения за назначаване, повишаване, понижаване и освобождаване на магистрати ще се внасят от техните шефове, но чрез правосъдния министър. Това се прави, защото в министерството ще се пазят кадровите досиета на магистратите.
Срещу промените отново се обявиха Йордан Соколов и Димитър Абаджиев от СДС, които ги определиха като противоконституционни.
На среща с еврокомисарите, които ще оценяват напредъка на България към ЕС, Антон Станков заяви, че се надява съдебният закон да бъде приет до края на седмицата. "Единственото, което казаха, бе: Поздравления!", обяви правосъдният министър.
Антон Станков заедно с колегите си Милен Велчев, Милко Ковачев и главния преговарящ Миглена Кунева, представиха напредъка на реформите пред Мортен Юнг-Олсен. Той е шефът на екипа, който ще изготви през октомври доклада за напредъка на България в реформите и преговорите с ЕС.
|
|