Големи промени в закона за избор на евродепутати не се очертават, след като дори и свалянето на прага на преференцията от 15 на 10% е под въпрос. Това показа гласуването във временната комисия по изборното законодателство.
От БСП предлагат границата да е 10%, тъй като досегашните 15 процента не се оказаха ефективни при последния евровот. От НДСВ отначало настояваха за по-нисък праг, но в крайна сметка склониха да подкрепят социалистите. Христо Бисеров от ДПС обаче се обяви категорично срещу свалянето на границата. "Щом на избирателя не му харесва подреждането, да гласува за друга партия", посъветва човекът на Доган. Сегашният праг бил добър и осигурява достатъчно натрупване на гласове, за да изведе кандидата на по-предна позиция.
Колегата му Лютви Местан веднага се включи на страната на Бисеров, а двамата получиха подкрепата на червената Татяна Дончева, която гласува срещу предложението на собствената си група. Свалянето на прага на 10% бе подкрепено от 6-има депутати от БСП и НДСВ. Част от опозицията се въздържа. Друга част от десните предпочетоха да напуснат залата по-рано. Има вероятност при днешното гласуване в парламента по-ниският праг все пак да събере достатъчно привърженици.
Комисията даде рамо на Христо Бисеров кампанията да бъде съкратена на 3 седмици и да няма ден за размисъл. Депутатите обаче отхвърлиха предложенията на десницата и НДСВ да се гласува с интегрална бюлетина. Според Ваньо Шарков от ОДС това е опит да се противодейства на търговията с гласове. Яни Янев от НДСВ го подкрепи, защото според него с въвеждането на интегралната бюлетина ще отпадне нуждата в тъмните стаички да се оставят бюлетините на всички партии. От ЦИК възразиха, че няма такъв печатен формат, който да побере по 17 кандидати на всяка партия. "Не може ли да е книжка?", запита Янев. "Да, и ще имаме том първи, том втори", контрира Бисеров. С отпадането на интегралната бюлетина Мая Манолова от БСП се видя принудена да оттегли и предложението си да има подвижна урна за хората с увреждания.
За малко не мина и предложението на НДСВ гласовете да се броят в регионални преброителни центрове. Въпреки че това бе един от ангажиментите на партиите в обществения договор с неправителствените организации, Мая Манолова възрази, че не може да има достатъчни гаранции за сигурността при транспортирането на бюлетините от секциите до преброителните центрове. Мнозинството прие в избирателните комисии да има и представители на ГЕРБ.
----СПОР
Най-разпалена дискусия предизвика предложението на НДСВ да се забрани на избирателите да влизат с мобилни телефони и фотоапарати в тъмните стаички. Царистите бяха предвидили на влизане човек да оставя телефона си при членовете на СИК. "Как ще си оставяме GSM-ите, това са скъпи вещи?", възрази Христо Бисеров. "Откъде ви идват тези идеи, как ще ме проверите дали съм внесла телефона си в тъмната стаичка?", дивеше се и Татяна Дончева. В крайна сметка комисията се съгласи да се забрани ползването на "образновъзпроизвеждаща техника", с която може да се докаже за кого е вотът. При установяване на нарушение гласът ще се обявява за недействителен.
|
|