:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,634
Активни 809
Страници 19,537
За един ден 1,302,066
Пазар

Ало, търсите ли си нов служител?

Кризата преобърна тенденциите на трудовия пазар - работодателите отново диктуват условията
СНИМКА: БГНЕС
Шивашкият бранш е един от първите, почувствали кризата.
"Ало, търсите ли си нов системен администратор"? "Случайно да имате нужда от сервитьор?".

Ако допреди няколко месеца обявите за работа стояха с дни, без никой да откликне, и фирмите се подчиняваха на правилото "кандидатът избира работодателя", то кризата вече преобръща тази тенденция. И изведнъж за обявените позиции се появява истинско стълпотворение от кандидати, а шефовете възвръщат водещата си роля в подбора.



Какво се случва на пазара на труда?



От една страна, на ситуацията най-добре подхождат думите "застой, инерция, изчакване". Фирмите са замразили всички планове за развитие, за назначаване на хора или откриване на нови отдели. От друга страна обаче, промените на трудовия ни пазар са толкова динамични, че не могат дори да се прогнозират. В някои сектори спадат поръчките, в други тече преструктуриране, свързано с масови или единични съкращения, в трети дори има положителни тенденции.

Сред най-силно пострадалите в момента са работещите в строителството, пазара на недвижимите имоти и банковия сектор. Спад има и при консултантските услуги и производството. "Увеличава се броят на безработните, които са били на административни позиции или офис сътрудници, както и на инженерингови позиции - например поради прекратяване на дадени проекти", казва Яна Стоянова, управляващ партньор в агенцията за подбор на персонал "Кредо Хюман Рисорсинг", занимаваща се със средно и висше управленско ниво. По думите й работата си загубват и част от изпълнителските кадри заради окрупняване на съответните бизнеси. Същото е положението и с доста от изпълнителните и финансови директори.

"Сериозни проблеми срещат и експортно ориентираните производства - от шивашката и добивната промишленост до електротехниката и производството на вино", казва Светлозар Петров, шеф на "Джоб Тайгър". "Бизнесът първо реже от рекламата", смята пък Мариян Якимов, управител на кърджалийската агенция "Вавилон". В неговия регион с най-много предизвестия за съкращения са работещите в шивашката промишленост.

Според наблюденията на Яна Стоянова най-малко хора засега се уволняват в търговията, както и в средното ниво кадри, свързани с продажбата на услуги (например в сферата на горивата и промишлеността). Все още се търсят и хора за ИТ бранша, макар и там да има известен срив.

Според управляващия директор на "Менпауър" Надя Василева занапред ще се търсят повече аналитици и статистици, които ще могат да правят анализи на кризата. Повишен интерес ще има и към кадри, които работят към центровете за обслужване на международни клиенти и владеят няколко езика.

Според Светлозар Петров пък промяна в структурата на пазара на труда все още не се забелязва. "Каквито обяви е имало преди, ги има и сега, само че количеството е по-малко", смята той. Според него намалява текучеството на кадрите. "Заради кризата хората са по-внимателни, замислят се повече преди да напуснат работното си място", убеден е той. Според Петров съдбата на фирмите в сферата на услугите и търговията все още не е ясна и затова там работните места за момента се замразяват. В другите сектори обаче драмата не била чак толкова голяма. "Има случаи в най-различни браншове, при които производството в чужбина се затваря и то се пренасочва у нас, в този смисъл въпросната дейност тук се развива добре", казва Петров. Според него твърдението, че 2/3 от компаниите у нас вече са пострадали, не е съвсем точно. Петров не смята и че съкращенията засега са твърде много. "По-скоро работодателите въвеждат намалено работно време, орязват някои социални придобивки и бонуси и задържат заплатите", казва той.

Повечето специалисти също са на мнение, че



намаление на възнагражденията едва ли ще има,



по-скоро няма да се стигне до увеличение. "Теоретично е възможно заплатите да намалеят с цел запазване на кадрите. Работодателите се замислят дали ако в следващ период имат нужда от хора, те няма да им струват по-скъпо", казва Надя Василева. Според нея, ако човек напуска работата си само заради намаленото заплащане, както сочи едно от последните изследвания, то това би било чисто самоубийство. "Ще дойде момент, в който кризата ще отмине и работодателите ще търсят кадри, които са работили непрекъснато и са повишавали квалификацията си", смята тя и препоръчва на хората да не прибързват в решенията си.

Дали високо или ниско квалифицираните кадри са по-застрашени от кризата, експертите също не са съвсем категорични, тъй като и в двата случая има проблеми. Подобна зависимост не може да се открие и при големите и малките фирми. Някои огромни предприятия са притиснати в ъгъла и няма как да не освободят служители, но има и доста малки - например магазини, които могат да бъдат пометени от огромните супермаркети, казва Мариян Якимов от "Вавилон". По негови наблюдения започва тенденция на завръщане у нас на много добре образовани работници от чужбина, които търсят работа предимно в администрацията и производството.

"До миналата година имаше дефицит на квалифицирани кадри и трудно се срещаха очакванията на бизнеса и кандидатите. Сега обаче забелязваме нормализиране на положението - има много CV-та, от които шефовете да избират, и кандидатите приземяват желанията си. Няма вече искания за космически заплати", коментира Яна Стоянова.

Според Светлозар Петров от "Джоб Тайгър" все още не може да се каже, че работодателят избира кандидата, тъй като



засега няма толкова много безработни



Надя Василева от "Менпауър" обаче е категорична, че промяната е факт. "Случи се толкова рязко и бързо, почти за едно денонощие", казва тя. Според нея шефовете стават по-избирателни и все повече търсят хора, притежаващи т.нар. "меки умения" - аналитичност, лоялност, отговорност. "За тези, които се страхуват да не загубят работата си, е важно да се превърнат в незаменими служители и да не искат непременно повишаване на заплатата точно сега", смята Василева. Според нея ситуацията на трудовия пазар е много интересна, защото работодателите ще разберат доколко могат да разчитат на хората си. Самите кандидати за работа пък ще направят сериозна преоценка на изискванията си - интервютата ще стават все по-решаващи и ще стане невъзможно човек, току-що завършил университет, да настоява за заплатата от 1000 лв. нагоре", прогнозира Василева. Макар да устройват бизнеса, новите условия ще станат по-тежки за работниците.

Вариант за смекчаване на последиците от кризата повечето експерти по човешки ресурси виждат във временната заетост, която обаче не е уредена законодателно у нас. "Кодексът на труда, който е от 1986 г., не може да поеме промените в работната среда у нас", смята Василева. Според нея, ако се създаде специален закон за агенциите за временната заетост, хората ще бъдат по-сигурни, че ако започнат временна работа, правата им ще са същите като на постоянно работещите. "Ако съм фирма и ми трябват редовно работници за дадена дейност, не мога да имам повече от 2 граждански договора в рамките на 6 месеца с един и същ служител", обяснява Светлозар Петров. "Ако искам, трябва да мога да си наема секретарка дори за 3 часа, сега обаче това е невъзможно, защото знаете колко време отнема регистрирането само на един служител", негодува и Василева.

Остава само социалното министерство наред с целия арсенал от антикризисни мерки - като например да дава по 120 лв. към заплатата на човек, преминал на 4-часов работен ден, да запретне ръкави и да напише така нужния закон. А дотогава току-виж кризата отминала, а пък търсещите работа намерили мечтаното работно място.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Изведнъж се оказа, че на обявите за работа отново има кой да звъни.
СНИМКА: "СЕГА"
Според агенциите за подбор на персонал се увеличават безработните, които са били на административни позиции.
32
4901
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
32
 Видими 
04 Март 2009 00:38

смятам, че статията, ако не е платена от некои 'работодатели' е пълен ташак с г-жа авторката!
не познавам г-жа силвия георгиева(тая дето е писала статията) . . .
познавам, обаче българския 'пазар на труда'
от постоянните вопли на работодатели, в крайна сметка се създаде паника във всички предприятия!
ще се опита със съкращения и ще си оптимизират работата . . . фирмите, дето са мислили и не са перачници, може и да не съкратят хора, а дори и ще вземат нови!!!
не мога да разбера в 'статията' връзката между сервитьор и ИТ специалист!?!? или може би, за авторката туй е едно и също!
нискоквалифицираните работници ще видят затруднения, но в България, всеки с опит и желание за работа е нужен
иначе 'умниците - работодатели' ще действат
ще си купи раф4 и ще ти каже, че нема пари за заплати . . .
ще те пусне в неплатен отпуски, въпреки, че имаш 70 дена платен отпуск . . .
и всекви други идеи и простотии . . . и после що фалирали
04 Март 2009 05:08
Целия проблем дойде от това, че докато някои учеха за да станат специалисти, други правеха пари и сега си купуват специалисти.
Ето, че дойде времето в което мутрите назначават и управляват.......! При бай Тошо поне имаше някаква справедливост. Нямаш образования - няма висок пост. Сега е нещо като блато - нищо на никого не е ясно. Тарикатите управляват живота, не защото са умни, а защото имат парите .......... !
04 Март 2009 08:14
Ех, Светло Пиво, за съжаление ( огромно!!!)...много си прав!
04 Март 2009 08:41
Аз редовно ровя датските и българските сайтове за работа.Докато при първите винаги се посочва заплатата на час и работното време, което тук е макс.37, 5 часа на седмица, нашите анонси приличат на литературни съчинения.Никакви цифри, някакви увъртания и пр.Даже било неприлично да питаш за пари, ми каза един...
04 Март 2009 09:25
"Няма вече искания за космически заплати", коментира Яна Стоянова.

Мдаа, няма вече нагли шивачки да искат по 300 лв на месец. Да искат работен ден само по 10 часа с достатъчен брой почивки. Няма ги тези космически изисквания.
04 Март 2009 09:47
МОРТ
04 Март 2009 09:55
Според управляващия директор на "Менпауър" Надя Василева занапред ще се търсят повече аналитици и статистици, които ще могат да правят анализи на кризата.

Ако бяха токова продуктивни горните две групи, нямаше да се стигне до тази криза.
Горките "Леман Брадърс", те заради това си отидоха завалиите - нямали са аналитици и статистици
04 Март 2009 10:15
Пиво, МОРТ
04 Март 2009 10:21
Не мога да не отбележа няколко бисера, въпреки че е възможно те просто да са извадени от контекста изречения.

"Ще дойде момент, в който кризата ще отмине и работодателите ще търсят кадри, които са работили непрекъснато и са повишавали квалификацията си"
- според мен такива хора винаги се търсят, друг е въпроса дали могат да се привлекат и/или задържат.

"До миналата година имаше дефицит на квалифицирани кадри и трудно се срещаха очакванията на бизнеса и кандидатите. Сега обаче забелязваме нормализиране на положението - има много CV-та, от които шефовете да избират, и кандидатите приземяват желанията си."
- Дали това означава че са фалирали много фирми с добри специалисти и лоши шефове (малко вероятно); или изведнъж на пазара са се нароили дефицитните кадри ?(още по-малко вероятно) ? Дали вече кандидатите не искат да си плащат тока и водата; или да ядат (те и децата им) по три пъти на ден ? Или са сметнали че нямат нужда от дрехи ?

"Няма вече искания за космически заплати."
- Колко голяма е една космическа заплата ? Защото ако тази заплата я взимаш в Австрия или Испания, там съвсем не е космическа ... а цените са сходни.

... шефовете ... все повече търсят хора, притежаващи т.нар. "меки умения" - аналитичност, лоялност, отговорност.
- Тези умения са се търсили винаги, всичко зависи от това дали бизнеса ти се нуждае повече от "твърдите" специалисти" (специализиран - например фармацевтична лаборатория) или от "меки" (общ - например хранителен магазин)

"За тези, които се страхуват да не загубят работата си, е важно да се превърнат в незаменими служители и да не искат непременно повишаване на заплатата точно сега"
- Незаменимите служители не ги повишават, а като сложим и замръзяването на заплатата - става съвсем "мъртво" време.
04 Март 2009 10:27
При бай Тошо поне имаше някаква справедливост.

Май си прекалил с нещо по-силно от светло пиво
04 Март 2009 11:02
Поръчков материал от "Бизнеса". В производството и имотната верига може и да има криза, НО по другите места? Там кризата е в главата на пишман шефовете. И ако има криза, защо има инфлация? Значи или има криза, или някой лъже...
04 Март 2009 11:35
При бай Тошо поне имаше някаква справедливост. Нямаш образования - няма висок пост.

Аре, бе! Един бачкатор с осми клас вземаше двойно, че и тройно колкото един инженер. По едно време имаше и "удостояване" със звание инженер. Наш човек, полуграмотен го правят инженер без да е завършил с цел да заеме определена длъжност.
Нали съм учила с деца на "наши" хора, та знам как си вземаха изпитите и завършваха. От студентската скамейка направо заместник-директор или директор.
04 Март 2009 11:50
Статията издиша отвсякъде. Цитирани са мнения на хора от недорасли агенции за подбор на персонала - силно пристрастни и не отразяващи картинката в България. Не случайно малко българи се ползват от услугите на тези агенции в България - нито имат опит, нито знания, нито могат да ти свършат услугата като хората. Ако случайно там попадне някой специалист, който си разбира от работата, бързо-бързо гледа да напусне поради "високото" им ниво на работа. Та, сякаш пак имаме случай на платена публикация. Иначе, всички знаем как стоят нещата в България. Да, наистина има спад в търсенето, но най-силен е спада и там където имаше и голям недостиг - при нискоквалифицираните. При висококвалифицираните и преди и сега все си има търсене на кадри, които обаче не се задържат, защото работодателите все се опитват да не плащат и да плямпотят за искания някакви космически заплати - примерно от 1000-2000 лева! Това неплащане си го има и сред останалите и това е големия проблем на България, затова милиони се изнесоха от България и нямат намерение да се връщат както глуповато пише в статията.
04 Март 2009 12:07
С тези глупости най-много да изгонят и малкото свестни специалисти от България. После ще има обяви от сорта "Търся каквито и да е работници..."
04 Март 2009 12:13
XYZxyz
archi - Какъв раф4, нашия скочи направо на MB GL ... Щото нЕмало пари... Представям си, ако имаше... А машините са по-дърти и от мен, пък после била ниска производителността...
04 Март 2009 12:17
Няма какво да се лъжем, кризата работи за големите работодатели - сега вече ще паднат и защити от синдикати, от КТ с оправданието криза и "подпомагането" от социалното министерство със 120 лв. за работник на 4 часа. Малките и без това не плащат на мъртви души и ненужни работници. Като няма пазари, няма как и да има производство - това е ясно! Като тръгнат пазарите, обаче, а нашите свестни кадри са избягали от примамливата заплата 1000 лв. - тогава какво ще правят същите тия работодатели? Май пак ще се върне идеята за виетнамци и тайландки, а?
04 Март 2009 13:21
XYZxyz, тук съм напълно съгласен с теб.
04 Март 2009 14:13
шефовете да не бързат да се радват - ситуацията ще е краткотрайно и миниатюрно повторение на 90-те, когато изобилието от кандидати разглези работодателите и националния човешки капитал беше демотивиран и в последствие разпръснат по света. не забравяйте, че сега границите са отворени и макар в криза ЕС предлага много достъпни и привлекателни възможности за останалите без работа българи

04 Март 2009 14:18
Макар че съм съгласен с преобладаващото във форума мнение, ще кажа, че има и друга гледна точка.
След като миналата година ми се наложи да плащам на водопроводчици по тариф 60- 80 лв/час (на час!), сега гледам с известно злорадство на намаляващото търсене на всякакви строително-ремонтни специалисти.

(А пък аз се върнах към стария принцип за неволята - купих си една лепачка за полипропиленови тръби и сега, като планирам предстоящия водопроводен ремонт на вилата, си свиркам , )
04 Март 2009 14:18
Според управляващия директор на "Менпауър" Надя Василева занапред ще се търсят повече аналитици и статистици, които ще могат да правят анализи на кризата.

хехе, след дъжд качулка - га ядаа кифтетата не им се анализираше и планираше, а сега като ги напъна сюргюна и се сетили че сал една сляпа лакомия като те води не може да те докара до добро
защо вместо това пишман-бизнесмените на прехода не започнат най-после да си наемат управленски и аналитични специалисти, които да им управляват бизнеса през цялото време, не само когато удари криза и трябва някой да се назначи за изкупителна жертва

04 Март 2009 14:22
"Ще дойде момент, в който кризата ще отмине и работодателите ще търсят кадри, които са работили непрекъснато и са повишавали квалификацията си", смята тя и препоръчва на хората да не прибързват в решенията си.

двоен стандарт и дрън-дрън та пляс. значи когато фирмата намалява заплати и увлонява за да си максимизира печалбите (или минимизира загубите) това е нормално, а когато хората си сменят работата за да живеят по-добре това било лошо?! брех! май друга е логиката - който стиска зъби и не напуска дори когато се гаврят с него е ценен не защото не е прекъсвал и си е развивал квалификацията, а защото е доказал че е безгръбначен и търпелив, а родните чорбаджии харесват послушковци. именно динамичните хора с висока квалификация няма да търпят намаления на заплати и лошо отношение, защото те огат да си намерят нова работа за нула време

04 Март 2009 14:29
По негови наблюдения започва тенденция на завръщане у нас на много добре образовани работници от чужбина, които търсят работа предимно в администрацията и производството.

това са мокри чорбаджийски мечти! хората се прибират за по няколко месеца за да си починат и да си намалят разходите докато в чужбина е скъпо и не се наемат хора, след това пак ще заминат. мислите ли че изучилите се в чужбина, които могат веднага да се хванат там на в пъти по-висока заплата ще приемат някоя мижава позицийка тук? че що, да не са си купили дипломата с агнета и дамаджани ракия от някой местен псевдоуниверситет?! да не би да ги е страх да излязат по чужбина и да няамт качества?
ами временно завърналите се гурбетчии - нима като са свикнали да живеят като бели хора мислите че ще преглътнат тукашната действителност?! те, хората които едно време бягаха рисковано и незаконно и работеха на черно да се примирят и да а останат сега когато могат веднага да се хванат законно на работа из ЕС - вярвате ли го това?!

04 Март 2009 14:32
Kostoff, икономичата е майка на мизерията, а мизерията е явно предпочитана жизнена среда за такива като теб. вместо всичко да се развива, всички да печелят добре и човек да не са занимава с глупости, а да плаща на специалисти да му вършат работа, тебеподобните злорадстват че икономиката потъва и препочитат соц почина "пари нема, направи си сам". сигурно и за бартерна търговия си мечтаеш, че търговците в магазина много лъжат, нали

04 Март 2009 14:45
Всъщност, драги ми тов. Морозов, нещата са точно обратни - специалистите по леви и десни налъми си бяха чиста соц -специфика. И я докарахме до това дередже, дето сме сега на него, до голяма степен заради такива лумпенизирани "специалисти" кат'теб.
---
Хайде, няма смисъл да се заяждам. оставям го на теб. Щом ти се вижда коректно в български условия някой да извива ръцете на човек, изпаднал в нужда и да си урежда заплащане, равно на 10 000 месечно - твоя си работа. Явно, ти си от типа на ония хамали, които качват дивана до средата на стълбището, оставят го там и вдигат сметката с нови 200 -300 лева.

А моята идея е проста - че в условията на криза и стагнация е естествено и логично първи да пострадат паразитите - като хора и като дейности.
----
А, и да добавя - икономията не е майка на мизерията. Тази приказка е глупост, измислена за да накара тъпанарите да харчат на зелено. Икономията е майка на икономиката. А харченето е майка на кризата

Редактирано от - N.Kostoff на 04/3/2009 г/ 14:54:26

04 Март 2009 15:01
В България криза има в банковия сектор и в строителството.
Банковата криза обаче рефлектира и върху другите сектори - банките (незнайно що) непрекъснато вдигат лихвите, и то върху вече взети заеми, за които не им е нужен свеж паричен ресурс - те веча са го отдали, а не върху новите заеми.
В резултат, домакинство, което до вчера е плащало да речем 500 лв. месечно по заемите си, днес плаща 550 или 600 лв. А доходите му са същите. В резултат - тия 50-100 лв. отгоре се орязват от други разходи.
От което пък намалява търговския оборот в другите сектори - примерно се плащат по-малки сметки за телефон, купуват се по-малко дрехи и обувки и т.н.
Съответно засегнатите производители ревват че има криза и при тях, щото им спадат продажбите (всъщност спада само ръстът на продажбите все още)!
И хоп - ей ти по-мащабна криза.
04 Март 2009 16:31
За тези, които се страхуват да не загубят работата си, е важно да се превърнат в незаменими служители и да не искат непременно повишаване на заплатата точно сега", смята Василева.
Мноого са ми интересни такива другарки
Значи вие си работете, ние ще ви плащаме по-малко, за сметка на това вие и ще работите по повече, а ние... ех ние ще си сменяме колите и къщите, лятото ние ще отидем на курорт, а вие ... ще пазите работните места. Като песен е!
04 Март 2009 16:39
ами временно завърналите се гурбетчии - нима като са свикнали да живеят като бели хора мислите че ще преглътнат тукашната действителност?! те, хората които едно време бягаха рисковано и незаконно и работеха на черно да се примирят и да а останат сега когато могат веднага да се хванат законно на работа из ЕС - вярвате ли го това?!
----------------------------------------- --------------------

Много си прав и това е истината.
04 Март 2009 16:51
А нов чорбаджия да търсите?
Италиански бизнесмен съкрати работниците си в Сливен, остави ги без заплати и избяга в страната си.

Над 30 души от фирма "Редоро” не са получавали заплати от декември миналата година и не са осигурявани от работодателя си през последните месеци.

"Общата сума, която италианецът Роберто Дедоро дължи на работниците и доставчиците, е около 500 хил. лв.”, заяви адвокатът на потърпевшите Сиво Сивов.
Фирмата е имала чорапен и шивашки цех в електровакуумния завод в Сливен.

Според потърпевшите работници допреди няколко месеца шефът им бил коректен с тях, плащал им навреме и ги осигурявал на минимална работна заплата.

Те споделили с адвоката си, че цялата продукция от Сливен била изпращана на сестрата на Дедоро в Италия и парите били превеждани по нейна банкова сметка. Неговите сметки в България били празни.
04 Март 2009 17:32
Kostoff, икономията е майка на мизерията, защото човек никога не може да спести повече отколкото може да спечели, анадънму?! ако повече мисли как да сцепи стотинката вместо как да спечели левчето човек никога няма да забогатее.
колкото до изнудването - това се нарича пазар. той си има залитания, които водят до аномалии и извращения като описаните от теб, но те се коригират с времето. начин за корекция е като поскъпне някоя услуга е такива домашни майстори като теб да почнат да си вадят хляба с лепене на плочки и хамалуване и положението се уравновесява. а ти явно искаш като навремето всяка услуга да е по фиксиран ценоразпис, за да не се граби труда на мирния трудещ се от по-предприемчивите и ориентирани от него, нали? а накъде води такава планова икономика знаем - към скъпотия и немотия.
важното е като в развитите общества всеки да си печели парите с каквото разбира и може, т.е. да е специализирал нещо, а не като на село всеки да е майстор-тричко-може-всичко и напълно самозадоволяваща се единица. щото когато никой не купува никой не произвежда, заплатите падат, съкращават се работни места, и с ефекта на доминото стигаме до икономически срив. и тогава настъпва лелеяния от теб миг на самодостатъчността и бартера, когато никой никого не изнудва защото никой няма пари и нищо не се продава



Редактирано от - Pavlik Morozov на 04/3/2009 г/ 17:45:58

04 Март 2009 19:00
Приемам забележката за бай тошовото време. Наистина по партийна линия се раздаваха дори дипломи. Thank's !
Но в крайна сметка, сега точно хора успяли ( не говоря за всички) да пооткраднат от държавата, назначават служители с двойно по-висок ценз от собствения си. ПАРАТА прави борбата...........
Да статията е доста нагласена, прилича на реклама на мафия .... ха ха
05 Март 2009 00:58
Пазарът на труда се обърна в полза на работодателите.
По-разумните от тях ще привлекат добри работници при изгодни условия...
05 Март 2009 14:43
Глупости на търкалета. Трябва само да отворим джобс.бг и ще видим, че не е точно така. Силно пресилена статия, да не кажа поръчкова.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД