:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,694,323
Активни 784
Страници 5,253
За един ден 1,302,066

Станишев послушал ДАНС по случая "Мургина"

До Брюксел стигнали сигнали за данъчни престъпления в почти половината дирекции на НАП
СНИМКА: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Премиерът Сергей Станишев обяви, че скоростта, с която освободи шефката на НАП Мария Мургина, се дължи на проверката на ДАНС.
"Приех оставката на Мария Мургина, защото има позиция на ДАНС за отказ на достъп до класифицирана информация". Така премиерът Сергей Станишев обясни защо не се е поколебал да освободи началничката на НАП.

Мургина подаде оставка чрез прекия си началник Пламен Орешарски в четвъртък сутринта, а Станишев я освободи няколко часа по-късно. В същия ден пръв в. "Сега" съобщи, че ДАНС е отрязъл достъпа й до тайни. Вчера премиерът поясни, че е взел бързо решение, защото НАП е важна институция и трябва да има спокойствието да си върши работата.

"Крайно необходимо е в условията на криза, когато немалко представители на сенчестия бизнес се опитват да източват ДДС, да се засили работата в тази област както на НАП, така и на ДАНС, МВР и всички други институции - за да се пресече нещо, което в България винаги е било проблем, но сега се иска особено концентриране на усилията в тази посока", подчерта още премиерът.

Министърът на финансите елегантно защити Мургина. Пламен Орешарски изтъкна, че тъй като имало "известна напрегнатост в отношението около ръководството на НАП", директорката предпочела да напусне, за да даде възможност агенцията да работи. Орешарски подчерта, че в България събираемостта на ДДС е над средното ниво за ЕС, и похвали ръководената от Мургина НАП. "Полагаме всички усилия да разкриваме случаите на източване на ДДС", заяви министърът. Той призова тези, които "истерично" говорят за източване, да подадат сигнали. Всеки от тях ще бъде проверен обстойно, включително с участието на специализираните органи, обеща финансист №1.

Думите на Орешарски обаче контрастират с реалността. Точно заради бездействието на изпълнителната и съдебната власт данни за данъчни престъпления стигнаха до Брюксел. "Преди 5 месеца сезирахме дирекция "Правосъдие" на ЕК и други институции за проблеми в 11 от 28-те териториални дирекции на НАП", съобщи пред "Сега" лидерът на РЗС Яне Янев, който първи съобщи, че прокуратурата и ДАНС разследват висши чиновници от НАП за покровителство на схеми за източване на ДДС в гигантски размери.

Освен това, въпреки че министърът хвали високите приходи от данъци в бюджета, самата Мургина сочи като първи мотив в оставката си неизпълнението на плана за данъчните приходи през 2008 г. наред с отнетия й от ДАНС достъп до класифицирана информация.

Опозицията се оказа изненадана и озадачена от светкавичното отстраняване на Мургина. Депутати и шефове на партийни пресцентрове вчера обясняваха, че не искат да коментират, докато не си изяснят какво се случва. "Ще излезем с официално становище, когато разполагаме с информация", каза лидерът на СДС Мартин Димитров. "Съмнявам се, че става дума за прелом в борбата с данъчните измами и корупцията, по-скоро е някакъв сериозен сблъсък на интереси по високите етажи на властта", коментира Атанас Атанасов от ДСБ.

Загадка е защо до момента единствено Мургина е отстранена, след като и сигналите на РЗС, и предварителните разследвания за нарушения визират и нейни подчинени от високите етажи на НАП.
 Мария Мургина

Сигналите за мафия са от години

Много от сигналите за злоупотреби в НАП, по които сега работят ДАНС и прокуратурата, от години безуспешно "обикалят" по компетентните органи. Въпреки че са правени проверки и инспекции от финансовото министерство, МВР и прокуратурата, те не са открили почти никакви сериозни злоупотреби и осъдени няма.

Вчера "Сега" получи сигнал за източване на ДДС в НАП-Варна. Документите разкриват как три фирми за два дни са източили от бюджета 1.798 млн. лв. чрез сделки с имоти. Схемата тръгва с продажба на ниска цена, всеки следващ продавач надува цената, без да внася ДДС, а последният купувач прибира данъчния кредит. Авторът на сигнала твърди, че на 2 октомври 2008 г. го е изпратил направо до министър Орешарски, тъй като няма доверие на ръководството на НАП. Дни по-късно във Варна пристигнали инспектори от НАП и МФ, чиято главна цел била да открият кой е подал сигнала.

Друг случай, до който "Сега" се добра, е за данъчни служители във Варна, които са помагали на спонсор на БСП да източва милиони от ДДС. Спонсорът Б.М. държи известна верига заведения за хранене, попфолк клубове и чейндж бюра, а преди 5 г. приятелката му бе отвлечена с искане за откуп. Сигналът за източване е подаден до главния прокурор през февруари 2008 г. Наскоро бе съобщено, че 9 данъчни са наказани дисциплинарно, но остават на работа, докато приключи разследването. Дълго време са потулвани и докладите на освободения шеф на НАП Добрич Тошко Тодоров. Вчера той отказа да говори пред "Сега" за нарушенията, за да не пречи на разследването.

За случая в Силистра, свързан с бизнеса на местния лидер на ДПС Гюнай Сефер, финансовият министър и главният прокурор Борис Велчев знаят от февруари 2007 г. Отстранената от Мургина бивша шефка на НАП Силистра Милена Цолчовска им е пратила детайлен доклад за схемата, по която фирми, свързани със Сефер, са източвали ДДС. Недосегаемият Сефер бе сниман на яхта заедно с Ахмед Доган. От прокуратурата обясниха пред "Сега", че не са събрани достатъчно доказателства.

-----СХЕМИ

Емил Димитров-Ревизоро припомни, че ДДС се източва чрез фиктивни фирми, фалшиви документи, формални проверки, политически чадър, а най-благодатните сектори за това престъпление са търговията с алкохол и горива, строителството и др. Има и вариант директно чрез подкуп на данъчните служители. Те могат да "оправят" фирма с ревизионен акт, в който са установени големи задължения към хазната.
9
2994
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
14 Февруари 2009 01:17
ДПС+БСП+СДС+ДСБ+...=ДДС
14 Февруари 2009 05:12
Дни по-късно във Варна пристигнали инспектори от НАП и МФ, чиято главна цел била да открият кой е подал сигнала.

Сигурно са искали да го гримират, за да го опазят от набедените.С театрален грим, или със сярна киселина.[/b]
14 Февруари 2009 09:45
Единствената ни управия е да се въведе военно положение, зящото сега ако чакаме закона да признае някой очевадно мръсен за виновен ще минат около милиард години. Целия държавен апарат е затънал до шия в корупция- от министрите до най-дребния чиновник в някое затънтено кметство.
14 Февруари 2009 11:33
Сега Мургина спокойно може да каже на любимия си (който и да е той): „Скъпи, скоро ще можеш да ме целунеш там, където никой досега не ме е целувал
А това „там” може да са Канарските острови, но може и да е Сливенския пандиз...
14 Февруари 2009 11:39
"Приех оставката на Мария Мургина, защото има позиция на ДАНС за отказ на достъп до класифицирана информация".
ДАНС е отрязъл достъпа й до тайни.

Последно? отказ на достъп или отнемане на разрешението
Важно е защото причината за оставката и отстраняването, която се посочва (разрешението за достъп до КИ) всъщност прикрива истинската причина за разкарването й.
Да видим какво казва ЗЗКИ:
Чл. 57. (1) Отказва се издаването на разрешение за достъп до класифицирана информация от съответното ниво, когато в хода на проучването се установи, че:
1. проучваното лице не отговаря на някое от изискванията по чл. 40, ал. 1;
2. проучваното лице съзнателно е представило неверни или непълни данни.

Всеки, минал по стъргата "издаване на разрешение до достъп до КИ" знае, че този член се прилага почти винаги при процедурата за издаване на разрешение.
Обаче при вече издадено разрешение (а това е условие да си на висш административен пост) се прилага други член
Чл. 59. (1) Органът, издал разрешението за достъп до класифицирана информация, отнема издаденото разрешение по писмено предложение на служителя по сигурността на информацията, когато:
1. при проверката по чл. 56 се установи, че лицето не отговаря на някои от изискванията на чл. 40, ал. 1;
2. лицето е извършило нарушение на закона или на подзаконовите актове по прилагането му, което е създало опасност от възникване или е довело до значителни вреди за интересите на държавата, организациите или лицата в областта на защитата на класифицираната информация;
3. лицето е извършило системни нарушения на закона или на подзаконовите актове, свързани със защитата на класифицираната информация.


Така, че за да й отнемат достъпа, момата е изпълнила т.2 или т.3, но вместо в панделата я "оттеглят" почти с почести.
14 Февруари 2009 12:04
За да изгори "бушон" от нивото на Мургина, някъде по веригите и обръчите е станало много яко "късо".
И е замирисало на изгорели бандероли от стотачки...
14 Февруари 2009 12:23
Не бързайте с "изгорелия бушон". У нас нали знаете, че докато свърши олелията виновните се оправдават до блясък? Нищо чудно и Мургина да се окаже цялата в бяло след няколко месеца, а вината да е в някой "криминално проявен", ама вече малко застрелян из улиците информатор.
14 Февруари 2009 22:24
Oтпишете я Мургина, изгорелият бушон се хвърля. Но има още един смърдящ бушон, който се казва Пламен Орешарски. За съжаление, ще го изхвърлят при предстоящата профилактика, която по закон се прави на 4 години, а понякога и по-рано. Сега ще ни продънят ушите за това колко добре се борят с корупцията по високите ... и т.н.
15 Февруари 2009 21:49
Не се били борели .... Мургина закрила всички контролни отдели в НАП
Натиснете тук
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД