:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,746,299
Активни 683
Страници 2,766
За един ден 1,302,066
АНАЛИЗ

Успехът на Топалов е закономерен

Мачът на претендентите за световната титла между Веселин Топалов и Гата Камски (САЩ) е вече история. За наша радост и удовлетворение - с щастлив край. Бившият световен шампион Веселин Топалов триумфира победоносно онзи ден след 7-ата партия, най-драматичната в двубоя, и отново доказа, че е не само блестящо надарен и изграден гросмайстор в творческо отношение, но и забележителен боец с неистова стръв към победата.

Защото почти всеки на неговото място във възникналата ситуация, в която имаше 1 т. аванс, щеше да възприеме логичната тактика на игра "в реми в джоба", без всякакъв намек за риск. Но когато към 16-ия ход в позицията "замириса на барут", у Топалов заговори инстинктът на романтичните шахматни рицари от миналото и всякакви сметки и благоразумни намерения отстъпиха място на жаждата му за битка "на живот и смърт". Той се хвърли в нея с цялата си спортна страст и жажда за победа и, тъй като и съперникът му се оказа на висота, на полесражението се разигра една фантастична драма, която обърка дори компютрите. В нейния разгар, както сам Веско си призна след партията, в един момент той бе изправен пред загуба. Но и тогава, благодарение на завидния си дух и оптимизъм, и преди всичко на изявената си желязна психика, той превъзмогна критичните моменти и тържествува.

Като състезание мачовете имат своята специфика. Ежедневната среща с един и същ противник изисква в хода на предварителната подготовка да се уловят не само характерните черти на неговия стил, но също спортните, волевите и нервно-психическите му качества, както и физическата му подготовка.

В чисто творчески аспект значително по-голяма роля, отколкото в турнирите, където съперниците всеки ден са различни, има т.нар. дебютна подготовка - оръжията, с които ще се води битката в началото на мача. В това отношение в първата фаза на двубоя Топалов имаше неприятности. В първата и третата партии той избра традиционния си напоследък първи ход (1. d4), но удари на камък - щабът на Камски бе подготвил надеждни схеми в защита "Грюнфелд". В четвъртата партия пък с белите Камски надигра Топалов в класическа схема на Испанска партия. Веско не успя да противопостави ефикасна контраигра, попадна в необичайно пасивна за него позиция и загуби.

"След тази загуба ми беше много тежко, защото с екипа ми не успяхме да получим позициите, които планирахме. Гата винаги ни надхитряше", сподели Веско веднага след крайната победа.

В петата и седмата партии Топалов се завърна към старото си оръжие - 1. е4. И в двата случая Камски спря избора си на Френска защита. Веско обаче поднесе нова изненада. Вместо популярния ход 3. Kс3, подсказващ агресивни намерения, той избра позиционната схема с 3. Кd2, която е непривична за активния му стил. И в двете партии обаче белите след това играха инициативно и спечелиха.

Известна изненада за Камски бе и изборът на Топалов за защита Каро-Кан в шестата партия, след като американският гросмайстор показа отлично познаване на класическите схеми в Испанска партия. Възникна равностойна и интересна борба, в която американският гросмайстор бе принуден да търси реми с повторение на ходовете. С това всъщност той се прости с амбицията да изравни резултата преди решаващите битки.

Решаваща роля за изхода на мача имаха още два фактора: способността за концентрация и правилното разпределяне на времето. И двата дадоха предимство на Топалов. Във всички партии Веско бе по-рационален. Той се концентрираше по-бързо и ефективно в позицията и направи по-малко грешки.

Още по-очебийно бе предимството му по отношение на рационалното разпределение на времето. В нито една от партиите той не бе реално застрашен от цайтнот. В същото време Камски на два пъти плати тежък данък на този "бич Божи", както нарича цайтнота остроумният гросмайстор д-р Савелий Тартаковер. Коварното правило му скрои лоша шега още във втората партия, когато не успя да направи контролните 40 хода и флагчето му падна още на 32-рия. То разстрои играта му и в седмата, решаваща партия от мача. В нея Гата мисли продължително на 25-ия си ход и по такъв начин съкрати до минимум лимита си от време за главоломните събития след това.

В заключение ще отбележим, че Топалов извоюва заслужено убедителна победа в мача. Той превъзхождаше съперника във всички основни компоненти на играта и доказа, че е един от най-силните, а може би и най-силният гросмайстор в света в настоящия момент.

Както се и очакваше, Камски се оказа корав и опасен съперник. Очевидно е обаче, че близо 10-годишното му отсъствие от голямата шахматна сцена е нанесло поражения в спортната форма, особено забележими в борбата на най-високо равнище.
1120
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД