:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,974
Активни 352
Страници 10,848
За един ден 1,302,066

НАП платила милиони за консултации и обучения

8 години не стигнаха данъчната администрация да се сдобие с ефективна информационна мрежа
СНИМКА: "СЕГА"
Сградата на ИПК "Родина", където отдавна трябваше да се помещава приходната агенция, стои с години в този вид.
Голяма част от заема от 34 млн. долара на Световната банка (СБ) за реформиране на данъчната администрация в България е харчен лошо и има разходи, които могат да бъдат определени като хвърлени на вятъра. Това разкри пред "Сега" депутатът от СДС Ясен Попвасилев. При това 8 г. след като България взе парите, най-важното оръжие на НАП - единната й информационна система, остава незавършена.

Много от сумите са харчени за консултантски договори. Забележителен е например договорът с британската "Адам Смит интернешънъл", получила през 2005 г. поръчка за цели 1.682 млн. долара, с които да провежда кампании за образоване на публиката по реформите в данъчната администрация.

Първите консултантски договори по заема са сключени още през 2001 г. Канадската CRC Sogema примерно получава 81 000 долара за съвети по управление на изследването за управление на човешките ресурси, а "Делойт и Туш" - 120 000 долара за консултации по развитието на интегрираните системи. Сред бенефициентите има дори държавно ведомство от далечна Австралия. Министерството на семейната и жилищната политика от страната на кенгурутата е усвоило 86 000 долара за "Развитие и прилагане на аналитичния модел" у нас. Индийският експерт Анил Гупта има договор за 56 000 долара за "Анализи на политиката и оценъчно планиране". Привлечени са още много съветници по разни въпроси: големи данъкоплатци, подбор и наемане на персонал, развитие на обучителния капацитет и т.н. От списъка човек остава с впечатлението, че в България никога преди НАП не е имало данъчна администрация. Неслучайно Световната банка се хвали, че НАП е най-успешният й проект в тази област. Останалите подобни проекти са основно в Африка и в някои нови републики, образувани след разпада на СССР и Югославия.

Сред най-безсмислените разходи обаче са сумите, платени за проектиране и надзор на строителните работи за сградата на ИПК "Родина" на "Цариградско шосе", която трябваше да събере всички столични служители на НАП. Наскоро правителството се отказа от плана и смята да даде въпросната постройка на бизнес дамата Ирена Кръстева, която иска да разруши целия комплекс на ИПК и да вдигне търговски и бизнес център.

Малко след като бе освободена като директор на НАП, Мария Мургина съобщи, че приходната агенция е платила 1 млн. лв. за земята, прилежаща на недовършената сграда, 234 000 евро за проектиране на реконструкцията и 50 000 евро за строителен надзор. Сега се оказва, че тези над 1.5 млн. лв. са напразно изхарчени.

------БЕЗ РЕШЕНИЕ

Най-големият проблем обаче е, че след толкова години и разноски информационната система на НАП още не е напълно готова. С нейна помощ приходната администрация много по-лесно ще лови и предотвратява данъчни измами. Наскоро евродепутатката Мария Капон разкри, че до 2005 г., още преди да е започнала същинската работа, френската фирма БУЛЛ, с която е сключен договорът, е получила над 2.5 млн. евро аванс. През следващите години били подписани 7 анекса и били включени подизпълнители. Самата Мария Мургина призна, че е завършена само първата фаза и че е "молила" БУЛЛ да представи план за внедряване на модулите за втория етап, защото срокът на заема от СБ изтича на 31 юни. Едва преди дни министърът на финансите Пламен Орешарски обяви, че НАП скъсва с БУЛЛ.
 Мария Мургина
13
4015
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
13
 Видими 
31 Март 2009 02:31
Сред най-безсмислените разходи обаче са сумите, платени за проектиране и надзор на строителните работи


Степенуване на разходите на държавни пари в БГ:

1/ безмислени
2/ по-безмислени
3/най-безмислени
31 Март 2009 06:23
Раздаването на пари според мен е било на роднино, приятелска основа. Обръчи отвсякъде - гордоста на това управление
31 Март 2009 06:27
Сред най-безсмислените разходи обаче са сумите, платени за проектиране и надзор на строителните работи за сградата на ИПК "Родина" на "Цариградско шосе", която трябваше да събере всички столични служители на НАП. Наскоро правителството се отказа от плана и смята да даде въпросната постройка на бизнес дамата Ирена Кръстева,

Как ще да е безсмислено? Едни "наши" хора са се облажили, други направо са се оплескали с мазното.
31 Март 2009 09:20
А колко е платила НАП за вътрешни обучения. Не за тези по прилагане на данъчното законодателството, а за другите - за работа в екип, лидерство, ефективен мениджмънт и др.подобни простотии на Дерилов и дериловци ? То не беше сядане в кръг, табелки с имена, чертане на кръгове, линии и триъгълници, тук и сега, интроверти, екстроверти и винтоверти, ролеви игри, вратовръзки и кламери, и..... Не мога да се сетя всички безсмислици, наречени обучения, за които са давани грешни пари.
Да не говорим за издаването на разни лъскави списанийца за вътрешна употреба, претенциозно наречени "Посоки", пълни с безсмислен бълвоч, които никой не поглежда.
А иначе вечно затягаме колани, когато става въпрос за разходи, които да направят условията на труд и мотивацията по-добри.
31 Март 2009 11:57
Не му е за първи път на МФ да се отказва от изпълнители по договори за информационни системи.
31 Март 2009 12:19
Нали се сещате какво ни очаква ако разровим по-надълбоко в НАП? Затова май си отиде Мургина, да отнесе негативите и да се прекрати надничането в доста дълбочката и пълна паница на агенцията. А има манджица там, има-а-а!
31 Март 2009 12:46
За 50 хилки че им кажеме къде кво да бутнат и след месец работите тръгват
31 Март 2009 14:17
НАП платила милиони за консултации и обучения

Ами обучението как да крадеш от хората без да те усетят не е никак евтино.
31 Март 2009 14:22
Бирник да продължиме в твоя дух:
Закупени са колко леки коли Волво за ЦУ на НАП (защо точно Волво никой не казва), лицензии за софтуер, които няма да се използва никъде, персонални компютри и сървъри, които непрекъснато забиват, абсолютни дръвчета за по 1000-1200 долара (НР с процесори селерон сигурно вече са ви ги сменили с по-скъпи), дървени лаптопи (FS от СТЕМО). Издръжка на базите (ядене и пиене без пари)в Банкя, Боровец и бившата баня в Поморие, допълнителни премии от разкритията на келнерите вдето работят в тях, безумни туининг проекти, а забравих вълнуващата командировка на кака Мара до братска Монголия за обмяна на опит, на всеки директор и началник отдел служебен мобилен телефон, климатици в НАП, закупени от световно неизвестен производител на световни цени и т.н.
Те това представлява НАП-та към момента!
31 Март 2009 14:29
Бирник, а верно ли е имало обучения в Зимбабве по френската "СУП"а?
31 Март 2009 16:01
Не 8 години, ами никога няма да има ефективна система.
Защото ако всичко е ясно, точно и обвързано между НАП, общини, митници, полиция, имотен регистър, съдилища, то как ще крадат господа депутатите.
Питам аз и отговор не искам.
Нали целта на занятието е точно това.
Проблемът не е в прекарване на един кабел или внедряване на единна информационна система.
А волното крадене!


31 Март 2009 17:32
Най-чистата и практикувана НАВСЯКЪДЕ в България практика да се увампирят държавни пари е да се ползват консултантски услуги! Колко от консултантските услуги са възлагани с конкурс? Нула! Какъв е полезният за обществото ефект от тях? Нула! Време е властта да се даде на хора, които ще потърсят отговорност от виновниците и възстановят щетите! АТАКАААА!....
31 Март 2009 18:13
Преди няколко години стана скандал поради факта, че въпреки платените милиони от кмета на Хановер на една от водещите немски консултантски фирми, прогнозите на фирмата за развитие на Хановер като панаирен град не се бяха сбъднали. В скандала обвинен бе кметът, а не фирмата. Питам ви:
1. Ако прогнозите се бяха сбъднали щеше ли кметът пак да е обвинен за похарчените милиони?
2. Ако кметът не беше платил въпросната сума, а десетократно по-малка, при несбъднати прогнози щеше ли да е под прицел?
3. И накрая, ако Вие бяхте на мястото на фирмата, взела парите, щяхте ли да ги върнете не кметството при погрешни прогнози?
Подобна е ситуацията в България с ползването на консултанти от страна на държавната администрация. Основният въпрос е: защо въобще трябва да се ползват консултанти от държавната администрация?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД