Синдикът на "Кремиковци" Цветан Банков е роден в гр. Ловеч през 1962 г. Завършва немска гимназия, а след това счетоводна отчетност и анализ на външнотърговската дейност в УНСС. През последните години е бил синдик в "Стомана", "Българска кожухарска индустрия", "Интеркварц", "Химко" и други предприятия в процедура по несъстоятелност.
- Г-н Банков, синдикатите съобщиха, че ръководството на комбината започва със съкращенията на над 1000 металурзи. Това първите стъпки към края на "Кремиковци" ли са?
- Пресилено е да се твърди за край на "Кремиковци" в този момент. Искам да изложа фактите, за да видите, че това е оперативно решение, а не показател за предрешен край. На 5 януари пуснахме уведомление до дирекция "Бюро по труда" за евентуално съкращаване на 400 души от "Кремиковци". В края на февруари стана ясно, че скорошно пускане на производството в пълния му обем е невъзможно. Затова взехме решение за още 1500 човека, които евентуално да бъдат съкратени от 25 април до края на юни, или общо 1900 човека. Решението ни за тези съкращения идва от факта, че има производства, които не работят повече от една година. Такова например е "студено валцуване" и др. Междувременно не спира сривът при цените на металите. Дори и да се намери бъдещ инвеститор, дори и той да разработи оздравителна програма, ние няма да може да осигурим натоварването и издръжката на толкова много хора в "Кремиковци" и неизбежно ще се стигне до съкращения.
- Синдикатите обаче настояват всеки съкратен работник да получи обезщетение от 30 работни заплати. Откъде ще се намерят толкова пари?
- Вариантите са два - тези големи компенсации или трябва да ги плати бъдещият инвеститор, или "Кремиковци" да се ангажира с такива разходи. А това просто няма как да стане. А и по закон обезщетенията са в пъти по-малки.
- Синдикатите обаче твърдят, че в комбината работят редица пенсионери, има дублиращи се длъжности и предлагат съкращенията да започнат от тях. Ще се съобразите ли с това?
- Водим и в момента разговори със синдикатите. Искам обаче да кажа, че броят на хората в пенсионна възраст е не повече от 15 души. На някои от тях обаче трудно може да намерим заместници. Ще се съобразим при подбора. Има обаче искане да бъдат освобождавани хора, на които им остава година до пенсия и да бъде договорено те директно да започнат да получават пенсии, но с намален размер до реалното им пенсиониране. Как да предприемем подобна стъпка, след като няма социални гаранции, че тези хора ще започнат да вземат някаква пенсия, дори и непълна?
- Вицепрезидентът на КНСБ Валентин Никифоров предупреди по време на протестите онзи ден, че ако до 2 месеца не се намери инвеститор за комбината, то той ще бъде изправен пред ликвидация. Това ли е реалният срок?
- Процедурата е следната: внесен е списъкът на приетите вземания, които са предявени в едномесечния срок от почването на производството по несъстоятелност. Има постъпили възражения срещу списъка, които ще бъдат разгледани в открито заседание през април от Софийския градски съд, след което този съд ще се произнесе за одобряване на списъка. По всяка вероятност това ще стане през май.
От съобщението в Търговския регистър за одобряването на списъка на приетите вземания тече едномесечен срок, в който може да бъде внесен план за оздравяване. Ако не се внесе, следващата стъпка е обявяването на несъстоятелност. Предполагам, че г-н Никифоров това е имал предвид.
- А вие работите ли по някакъв оздравителен план? Защото по закон синдикът, някой инвеститор или кредитор могат да напишат и внесат в съда такъв план.
- Въпросът е много сложен, защото такава оздравителна програма трябва да включва степента на удовлетворяване на кредиторите и да се види как ще се инвестира и произвежда. Това, което мога само да кажа, е, че без инвеститор ще бъде много трудно изработването на план за оздравяване.
- А в момента остана ли поне една компания, която въобще да има интерес към "Кремиковци"? В края на миналата година от министерството на икономиката и енергетиката говореха за цели 5 потенциални кандидати?
- Да, това бяха бразилската CSN, украинската "Смарт груп", която наскоро се отказа от комбината, "Интертръст холдинг" на Валентин Захариев, българската "Екометалинженеринг" и един чешки инвестиционен фонд. Дори и в момента инвестиционен интерес има само от CSN. Затова усилени преговори се водят само с бразилската компания CSN. Тяхното предложение е те да купуват за комбината коксуващи въглища, а "Кремиковци" да ги преработва на ишлеме. Това е с цел да бъдат съхранени коксовите батерии в комбината, защото в момента те се подгряват с природен газ. За съжаление тази поддръжка не може да продължава безкрайно и не е е далеч моментът, когато вече няма да дава резултат. Бразилската компания продължава и интензивните си разговори с кредиторите по отношение на трайно придобиване върху собствеността на комбината или поне на негови активи, но подробности относно тези разговори не зная.
- Защо "Смарт груп" се е отказала от "Кремиковци"?
- Не мога да говоря от тяхно име. Официално компанията обяви пред руски медии, че предлага 5-годишна инвестиционна програма за 220 млн. евро, кредит от 60 млн. евро за комбината и изкупуване на негови дългове за 80 млн.евро.
Проблемът със световната криза просто не може да не се отрази и върху "Кремиковци". Знаете статистиката - за последните 4 месеца "Кремиковци" е произвел продукция за 42 млн. лв., а е натрупал нови борчове към НЕК и "Булгаргаз" за 57 млн. лв.
- През последната седмица от синдикатите дойде информацията, че и една финландска компания проявява интерес към комбината. Има ли такова нещо?
- Получихме писмо за намерение от финландската компания "Финпром инвест". Вече им изпратихме покана да посетят комбината, но до момента нямаме отговор. Честно казано обаче, все още няма никаква яснота кой стои зад тази компания, имаме само информация от търговския регистър на Финландия, но дори и от нея не става ясен предметът на дейност.
- Държавният резерв вече се намеси и помогна веднъж на "Кремиковци", като изкупи продукция за 25 млн. лв.
- Парите отидоха само за заплати, нищо не е отклонявано. "Кремиковци" успя да плати заплатите от август до ноември, като парите бяха осигурени и от преработката на скрап, който се събира от двора на комбината, но за съжаление той също вече е на изчерпване.
- Решен ли е спорът от коя дата комбинатът е обявен в неплатежоспособност и призната ли е за дълг помощта на държавата?
- Софийският градски съд обяви като първоначална дата на неплатежоспособност 31 декември 2005 г. Софийският апелативен съд отсъди обаче, че тя е настъпила на 6 юни 2008 г. Крайното решение зависи от Върховния касационен съд. Факт е, че от тази дата зависят много неща, засягащи попълването на масата на несъстоятелността. Ако се приеме, че неплатежоспособността е настъпила в края на 2005 г., става спорно дали заемът им е гарантиран с активи на комбината. Защото според Търговския закон след датата на неплатежоспособност не могат да се залагат активи на съответното предприятие. Що се отнася до помощта на държавата относно плана за жизнеспособност, тя е включена сред установените с акт задължения, но под условие, защото се оспорва и от кредиторите, и от самия комбинат.
Има ли още нормални хора в тази държава? Кремиковци, добро или лошо е структуроопределящо предприатие. Не става дума изобщо за това колко хора работят там, не че не са важни. Въпросът е че със закриването на Кремиковци, следва закриването и на БДЖ и на Булгаргаз. Това, че на времето един много известен икономист, известен повече като "Мистър 10 процента" продаде това предприятие за 1 долар, не значи че не трябва да му се търси отговорност за това. То той, бидейки министър и отговаряйки за съдбините на страната изповядваше кредото че "Държавата е лош стопанин". Какъв цинизъм. Ти си министър, т.е. овластеният за да ръководиш държавните дела, и точно ти да кажеш че държавата/ти си лош стопанин. Само че Божков и днес сее съвети и акъл от екраните, вместо да го изпратят за гориво на някоя от пещите на Кремиковци.
Я държавата ни в лицето на ресорния министър да се вземе в ръце и да си спомни че може да харчи пари и за България, и да вземе нещата в свой ръце. Не е толкова слжно. А и да кажат на ББ (Бойко Борисов) че идейте му за супер бизнес парк на мястото на Кремиковци, са толкова реалистични, колкото тези за почистването несъбрания боклук без помощтта на държавата в лицето на затворниците, на които ние плащаме издръжката.