Химията и физиката днес не са от най-модерните редове в училищната програма. Вместо това традиционните предмети отстъпват път на нови уроци, в съзвучие с дневния ред на съвременните общества. Тези дни във Великобритания се очаква доклад, който ще препоръча традиционните предмети по индивидуални дисциплини да бъдат обединявани, за да се осигури повече време за часове, насочени към житейски умения като здравословен начин на живот, запознаване с чужди култури и самоусъвършенстване. Новите часове чудесно ще допълнят лекциите по сексуално възпитание и взаимоотношения, които преди седмица правителството направи задължителни за всички училища.
С изготвянето на доклада е натоварен сър Джим Роуз, бившият началник на инспекциите в Инспектората по образователните стандарти, детските заведения и умения (Ofsted). Задачата му, спусната от министъра на образованието Ед Болс, е да анализира дали не е необходимо да се намалят предметите в началното училище и прогимназията. В писмо, цитирано в "Дейли Телеграф", министърът иска от експерта да "изхвърли някои излишни неща".
Някои експерти обаче посрещат на нож идеята, тъй като и без друго училищата са принудени да пестят от уроците, за да отворят място за тестова подготовка (самото изпитване е друг горещ картоф в образователния дебат на Острова). Консерваторите също вероятно ще се възпротивят сериозно на идеята да се посегне на традиционните предмети. Образователният министър в сянка Ник Гиб казва: "Опитите да се режат фундаментални дисциплини винаги завършват със спад в резултатите на учениците. Училищата трябва да се съсредоточат върху изпитани и проверени методи, които са доказали, че действат".
Докладът ще препоръча граматиката и математиката да останат акцент в учебната програма. Но най-вероятно ще предложи по-гъвкави дати за започване на училище за децата, родени през лятото, тъй като има опасения, че те изостават от учениците, родени през есента. Сега в един клас често има деца с по 12 месеца разлика помежду си.
Анкета сред 1500 учители, родители и просветни чиновници, направена за целта на анализа, показва, че училищата в догимназиалния период трябва да се облягат по-малко на предметите и повече на житейските умения и личното развитие на децата. Почти всички анкетирани са убедени твърдо, че рамката на учебната програма трябва да се определя от основни понятия и процеси - лични, образователни и мисловни умения - вместо от съдържание.
ЧЕЛЕН ОПИТ
Над 200 средни училища в Англия вече загърбиха традиционни предмети, за да преподават "умения за живот" като тиймбилдинг и комуникации. За целта в едно се обединяват предмети като история и география. Учебната програма - изготвена от Кралското общество за изкуствата - се фокусира върху приложението и употребата на информацията във всекидневни ситуации. В някои училища се провеждат по 3-часови уроци, в които са записани понякога до 90 ученици. Този модерен подход обаче си навлече немалко критики, че му липсва академична строгост и лишава децата от истински знания. Облаците над новаторите съвсем се сгъстиха, след като на националните тестове миналата година едно от експерименталните училища рязко падна на дъното. Скандалът получи широк отзвук, защото за 5 години "отворените" школа се увеличиха от 8 на 204. Техните поддръжници обаче твърдят, че в новите уроци децата се учат на основни компетенции - как да усвояват знания, да бъдат активни граждани, да се справят с различни ситуации, да работят с информация и да поддържат взаимоотношения с хората.











