Корупцията и организираната престъпност стават двойно по-опасни, когато виреят в системите, призвани да се борят срещу тях. Размерите на това явление в правоохранителните и правораздавателните органи у нас може да се окажат в един момент по-големи, отколкото може да преглътне една държава. Примерите за това са много, а разкритията в последните години започнаха да нарастват. Сега остава само и ефективните наказания да станат повече.
Онзиденшният случай със заловения от Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) разследващ полицай от Ловеч само доказва колко зле са нещата. Оказа се, че човек, призван да разкрива икономически престъпления, е станал част от организирана престъпна група. И е въртял частен бизнес под покрива на полицейското управление. Той не само ровел из всички информационни масиви на МВР, не само продавал данните, получени благодарение на служебното му положение, но и "помагал" на
разследвани от брокерската мафия да бъдат оневинявани по делата,
които водел.
Отгоре на всичко набавял информация за парцели, на които предстои отчуждаване заради инфраструктурни проекти, и я давал на брокерите. Тази схема е изключително изгодна, защото такива терени се купуват евтино, а при отчуждаване общината или държавата плаща огромни обезщетения. Има и уникални случаи, при които в подобни сделки печалбите са космически. Например Софийският градски съд прие наскоро, че е съвсем нормално Столичната община да плати за парцел от 100 кв. м в "Младост" обезщетение от 700 000 лв.
В ловешкия случай се оказва, че разследващият полицай е действал по тези схеми четири години, без никой да го притесни. Бил проверяван два пъти от колегите си в дирекцията и два пъти бил наказан с изключително "тежките" наказания - забележка и предупреждение. Чак в края на 2008 г. прокуратурата възложила на ДАНС случая и се стигнало да сегашните разкрития.
Може би ДАНС започна да си спомня защо всъщност бе създадена - да противодейства на организираната престъпност и корупцията. И то на подкупността по високите етажи, както и вътре в системите за правоохрана и правораздаване.
И да бъде коректив на МВР
Имаше един момент - в началото на 2008 г., когато агенцията изигра тази роля. Стигна се дори до оставката на тогавашния вътрешен министър Румен Петков, до ареста на бивш зам.-шеф на ГДБОП, до оставките на няколко високопоставени служители на вътрешното ведомство. Тогава обаче остана съмнението за нещо премълчано. А при създаването на ДАНС бе декларирано, че ще има безкомпромисност в борбата срещу корупцията, включително и в МВР.
Затова и сегашният случай с полицая брокер, колкото и той да не е с висок ранг в МВР, може да бъде смятан за едно добро начало. Защото тази система е доста прогнила. А всички ние разчитаме основно на МВР - и за превенция срещу престъпността, и за удари срещу бандитизма, и за охрана на живота, здравето и имуществото ни. И когато в тази система има корупция, смисълът от ведомството е под силно съмнение.
Още при създаването на ДАНС бе ясно, че между нея и МВР ще се породи силно съперничество. И заради използването на специални разузнавателни средства, и заради правомощията, кадровия ресурс, дори заради парите от бюджета, които ще отиват към двете структури. Бе предречено, че като се има предвид колко е трудно да се раздели работата и колко ревниви са ведомствата, може да се случи един срещу друг да работят не агенти и полицаи, от една страна, и бандити, от друга, а само агенти, от двете страни. ДАНС срещу МВР, като не е ясно кои са добрите и лошите.
Известно е, че има и припокриване на дейности - проблем, който не бе изчистен при създаването на новата структура. Така ДАНС трябва да работи срещу "участието на лица, заемащи висши държавни длъжности, в корупция и връзки с организираната престъпност". В общи линии и МВР трябва да върши същото.
Но има и нещо, което може да се окаже полезно - това, че двете ведомства взаимно се дебнат за грешки и за вътрешна корупция. Така нито агентите на ДАНС, нито служителите на МВР ще са спокойни, когато прибират рушветите. Освен ако омертата в МВР не се изроди в "братска оперативна" омерта.
Трябва да бъдат подкрепяни и опитите на вътрешното министерство да разкрива нередности в агенцията. Както и да бъдат адмирирани всички усилия на ДАНС да разкрива корупцията и бандитизма в МВР, в прокуратурата или в съда. Не е лошо, ако последват операции - примерно срещу подкупни катаджии, митничари и данъчни, прокурори и съдии. Това ще спечели доверието на хората, не стигат хвалбите за изгонени албанци, македонци, араби.