Децата, жертви на домашно насилие, ще бъдат извеждани незабавно от семействата им. Те вече ще могат да стоят под полицейска закрила 48, а не 24 часа, да бъдат приютявани в домове, настанявани в приемни семейства и дори осиновявани, след като съдът отнеме родителските права на бащите и майките им. Това предвиждат поредните промени в Закона за закрила на детето, приети от кабинета вчера.
Общинските служби за социално подпомагане вече ще са страна по делата за отнемане или ограничаване на родителски права. Към тях ще бъдат създадени комисии за закрила на детето с участието на експерти от различни служби.
Общинските служби ще могат незабавно с административен акт да извеждат от семействата им застрашени деца, без да чакат съдът да се произнася за ограничаване или отнемане на родителските права, както е сега. Крайната мярка - разсиновяване и осиновяване, пак ще се решава от съда. Кандидатите за осиновители ще бъдат тествани и обучавани за родителски умения.
Децата в риск ще бъдат настанявани при баби и дядовци, роднини или в приемни семейства, които държавата ще подкрепя финансово. Онези, които искат да гледат деца, без непременно да ги осиновяват, ще получават по 1 средна за страната месечна заплата. Бюджетът и сега е предвидил пари за приемни семейства, но поради липса на подзаконов акт това още не се практикува, обясни социалният зам.-министър Христина Христова. В момента имало само 10 приемни семейства, но те получавали пари извън бюджета.
Майките вече няма да могат да изоставят децата си в социални домове просто защото така са решили, каза още Христова. Това ще става само ако се докаже, че те нямат обективна възможност да ги гледат. Майките могат да оставят децата си в дневни центрове, ако не могат да ги гледат. Като се изчерпят всички възможности, децата им ще бъдат отнемани и настанявани в приемни семейства или давани за осиновяване.
каре
Отнема се дете от семейството му, когато родителите:
- са починали, в неизвестност са или са с ограничени родителски права;
- трайно не полагат грижи за детето си и нямат основателна причина да не го правят (например не страдат от краен недостиг на средства);
- са увредени или поради друга причина нямат обективна възможност да гледат детето си;
- системно прилагат насилие върху детето.
|
|