:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,837
Активни 663
Страници 26,402
За един ден 1,302,066
Интервю

Нищо не очаквах от демокрацията и нищо не взех от нея

Да мислиш, че може да покажеш всякаква гадост само защото си творец, означава да нямаш нищо общо с това понятие, смята художникът Евгений Босяцки
Снимка: Борислав Николов
Евгений Босяцки
Евгений Босяцки е роден на 21 май 1929 г. в София. През 1947 г. записва в Художествената академия специалност "Стенопис" при проф. Георги Богданов. Илюстрирал е стотици български книги, сред които "Вечери в Антимовския хан" на Йовков, "Прикованият Прометей" на Смирненски, 13 от поетичните книги на Павел Матев, "Антихрист" и "Легенда за Сибин, преславския княз" на Емилиян Станев. От световната класика е оформял "Сонети" на Шекспир, "Дон Кихот" на Сервантес и много други. Баща му Дмитрий Николаевич Босяцки е руски дворянин, емигрирал у нас.





- Любовта към книгите ли ви насочи към илюстрацията? Или обратното - визуалната интерпретация на текста ви запали по литературата?

- Бях може би втори клас, когато прочетох първата си книга - "Робинзон Крузо". Знаменателна в живота ми обаче се оказа 1944 г. Бяхме евакуирани в едно севлиевско село - Столът. Там беше и семейството на писателя Николай Ракитин. Та голямата му дъщеря Светла една вечер ми прочете безсмъртното стихотворение на Димитър Бояджиев "Писмо" ("Все така съм тъжен, Люсиен...") Така ме впечатли... все едно ми се отвориха небесата. Няколко дни след 9 септември пък се запознах с поемата "Септември" на Гео Милев. Още веднъж нещо се преобърна в мен. И... край! Вече не можех без словото. Днес дори не гледам телевизия, убежището ми е литературата. Смешна ми е сега тази кампания "Четяща България" именно защото чета много и зная, че възприятието на текста е чисто субективно и всеки си има любими автори, съобразно собствения си натюрел. За мен най-хубавата книга е "Под игото" на Иван Вазов. Но пак казвам - за мен.

- Като че ли най-много сте илюстрирал поезия...

- Една част от творчеството ми е лирична, другата - епична, а третата част е свързана със селото. Станах художник като рисувах селяните по нивите в село Бериево, където моята съпруга имаше къща. Но някои от най-първите ми рисунки, още от 40-те години, са на любовна тема. Най-близо до нея е поезията. Така започнах да илюстрирам стихотворения. Най-много книги съм правил на Павел Матев. Илюстрирал съм Николай Зидаров, Вътю Раковски, Христо Смирненски, Венко Марковски, много, много други, най-различни като светоусещане поети. Никога обаче, за разлика от някои мои колеги, не съм се ръководил от това дали е известен или не. Във всяко произведение можеш да намериш мисъл и чувство.

- С какво е по-трудна илюстрацията от традиционната композиция?

- Литературното произведение предполага съвсем друг простор на мисълта. Да прочетеш текста, да го осмислиш, да се запознаеш с идеите, с чувствата на автора и да ги интерпретираш по свой начин. Когато илюстрирам, аз не просто копирам текста, това е глупаво. Аз се опитвам да пресъздам климата в поезията. Докато при романите трябва по-отблизо да следиш текста. Най-любимият ми български белетрист е Емилиян Станев - имах щастието да илюстрирам "Легенда за Сибин", после "Антихрист". Последната все още чака издател.

- Напоследък жанрът като че ли изчезва у нас?

- Вярно е. Изчезва, защото с настъпването на демокрацията се ликвидираха българските държавни издателства, които даваха хляб на много художници. А съвременните частни издателства предпочитат да си спестят хонорара на илюстратора, тъй като той оскъпява книгата, а тиражите са ограничени. Навремето съм правил книги на наши автори с тиражи от по 26 000 и пак свършваха до седмица. Сега се пише предимно за мафията, за убийства, даже рисувах две такива книги, но там, където ми е силата - изящната художествена словесност, нещо не се котира. А и, честно казано, не ми е приятно, че като излезе сборник с мои илюстрации, критиците пишат за поета, а за мен - нито думичка. Нали книгата е цялостен продукт, нали е симбиоза между слово и визия?

- Кои бяха големите ви учители в илюстрацията?

- Илия Бешков, Борис Ангелушев, Георги Атанасов, Илия Петров, Николай Райнов, Иван Милев (любимият ми художник). От Бешков излезе цяло талантливо поколение - Христо Панайотов, Мана Парпулова, Иван Кирков, Златка Дъбова и т.н., които дадоха един нов вид на книгата. Страхотни илюстратори имахме. За да рисуваш обаче трябва да си майстор. Аз постигнах линията си благодарение на моя проф. Георги Богданов, който ми казваше: "Ако искаш да станеш добър художник, трябва да правиш много скици". Започнах да правя десетки, стотици, хиляди скици и то се получи. Рисунката, която е в основата на илюстрацията, иска много точна ръка и лаконична линия. Така изработих почерка си.

- Вие сте художник с изключително характерен маниер. Копират ли ви?

- При това много некадърно! Преди години пресичаме с дъщеря ми градинката пред "Кристал". Наредили художниците картини, заглеждам се и виждам - мои рисунки. Доста неумело възпроизведени, а отдолу стои подписът ми - фалшифициран естествено. Питаме ние: "На кого са тези рисунки?" - "На Евгений Босяцки", отвръщат. "Ама оригинал ли са?" - "Естествено!" - "А вие познавате ли автора?" - "Ами че как - вика младокът, - първи приятели сме. Лично от ателието му ги вземам и ги продавам". "Можете ли да ме запознаете с него?" - питам. "То той днес май няма да минава" - заусуква младежът. "Е, имате късмет - минах!" - рекох. Та така. Като ще копират, нека копират, но да го правят професионално и да посочват, че е копие.

- Кое пречи на младите ви колеги да си изработят собствен стил?

- Мисля, че Художествената академия вече не е същата. Навлязоха хора, които не станаха такива преподаватели, каквито бяха нашите. По мое време бяха Дечко Узунов, Илия Петров, Веселин Стайков, Илия Бешков, Иван Ненов, Георги Атанасов - най-големите! И всички те се грижеха да станем художници. Богданов идваше в 7,30 сутринта всеки ден и си тръгваше вечерта. Иван Ненов не ни даваше да четем вестници даже през междучасията, защото искаше максимално да се съсредоточим върху това, което работим в момента. А днес нито преподавателите наглеждат студентите, нито пък те ходят на занятия. Всеки отбива номера. Затова има не знам си колко Румен Скорчевци и Светлин Русевци.

- Това не е ли част от цялостното обезценяване на културата?

- Аз съм възрастен човек, но имам нюх към съвременното. Не отричам новите техники, новия подход към пластиката - има материали, за каквито навремето не сме и мечтали. Тъкмо затова се възмущавам, когато някой безсрамник тръгне да говори - както често се случва и за съжаление тези хора са най-популярни в медиите, - че нашето изкуство е остаряло, че сме назад. И младите момчета го слушат. Вместо прилежно да се упражняват с молива и четката, започват да правят разни там инсталации, пърформанси и бог знай какво - дори не ги разбирам тези глупости. Вижте онзи простак, който изтипоса България като тоалетна! Това е обида и аз в един от редките случаи съм съгласен с острата реакция на политиците. Макар че тя се раздуха като цензура, което направи на онази гавра такава реклама, каквато не заслужаваше. Да мислиш, че може да покажеш всякаква гадост само защото си творец, означава да нямаш нищо общо с това понятие. Неудобно ми е да му кажа името, но един български художник веднъж изложи в чужбина изпражненията си.

- Има ли развитие проектът ви "История Славяноболгарская"? Отделихте 13 години за преписа и илюстрирането й.

- Надявах се, че с това издание и ще повдигаме националния си дух, и ще оставяме добро впечатление у чуждестранните гости. Книгата съдържа повече от 300 илюстрации. И е придружена от англоезично приложение, което обяснява съдържанието. В момента стои в сейф. Никой не прояви интерес. Когато я показах през 2002 в НДК, сегашният президент Георги Първанов уж се ентусиазира, уж щяхме да я тиражираме за представителни цели... Нищо! Струва ми се, че има хора, които пречат. Не искат да излезе. С една дума, смятам, че причините са политически. Сигурно защото "Историята" е прекалено българска и национална! Част от изрисуваните събития - има и сцени от турското робство, показват достойнството на българския народ, което няма да се хареса на някои управляващи. Мъчно ми е, защото нас непрекъснато ни унижават европейците. На Запад също много неща не са им наред, защо непрекъснато в нас гледат? За съжаление българското правителство е от хора, които и аз не мога да разбера - вместо да тропнат по масата и да кажат: "Да, ние сме по-бедни, но не е вярно това и онова, не е вярно, че се краде и се лъже, ние работим, имаме успехи..." Но и да се махнат те, ще дойде някой друг такъв. На село хората към дома си градят пристройки - обор, плевник, кухня, а ние си съборихме цялата къща до основи, за да строим друга. Нищо не очаквах от демокрацията и нищо не получих от нея!

- Как ще отбележите 80-годишнината си?

- За съжаление не успях да наема художествен салон за рождения си ден през месец май. Изложба ще имам чак на 3 ноември в галерията на СБХ на "Шипка" 6. Като доводът на колегите беше, че често правя изложби. Ами, дай боже всекиму! То, и да я направиш... вече няма кой да откупува нашите работи. Колекционерите се насочват от определени кръгове към определени автори. Най-важното е да си свой човек в привилегирования списък от десетина имена. А нашият труд изисква да купуваш материали, които са скъпи, да плащаш наем за ателие, да си пласираш изкуството. Аз съм в края на кариерата си, но все повече млади художници не издържат на напрежението. Умират - кой от сърце, кой от рак, кой от инсулт...
25
4370
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
31 Януари 2009 00:20
Ужасно рисува този човек! Скучен и догматичен, един Ам-Гъл на БКП...Умряло куче не се рита, ама не се сдържах, сори!
31 Януари 2009 00:27
Майсторе,


Не го "гълчи" човека: "на вкус и на цвет...", нали знаеш. Творец ), важно е да не е лизал задници, за да прави "соц-реализмъм", продавйки са душата на дявола - меценат ("столетницата" за облаги и привилегии. 80 г. са това, не е шега работа.
31 Януари 2009 00:41
Майната им на задниците и на БКП, тоя като художник не става. Къде е Киро Мавров, къде е тоя професор...Възхвала на комунистическата гей-естетика, само Станишев го харесва, ама не смее да си признае
31 Януари 2009 01:27
Майсторе,


Признавам си, че в момента не си спомням творбите му, но като гледам възрастта му, сигурно съм чел книги с неговите илюстрации...

Мен повече ми се повдига от стихове от сорта "Тя (Партията) е права, дори когато греши" (Хр. Радевски). Е това си е чисто близане.
31 Януари 2009 02:17
Аз на Босяцки съм виждал работи, ама твои баш Майсторе не съм виждал. Я си ги покажи, че да преценим всички ставаш ли за художник и дали си гей-естет.
31 Януари 2009 05:28
Художникът НЕ е като Човека!
Всеки гьол да си знае жабите!/Р39/
31 Януари 2009 05:37
Заглавието като мото на интервюто звучи ужасно, еснафски. Интересно кой го
е избрал. А иначе дежурните плачове на не(до)признати гении, имаме ги такива
много. И всичките очакват обществото да ги носи на ръце поради тяхната гениялност.
Тая комунистическа болест се оказва изключително упорита и само дървеното
пардесю най я лекува.
Защо не погледнат нашенските творци как я карат колегите им на Запад?
В този смисъл от демокрацията нищо не би трябвало да очакват бозалите 45
години от кърмилницата. Да видят как я карат обикновените хорица. И да се
приземят и да видят колко пари чинат, а не да се мерят по това колко са верни
на Партията
31 Януари 2009 05:42
"юриста" има нещо общо с "артистите", то не са болдваници големи букви, автомобилни знаци, напрао Пикасо от Долно Уйно
31 Януари 2009 06:12
31 Януари 2009 07:59
Когато се роди човек идва един ангел,
когото целуне по челото - става творец,
когото погали - става широко скроен човек.
Останалото е електорат.
Което не е лошо, но е така.
Срещал съм много майстори със душа на бакалин.
Босяцки има чиста, елегантна линия която
съумява да илюстрира текста.
31 Януари 2009 08:41
Разгледах каквото намерих из нета от Евгени Босяцки. То и при картините е въпрос на вкус, както и при книгите. Но виждам, че важна тема в творчеството му са голи женски предници, задници, и други части де. Не може да е лош човек, щом мисли за такива хубави работи. Почувствах го близък, защото и на мен подобни мисли често ми се въртят из главата. Позволявам си градивна критика, г-н Босяцки. Ако може в бъдещите си картини да наблегнете на подробностите, когато рисувате голи женски тела. Ценители, като мене, обичат тези картини да не са прекалено схематични. Желая Ви здраве и щастие.
31 Януари 2009 09:27
MarsAttack: "Майната им на задниците и на БКП, тоя като художник не става"

Майсторе, изкуството ако не стимулира мислене или съприживяване на актуални общочовешки теми, и ако е дупедавскто казионно - пет пари не струва. НЯМАМ ТРЕДВИД ТВОЯ ТРУД. ТОВА Е ПО ПРИНЦИП.
Сегашните възможности да се изявиш, ако нямаш капитал или спонсори - вярно е, че са почти нулеви. Компютърни " илюстратори" "творчески ни заливат с кич. Рентабилно е това за издатели - не поражда навярно дори авторски права... камо ли заплащане по същество.
Но има истини за осмисляне и събратята ти са ни длъжници - имат своя принос дори в изпростяването и в художествения дефицит.Така, че поклон на твойта възраст, но както никога са ти дадени безширни хоризонти за изява. Дано да имаш средства да съществуваш за да се реализираш в днешното време - характеризиращо се с небивал духовен глад.
За много години! Да си живи и здрав. Не обръщай внимания на "бройлерите" които те мърсят. Те почти нищичко не знаят - и май не го и осъзнават.











Edited by - Езоп on 31/1/2009 г/ 10:00:21

31 Януари 2009 09:46
За съжаление българското правителство е от хора, които и аз не мога да разбера - вместо да тропнат по масата и да кажат: "Да, ние сме по-бедни, но не е вярно това и онова, не е вярно, че се краде и се лъже, ние работим, имаме успехи..."
Ееее, това си е направо клевета спрямо правителството - че то именно това и само това прави непрекъснато - лъже колко работело, как не се крадяло и т.н. Само че никой, освен дудуците у нас, не им вярва.

_______________________
Блогът на Манрико
31 Януари 2009 09:49
Чувал съм и съм чел, че истинските творци ценяли свободата. А пък покровителство и хрантутене от държавата без свобода ценяли менте-творците. Ама дали е така, не знам - аз не съм творец, а бачкатор.

_______________________
Блогът на Манрико
31 Януари 2009 09:49
Ne sutor ultra crepidam, бе, хайвани....
31 Януари 2009 09:56
"Чувал съм и съм чел, че истинските творци ценяли свободата. А пък покровителство и хрантутене от държавата без свобода ценяли менте-творците. Ама дали е така, не знам - аз не съм творец, а бачкатор." _______________________
Блогът на Манрико

Това че си бачкатор не изключва да си мислещ човек!


Edited by - Езоп on 31/1/2009 г/ 09:57:41

31 Януари 2009 10:30
е б се разпознава веднага и почеркът му ще остане в бг културата
и при мен четенето на Подигото, пиша го слято, е особен вид емоция, върховно изпитание
при споменаването на Иван Милев ме побиват ръпки
имахме имена в изкуството, които ни оставиха вселени
любопитен съм за инсталациите и съм виждал продукти, които прибавят стойности в изкуството
черни по особен начин развълнува не само европейците и не е простак:артът му накара простащината да подскочи
не е ли това още едно доказателствода в полза на чеха: да го има илюстрирането на Историята и да стои под ключ, което ако види бял свят, добре направено или не, все ще е събите...


31 Януари 2009 16:00
Що да не става бе, хубаво си рисува човека.
31 Януари 2009 16:01
Като ще копират, нека копират, но да го правят професионално и да посочват, че е копие.
Първата причина, която може да ми хрумне да не го копират професионално е че не си заслужава да се копира професионално.
31 Януари 2009 18:41
Ей, много ми се ще да ги видя тия нескоспосковци как ще нарисуват нещо с една линия, както го прави Босяцки, изключително точно, елегантно и изразително. Щото човекът наистина е майстор.
31 Януари 2009 22:38
Човека си разбира нещата по негов си начин.
Никой не следва да бъде винен за това!
Нито може да е виновен от това. )

Само истинския създател на красивото и грозното
знае техния смисъл и предназначение.
Всчки други сме Изследователи, и изследването зависи
от собстените ни граници.

Всичко би могло да бъде показано!
Въпроса е дали е нужно(и кому , и как или не)
Но най-вече въпроса е...
Кое е натрапено и кое не!! - това е въпроса!!

Безспорно е, практиката налага нуждата от граници и закони.
Но в искуството особено те са по-скоро (лично) споделени отговорности.
... май! ))))
А не кое какво му се струва на г-н. Босяцки и какво не. ))
01 Февруари 2009 00:00
Как хората наричат сегашното общество в БГ - Демокрация...
Явно добре са си свършили работата политиците...
01 Февруари 2009 20:21
.
02 Февруари 2009 00:39
Нищо не очаквал от демокрацията и нищо не взел от нея. Най-добре му било у комунистическата кочина.....
02 Февруари 2009 12:43
Евгений Босяцки е световно признат и ценен майстор на графиката.
Щастлив съм, че имам в колекцията си няколко негови работи.
А неколцината, написали горните просташки постинги алитерати, бързат да олеят с отрова и жлъч един жив класик.
За много години, Маестро!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД