Президентите на САЩ и Русия се договориха да подготвят нов договор за съкращаване на стратегическите ядрени оръжия до края на годината. Барак Обама и Дмитрий Медведев се срещнаха за пръв път вчера в Лондон в навечерието на срещата на Г-20, посветена на световната икономическа криза. Двамата приеха две декларации - едната е за бъдещия договор, а другата - за двустранните отношения. "Днес утвърдихме дневния ред в отношенията Русия-САЩ, по който ще се работи в предстоящите месеци и години...Ние, лидерите на Русия и САЩ, сме готови да излезем извън рамките на мисленето от епохата на "студената война" и да дадем нов старт на двустранните отношения", гласи едната декларация, цитирана от Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
В декларацията за договора се казва, че Обама и Медведев поръчали на преговарящите от двете страни незабавно да започнат разговорите за бъдещия основополагащ документ и да докладват за работата през юли. Предишният договор СТАРТ от 1991 г. предвиждаше двете страни да имат по 6000 бойни глави и по 1600 носители. През 2001 г. страните стигнаха до тези нива. Сега целта е по 3500 заряда.
На съвместна пресконференция след срещата Барак Обама обяви, че през юли ще посети Москва. "Ще продължим нашия разговор за развитие и подобряване на отношенията", каза той. "Чакам президента в Русия през юли. Договорихме се за конкретни неща, които може да подготвим дотогава", отвърна Медведев. Относно спорната система за противоракетна отбрана (ПРО) в Европа двете страни признават, че "разногласията им остават", но и че са обсъдили нови възможности за равноправно международно взаимодействие, насочено към гарантиране на сигурността им, а също на съюзниците и партньорите им.
Русия не изключва членство в НАТО в бъдеще, но за момента предпочита сътрудничеството на практическо и ограничено ниво, заяви посланикът на Москва в НАТО Дмитрий Рогозин в интервю за "ИЮ Обзървър". Той каза това, след като завчера полският външен министър Радослав Сикорски заяви, че Русия трябва да се присъедини към НАТО.
МЕРКИ
Френският град Страсбург и съседните му германски градове Кел и Баден-Баден ще бъдат под обсада на 3-4 април, когато там ще се проведе юбилейната среща на НАТО на върха. За сигурността в Страсбург ще се грижат 6000 френски полицаи и жандармеристи, в Кел и Баден-Баден - 15 000 германски полицаи. Забранява се на жителите в районите на срещата да ползват коли, препоръчано им е да се придвижват с велосипеди. За да бъдат допускани до домовете си или работните си места, те ще трябва да носят баджове, на които ще пише "жител". Границата в района на населените места е затворена.