Световната банка, Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР) и Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) отпускат двегодишен заем от 24.5 млрд. евро на страните от Източна и Централна Европа, за да преодолеят кризата, предаде Ройтерс. Спасителният пакет бе представен вчера в Лондон от шефовете на трите финансови институции. Финансовата помощ е предназначена за изпадналите в затруднения банки в региона, както и за компаниите от малкия и средния бизнес. По този начин ще се улесни достъпа им до кредити.
Пакетът бе обявен два дни преди лидерите на страните от ЕС да се съберат на извънредна среща в Брюксел в неделя, за да обсъдят мерки в борбата с икономическата криза, която се задълбочава.
Брюксел може да подпомогне още държавите-членки, които са извън еврозоната, най-вече на тези от Източна Европа в случай на сериозни проблеми с ликвидните средства, но засега не планира да увеличи пакета от мерки за тях, съобщиха от ЕК, цитирани от АФП. Спасителният пакет възлиза на 25 млрд. евро и вече Унгария и Латвия получиха съответно по 6.5 млрд. евро и 3.1 млрд. евро.
Унгарският премиер Ференц Дюрчани поиска от ЕС да отпусне 180 млрд. за стабилизиране на Източна Европа, съобщи Блумбърг. Управителят на централната румънска банка Мугур Изъреску съобщи, че страната ще поиска заеми от МВФ и ЕС като помощ срещу световната финансова криза, предаде АП. Сумата не бе съобщена. Закъсалата Украйна също търси международна финансова подкрепа.
Германия е готова да помогне финансово най-пострадалите от световната икономическа сила страни от еврозоната, заяви канцлерът Ангела Меркел. Тя обаче отказа да съобщи повече подробности. Планът ще бъде задействан съобразно с член 100 на Договора от Маастрихт, съгласно който "страни-членки могат да получават финансова помощ в случай, че изпитват трудности, предизвикани от природни бедствия или други събития извън техния контрол".
Безработицата в страните от еврозоната през януари достигна 8.2%, което означава, че 250 000 души са загубили работата си, съобщи Евростат.
МВФ пък се нуждае от 500 млрд. долара, за да може да осигури заеми за всички пострадали от световната икономическа криза държави, предаде Дойче веле. Експерти на МВФ са изчислили, че ако кризата в Централна и Източна Европа се разрасне, то регионът ще се нуждае от 300 млрд. долара.
Междувременно Финландия и Дания са поредните държави, които навлязоха в рецесия, след като отбелязаха спад в БВП за последните три месеца на 2008 г. Икономическият спад в Швеция се задълбочава, показват данните на националната статистика.