Не ме теглеше, защото на нещо смешно не можеш да реагираш с прекален патос; ставаш смешен и ти.
Все пак се замислих за произведението и символиката му. Стори ми се нелеп не толкова фактът на създаване на разтропаното произведение, колкото това, че под него ще дефилират безброй низши, средни и висши еврочиновници. От които гражданите на континента очакват рационалност, единство по съдбовните въпроси и безкористна служба. Беше си нелепо и преди разобличението, направено от чешкия вицепремиер Александър Вондра, който разкри, че колективното авторство е фалшификат, а не е дело на 27 художници от страните-членки. Още по-нелепо стана впоследствие.
Част от работата на артиста е да провокира. Има такива права. Има право и
да пообиди цели нации,
държави и вероизповедания, ако може да издържи пред съда на съвестта си и пред обикновения съд. Салман Рушди докачи ислямистите и Иран му издаде смъртна присъда, а Саша Барон Коен направи от страната Казахстан посмешище във филма си за Борат. Обидата понякога раздвижва мозъци и пренарежда ценности, започнали да хващат мухъл.
Но има места, институции и области, които не са пространство за провокации, защото са символ на скелет от ценности, които крепят мирозданието ни. Символът по принцип се нуждае от двойна доза консерватизъм и ритуалистика, иначе не действа, не го уважават. Покрай него не уважават и това, което символизира.
Можеш да карикатуриш герба във вестник, но не можеш да туриш карикатура върху националния си флаг. Можеш да направиш рап клип, в който гвардейци се замерват със сутиени, но не можеш да освежиш с танц на ансамбъл от травестити полагането на цветя пред гроба на Незнайния войн.
Можеш да нарисуваш кмета като кралски пудел, но не можеш да сложиш пудел за кмет.
Ако го правиш, то не си просто палав и разкрепостен симпатяга, а обикновен глупак.
В ролята на такъв глупак изпадна чешкото председателство, а покрай него и ЕС, с горния трисмислен фалшификат.
Ще призная, че съм от хората, които харесват хумора на Бойчев и Кулеков, смятам ги за талантливи хора. Ако си спомняте обаче, те формираха президентска двойка за едни избори преди години и всяка вечер ни забавляваха от телевизионния екран с гегове, ползвайки телевизионно време, отредено за кандидатпрезидентска агитация. Това ми се виждаше малко гнило, само че някак дълго избягвах да си го формулирам защо.
Ето - правя го чак сега.
Ентропията на видове поведения, хаосът в жанровете, когато се касае за театъра на обществения организъм, не е само белег за началото на декаданс. Белег е за нещо по-напреднало -
за разцвет на културна и морална криза
Ако пазиш гаврата за олтара, а в шоуто търсиш величие и духовност, ти си вече увреден - като личност. Но то важи и за държавите, и за съюзите.
Нахлуеш ли в областта на сериозното в костюма на палячо, ти не опровергаваш себе си, защото самият палячо е матрица за опровержения и десакрализации; ти опровергаваш сериозното. Само че, когато сериозното изчезва, това не решава сериозните проблеми. А просто задълбочава чувството за парад на безсмислието и като следствие - чувството за трагизъм.
Ако си смешен и искаш да си президент, то значи, че самото управление е клоунада. Тогава обаче вече няма ценност, която да е в безопасност - включително ценността на семейството, на националното, на живота...
Мен не ме обижда това, че някой е изобразил България като тоалетна - виждал съм страната си и като лагер с телени мрежи, и като кошара за добитък, чувал съм за нея такива неща, че няма да ми стигне нецензурният речник, за да ги изброя. Нещо повече, мислил съм си такива неща и аз, писал съм ги и вероятно ще ги пиша в бъдеще, защото твърдя, че не венцехвалене иска родината от човека си, а посочване на кривиците иска.
Но портите на ЕС не са място за кодош със страните-членки. Най-малкото защото този Съюз още търси своята идентичност и не я намира особено лесно. Палавият скулптор Давид Черни и несъществуващата Джелебова нямат особена вина за чувството, че
ЕС не представлява все още авторитетна и последователна организация,
която знае какво иска и че може - примерно, да спре война, да уреди енергия за членките си, да предпази гражданите си от безработица и израждане.
Че как да е такова нещо, когато всеки палячо може да се криви на света от високите й порти?
Затова не е в Черни работата, а във високите порти. Нещо им липсва, дано го намерят по-скоро.
"Ентропа", която се оказа, че е замислена като много по-голяма провокация, отколкото изглеждаше. |
България - това звучи нужно
Разни интерпретации върху една арт инсталация - независимо кой й е авторът
Художественото пано, наречено "Ентропа", е създадено по повод чешкото председателство на Европейския съюз. По-късно обаче се разбра, че чешкият художник концептуалист е подвел чешкото правителство и направил сам провокативната инсталация, вместо да привлече колеги от страните-членки на ЕС. Измислил си е и брошура, в която се изказват тези несъществуващи художници, измислил им е и имена, и изказвания. Елена Джелебова се оказа част от неговата измислица. Докато се разкрие това, българските институции реагираха негативно: Бетина Жотева, говорителка на Постоянното представителство на България към ЕС, поискала скандалната инсталация, изложена на входа на сградата на Европейския съвет в белгийската столица, да бъде премахната, а външното министерство извика за обяснение чешкия посланик у нас Мартин Клепетко, който, по информация от ведомството, "проявил разбиране".
Мотивът за негодуванието на институциите -
България е представена на паното по недостоен и обиден начин, уронващ престижа й. Викове на възмущение и викове на одобрение ще се кръстосат в непримирима битка за това що е България. Ала вместо да изпадаме в патетично омерзение или в патетично възхищение срещу художествената творба на чешкия мистификатор, по-приемливо според мен е да реагираме със смях. Защото винаги е по-добре да гледаме с усмивка на самите себе си, не с гордост или предразсъдъци.
Две лесни интерпретации на инсталацията веднага се набиват на очи. Едната е на институциите и патриотарите - искрено негодувание: Помощ, бият Паниковски! Другата е на отвратените - горещи приветствия: А така, хак ви е!
Има обаче и други начини да се тълкува инсталацията на Давид Черни, не толкова еднозначни и по-приемливи. Например в ключа на Бахтин: за материално-телесната долница и най-вече за народно-опозиционната култура през Средновековието. Забележително е, че той прави своите изводи на базата на западноевропейската средновековна култура, така че "съзнателно провокативният и вулгарен хулигански жест" (така е описан българският модул в брошурата на Черни, б.р.) би трябвало да е разбираем без проблеми от западната публика. А след като знаем, че народносмеховата култура се възприема от Бахтин като алтернатива на официалната, значи и България като тоалетна също може да бъде възприемана на Запад така: една различна, по някакъв начин дори алтернативна на официалната политика на съюза държава, където неговите практики биват подлагани на пародийно преобръщане, на културно-социална травестия. Което, между другото, никак не е далеч от истината: България търпи укори от Брюксел именно в такава посока - че не се съобразява с практиките на общността, че там като кажат "конфликт на интереси" примерно, тук само повдигат рамене и обясняват, че
нямат приемлива дефиниция на този проблем
Второто: тоалетната като мястото, "където и царят ходи сам". Обаче ходи, няма избор - природата е неумолима, от физиологичните нужди няма измъкване. Дали пък не по същия начин и за Европейския съюз няма измъкване и България винаги ще му е необходима? Тоест страната ни наистина - кенеф е, но пък кой няма нужда от кенеф? България, това звучи нужно! И в този смисъл Брюксел не може без нас, най-малко трябва някъде да си "складира" нечистотиите. Да посочва с погнуса този "склад" и да твърди: Да, има някои несъобразности в общността, но те са съсредоточени тук и тук и ние се борим с тях, колкото можем. Не забравяйте обаче, че човекът е машина и за л...а и, следователно, трябва да имаме клозет. Пък бил той и малко неудобен - понамирисващ и позамърсен. Обещаваме, ще го почистим, но трябва да мине време, моля ви, имайте малко търпение!
Третото: "Сам човек само за тоалетната става". Сиреч, намек за пределната индивидуалистичност на българина, за това, че при него общност така и не се получава. Самият естетически акт в Брюксел е от подобно естество -индивидуалистичен и егоистичен. Както и на българска територия живеем по същия тертип - нехаем за другия, хич не ни пука, важно е аз да се оправя, него вълци го яли. Един художнически протест, макар и неосъзнат, срещу тази липса на солидарност и взаимопомощ в България, която като лудост някаква ни кара да се избиваме един друг, не да си подаваме ръка. Страна, където всеки е за себе си, а властта е срещу всички.
Така че да не се сърдим на автора, че той е намерил многопластов начин да представи присъствието на България в ЕС, който ни дава не една и две възможности за тълкуване. Ето например още едно: пред България трябва да се кляка, не да се стои прав. А най-хубавото в свършеното е, че е намерен език, който всички говорят - телесните звуци нямат нужда от превод. Така посланието достига и до чеха, и до белгиеца, и до гърка, и до холандеца... Важно е обаче да стигне и до българина, което може да стане единствено ако и той се отвори за него, отпуши сетивата си за художествената инвенция, не да се муси начумерен, че, видите ли, той, тя, те мене не ме уважава/т!
Мотивът за негодуванието на институциите -
България е представена на паното по недостоен и обиден начин, уронващ престижа й. Викове на възмущение и викове на одобрение ще се кръстосат в непримирима битка за това що е България. Ала вместо да изпадаме в патетично омерзение или в патетично възхищение срещу художествената творба на чешкия мистификатор, по-приемливо според мен е да реагираме със смях. Защото винаги е по-добре да гледаме с усмивка на самите себе си, не с гордост или предразсъдъци.
Две лесни интерпретации на инсталацията веднага се набиват на очи. Едната е на институциите и патриотарите - искрено негодувание: Помощ, бият Паниковски! Другата е на отвратените - горещи приветствия: А така, хак ви е!
Има обаче и други начини да се тълкува инсталацията на Давид Черни, не толкова еднозначни и по-приемливи. Например в ключа на Бахтин: за материално-телесната долница и най-вече за народно-опозиционната култура през Средновековието. Забележително е, че той прави своите изводи на базата на западноевропейската средновековна култура, така че "съзнателно провокативният и вулгарен хулигански жест" (така е описан българският модул в брошурата на Черни, б.р.) би трябвало да е разбираем без проблеми от западната публика. А след като знаем, че народносмеховата култура се възприема от Бахтин като алтернатива на официалната, значи и България като тоалетна също може да бъде възприемана на Запад така: една различна, по някакъв начин дори алтернативна на официалната политика на съюза държава, където неговите практики биват подлагани на пародийно преобръщане, на културно-социална травестия. Което, между другото, никак не е далеч от истината: България търпи укори от Брюксел именно в такава посока - че не се съобразява с практиките на общността, че там като кажат "конфликт на интереси" примерно, тук само повдигат рамене и обясняват, че
нямат приемлива дефиниция на този проблем
Второто: тоалетната като мястото, "където и царят ходи сам". Обаче ходи, няма избор - природата е неумолима, от физиологичните нужди няма измъкване. Дали пък не по същия начин и за Европейския съюз няма измъкване и България винаги ще му е необходима? Тоест страната ни наистина - кенеф е, но пък кой няма нужда от кенеф? България, това звучи нужно! И в този смисъл Брюксел не може без нас, най-малко трябва някъде да си "складира" нечистотиите. Да посочва с погнуса този "склад" и да твърди: Да, има някои несъобразности в общността, но те са съсредоточени тук и тук и ние се борим с тях, колкото можем. Не забравяйте обаче, че човекът е машина и за л...а и, следователно, трябва да имаме клозет. Пък бил той и малко неудобен - понамирисващ и позамърсен. Обещаваме, ще го почистим, но трябва да мине време, моля ви, имайте малко търпение!
Третото: "Сам човек само за тоалетната става". Сиреч, намек за пределната индивидуалистичност на българина, за това, че при него общност така и не се получава. Самият естетически акт в Брюксел е от подобно естество -индивидуалистичен и егоистичен. Както и на българска територия живеем по същия тертип - нехаем за другия, хич не ни пука, важно е аз да се оправя, него вълци го яли. Един художнически протест, макар и неосъзнат, срещу тази липса на солидарност и взаимопомощ в България, която като лудост някаква ни кара да се избиваме един друг, не да си подаваме ръка. Страна, където всеки е за себе си, а властта е срещу всички.
Така че да не се сърдим на автора, че той е намерил многопластов начин да представи присъствието на България в ЕС, който ни дава не една и две възможности за тълкуване. Ето например още едно: пред България трябва да се кляка, не да се стои прав. А най-хубавото в свършеното е, че е намерен език, който всички говорят - телесните звуци нямат нужда от превод. Така посланието достига и до чеха, и до белгиеца, и до гърка, и до холандеца... Важно е обаче да стигне и до българина, което може да стане единствено ако и той се отвори за него, отпуши сетивата си за художествената инвенция, не да се муси начумерен, че, видите ли, той, тя, те мене не ме уважава/т!