:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,784,511
Активни 560
Страници 11,385
За един ден 1,302,066

По-ниската преференция на евровота остава под въпрос

ДПС се обяви срещу сваляне на прага за пренареждане на листите
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Татяна Дончева и Христо Бисеров са на едно мнение за преференцията за евровота.
Големи промени в закона за избор на евродепутати не се очертават, след като дори и свалянето на прага на преференцията от 15 на 10% е под въпрос. Това показа гласуването във временната комисия по изборното законодателство.

От БСП предлагат границата да е 10%, тъй като досегашните 15 процента не се оказаха ефективни при последния евровот. От НДСВ отначало настояваха за по-нисък праг, но в крайна сметка склониха да подкрепят социалистите. Христо Бисеров от ДПС обаче се обяви категорично срещу свалянето на границата. "Щом на избирателя не му харесва подреждането, да гласува за друга партия", посъветва човекът на Доган. Сегашният праг бил добър и осигурява достатъчно натрупване на гласове, за да изведе кандидата на по-предна позиция.

Колегата му Лютви Местан веднага се включи на страната на Бисеров, а двамата получиха подкрепата на червената Татяна Дончева, която гласува срещу предложението на собствената си група. Свалянето на прага на 10% бе подкрепено от 6-има депутати от БСП и НДСВ. Част от опозицията се въздържа. Друга част от десните предпочетоха да напуснат залата по-рано. Има вероятност при днешното гласуване в парламента по-ниският праг все пак да събере достатъчно привърженици.

Комисията даде рамо на Христо Бисеров кампанията да бъде съкратена на 3 седмици и да няма ден за размисъл. Депутатите обаче отхвърлиха предложенията на десницата и НДСВ да се гласува с интегрална бюлетина. Според Ваньо Шарков от ОДС това е опит да се противодейства на търговията с гласове. Яни Янев от НДСВ го подкрепи, защото според него с въвеждането на интегралната бюлетина ще отпадне нуждата в тъмните стаички да се оставят бюлетините на всички партии. От ЦИК възразиха, че няма такъв печатен формат, който да побере по 17 кандидати на всяка партия. "Не може ли да е книжка?", запита Янев. "Да, и ще имаме том първи, том втори", контрира Бисеров. С отпадането на интегралната бюлетина Мая Манолова от БСП се видя принудена да оттегли и предложението си да има подвижна урна за хората с увреждания.

За малко не мина и предложението на НДСВ гласовете да се броят в регионални преброителни центрове. Въпреки че това бе един от ангажиментите на партиите в обществения договор с неправителствените организации, Мая Манолова възрази, че не може да има достатъчни гаранции за сигурността при транспортирането на бюлетините от секциите до преброителните центрове. Мнозинството прие в избирателните комисии да има и представители на ГЕРБ.

----СПОР

Най-разпалена дискусия предизвика предложението на НДСВ да се забрани на избирателите да влизат с мобилни телефони и фотоапарати в тъмните стаички. Царистите бяха предвидили на влизане човек да оставя телефона си при членовете на СИК. "Как ще си оставяме GSM-ите, това са скъпи вещи?", възрази Христо Бисеров. "Откъде ви идват тези идеи, как ще ме проверите дали съм внесла телефона си в тъмната стаичка?", дивеше се и Татяна Дончева. В крайна сметка комисията се съгласи да се забрани ползването на "образновъзпроизвеждаща техника", с която може да се докаже за кого е вотът. При установяване на нарушение гласът ще се обявява за недействителен.
4
1708
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
4
 Видими 
31 Март 2009 06:19
Защо под важни неща винаги чета "ДПС обяви", "Доган каза". Няма ли българи които да вземат важни решения за българската държава.
31 Март 2009 09:01
Светло Пиво, има българи, но те в момента са много творчески заети...Следят на къде духа вятърът и къде авантата ще е най-голяма от политическото им ориентиране.Ама ние сме сибългари!..
31 Март 2009 09:57
Що бе Светло, има и българи-Хр.Бисеров, Й.Цонев, Р.Владимиров, К.Костадинов, Ф.Беев...
31 Март 2009 11:54
Основен мотив против по-сложен начин на гласуване е този, че голяма част от електората /цигани и турци/ са неграмотни хора. Което по Конституция просто е невъзможно. У нас основното образование е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО. А който го е загърбил, просто да си носи последствията. Никой не е длъжен да се съобразява с него. Но не се случва така. Даваме ухо на словата на Доган, защото парата е в неговите кръгове и обръчи, както и железните, предсказуеми до бройка гласове, които го вкарват винаги в парламента.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД