Закъснелият опит на депутатите да спрат далаверите със заменки на общинска и държавна собственост опря до крайности. Поредната законова поправка връзва ръцете на общините при отчуждителни процедури и ще коства на данъкоплатците милиони левове, които могат да бъдат спестени.
За това предупредиха от Столичната община при представянето на стратегията на София за управление на общинското имущество до 2011 г. Общините за пръв път бяха задължени да подготвят ежегодни програми за управлението на имуществото, които да се гласуват с бюджета.
"Поредното ограничение за замените е прокарано в закона за собствеността и ползването на земеделски земи, без да е обсъждано в комисията по местно самоуправление в парламента", коментира главният секретар на Столичната община Росен Желязков. С благословията на земеделската комисия парламентът е забранил на общините да използват заменки при процедурите по отчуждаване. Така кметовете ще трябва да плащат задължително кеш, ако искат да отчуждават.
За един-единствен обект в София - разширението на Ломско шосе, това е равносилно на 20 млн. лв. разходи, които могат да бъдат спестени, твърдят от общината. "Идеята бе да обезщетим тези частни собственици с общинска земеделска земя в района", обясни Желязков. Същата схема е била планирана и за разширението на отделни гробищни паркове.
Забраната за замените върви на фона на рекордните суми, присъждани от съдилищата по отчуждителни спорове, припомниха от общината. За 2008 г. София е платила за отчуждаването на 80 000 кв. м. 31.5 млн. лв., или 393 лв. на кв. м. При сключвани от общината сделки по доброволно прилагане на влезли в сила устройствени планове, без намесата на съда, равносметката за 2008 година е 202 лв. на кв. м. "Това онагледява изкривяването на пазара при намесата на вещи лица", коментира Желязков.
ПОЛИТИКА
До края на мандата общината си поставя за цел да подобри управлението на собствеността и няма да се стреми към продажби, заяви Желязков. За по-добър контрол ще бъде създадено специално звено, което да следи състоянието на общинската собственост и ще анализира тенденциите на общия пазар. За пореден път се предвиждат и мерки за изграждането на социални жилища. Идеята е общината да построи големи комплекси, като настанените под наем няма да имат право да купуват апартаментите, обясни Желязков. В момента жилищата могат да се купуват след определен срок. София може да се възползва и от кризата, като инвестира в проекти на частни инвеститори. "Това може да се случи само при определена конюнктура, ако инвеститорите опрат до сделки на себестойност и ние преценим, че такива апартаменти са необходими", коментира Желязков.
Забраната за замените върви на фона на рекордните суми, присъждани от съдилищата по отчуждителни спорове,
Далаверата е ясна.