:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,469
Активни 679
Страници 27,034
За един ден 1,302,066
Седмицата

Бележки по кризата като възможност

Димитър Денков
Ако Айнщайн беше на семинар, където се бистри икономическата криза, щеше да се засрами от твърдението си, че Бог не играе на зарове. Играе и още как - при това все хвърля дюшеш, поради което нещата се нареждат все по-добре в отиващия към съвършенството си свят. Дори китайският йероглиф доказвал това: той означавал също така и възможност.

Тая премъдрост, родила се със сигурност в някой "тренинг за лидери" като начин да се разсее характерната за подобни мероприятия скука, бе изтърсена за пореден път от министър Орешарски на конференция, наименувана с чудесен девиз: "Йероглифът на кризата се чете и като възможност". Тази мисъл отдавна се върти из неговото министерство, само дето понякога йероглифът се представя и за японски. Бодрият пример с йероглифа изпъстря и публицистиката на пишман икономисти, които по такъв хитър начин изразяват вярата си в оздравителното действие на кризата, която трябва да посрещнем едва ли не с радост. Защото щяла да отсее болното от здравото както в икономиката, така и в живота. Подобни ведри мотиви се пускат все по-често в публична употреба, което налага поне две забележки.

Едната засяга историята на понятието. Всеки, който съвестно е изучавал трудовете на председателя Мао и други класици на китайската мисловност, със сигурност може да твърди, че йероглиф за криза като възможност се явява изключително рядко, обикновено при превод на първичното значение на гръцката дума, преминала в по-новите европейски езици през латински, а след това и в китайски.



Криза именно в гръцкото си първозначение



означава точката на крайно напрежение след опасно развитие с две възможности - по-рядко възход, по-често - катастрофа. В подобен смисъл се появява йероглифът през тридесетте години на ХХ век, за да представи икономическата криза като характеристика на капитализма, чийто социалистически край е и възможност за оздравяване. Затова е добре при позоваване на китайския опит да се държи сметка за тази общо взето лесно обяснима заемка от европейската езикова и политическа среда. Не е речено, разбира се, министри и икономисти да са вещи в синологията. Но все пак е редно те да не пробутват плоската си идеология, минаваща за особено достоверна с това, че йероглифи на мъдрия китайски народ подкрепят правотата на възгледите им. Именно в тези възгледи липсва какъвто и да е намек за тяхна вина, както и за съчувствие към тези, които действително страдат от кризата. Още по-малко липсват намеци за възможни китайски практики, които провеждат и най-десните правителства днес, одържавявайки банки и наливайки милиарди в националната икономика.

Но тъй като нашето правителство минава за ляво, пък и национална икономика по същество няма, у нас сякаш е излишно да се предвиждат както американски и европейски, така и китайски мерки. Макар някои от последните да са далеч по-интересни от измисления йероглиф. И без да е кръвожаден, човек тук се сеща например за смъртното наказание, с което в Китай далеч надхвърлят препоръките на ЕС и американските посланици у нас за борба с корупцията. Как стоят обаче нещата с този йероглиф, който в Поднебесната империя датира още от времената на Конфуций - на семинари никой не обсъжда. А би било тъй интересно дори само с това, че ще отговори на масовите очаквания.



Втората бележка засяга историята изобщо.



Лесно е да се каже, че икономическите кризи са циклични и след спадове винаги идва възход в "макроикономически" план с такава необходимост, с каквато в умерените географски пояси след зимата идва пролет. Въпросът обаче е какво става по време на криза с "народните маси", а не с икономическите категории. Въртим ли се в тях, оставаме слепи към човешкото страдание. То твърде лесно се прикрива с приказки за единение, спокойствие и стоическо търпение - все утешения, които изразяват бездушие спрямо страданието. И то почти винаги от тия, които са го предизвикали и които сякаш страдат повече, защото са загубили милиони, докато "обикновените хора" губят само стотици. Поради това в представянето на минали кризи се пропускат техните най-чести исторически следствия. Както и направил на споменатата конференция министър Орешарски, като пояснил мнимия китайски йероглиф с бегла историческа разходка из тридесетте години на ХХ век. Тогавашната криза била укрепила българската икономика и я извела сред най-проспериращите двадесет в света. Тази заблуда за цветущата България през щастливите предвоенни години днес е не само глупаво уязвяване на последвалия след войната социализъм. Тя е опасна, защото пропуска един твърде едър факт: пропуска самата война, отнесла милиони животи, разрушила стотици икономики и петдесетина столични центрове, сред които и този на София. Тъкмо това е напълно реален изход от всяка икономическа криза, а не само последица от политическата злонамереност на диктатори и присъщата добродетелност на демократични правителства. Разбира се, сега такава война никой не очаква. Но тъй като именно войните са многократно изпитван начин да се излиза от икономически кризи, добре би било да не се забравя историята с помощта на подлата констатация, че вече две поколения в Европа живеели в мир. Това ще ни позволи честното признание, че поне за някои - хора, икономики, държави - икономическата криза означава и реализиране на най-опасната възможност. Ако не вярвате, питайте онзи наш шофьор, който чака сега смъртната си присъда в Иран.
154
5536
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
154
 Видими 
30 Януари 2009 23:34
Хм, кризата като възможност...
Ама за кого?
Както в една случка с един мой приятел, който си търсеше кола по обявите (преди нам си колко гггг.), чете обява значи: продавам Лада - изгодно.
Обажда се, и като чува цената спонтанно пита, "а бе изгодно за кого, бе, мойто момиче?"
Та... Много удачна наметка на майстор Денков днес...
Те, нали, Сащците с Чинезите напоследък в едни гащи все ...това де.
Китай става все по-американски, а Сащ-та - все по-държавно го дава.
И девизите нещо поомешали...

А съм изкушен и да не пропусна и едно друго предположение...
Кризата - като инструмент, средство, на... политиката? Но коя?

Поддържането на тази тема от задокеанието все повече ми прилича - и на оня виц (който не си спомням, обаче), в който някой казва "А сега-а, кого ще колим днес?"
Подразбира се, че за него не се отнася...
31 Януари 2009 00:33
Брех да му се не види, браво на доцента!
Ако Айнщайн беше на семинар, където се бистри икономическата криза, щеше да се засрами от твърдението си, че Бог не играе на зарове.

Да, ама не! Айнщайн наистина би се засрамил, но не от собственото си твърдение, а от наивността си да присъства на такъв семинар сред нагло безсрамни и в крайна сметка глупави политици и псевдоикономисти.
Въпросът обаче е какво става по време на криза с "народните маси", а не с икономическите категории. ...

Какво става: става това, че "народните маси" го духат!"
А тарикатчетата най-лесно ловят балъци в мътна "криза"!











Редактирано от - Voltervoice на 31/1/2009 г/ 00:35:51

31 Януари 2009 00:56
Митко Денков не е доразбрал. Не че кризата (и хорското страдание покрай нея) е хубава, но дава възможност на обществото за обновление, като Мефистофел у Гьоте, или като отрицанието у Хегел и марксизма. Началника на кабинета на Обама Емануел все бил казвал, че никоя криза не бивало да се профука (no crisis should be wasted или нещо подобно). Има много неща за оправяне и сега е момента.

Наистина Голямата депресия свърши чак с Втората св. война. Днес обаче имаме и други поводи за мобилизация на големи обществени проекти - глобалното затопляне, бедността и оскъдицата на енергийни и други ресурси; в САЩ - необходимостта от всеобщо здравно осигуряване, от компресия на доходите (намаляване разликата в доходите), от компетентна корекция на пазарите и т.н.

Цикличността е очевидна - от победата на неоконсерватизма в 1980 г. до пълното му самоотрицание в 2008 г. И в 1929-30, и в 2007-8 кризата започна от най-голямата икономика, да кажем световния лидер, и оттам ще дойде и края й.

Първия Ню дийл продължи от 1932 до 1979 г., и тогава републиканците печелеха избори само благодарение непопулярните войни на демократите (Корея и Виетнам), и като спечелеха, бяха по-леви от Клинтън (Никсън искаше всеобщо здравно осигуряване).

Но и Путин в Давос, и нашите "десни", и синия печат не щат да разбират смисъла на историята и - все да пикнат с/у вятъра. А то пусто се връща.
31 Януари 2009 01:06
Чичо Фичо дъра дъра, както винаги.
31 Януари 2009 01:12
Чичо Фичо,


Не ни плаши бе, че ако Ню Дийла е продължил 47 години, сега ко ша праим - да мреме ли ? ... Тук в "старата Европа" (по Дик Чейни) и там при вас се приказва да почне излизането от дупката към края на тази и през сл. година, а ти направо ни забиваш в земята !
31 Януари 2009 01:24
/:/ "...И то почти винаги от тия, които са го предизвикали и които сякаш страдат повече, защото са загубили милиони, докато "обикновените хора" губят само стотици..."
......................................... .....................................
Който има 1000 и губи 100, и който има 100 и губи 10, губят ЕДНАКВО!/Р39/ Това от мен да го знаеш, Денков!
А ако на човек са му нужни минимум 91, за да оцелява физически, губейки 10 от 100 той губи ВСИЧКО- за разлика от оня, който, губейки 100 от 1000, остава с 900!
Схващаш ли за какво иде реч, Денков?!
31 Януари 2009 01:40
Статията може да се бори за най-голяма журналистическа глупотевина на 2009. На тоя автор съм зазбелязъл че много от статиите са с такива амбиции.
31 Януари 2009 01:46
Mrx++

"Ама ти нямаш никаква престава какво има извън границите на родното ти село. Виждал съм много ама много повече страни от теб, така, че на стар ктраставичар зелени краставици не продавай. Научи историята, географията и си оправи биологията (главно в мозъчната област) и тогава ходи да спориш с мен. Га спориш с мен шъ мълчиш"


Марксе, Марксе, Марксе ... дължа ти тази реплика:


1. Не съм на село, на Марс съм, забрави старата ти бетонна глава ?

2. Ти нямаш идея, колко страни познавам аз, следователно правиш методологическа грешка да се хвалиш, че ти си видял "повече".

3. Че си стар и че си краставичар Не се съмнявам" само дърт червен зеленчук (зелена краставица) може така да не вдява и приказва. Да ти призная, става ми мъчно за теб като за възрастен човек. Но и възрастните трябва да си "знаят гьола", а твоя е в музея на Мадам Тюсо.

4. Мисля, че точно биологията ти е проблема- стар си и не знаеш какви ги приказваш, ама простено ти е.

5. Последната ти фраза преразказва стиха на един от любимите ти поети: "Тя, Партията, е права, дори когато греши !".

6. В Гърция съм бил не веднъж и знам какво е, въпреки диктатурата на полковниците и кражбите на еврофондове от покойния Папандреу. Което също доказва моята теза за вредността на "реалния социализъм" в БГ история.

Преди да влезеш във форума, вземи си хапчетата и дишай дълбоко, да не вземе да те схване я ишияса, я мозъка, а не можем да загубим такъв форумен "динозавър", дискусиите ща си загубят просто чара.

Лека нощ, камарада ! "No pasaran !"
31 Януари 2009 02:12
Рухването на финансовите пазари стопи 5.2 млрд. лв. на домакинствата
Има ли опасност да се пукне "балонът" на депозитите?
Екип на Mediapool
30 Януари 2009- Натиснете тук
31 Януари 2009 02:27
Това фичовото че на американците и десните им са по-леви от европейците е съкровище на много пластове да се заровиш в него, да се гмуркаш ( като един друг чичо - Скрудж ), да се поливаш със златни монети, да гребеш със шепи ...
31 Януари 2009 03:46
Винаги с удоволствие чета г-н Денков, не днес леко е улевял - "оставаме слепи към човешкото страдание". А като прогледнем, виждаме как едни страдат истерически за "Майбах", "автомобилът бил ежедневна необходимост"; други с достойнство умират в глад. А в България, повечето перманентно страдат. Дори за момент да се почувстват щастливи, веднага се намира някакво страдание, за което винаги другите са виновни (КГБ, ЦРУ; червени, сини; източване, облажване, усвояване, покраднюване и т.н.)
Икономическите кризи са толкова циклични, колкото е циклична човешката глупост. Има и йероглиф за човешката глупост.
А пишман икономисти затова са пишман икономисти, защото вярват в "оздравителното действие на кризата", сиреч "оздравителното действие на глупостта". И се радват като глупаци, разбрали за някоя собсвено извършена глупост.
Всъщност кризата не е ли необходимостта от промяната на начина на живот, начина на производство и/или начина на разпределение на благата? Предприемачите, които не могат и/или не искат да променят начина на производство губят. При това губят не 100 единици от 1000 капитал, губят всичко, фалират, и продължават да дължат пари, в пъти повече от 1000 (виж автомобилните гиганти в САЩ). Иначе има бол спекулации за теоретичния минимум за физическото оцеляване. А стопените 5.2 млрд. лв. на домакинствата са като ония "нараснали активи" на 20 млрд. лв. на домакинствата от повишаването цената на недвижимите имоти.
Въпросът винаги е бил не колко имаш, а как използваш даден актив. Едно е да въртиш волана на един 100 хил. актив за "гъз път да види", друго е цех, на същата стойност, но произвеждащ стоки с десетократно по-висока обща стойност. Тоя, с волана, е определено бедняк, пълен лузер, спрямо другия с цеха. Воланаджиите кризи не ги ловят, донякъде защото са извън закона. То защо в същност родният "политически елит" криза не вижда?
А това за "мобилизацията на големи обществени проекти - глобалното затопляне и оскъдицата на енергийни и други ресурси" как да се разбира? - Мерак за връщане към ледената епоха, пардон студената война? Или поредните безсмислени "консултански" усвоявания? А оскъдицата не е ли по-скоро резултат от лакомия за енергия или просто невежество (Слънцето доставя предостатъчно енергия, ама няма кой да е използва)?
31 Януари 2009 05:18
APOLITICHEN,
/:/ "...Предприемачите, които не могат и/или не искат да променят начина на производство губят. При това губят не 100 единици от 1000 капитал, губят всичко, фалират, и продължават да дължат пари, в пъти повече от 1000 (виж автомобилните гиганти в САЩ)..."
......................................... .....................................
В голяма ГРЕШКА си!
Мениджърите и акционерите НЕ губят това, което вече са взели от него, когато губи акционерното дружество! Акционерното дружество е юридическа личност, различна от акционерлите му- т.е., акционерите НЕ отговарят за задължения/загуби/ на акционерното дружество, както и то НЕ отговаря за такива на акционерите си!
Ерго, когато едно акционерно дружество е на загуба, това съвсем НЕ означава, че до този момент и мениджърите и акционерите на това дружество също са били на загуба! Сиреч, мениджърите и акционерите НЕ "губят всичко", когато акционерното дружество загуби "100 единици от 1000 капитал"! Губят само възможността да печелят вбъдеще- но ако са се напечелили вече достатъчно, к`во им пука?!
А повечето големи фирми и корпорации са акционерни дружества! И точно в това е проблемът!
И при дружествата "с ограничена отговорност" /"лимитед"/ е същото, що се отнася до печалбите и загубите на мениджърите и съдружниците, при печалби и загуби на ООД-то!
31 Януари 2009 07:13
Статията е точна!
Фичо , е сгънал прилежно сърми от магданоз пълнени с дожан !? Хубаво е .. леко и постно - веджи .... това е тренда , знам !
Когато в Лос Ажелос едно семейство намери изход от кризата .... в смъртта ... това не е самоторичане на неокосерватизма , това е пълен негов провал ... не и симптоматика ... защото не е едно семейство само .
Военни конфликти ще има и Денков е хиляди пъти прав! Русия вече се готви ... и има болезнен исторически опит. Икономичекста криза е само прелюдието пред енергетичната , пред тази за чиста вода , незамъсрени пространства ... земя за изхранване. Това всичкото ви е поднесено от неоконите ... и опитите им за глобализация , която интересно защо идва със своето си множество от ... глобални проблеми. Самоотричането е само вид журналистичеки стил, с цикличност на смяната на кабинета в САЩ , практикуван от Фичо.

31 Януари 2009 07:43
Марсе,
Не се плаши. Ню дийла издърпа света от кризата, а в Америка създаде най-дългия и стръмен растеж от 1946 до 60-те, когато реалните доходи на работниците пораснаха над два пъти (от 1980 до 2008 спаднаха значително). Това е Америка на новата средна класа с новите събърби като Левиттаун с еднофамилни къщи с нови хладилници, перални, миялни и коли отпред, Америка на милионите студенти първо поколение, на рока и на плана Маршал, която очарова Европа.
Сега ще е по-различно, но пак важно за света.
31 Януари 2009 08:57
Кризата е финансова и икономическа. Затова е редно да я обсъждат хората, които имат отношение към икономиката и финансите. Когато дойде философска криза, ще е редно да я обсъждат философите.

_______________________
Блогът на Манрико
31 Януари 2009 09:18
Димитър Денков
31 Януари 2009 10:35
бележка:
наистина се наливат милиарди, но съвсем не в националната икономика
31 Януари 2009 10:45
по изсичането на горите се вижда ,

накъде се е завъртял света
31 Януари 2009 12:05
HAMALIN: "по изсичането на горите се вижда, накъде се е завъртял света"

Де дабеше само това - макар че и то е достатъчно да сме не еволюцията, а падението на маймуните.. .
31 Януари 2009 13:24
Авторът е абсолютно прав, че да разглеждаш кризата като възможност е същото като да умориш от глад половината хора и да се радваш, че останалите ще ядат повече, когато и ако узрее новото жито.
Всяка криза представлява критичен спад на платежоспособното търсене и невъзможност за обслужване на предлагането, т.е. на производството. Нещо като остра бъбречна недостатъчност, сепсис или тежко заболяване на обмяната на веществата. Марксистите говорят за "свръхпроизводство", но това няма нищо общо с действителността, както впрочем и останалите им суеверия.
Причината е в "балона на търсенето", т.е. създаването на условия и изкуственото поддържане на злокачествено и непропорционално търсене. Предлагането реагира със злокачествено повишаване на цените и на свой ред става източник на стопански диспропорции. Ако погледнем още по-дълбоко, ще видим, че кризата се дължи на съвременното схващане за маркетинга.

31 Януари 2009 13:31
Криза - 危 機 на японски!
Криза - 危 机 на китайски..
Намерете трите разлики.
31 Януари 2009 13:37
да бяха питали един лингвист, или синолог, по отношение на йероглифите - няма такова нещо, такава хубава urban legend си е това, ама чак да се повтаря на правителствено ниво в бг - мнооооооооого мъка. явно и останалата работа на правителството е такава

който не му се вярва - да търси в google или във wikipedia или в центъра по чужди езици на соф уни
31 Януари 2009 13:48
Старий Мъдо , Абе тук - второто от второто като гаче ФЛ пише ве?
Д-ъто дас се чете като Ж-ъто
_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>

Редактирано от - Бармалей на 31/1/2009 г/ 13:50:22

31 Януари 2009 14:00
Продажните цени на новите коли са два пъти по-високи от производствените им цени, а на лекарствата - три пъти. Без данъците, митата и таксите. При колите на всеки лев, платен за потребителна стойност, плащаме още един за маркетинг: излишно дълъг и разточителен канал на дистрибуция, реклама, промоции, "бонуси", лизинг. Как производителите компенсират "погрешно" похарчения лев? Много просто, умишлено създават коли, саморазпадащи се след 6 години експлоатация. Или лекарства, които са абсолютно излишни и дори създаващи зависимост. Така разбираният маркетинг създава механизъм за все по-голям разход на ресурси за получаването на все по-малка потребителна стойност. Неслучайно е измислен в Съединените Откачени Щати.
31 Януари 2009 14:29
Профукването на пари за "маркетинг" е по-малкото зло. Тези пари все пак се връщат в стопанството. Злокачественият кредит, другото голямо "откритие" на СОЩ направо унищожава голяма част от обществените ресурси. Вади ги от стопанския живот и ги "замразява" във формата на излишно скъпи или направо излишни придобивки. Преди два дни дискутирахме въпроса със Сирена, та направо ще препоствам илюстрацията:
1. Цените на жилищата в София към началото на 2008 бяха около 1150 евро/м2. Стандартното жилище от 84 м2 излизаше към 200 000 лева. Вземи един кредитен калкулатор, за да видиш как се погасяват 160 000 лева (кредитът ти е 80%) при средни и анюитетни условия. 20 години по 1460 лева месечно.
2. Същевременно, цената за равностойно жилище на "зелено" беше 4 пъти по-малка - около 290 евро/м2, пак до фаза "слагай тапетите". Пак същите условия, но вноските са по 360 лева месечно. Разликата от 1100 лева на месец е разликата между "балонно-кредитно-спекулативния" модел и просто разумния подход към проблема.
Тези 1100 лева месечно от едно домакинство са потенциалният източник на положителните ефекти за хората и икономиката от по-евтините жилища и свободната парична маса. Да, ама не. Щяха да бъдат, ако не бяха "бетонирани" в три други празни апартамента. Заради "достъпния" кредит и малоумието на купувачите, предприемачите с по един продаден апартамент си "избиха" парите за още три и сега могат да си ги държат празни. Истински трагичното следствие от цялото безумие не са загробените пари, а неродените деца, жертвани срещу жилищните ипотеки.
31 Януари 2009 14:35
Предполагаме, че Лянча като експерт е успял лесно и с жилище да се снабди, и деца да си направи и отгледа - остава да сподели опит

_______________________
Блогът на Манрико
31 Януари 2009 15:02
Разрушителното действие на злокачествения кредит може да се види и на примера на една и съща стока. Видели сте "плазма" за 5000 лева. Без кредит срещу лична карта, ще отложите покупката, ще спестите пари и след една година ще я купите. При това за 4 000 лева, ако не и по-евтино. С кредит ще ви излезе 6000 лева. Производителят ще получи 1000 лева по-малко, но това не е фатално за него. Просто ще го стимулира да скъси етапа на "обиране на каймака" и по-бързо да намали цената. "Потърпевшите" от цялата работа ще бъдат мениджърите на банката, които няма да получат вашите "лесни" 1000 лева, а ще трябва да поемат риска за някой проект например.
31 Януари 2009 15:08
Манрико,
Консултирам за 100 евро на час. Практикумът по правене на деца е бонус, но го предоставям в зависимост от клиентката
31 Януари 2009 15:29
Лянча,
почвам да си събирам парички за консултации!
31 Януари 2009 16:35
Денков е точен - най-добрият начин за излизане от икономическа криза е войната. Поне така е било досега и няма причини да вярваме, че няма да бъде така и в бъдеще. Известно успокоение е ядрения паритет в света, но не се знае до кога ще трае това. Някои все още си мъркат и се успокояват, че Ню Дийла бил изкарал Америка и Европа от кризата през 30-те години от миналия век, но истината е че ВСВ свърши тази работа.
31 Януари 2009 16:38
Зевзи, сега остая да посочиш Врага!
И да почваме Третата...
31 Януари 2009 17:23
Няма нужда от враг. Нещата се развиват като на стадиона. Някъде двама се сбиват и боя обхваща целия стадион. Достатъчно е Индия и Пакистан да се ступат и всички сме в мелето.
31 Януари 2009 17:30
тоз път по-слабичка статия. много кръпки, много нещо
31 Януари 2009 17:38
Съгласен съм с Автора и Зевзека. Логически завършек на идващата криза е война, която да засегне индустриалните държави. Каква, кога и къде - изберете сами! Преди няколко месеца Жак Атали обосноваваше такъв извод по една от френските телевизии. Звучеше малко "страшничко" за изказване в популярно предаване по телевизия, но е трудно да бъде изолиран експерт като Атали. Най-вече, след като е от малцината, които още преди няколко години предвидиха кризата...
31 Януари 2009 18:22
Статията е пълна боза, като "черешката на тортата" е споменаването на българския шофьор в Ирак. Какво общо има наркотрафикът с кризата? Трафикът на наркотици е углавно престъпление във всяка държава и се наказва според местните закони.
Изливането на милиарди за спасяването на банките, запазване на работни места чрез практическа национализация на големи фирми плюс запазването на работни места в държавния сектор и разработването на "зелени" тенологии е пълна глупост, която ще рефлектира в удължаване на кризата. Опитите да се смекчи кризата чрез горните мерки на практика води към нейното задълбочаване. Борещият се за оцеляване и не разчитащ на държавата частен бизнес едва ли би могъл да издържи на такива разходи.
Това, което трябва да се направи е съкращаването на работещите в държавния сектор и намаляване на заплатите на останалите според намаляването в частния сектор, както и преразглеждането на всякакви скъпи социални програми. Вероятно ще се наложи и увеличаване на данъчното бреме въру работещите.
Възстановяването на доверието в банките трябва да стане не чрез наливането на пари, а отсяването на гнилото от читавото трябва да стане по естествен път и чрез строги правила за тяхното функциониране, правила, които за съжаление бяха изоставени през последните няколко години. По законодателен път трябва да се въведе и отговорност за ръководните лица, които са допуснали чрез действие или бездействие фалит на банките.





31 Януари 2009 18:27
Полъх ласкав,
Винаги съм на твое разположение. Нямам съдружници, така че за пари да не говорим, моля
31 Януари 2009 18:30
Караваджо,
Терминът ти е коректен, само дето има една буква повече. "Непокупна" се казва
31 Януари 2009 19:03
Фичо лека полека минава на марксистки позиции, а именно, че както икономиката, така и обществото се ръководят от обективни закономерности. Е тези закономерности не са ясно дефинирани като законите на Нютон (както впрочем са мечтали Маркс и Енгелс), но квантовата механика показа, че и законите на механиката имат доста размит хаерактер.
31 Януари 2009 19:22
Чичо Фичо: "...Но и Путин в Давос, и нашите "десни", и синия печат не щат да разбират смисъла на историята и - все да пикнат с/у вятъра..."


Бе хайде и аз да се включа с една китайска поговорка по тоя повод: "Да си честен сред мошеници е все едно да пикаеш срещу вятъра".


Хубавото на китайските поговорки е, че допускат разнообразни интерпретации. Както и мъдростите на Конфуций - той, впрочем, беше казал нещо от рода на "Лесно е да пикаеш срещу вятъра, особено ако вятър няма". Но - лесно е за Конфуций, който е мислител. А днешните мислители - пикльовци. И какво им остава - да пикаят. Просто. По ленински. По вятъра. Wind of change. Е, при това положение - какво ли ще донася този wind...
31 Януари 2009 20:07
Круела, борбата с кризата трябва почне ето така:
Президент прати министри на училище
31 януари 2009 / News.dir.bg
Президентът на Туркменистан Гурбангули Бердимухамедов нареди на членовете на правителството да се върнат в училище, защото в противен случай ще изгубят работата си. В интервю, излъчено по телевизията, Бердимухамедов заяви, че висшите държавни служители не са достатъчно квалифицирани, за да въведат необходимите реформи.
Неотдавна той уволни няколко министри, за които се говори, че не си вършели добре работата. Бердимухамедов допълни, че всички министри и областни управители ще трябва да посещават Академията за държавна администрация и всеки, който не си вземе изпитите, ще бъде уволнен.
31 Януари 2009 20:32
Аз съм дори за по-радикална стъпка, заплатите да се намалят до минимума (далече под жизнения ) ... нещо като икономически .... ground ZERO , не искам да развивам и по-революционни идеи, ... все още е събота, ... но само да загатна. Как би се погледнало на предложението ми да си плащаме за това че сме на работа ? Nothing is off the table ... както казва Крюто ....да ...
Крю , Ирландия изнесе ли всичката мърша вече или има още, ... щото 2 Х 20 тона тона ... беше малко ? Dell замина с 5% от GDP на Ирландия , кой е следващият ?
31 Януари 2009 21:25
San De Cannes,
Защо мислиш, че ти специално си изключен от плащането на сметката?
Кризата ще я плащаме всичките, колкото по-бързо започнем, толкова по-малко ще платим. Това е положението и аз не умирам да плащам от джоба си, ама се налага.
И за да изпреваря радостта и злорадството ти, не, лично не съм засегната, но смятам, всеки трябва понесе дял от трудностите.
31 Януари 2009 21:40
Тези, които живеят на необитаеми острови или са на пълно самозадоволяване няма да плащат.
Останалите - сори, ама това са реалностите.
П.П. С това "дебелогъзи американци" обиждаш някои форумни другарчета.
31 Януари 2009 21:46
Адаш мили ,
Честита ни Криза ...

31 Януари 2009 21:52
Я все пак да взема да я прочета тази статия.
31 Януари 2009 22:11
Въпросът обаче е какво става по време на криза с "народните маси", а не с икономическите категории
Как какво става. Оскотяват хората, това става. Който е гледал предаванията на Мартин Карбовски за с. Мечка и е видял как живеят българите там, е видял какво става с хората след 20 и кусур години криза. Между другото, българската криза не е циклична.
31 Януари 2009 22:54
Караваджо говори по-принцип, Крю Аз не се съм обиден, .... въпреки американското си гражданство, защото винаги съм бил критик на много, не на всички, от аспектите на американския " наичн на живот" ... Факт е , че в САЩ надморменото тегло е национален проблем. По отношение на моите килца ... и тук съм изключение пък ... да ...
Сега, аз не съм против това да понеса част от финансовите трудности, аз съм против идеята да се продължава по същия път който ни доведе до тук. Америка е един от инициаторите на тази идея ... и начина на живот фомрално определящ се като "living beyond your means". Партито свърши , само ... Wall Street не е гетнал месиджа и са раздадени 18 милиарда долара бонуси за миналата година !
Това е ... свободния пазар, това е финасовата база .... на този вид капитализъм ... и всеки си прави каквото си поиска ...Идеята за причините и наказанията ... не е моя .... също , това е просто "common sense" и не знам защо аз трябва да бъда убеден в това ... когато не съм бил никога против !?
Аз съм против ... изцяло компрометираната, вече, форма на нерегулиран капитализъм , този без правила или по-точно този, при които аз влзиам в затвора за една открадната кола от 6000 долара, а Медофф се шматка на свобода при откраднати милиарди и още стотици като него завлекли пенсионните фондове .
Аз съм против , когато се опитвате да ми обясните, че проблема на GM са точно неговите пенсионни фондове ... а не на държавата ... на всички които блсъкат по 30 години и някои по 10-12 часа на ден ... в САЩ. Аз съм против някои ... който има сравнително малка представа за това как функционира САЩ , да ... дава съвети кое е по-добро и кое не е , при положение Крю, че само една американска компания в Ирландия държи 5% от годишния и брутен продукт - namely Dell .
Толкова ли не станало ясно ... за какво съм и за какво не съм ? Не злорадствам , защото и аз плащам за всико това .... и съм платил много повече от всезнайковците във форума с труд , време , пари ... много при това.
И злорадство ли е , ако искам и аз виновните да бъдат наказани и системата да бъде променена ?
Сега мога да предложа и още нещо , например ...
Всички европейци да си съкратят отпуските до две седмици , платена годишна ( без натрупвания за поне 5 години ) и поне наполовина от останалите празници ... та да мечнат малко изискванията за стабилизриане на световната икономика , както и един месец платено майчинство ... И още мога да предлагам ... да ...
01 Февруари 2009 01:23
В, Лянча,


Един скромен "съвет": освен таксата, преди поемане на ученички, да ти пратят по една сника, че понякога изненадите са доста неприятни... а имам усещането, че си човек естет и подбираш. Но ... ти си знаеш.
01 Февруари 2009 01:33
Сае дьо Кан,


Мисля, че не е нужно да се връщаие назад (казват, че в Китяй и Япония - не съм бил там, изобщо се отказвали от отпусктие, не знам дали е вярно). Просто трябва да се работи по-добре (по-производително). А като си блъскал цяла година, естествено е след това и да "заредиш акумулатора". И ако си работил инетензивно, 2 седмици не са достатъчно време. Живътът не е само "бачкане" до прималяване, има и много други важни аспкти и ценности. И за тях са иска време. Може би за САЩ това да работиш на няколко места за да печелиш повече и си купиш повече "играчки", да е нормално като национален манталитет, но в "стара Европа" (по Чейни) това едва ли ща се наложи. Може и да бъркам... Времето ще покаже. И колкото т странно да звучи от моята уста, но споделям сентенцията на Ленин " по-добре по-малко, но по-добре", "лучше меньше, да лучше". Иначе "мирише" реален соц, дето се престояваше често по 8 часа и се получавше "уравниловъчна" заплата.
01 Февруари 2009 01:59
Марс, за съжаление, тука така, не само че се работи повече, почива се по малко, но и се работи и по качествено, по производително, по иновативно, по........по-по-по (тука зациклих)
А който иска да почива по качествено, да ходи във Франция, там казват се почивало 2 месеца, имало 7ч работен ден, на обяд си пийваш винцето, ееееех, комуниъм...
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД