В почти последния момент управляващите ще избегнат мощен скандал с липса на безплатни лекарства. По закон до 31 януари трябва да е готов т.нар. позитивен лекарствен списък, по който здравната каса, МЗ и болниците ще плащат медикаменти. Към момента в листата обаче има едва неколкостотин лекарства от над 2000 нужни. Затова парламентът спешно приема промяна в закона за лекарствата, според която списъкът трябва да е готов до 31 март. Поправката беше гласувана вчера на първо и второ четене в здравната комисия, очаква се това да стане днес и в зала. Първоначално позитивният списък трябваше да е готов на 30 април м.г., но комисията, която изготвя листата, беше сформирана с огромно закъснение, затова се гласува отсрочка до 31 януари.
Подобен списък ще има за пръв път у нас. В него ще влизат всички лекарства, които НЗОК, МЗ и болниците ще са длъжни да купуват без изключение. Освен това препаратите ще присъстват в листата и с цените, на които институциите ще ги плащат. В момента всяка от тях сама определя цени и не се съобразява изцяло със сега съществуващия списък, т.е. може да не плаща медикаменти, включени в него.
До момента от 2056 лекарства, за които производителите са подали заявления за включване в листата, са одобрени едва 605, т.е., ако сега списъкът влезе в сила, пациентите ще могат да получават безплатно само тях. Според част от депутатите вината е в комисията по списъка, която просто не е работила достатъчно. Според здравния министър Евгений Желев обаче работата се бави, защото половината от заявленията са били неточни и са върнати. Той смята, че фирмите са правили пропуски и са се бавели целенасочено, тъй като с новия списък цените ще паднат значително. Причината е, че, за да влезе в листата един препарат, той трябва да има най-ниската цена, сравнено с 9 от най-бедните страни в ЕС. Има пример с лекарство, при което цената пада от 1700 лв. на 170 лв., обясни Желев. Според производители цените ще паднат с около 10-20%.
ИДЕЯ
Лекарите, които изписват повече генерични лекарства, да имат финансови бонуси, предлагат от Българската генерична фармацевтична асоциация. За целта държавата трябва да направи наръчници, в които да се посочва препоръчително съотношение на изписваните оригинални и генерични препарати. Оригиналните медикаменти са доста по-скъпи от другите. Става дума за препаратите, поети от държавата и здравната каса. Идеята е медиците, които изписват повече генерици и така пестят публични средства, да получават като бонус част от тях и да ги инвестират в практиките си.
|
|