:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,772
Активни 693
Страници 19,337
За един ден 1,302,066
Анализ

Защо САЩ са зле, а доларът расте?

Парадоксалното поведение на щатската валута се дължи на ред фактори, но не е сигурно, че ще продължи още дълго
Снимка: РОЙТЕРС
САЩ може и да изпитват икономически трудности, но доларът поскъпва. Докога ще продължи този парадокс?
Ако можехме да начертаем ръста на страховете и плахите засега надежди за край на финансовата криза, то графиката на долара щеше да е нейният негативен образ: през последните месеци всяка вълна на паника и песимизъм дава сили на щатската валута. В разрез с общоприетото схващане, че щом една страна се сблъсква с икономически проблеми, валутата й се обезценява.

Като цяло доларът бе победител през най-тежката година за американската икономика от десетилетия насам. През 2008 г. той постигна ръст от 4.6% спрямо единната европейска валута и с 5.8%, измерен чрез доларовия индекс. През първите седмици на 2009 г. страховете от задълбочаване на кризата се подновиха, загубите на банките опънаха нервите на инвеститорите, пристигнаха поредните най-лоши данни от незнайно колко години насам. Европа навлезе още по-убедително в рецесия, на което Европейската централна банка отговори с премерено понижение на лихвите. Резултатът: нови 8% ръст на долара спрямо еврото.

И тъй като доларът набра скорост точно в разгара на есенната буря, когато индексите през ден падаха главоломно, и се вдига при всяка порция лоши новини, то безспорно щатската валута е



един от най-ярките парадокси на тази уникална криза,



тръгнала именно от САЩ. Обяснението на този парадокс е интересно, защото вътре се крият много от събитията, които предстои да повлияят на финансовите пазари през идващата бурна година.

Бягството от риск, репатрирането на активи на американски компании в съчетание със статута на долара като световна резервна валута бяха в основата на рязкото му поскъпване през второто половина на 2008 г. Тези фактори до голяма степен ще определят колебанията на валутните пазари и тази година, но с наближаването на развръзката на кризата все повече ще влияят и по-традиционни обяснения.

Ето и причините за доларовия парадокс в числа:



Статутът на долара като световна валута.



Много от нещата, които се случват на щатската валута, нямат нищо общо със САЩ, а с развитието на останалия свят и особено на икономиките на страни с големи излишъци. Два процеса заслужават внимание в тази връзка. Първият е поведението на Китай, който държи валутни резерви за 1.95 трилиона долара и само през миналата година е купил щатски ДЦК за 400 млрд. долара. Не случайно М. Шуларик и Н. Фъргюсън се шегуват, че Източна Кимерика (Chimerica - съчетание на Китай и Америка) покрива дефицита на Западна Кимерика. Този пъзел отделя важна роля на политиката на Китайската народна банка, която купува долари, за да не позволи поскъпване на юана - манипулацията, в която новият финансов министър Тимъти Гайтнър обвини китайските власти наскоро, и така взриви финансовите пазари. Политиката на Китай си остава едно от главните неизвестни, особено на фона на сигналите, че страната може да мобилизира огромните си спестявания в подкрепа на собствената си икономика и вътрешното търсене.

Вторият фактор е свързан с



петрола и резервите, натрупани от износ на суровини



Заради факта, че световната търговия със суровини се фактурира в долари, обращението на щатската валута надхвърля три пъти дела на САЩ в световната търговия. Не е съвсем ясно как поевтиняването на петрола и другите суровини би се отразило на силата на долара, доколкото досега разчитахме на обратната връзка. Пазарното клише е, че доларът и петролът задължително се движат в различни посоки, поне за един кратък период. По-трайният фактор като че ли не е как цената на долара влияе на решенията на купувачите и продавачите на петрол, а как тя влияе върху валутните резерви на страните-износителки на петрол и как кризата влияе върху инвестиционните им решения. Нетните чуждестранни активи на страните от Залива например се оценяват на 2 трилиона долара.

Ето защо, ако Китай и страните от Залива решат да "приберат" спестяванията си и ги накарат да работят за местната икономика, това ще има силно отражение върху валутните потоци. Но засега статутът на долара като резервна валута парадоксално го превръща в убежище.



Бягството към сигурност и ликвидност



Избягването на риск има различни проявления. Едно от тях е засиленото търсене на ДЦК, което в Америка доведе до рекордно ниска доходност. Често говорим и за бягство към ликвидност в смисъл на инвестиции в пари и парични инструменти. Свързано с търсенето на сигурност, то се определя още и от ниските лихви и перспективите за дефлация.

Тъй като доларът е световна валута и тъй като европейският пазар на облигации е фрагментиран, бягството от риск доведе до забележимо нарастване на покупките на американски ДЦК. През 2008 г. вложенията на централни банки в щатски ДЦК се увеличиха с рекордните 650 млрд. долара и - което е наистина забележително - частните инвестиции в ДЦК надхвърлиха 1 трилион долара. През последните месеци на 2008 г. покупките на американски дълг надхвърлиха съкращаването на вложенията в корпоративни облигации и ипотечни книжа.

Според Банк ъв Америка този период на екстремно избягване на риск може да подкрепи стойността на световната валута, но комбинацията на ниска доходност, ниски вътрешни спестявания в САЩ и висока потребност от привличане на фондове от чужбина не е нещо, което може да го поддържа безкрайно.



Бягство от заеми



Зад термина "деливъридж" се крият трескавите ходове на домакинствата и бизнеса, които кризата принуди да намалят зависимостта си от кредити. Банките в САЩ и Европа, изправени пред обезценка на активите си, опитват да увеличат капиталовата си адекватност, фирмите продават нерентабилни звена, за да покрият дългове. Дори домакинствата в САЩ започнаха да повишават нормата на спестяване. Според МВФ отписванията на активи от банките ще достигнат 2.2 трилиона долара, глобалният дефицит на капитал ще бъде 500 млрд. долара и оттам ще видим свиване на кредитите в размер, няколко пъти надхвърлящ тази сума.

В по-дългосрочен план всичко това може да се обърне срещу долара, тъй като ограничаването на кредита замразява потенциала за растеж в САЩ и вече има прогнози за това какъв спад на БВП ще донесе (до 3.5%). Но засега, доколкото този процес е свързан с търсене на долари, той оказва подкрепа на щатската валута. Защото, когато американските компании трескаво преструктурират балансите си, това увеличава търсенето на кеш.

RGE Monitor през миналия ноември оцени разтоварването от дългове от страна на международните банки на сумата от 10.3 трилиона долара, това са деноминираните в долари междубанкови заеми, които те трябва да изплатят.

В случая обаче ни интересува само покриването на деноминирани в долари дългове. Така стигаме до т. нар. кери трейд - схема, която има много общо и с апетита за риск. При тези операции инвеститорите заемат долари или йени, тъй като те са с почти нулеви лихви, и влагат във валути с високи лихви, каквато поне доскоро бе новозеландският долар. Когато рискът нараства, те започват да закриват тези позиции и оттук - да купуват долари, за да покрият задължението.



Репатриране на активи от чужбина



То е следствие от горното, но засега няма актуална статистика за най-драматичния период от кризата. Знае се, че американски инвеститори държат активи за близо 18 трилиона в чужбина - финансови инструменти и преки чужди инвестиции, които през последните три години растяха. Колко от тях са се върнали в САЩ в самия край на 2008 г и предстои да се върнат, е все още неясно.

Занапред в подкрепа на долара ще действат и традиционните причини. На първо място, въпреки разногласията в ЕЦБ, вероятно е банката да продължи да понижава лихвите, докато в САЩ те вече стигнаха до възможния минимум. Второ, има очаквания, че американската икономика ще се измъкне по-рано от рецесията, докато все по-често се пише, че в Западна Европа перспективите може да се влошат допълнително поради силната експозиция към рисковите икономики на Източна Европа.

Повечето прогнози гравитират около един и същ сценарий - че доларът първо ще расте, следвайки досегашната логика, а после (според мнозина през втората половина на годината) ще пада. В края на декември "Морган Стенли" направи най-смелия залог: че еврото ще падне до 1.10 долара през второто тримесечие на 2009 г., а в края на годината ще се възстанови до 1.20. Според редица други сценарии щатските пари ще достигнат 1.20 долара за евро. Миналата седмица пък UBS предвиди спад на еврото до 1.25 долара в следващите три месеца.

Но очакването за ръст на долара се оказва толкова разпространено, че чак е съмнително. Има няколко причини, които могат да обърнат посоката още през първото полугодие, и то не само заради закриване на дълги позиции: например частният приток на капитали към САЩ може да намалее заради твърде ниските лихви и очакванията, че доларът рано или късно ще поевтинее.

Двата основни риска за долара остават инфлацията и големият дълг и бюджетен дефицит на Америка. Не е ясно каква е стратегията на Федералния резерв за излизане от операциите по наливане на ликвидност. Перспективата САЩ да наводнят пазара с нови ДЦК, а от друга страна - твърде ниските лихви, правят трудно предвидим интереса на инвеститорите в доларов дълг.

В още по-дългосрочна перспектива има и очаквания, че администрацията на Обама ще заложи на силния долар. Според The Bank of NY Mellon стабилният и растящ долар ще бъде жизненоважен за привличането на капитал от чужбина за финансиране на дефицитите в САЩ. Това, разбира се, е в противоречие със сегашната политика на почти нулеви лихви, която би трябвало да бъде изоставена. Но в разгара на кризата чак толкова дългосрочен залог едва ли е убедителен. Не знаем колко дълбока ще бъде идващата рецесия и изглежда все по-съмнително, че САЩ знаят как да се измъкнат от нея без големи поражения.





-------------------------

Първосигнално

--------------------------

Пазарите обичат автоматизма. Приблизително от 2007 г. те имат нов главен индикатор и обяснение на всички обяснения - т.нар. апетит за риск. Този универсален фактор не търпи нюанси и действа безотказно: когато се появят лоши данни или някой фалира или пък бъде осуетен нечий план, апетитът за риск намалява, инвеститорите стават предпазливи, акциите и петролът поевтиняват, доларът расте. Когато се появи надежда - както стана в началото на миналата седмица, апетитът за риск се връща, борсите растат, доларът пада.

Това, разбира се, не може да продължи до безкрайност. На този етап вероятно е рано да се каже докога. Но изглежда, че колкото повече ликвидност налива Фед и колкото повече загуби се покриват или отписват, толкова повече ще се разрушава връзката между страха и движенията на долара.
Графика: "Сега"
---
графика: "Сега"
---
70
6424
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
70
 Видими 
06 Февруари 2009 03:12
Защо САЩ са зле, а доларът расте?

*
Ами защото има една прикака, като сме най-зле, тъй да сме.
*
А иначе това дето Китай щял да насочи доларите си за вътрешна консумация, е направо смях. Ако бяха 200-300 млн. може, ама сган от 1.5 млрд или колкото са, забрави. Какво ще стане, ще заживеят по американски? Изобщо на китайци, индийци и други джънгатайзи и занапред мисията им ще бъде слуги на Запада. Да са мислили като са се плодили като зайци.
06 Февруари 2009 03:42
Още един "експерт", който обяснява/?!/ защо "колата се е обърнала", но НЕ обяснява ЗАЩО и КОЙ е допуснал колата да се движи и да мине по път, по който НЕМИНУЕМО тя ще се обърне"!
АМАН от "знаещи", но "след дъжд-качулка"!
06 Февруари 2009 05:08
И спрямо кого точно са зле САЩ? Ако тия са зле, дето са номер едно като приходи и богатств, кои тогава са "добре"? Зле са - но само спрямо себе си, отпреди, да речем, пет години. И спрямо никой друг.
06 Февруари 2009 05:11
А кой е казал че УСА са зле!!!!
06 Февруари 2009 05:26
Е как кой бе, морхапи, Обама каза. хем къде хиляда пъти го каза.
06 Февруари 2009 05:57
що бе пара, в статията има forward-looking информация - ето, казва ти жената, първо ще се качва долара, а после ще пада. действай accordingly - купувай сега, шортвай през юни и инвестирай през септември като дойдат вашите на власт

инак, доларът се качва, понеже виждането на инвеститорите е, че в америка ще се оправят най-напред от кризата, което не е чак толкова неочаквано предположение
06 Февруари 2009 06:03
Как кой? Ти не четеш ли в. Сега който е меката на световните финансови анализатори? Цялата статия може да се побере в няколко изречения: Нестабилноста води до бягство от риск , това бягство се изразява в купуване на долари, цената на долара расте.
А колкото до това че производството на нови ценни книжа ще тури прът в колелото "търсене - предлагане" дрън-дрън...Наптотив това ще усили сигурноста на нещо вече сигурно.
06 Февруари 2009 06:17
A бе слушайте тайкуна от Торънс, Бургаска област що ви разправя.
Купувайте панелки по Черноморието и обменяйте долари за един и пи'исие и чЕкайте Америка да се срине за да кеширате. Брадясах от чЕкане!
06 Февруари 2009 06:23
Иванина Манчева се е опитала да удари Маркс у земята.
Не че не е права , де , ама всичко може да се каже в едно изречение :
САЩ отключиха кутията на Пандора защото знаят че са най-добре защитени от кризата.
От тук нататък със задълбочаването на кризата останалият свят ще затъва относително по-дълбоко от САЩ.
Те така те.
06 Февруари 2009 06:33
И нито стон за деревянния рубль!?



Бел. ред. "деливъридж" да се чете "дилевъридж".
06 Февруари 2009 06:37
Така наречената "финансова криза" не е нищо повече от един добър финансов инструмент създаден от най-висшите световни финансови кръгове , съсредоточени в момента(от последните 100г.) в САЩ. Естествено че САЩ ще са най-обезпечени. Въпреки че нещата хич не са розови тук...Но все още има решения и възможности - далече сме от паниката...
06 Февруари 2009 07:11
новият финансов министър Тимъти Гайтнър обвини китайските власти наскоро, и така взриви финансовите пазари
Тов.Гейтнер е уредил първите милиарди за едни хора. И това е само началото.
Да сложат финансов престъпник и данъчен измамник за финансов министър не е случайна работа. В Щатите ще има цханге до дупка.
Виж с китайците не е много ясна работата. Липсата на китайски евреи неимоверно усложнява работата на товарищите Гейтнер и Бернанке.
06 Февруари 2009 07:35
Да командироват евреи от Япония.
06 Февруари 2009 07:51
Защо САЩ са зле, а доларът расте?
Защото другите страни са още по зле.
06 Февруари 2009 08:13
Китайците направо помогнаха на американците, както впрочем и руснаците, па и повечето свет Много просто - не се отърваха от щатски ДЦК, като беше най-сбъркана ситуацията. И логиката е яка: де китайците ще реализират стоката? Щото ония не финансова криза ги плаши, а криза у реалната икономика. И тъй основното натоварване го поемат домакинствата - те пък требе да могат да си вдигнат спестяванията, а също и потреблението. Пък да се потребяват китайски (и покрай тях други) стоки. Как иначе да стане, ако не със силен долар? А силният долар е вързан с едни умрели инвестиции (щото са с ниска доходност) в щатски ДЦК. Дотук хубаво, ама както се знае домакинствата са само единия участник у агрегата на съвкупното търсене. Вторият е инвестициите на фирмите. Тук националността въобще не е важна, а пък ЮС правителството се прояви като соц. ориентирано и взе да гарантира стабилността на ю.л. от реалната икономика (тва автозаводи, че чак и порно индустрията искаше инжекции). И тук логиката е проста - потреблението на щатския човек зависи от платата в офиса. (У тая скоба да се упомене, че точно тая работа предизвика имотния срив, та Фреди и Фени се разболяя и повлекоха други). И тъй, верно, цел свет се е вторачил как щатите ще се оправят, щото веднага това ще се усети и по други места. Некакси става ясно, кой ще е пръв извън рецесия. Но в края на етюда ще имаме функционираща и по-яка щатска икономика, която естествено ще влезе у конкуренция със спасителен Китай. И тва само доказва, че постинудстриалното общество е крехка измислица, а си требе родно производство.
06 Февруари 2009 08:16
Когато долара падаше и САЩ привидно бяха добре никой не зададе обратния въпрос. И забравихте ли , че когато САЩ наистина беше добре долара беше около 2.40лв.
06 Февруари 2009 08:32
САЩ печатат и продават потоп от долари защото света е ненаситен купувач
на американската валута!
Китай и Япония са натрупали трилиони.Даже маломощна Русия с дебила Путин начело имаше доскоро 600 милиарди които за няколко месеца се стопиха до 300 милиарда при опита им да "защитят" скапаната рубла.
Всеки които има спестени пари, държава, корпорация, индивид купува предимно долари.По стабилна валута от долара няма!
06 Февруари 2009 08:44
По стабилна валута от долара няма!


Дебилно звучи, ама си прав. [/quote]
06 Февруари 2009 09:02
Тссссц. Ше ви чуе Душето !
Обещал ми е от две години че доларо ще стане по-евтин от рублата и тогз че го гоня да се менкяме.
06 Февруари 2009 09:12
FL
САЩ печатат и продават потоп от долари защото света е ненаситен купувач на американската валута

Сега да му светнем на нашия форумен герой защо светът купува американска валута. Защото след войната в Брентан Уудс тази валута под политически натиск на САЩ, като победители беше обявена да се купува и продава нефта и газа, с това тя беше обявена за световна валута. След това Мао и Никсън се сдобриха и Китай започна да произвежда стоки и да ги продава срещу долари. Така изведнъж се оказа, че американския долар се осигурява от неамерикански стоки - срещу всяка валута трябва да стои стока, защото парите са документ, който удостоверява, че среу нея има стоки. Когато дьо Гол си поиска златото срещу доларите, американците изпищяха на умрело, че той им разрушава икономиката, защото знаеха, че срещу техните долари няма нито злато (което също е стока) нито американски стоки и след това премахнаха златниото покритие на долара през 70-те години. Когато Садам започна да продава нефта срещу евро, американците одма излъгаха, че имал ОМП и го нападнаха. Затова доларът поскъпва, защото нефта поевтиня, въпреки кризата в САЩ. И като цяло американския долар може да е стабилен, защото той не се потдържа само от американската икономика но много американци си загубиха спестяванията в пенсионните фондове и банки. Същото каквото стана и у нас през 1997г., обаче с лева не е световна валута и за това той се обезцени.
Аз съм сигурен, че в най-близко бъдеще и Русия и Котай и Латинска Америка ще започнат процес на отърване от амер4иканския долар.
06 Февруари 2009 09:14
Ами с еврото какво ще правим???
06 Февруари 2009 09:27
Да допълним въпроса....Защо доларът расте, а рублата пада главоломно?

Редактирано от - Benedicta на 06/2/2009 г/ 09:28:07

06 Февруари 2009 09:51
не доларът расте, а останалите валути падат по-бързо от долара, слънчица на икономиката
06 Февруари 2009 09:58
Така е от 100 години и така ще бъде занапред! Доларът се колебае, пада за малко, на винаги се връща на силни позиции! Като едното нищо ще стигне паритет с еврото!
06 Февруари 2009 10:11
Че Китай, Русия, Латинска Америка и други ще започнат да се отървават от долара е ясно. Само не е ясно кога. От години слушаме за подобна развръзка и все не й идва времето. Очакваше се Китай да нанесе решаващия удар и да стане световен първенец, но още не е ясно защо изчаква. Началото на кризата беше много добър момент да срине долара, но не би. И сега не е късно, но не може да се разбере къде дремят китайските другари. Путин се захвана и той с тази отговорна задача, заяви, че започва да прави рублата регионална валута, взе да отваря биржи с рубли. Като резултат се получи, че вместо биржи с рубли, се наложи да затвори биржите с не рубли, а рублите съвсем се загубиха.
Та, Марксе, няма да е зле да уточните най-после крайния срок за отърваването от доларите. Или поне да ни опишете при настъпването на каква ситуация ще се натисне спусъка. Може би при някаква криза, по-голяма от сегашната.
06 Февруари 2009 10:36
Маркса споменава за златното покритие на долара, за стоковото покритие, и за още едно покритие, но без да го забележи. А то е силата. Силата на Щатите, включително военната сила са гарант за цялата глобална търговия. Без тази сила и използването й по съответното предназначение, е изключено светът да търгува, пътува, обменя по този начин. Цялата световна търговия отива на кино. Едни сомалийски пирати разказаха играта на търговците. Китай се развива и облагодетелства от тази световна търговия благодарение на налаганите принципи от САЩ и подсигуряването им със сила. Благодарение на поддържания световен ред. А този ред не се поддържа на добра воля. И Китай го разбира и саудитците го разбират и други го разбират.
Та въпросът беше- какво е покритието на долара? Отговорът е- силата. Колкото златото му е покритие, толкова и стоките са му покритие. Силата поставя Съединените щати в определена позиция спрямо останалите. И от тази позиция се диктуват правилата на играта. Позицията е такава. Длъжността е такава. Длъжностната характеристика е такава. Ако не са Щатите, ще е някой друг. И при сегашното раздаване на картите, борбата е за позиции. Кой ще запази позиции, кой ще ги загуби. Засега не се вижда Китай да има амбициите. Путин има амбиции много, но зад него е само тайга и кални пътища. Най-вероятно до следващата голяма криза Щатите ще запазят лидерството и доларът ще си остане световна валута. И Китай, и Европа, и петролните шейхове ще помогнат. Ще останат да се пънат Уго Чавес и Путин, но те и двамата са пътници.
06 Февруари 2009 10:49
след войната в Брентан Уудс


нерде брент, нерде брентан, нерде удс, че и война се водила ... ццц марксе, да беше прочел барем википедията ... че само с "капитала" и тошовите тезиси излагация яко.
06 Февруари 2009 10:59
Всеки поназнайва малко икономика като Маркса. Къде учил, къде прочел някой вестник, но задължително с оформено икономическо мислене. И затова всеки търси покритието на парите само в областта на икономическите си познания. Кой ви е казвал, че парите са само икономика? Това в еврейските учебници по икономика ли го пише? Няма такова нещо. Пари печати само владетелят. Икономиката се върти от всички.
06 Февруари 2009 11:38
Лелей, днес ментал дисордерс дивижъна явно имат кръжок по икономикс
06 Февруари 2009 12:44
скоро нема да има доляри, а амеро....
Натиснете тук
има много инфо на нета
06 Февруари 2009 13:37
С всеки изминат ден долара бива изместван от по-надеждни платежни средства.

Новини от нанотехнологиите:
ОАО "АвтоВАЗ", крупнейший российский производитель автомобилей, остановил производство автомобилей на неопределенный срок до завершения переговоров с поставщиками комплектующих.
Как сообщил президент "АвтоВАЗа" Борис Алешин , конвейер встал из-за проблем с поставщиками. Он пояснил, что "некоторые не согласны с введением новой схемы оплаты". До 70% закупок с февраля "АвтоВАЗ" оплачивает своими векселями и векселями работающих с ним банков, а на деньги приходится лишь 30% расчетов.
06 Февруари 2009 14:37
както навремето отбелезА тов. медовина - то не са 'нанотехнологии', а 'нанетехнологии'.
06 Февруари 2009 15:31
Значи статията е написана за да се покаже какви магии са възможни с долара и е много пълна с постановки, ама постановки, които авторът не се и опитва да свързва. Тоест тук там факти, после някакви механизми, които като икономически такива не са обяснени а само нахвърляни. Форумците му викат турлю гювеч. От тук натам продължават форумните икономичиски размисли на тема какво е финсовото влияние на крякането на жебетата от едно икономическо блато върху стоковата борса от съседната галактика. Черешата на тортата е когато нашите божествени анти дуди от зад голямата локва демонстрират пирово спокойствие и пълна увереност, че като пада долара са добре, после като поскъпва са по-добре и като пак падне ще са най-добре.
И на края откриха от къде иде джадайската сила на долара, идва от силата военна и т. н.
--
Аз само да опровергая две внушения.
Първата истина е че, САЩ и долара като цяло стават с времето все по слаби. Погледнете си за годините от най-силния курс на долара до сега как е падал и как това, което си е могъл да си позволи американеца също се е свивало с годините. Един пример - от тази седмица е новината, че Китай е вече най-голямия автомобилен пазар на света, понеже продажбите в САЩ падат а в Китай растът.
Второ, Някой написа (няма да споменавам име), че Китай се бил развивал и облагодетелствал от световната търговия благодарение на налаганите принципи от САЩ и подсигуряването им със сила.
Дрън, дрян, ярина.
Китай се развива защото произвежда и продава а не защото САЩ благоволили да им създадат принципи. Лелееее, просто нали? Ами търговските принципи са еднакви за всички и само продаващите своето произведено са успешни и богати. Като на село бе, то света е едно голямо село. И ползването на джадайската сила е възможно ама само с такива като Ирак, с много други не става. Божествените анти дуди не са отсъдени на вечно неизчерпаемо потребление. То не знам кога китайчетата ще решат, че им е дошло времето, ама веднъж ще стане. Тоест прегрупират си пазарите и все по-малко ще продават в САЩ и ако искат ще почнат да пазаруват, да речем, в евро. И какво ще стане е ясно, долара ще падне. И какво, джадаите ще ползват силата ли??? Не, джадаите ще трябва да позволят на китайчетата чрез промяна на закона да им изкупуват фирмите. Иначе като се обидят китайчетата, не че няма да търгуват в долари ами и излишните ще пуснат на пазара за продан и Т-облигации няма повече да купуват. Даааа...
06 Февруари 2009 16:04
06 Февруари 2009 16:49
Орлине,
никой не твърди, че Китай не произвежда. Но Китай произвежда благодарение на американската неолиберална политика и изнасянето на американските производства в Китай. Тук никой няма да спори с теб, че за да стане Китай "работилница на света" това е единствено китайска заслуга. Освен това ти явно не четеш новини от световните форуми, за да разбереш, че и в сегашната криза и преди САЩ са създателите и гарантите на сегашния глобален търговски модел. Т.нар. Неолиберална икономическа глобализация е наложена със сила, тя не е вследствие на някакво всеобщо прозрение. Теориите за глобалната сигурност вследствие на глобалната взаимнообвързаност и глобалната търговия не са китайски, а американски.
Всъщност, едва ли някой ще спори с теб по очевидни неща. Тъй, че за нищо ново не си ни светнал.
А това, че зад долара стои силата може да се съди по факта, че юанът никой не го бръсне за слива, макар, че зад него би трябвало да стоят реални стоки, някои ги наричат във форума "пипаеми". Както се казва- око да види, ръка да пипне!
06 Февруари 2009 17:11
Никой не е казал, че сегашния глобален търговски модел е измислил Китай, но той не е само САЩ-ска заслуга. Казах от къде идва икономическата сила на Китай, тоест от производството а не от това, че Америка го е издигнала чрез правила. И в Китай инвестират всички, не само САЩ. Не съм твърдял, че юана и световна валута, но намекнах, че на янките топките ги държат здраво и идва времето, когато могат да ги стиснат по предразначението им.
06 Февруари 2009 17:26
Товарич Путин обяви в Давос, че долара няма да бъде повече световна резервна вальюта, в результат на което рашките се втурнаха да обмянят магучие рубли с долари. Банките в Раша и те направиха тоже самое с рублите, които Путя наливаше в тях за бейл аут. И ето на! - доларът се качи!

Аз тамън си бях отворил един голям буркан от лютеница за рубли.
Сега обаче отворих два нови - за долари и шекелки!
06 Февруари 2009 18:00
Само не разбирам защо си мислите че Китай печели от цялата работа????
Какво продават? СУРОВИНИ, СТОКИ.
Какво получават? ХАРТИЙКИ.....
Е, кажете ми, кой е идиота тука
06 Февруари 2009 18:05
Ша та чуе Душко бе !!!
06 Февруари 2009 18:06
Авторката е направила прекрасен анализ на финансовата ситуация в САЩ, ръководители на световната икономика, на нейния срив, свободно падане и възход.

Правилно е поставен акцент и анализиран един малко известен факт в България - значението на световната валута.

И докато умни умници мислят "умно" и чакат Русия да възкръсне от пепелта, като птицата Феникс, руски труженици масово се трупат пред банките за да сменят карбаванци за зелени гущери, а от това става ясно, че Русия ще минава скоро на конвертирума валута и рублата ще отиде на гости в архивите на някой исторически "валутен" музей, за да чака нови червени висини или пълна американизация и капитализация предхождана от неизбежна декомунизация.
Успех за долара, майка на рублата.
06 Февруари 2009 18:19
MRX++,
/:/ "...Затова доларът поскъпва, защото нефта поевтиня, въпреки кризата в САЩ..."
......................................... ....................................
Абсолютно ТОЧНО!
Финансовата криза СВИ Производството в САЩ и по Света- а оттам и нуждите от петрол в САЩ и по Света! Поради което петролът поевтиня/ва/- сиреч, за по-малко долари може да се купи повече петрол/това ще е така докато петролът се купува основно с долари!/! Т.е., доларът е станал "по-ценен", защото с него може да се купи повече петрол сега- от което губят Износителите на петрол, но пък печелят притежателите на дълги доларови позиции/Китай, Япония.../! Но, сигурен съм, ОПЕК скоро ще се намеси/ ако приятелите на САШ- Саудитска Арабия, Ирак и др. НЕ бъдат контра!/ и намали добивите на петрол до "един пръст под" границата на нуждата от него и цената на петрола тогава ще се ПОВИШИ! Тогава доларът ще поевтинее!

Редактирано от - paragraph39 на 06/2/2009 г/ 18:27:35

06 Февруари 2009 18:36
Боже, Боже, каква логистика ви е подгонила, че май и ви е хванала.
Вашата Американска Леля ще да ви уведоми, че гледането на телевизия и четенето на доста вестничета и разни нефелни журналчета съвсем не означава разбиране на нещата или вникване в квинесенцията на скачането и падането на щатския долар, танцуване на цените, сривът на течните горива и металите, шокът и паниката на борсите и още много взаимно свързани, като скачени съдове, неща.

Тонове под 16 херца не се възприемат (не могат да се чуят), както и такива с честота над 20 000 херца (20кхц).
Това е валидно и за виждането на "светлинни честоти" - инфрачервения спектър е невидим за комунистическите очи, въпреки че е "червен".
Ами, ако и с мисловните вълни е нещо подобно и тъпите американци могат да ги контролират - тогава всички форуми и писания ще бъдат Out of Business.
06 Февруари 2009 18:48
Защото след войната в Брентан Уудс тази валута под политически натиск на САЩ,
Както винаги и както всякога Марксистите поеха палмата на простотията и невежеството.
Марксе Уудс е световен шампион на голф с отличен драйв и блестящ пъттинг.А Брент е марка петрол и борсов индекс.
А колкото за световните валути след ВСВ Долара спечели не с Шантаж не с мистер Бретон УУдс а by Default .Разорени и победени Германия, Япония, Франция нямаха никакво стопанство и никаква валута.
Победителя Великобритания загуби империята си и с това сетовната роля на паунда!Оттам и началото на the Allmighty Dollar.

06 Февруари 2009 18:56
Параграфчо,
Не внимаваш в час и другарката ще ти издърпа параграфа. ОПЕК вече два пъти намаля производството на петрол, но цената на круда продължава да пада. Ха, де.....
06 Февруари 2009 19:54
FL отново грабна Форумния Нобел за искрящо като клозетна пяна невежество:
Марксе Уудс е световен шампион на голф с отличен драйв и блестящ пъттинг.А Брент е марка петрол и борсов индекс.

Направо прескочи със засилка конкуренцията и доказа колко е полезно да си писател, вместо чиател...
Па то градО на голфаджията и борсовите индекси даже бил у САЩ-ско, у Нови Хемпширски окръг ( Натиснете тук)

Редактирано от - Капитан Немо на 06/2/2009 г/ 19:59:01

06 Февруари 2009 19:59
къде да намерим стартер за москвето?
06 Февруари 2009 20:06
Сега по темата и сериозно.
Да попитам аз - не е ли най-добре за една държава да има:
1. Най-много запаси кеш на най-популяртната валута
2. Народ, който може НАИСТИНА да бачка, а не само да "менажира", "маркетингира", "PR-ва" и други купешки думички
3. Ресурса да произвежда на практика всичките стоки в света и да го прави
4. Народ със строга дисциплина и безкомпромисен морал
Ха сега познайте коя държава ще излезе най-суха от кризата. Като народ, не като управляващи и властимащи...
06 Февруари 2009 20:12
капитане, защо да го е грабнал - той го държи непрекъснато, вдигнат високо като статуята на свободата, стиснала факела. И стига с тоя Нобел - ФЛ отдавна го надрастна и си заслужи да има собствен приз за невежество. смятам, че му го дължим.
06 Февруари 2009 20:43
1. Най-много запаси кеш на най-популяртната валута
2. Народ, който може НАИСТИНА да бачка, а не само да "менажира", "маркетингира", "PR-ва" и други купешки думички
3. Ресурса да произвежда на практика всичките стоки в света и да го прави
4. Народ със строга дисциплина и безкомпромисен морал

Кептън,
Не е важно колко произвеждаш, а колко продаваш.
06 Февруари 2009 21:27
Една великолепна статия: Натиснете тук
Горещо препоръчвам на СЕГА да я преведе и да я пльосне тука така
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД