- Г-н Янев, вече почти няма технологично време за промени в Конституцията за съчетаване на изборите за европейски и национален парламент. Какво печелите от настойчивото си искане?
- На българските избиратели трябва да станат ясни аргументите "за" и "против" на политическите сили, които поддържат и отхвърлят тази възможност. Технологично време за мен има. Изисква се голямо напрежение, но ако и другите отчетат важността на този въпрос, то парламентът може да работи извънредно. Вече сме в много краен момент на решаването на проблемите по изборите - тъй като изборите за ЕП трябва да са на 7 юни, то по закон президентът трябва да ги насрочи 55 дни преди тази дата, т.е. най-късно до 10 април трябва да е публикуван указът му. Това означава, че българският парламент разполага максимум с 1 месец да реши не само дали ще променя Конституцията, но и как ще промени изборното ни законодателство. Ако бъде решено с мнозинство 3/4, ще сме в кратка процедура и ще имаме време за конституционни промени. Ако това мнозинство не се състои, няма да можем да проведем друга процедура. Но трябва още днес да започнем и с промените в изборното законодателство.
- Разбирам, че целта ви е да се види кой коя теза защитава. Но какво ще спечелите вие от това?
- Трябва да е ясно, че инициативите, които предприема НДСВ, са категорично в полза на укрепване на държавността и в развитие на демокрацията.
- Смятате, че ще привлечете демократично настроените избиратели ли?
- Аз не казвам, че те ще гласуват категорично за НДСВ. Никой не може да направи такава прогноза. Но за мен е ясно, че ако обединим двата вота, каквато е практиката и в много по-богати държави, е напълно нормално да се очаква повишена избирателна активност, и то в години на изпитание. Това ще даде възможност българските институции за следващия 4-годишен мандат да бъдат създадени с волята на по-голяма част от български народ. Това е много важно, защото на тези, които ще бъдат избрани за следващия мандат, вероятно ще им се налага да взимат трудни решения. И те трябва да имат подкрепата на повечето българи, а не да бъдат управление на малцинството.
- Нали не отричате, че при по-висока избирателна активност се увеличават и шансовете на НДСВ?
- Това е хипотетично. Вярно е, че при по-висока избирателна активност, ние разчитаме на повишена активност именно от десния, либерално-демократично мислещия избирател. При по-късно насрочване на изборите обаче, когато ще е времето на отпуските, вероятно той няма да бъде ангажиран с отиване на избори така, както са мобилизирани твърдите ядра на някои партии у нас. Затова не мога да кажа, че неговият вот ще отиде непременно за НДСВ. Той ще отиде вероятно в полза на партии, които са в център-дясно.
- На кое държите повече - избори "2 в 1" или преференциален вот, различен от идеите на БСП за 58 мажоритарно избрани кандидати?
- Тезите ни не са взаимноизключващи се. НДСВ поддържа тезата за развитие на мажоритарността като принцип в избирателното право. Но считаме, че е по-подходящо тя да бъде проведена чрез развитие на преференциалното гласуване в рамките на пропорционалните листи. Колегите от БСП имат желанието да изведат мажоритарния принцип в неговата почти чиста форма, т.е. да гласуваме не за целия парламент мажоритарно, а за част от него. За мен това е модификация, която не е неприемлива. Но ако съчетаем двете неща - извеждаме чисто мажоритарните кандидати, но оставаме възможността в пропорционалните листи хората да могат да подреждат, това ще удовлетвори в максимална степен искането за повече личности.
- Питам ви от гледна точка на това дали сте склонни да се откажете от избори "2 в 1", ако БСП ви подкрепи за преференциалното гласуване?
- Не трябва да изхождаме от гледна точна на пазарлъците. Всяка теза има свои плюсове и минуси и те не се изключват взаимно. Не сме обсъждали нещата от гледна точка на това - ако някой приеме еди какво си, пък ние ще се откажем от еди какво си. Всеки спор е самостоятелен, тъй като би решил самостоятелни проблеми. И тезата, която се наслагва в медиите, че видите ли НДСВ изкарва едни тези, с които да търгува, просто е невярна. Тезата, че искаме бариерата за влизане в НС да стане 3%, не е наша, а на някой друг, който иска да влоши имиджа на НДСВ или който просто не харесва това, че се стремим да провеждаме последователна държавническа политика с максимална отговорност към бъдещето на страната.
- Предлагате обаче прагът за достъп в НС за коалиции да е 6%. Защо?
- Това е моя лична теза, нека не бъде приписвана на НДСВ. Казвам, че е напълно нормално участниците в политическия живот да бъдат поставени при приблизително равни условия. Не е нормално, когато се явява една партия самостоятелно, за нея да има изискване да покрие 4%, и същият критерий да важи и за коалиции, в които участват 4-5 партии. Нормално е да се допуска, че те имат повече потенциал да покрият по-високи изисквания, отколкото самостоятелна партия.
- Бихте ли направили прогноза - кои предложения са най-консенсусни и ще се приемат и кои не?
- Изключително ми е трудно да направя прогноза. Не заради друго, а защото съм убеден, че при предстоящите промени в изборното законодателство ще надделее тясно партийното мислене. Опасявам се, че все още в българския парламент няма да се намери достатъчно подкрепа за това, че ние трябва да направим закони, които укрепват държавността.
- Чии теснопартийни интереси виждате?
- Теснопартийното е там, където много точно ще се премерят интересите на отделните политически сили - какво печелят и какво губят. Тази сметка ще бъде направена много точно и ясно и няма да бъде допуснато да бъде извършена промяна за нищо, което ще играе в предполагаема вреда на дадена политическа сила. Защото на изборите много често този, който си прави сметките и мисли, че си наглася изборите по собствена мярка, впоследствие се оказва, че се случва нещо съвсем друго. Затова нещата трябва да са сложени на принципна основа.
- Кои са тези неща, които са в ущърб на някои и няма да се приемат?
- Ами например първото нещо, което ни разделя, е изборите "2 в 1". Само един пример ще дам. В зората на демокрацията, през 1991 г., българските граждани, далеч по-неопитни, гласуваха с 6 различни бюлетини. Сега какво предлагаме - да гласуват с 2 или 3 бюлетини. Да мислим, че времето на демокрацията е изиграло лоша шега на хората и вместо те да придобият самостоятелност и да се ориентират в политическия живот, едва ли не политическото им чувство е закърняло и те няма да могат да се справят, е несериозно и обидно. Всички аргументи за 2 избирателни комисии, за 2 избирателни списъка, за не знам си колко броя урни са несъстоятелни.
- А аргументът, че ако има два вота ще могат да се купят по-малко гласове, отколкото биха се напазарували при един?
- Във всички случаи, когато имаш по-висока избирателна активност, купуването на гласове става трудна работа.
- Ваши депутати допуснаха явяване на изборите в коалиция? С кого?
- Това са допускания от гледна точка на едно правило в политиката никога да не казваш "не". Но така или иначе такова обсъждане в рамките на политическите органи и подобен сигнал от гледна точка на поведението на нашия лидер няма. На този етап НДСВ твърдо стои зад позицията, че ще се явява самостоятелно.
- А ще продължавате ли да се дистанцирате от коалиционните си партньори в правителството?
- Не сме се отказали от тази тенденция. Има един принципен и генерален въпрос, който е за стабилността на управлението, зад който стоим категорично и заради който сме приели безкрайно много упреци от симпатизанти и членове. Видимо е, че независимо от многото приказки, потенциал за голямо социално напрежение от управлението на тройната коалиция няма. Оттук нататък независимо, че социологически проучвания дават много малки проценти за НДСВ, които в момента, ако говорим за избирателна активност около 50%, сме гранично във възможността да присъстваме в българския парламент, така или иначе НДСВ отстоява тезата си за позициите, които сме имали и които са били в немалко случаи различни от тези на нашите политически партньори.
Трябва да имаме предвид, че всеки избор не си прилича с предишния. Сега всички сме изправени пред твърде специфична ситуация, която е много динамична, и е възможно вижданията, които правим сега за развитието на кампанията, рязко да се променят. Представете си, ако юни-юли ефектите от световната икономическа криза започнат все по-ярко да си проличават и в нашата страна? Тогава подходите в предизборната кампания трябва да са съвсем различни от това, което мислим сега.
- Вероятно всички партии ще загубят от подобно развитие?
- Вероятно. И очакванията и на големите, и на по-малките партии по отношение на възможните резултати, ще бъдат много различни. Аз затова казвам, че е по-добре изборите да са в по-спокойно време и да се даде възможност на българския народ да осмисли поведението си в един работен ден, което също би повишило избирателната активност. Следващото управление ще бъде поставено пред изпитания. Затова то трябва да бъде подкрепено с гласовете на повечето българи.
И от таз трънка заек няма изскочи...
Четири години нищо не направиха по "Закон за изборите", с "обикновено мнозинство", а сега за един месец щели "поправят" Конституцията с 2/3 от гласовете на Парламента.
Пълна демагогия...