В Сърбия пристигат все повече отпадъци от Италия и Германия, а може би и от други европейски страни, в които те са забранени, съобщи в. "Политика". Инспектори по екологията са открили, че в десет от централните градски общини в Белград освен 147-те, които вече са в списъка, има 50 нови фирми, които ползват опасни материали.
Тъй като за индустриалците е скъпо да се унищожават химическите отпадъци, те ги изпращат главно в Югоизточна Европа, където мерките за контрол са много по-слаби, а корупцията по-разпространена. Отделни сръбски производители на драго сърце взимат тези отпадъци, тъй като те са два пъти по-евтини от чистата субстанция, която може да се употреби за същата цел, пише изданието.
На сръбския пазар опасните материали стигат и нелегално, най-често през множество посредници, докато не се изгубят данните за истинския им произход и състав. След подобна процедура е трудно да се открият незаконните материали, дори и с внимателни анализи. Нито една фабрика, която работи с такива опасни материали, няма още интегрирано разрешение за работа, което да потвърждава, че те не вредят на околната среда. Срокът за придобиване на такова разрешително изтича през 2015 г., пише "Политика".
Румъния може да бъде глобена от Европейския съюз заради неекологичните си сметища, съобщи междувременно тв Реалитатя. Страната рискува да бъде санкционирана с 200 000 евро на ден от страна на ЕС. През лятото изтича и последният срок, който Брюксел поставя на Румъния да въведе еконормите за отпадъците.
|
|