:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,303
Активни 583
Страници 12,206
За един ден 1,302,066

Евродепутатите одобриха правото на лечение в чужбина

Европейски омбудсман ще помага на недоволните пациенти
Депутатите от здравната комисия в Европарламента одобриха с множество поправки здравната директива, която улеснява гражданите на ЕС да търсят медицинска помощ и лечение извън родината си, в друга страна от съюза. Директивата, която буксува повече от година, най-сетне мина първото си препятствие в Европарламента, предстои вот в пленарна зала и окончателно решение на страните-членки.

Проектодирективата на Еврокомисията уточнява правата на пациентите в Европа и регламентира достъпа им до здравеопазване. Според разпоредбите й всеки гражданин на страна от ЕС има право да посети лекар в която и да е друга страна, като разходите по прегледа се поемат от здравната каса, в която е осигурен, в размера, който тя е определила за съответната услуга. Ако българин отиде например на очен лекар във Великобритания, здравната каса у нас ще му покрие разноските в размер, колкото би платила и на български очен лекар. Не така стоят нещата за болничното лечение. Там решението за реимбурсиране е изцяло в ръцете на националните здравни закони и каси. В здравната комисия евродепутатите успяха да внесат поправки, които в известна степен улесняват вземането на решение от националните здравни власти за болнично лечение в чужбина. Докладчикът Джон Боуис от групата на ЕНП предложи компромисно предложение за въвеждане на система за предварително уведомление на националните здравни власти. Ако пациентът извести касата, че му се налага болнично лечение в чужбина и получи писмено разрешение за това, сметките в клиниката ще бъдат изплатени директно от националната каса.

Социалистите в групата - 20 депутати, гласуваха вкупом "въздържал се". Те настояват за по-стриктни правила при болничната помощ навън и искат пациентите да получават изрично разрешение от местните здравни власти да се лекуват в друга страна от ЕС. Такава е позицията на голяма част от правителствата на страните-членки. "Искаме да сме наясно, че здравните услуги са отговорност на правителствата. Няма да има Европейска здравна служба", заяви британската социалистка Линда МакЕйвън, цитирана от "Юропиън войс". Проектодирективата получи одобрението на 31 депутати, 3-ма бяха "против".

Пробив

Пациентите с редки болести ще имат право на лечение където и да е в ЕС, дори и ако терапията за заболяването им не се покрива от националното здравно осигуряване. Евродепутатите решиха да се създаде и институцията на европейски здравен омбудсман, който ще разглежда оплаквания на пациенти за реимбурсиране и достъп до лечение, след като пациентите са изчерпали всички възможности на националното законодателство.
2
1267
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
02 Април 2009 11:41
Хипократе, иде келепира!
С мин. три опции - Спешно отделение, ДжиПи, и Спецялист по 'Сичко!
(за тоз акъл ше ти искам %, тъй да знаеш)
02 Април 2009 17:16
Болните депутати си уреждат лечение на далавера.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД