Сълзите продават. Лъжите - също. Затова и телевизиите посягат към сърцераздирателните истории, когато искат да изкарат малко пари и да повдигнат клюмнал рейтинг.
Неслучайно Нова телевизия откри новия си сезон на "ВИП Брадър" с благородната идея да се съберат пари за различни благородни каузи. Неслучайно първият епизод започна с трогателно клипче (на фона на "Аз съм българче", изпълнено от Влади Графа), в което малко момиченце (невинна душичка) представя факти от ежедневието ни - изоставени деца, инвалиди, жертви на трафик. Неслучайно Ники Кънчев възкликна: "Тази действителност не ми харесва!".
На мен също. Не ми харесва и онази действителност, в която благородните каузи стават жертви на рейтинг.
Нямам съмнение, че повечето от звездите са приели да участват във "ВИП Брадър" предимно от благородство. Няма лошо - на сираче хляб не се отказва. Но горчивата истина е, че те ще помогнат на единици, а няма да решат проблемите, които водят до подобна срамна действителност. Не можем да им се сърдим - това не е тяхна работа. Работа е точно на министъра, който се готви да топне ръчичка в кацата с рейтинги преди изборите. Да си го кажем направо - цинично е Емилия Масларова,
вместо да се бори с реалността, да става риалити министър
Политиците по света се занимават с благородни каузи чак като се пенсионират. Ако Масларова обяви във "ВИП Брадър", че се оттегля, защото се е провалила като министър, аз лично ще си изпразня ваучера с есемеси. Светът обаче не е идеален, а нашите министри блуждаят в собствена, паралелна на нашата орбита. Затова нещата са много по-гадни.
Факт е, че хората с увреждания имат чудовищни проблеми, които не могат да се решат с магическа пръчка за нула време, но тези проблеми са свързани със законодателството и с уродливата практика на политиците да се сещат за тях само по Коледа, Великден и покрай избори.
Факт е, че страшно много жени и деца стават жертва на трафик, но техните проблеми са свързани с корупцията в полицията и правораздавателната система. Същото може да се каже за болните, за старите, за изоставените...
А "ВИП Брадър" е шоу и нищо повече. Няма спор, че продуцентът Нико Тупарев е, меко казано, професор в тази област и знае как се постига рейтинг в риалити формата - с дилеми. По закон във всеки "брадър" се поставя казус, върху който зрителите, във форумите в интернет, на улицата, в кръчмите се спори: нормално ли е да правиш секс пред камерите; морално ли е бременна жена да влиза в Къщата и да ражда; редно ли е да бъдеш с детето си пред камерите; нормални хора ли са транссексуалните и гейовете. Вероятно сега дилемата ще е: редно ли е едно общество да търпи толкова много нещастие около себе си. Има обаче една мъдрост - ако видиш гладен човек, е по-добре да го научиш да лови риба, отколкото да му дадеш една. С едно ядене ще спреш глада само за един ден. На следващата сутрин гладът ще е още по-свиреп. Вероятно покрай "ВИП Брадър" някои от жертвите ще изтеглят печелившия билет. Но ще останат още много други, които няма да имат този късмет. За да има обрат, трябват много работа, воля и умение - основно от страна на правителството и парламента.
Там трябва да има хора със сърца, не само със заплати
Звездите също имат сърца, в това няма съмнение. Но както се пееше в една песен на ФСБ, "Звездите са звезди, защото са високо". Нито една Мис Свят не е спасила света, колкото и да е красива. А когато някое светило в поп музиката като Боб Гелдоф или Боно прави концерти, то те са с много ясни каузи (Африка, маларията, СПИН). И ако са намесени политици, то те не са до тях на сцената, а срещу тях.
|
|