:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,493
Активни 669
Страници 27,058
За един ден 1,302,066
Скорост

КАТ глобява масово с нерегистрирани радари

Повече от година униформени санкционират за превишена скорост чрез видеосистемата "TFR1-M", без да е одобрена от Българския институт по метрология
Снимка архив "СЕГА"
Михаил Миков проучва нововъведената система за видеонаблюдение в патрулките.
В края на 2007 г. МВР започна да въоръжава патрулите на "Пътна полиция" с едно ново средство срещу безразсъдните шофьори. Модерната видеосистема за контрол на трафика "TFR1-M" постепенно се наложи като по-добра от познатите на всички радари, тъй като има много повече възможности. Дебне за превишена скорост, неправилно паркиране и изпреварване, пресичане на червено, отнемане на предимство, а и не я ловят доста от антирадарите. Освен това се монтира на таблото на патрулката и така остава скрита дори за по-наблюдателните шофьори.

Уредът се използва повече от година и половина във всички по-големи градове като София, Пловдив, Варна, Бургас, Русе, Видин, Велико Търново и др. С него са оборудвани и доста патрулни коли на "Магистрална полиция". Единственият, но доста сериозен проблем е, че "TFR1-M" не отговаря на изискванията на Закона за измерванията, според който системата трябва да е тествана и одобрена от Българския институт по метрология (БИМ). В противен случай няма гаранция, че техниката не е манипулирана умишлено или че не дава фабрични отклонения.

"В регистъра на одобрените за използване типове средства за измерване



няма вписано средство за видеоконтрол



"TFR1-M", заявиха от БИМ в отговор на въпрос от "Сега". Според закона това е институцията, ангажирана с проверката на точността и достоверността на даден уред за измерване, който в случая е свързан с обществената безопасност. Фактът, че не е одобрен от института, на практика е основание всеки санкциониран чрез него нарушител да оспори акта си пред съда. "От КАТ могат да ползват системата, ако искат, но не и да налагат глоби на базата на измерена от нея скорост", коментира пред "Сега" шефът на Главна дирекция "Мерки и измервателни уреди" към БИМ Иван Мачулеков.

От "Пътна полиция" категорично отказаха да съобщят пред "Сега" подробности за броя на санкциите, наложени чрез "TFR1-M", както и дали се е увеличила събираемостта на глобите след въвеждането на системата. "На този етап е по-добре да не се коментира. Предстои включването и на други системи", бе единственият лаконичен отговор от КАТ.

Според наскоро понижения в длъжност шеф на столичната "Пътна полиция" Венцислав Симеонов през 2008 г. подчинените му са събрали около 17.5 млн. лв. Той обяви цифрата като контра на решението на вътрешния министър Михаил Миков да го накаже заради неупражнен контрол и системни нарушения на служебната дисциплина. Проверка на Инспектората в МВР откри голямо количество



прекратени преписки за пияни шофьори



и потулени актове за превишена скорост в софийския КАТ. При обявяването на резултатите Миков спомена, че едно от установените нарушения е свързано с неизправни уреди, но не каза, че се използват и такива, които не са легализирани.

Именно министърът направи в края на август м.г. първото и единствено публично представяне на модерната система за видеоконтрол. Случайно или не, тогава Миков изобщо не спомена, че "TFR1-M" е снабдена и с радар и може да установява превишена скорост. Новата техника бе анонсирана само като възможност за борба с корупцията сред служителите в МВР, тъй като камерата може да следи и вътрешността на полицейския автомобил. Така щяло да се види как работят униформените и дали прекаляват с пиенето на кафе в работно време. Миков уточни, че на полицаите ще бъде забранено да изключват устройството дори за секунда, а когато паметта на слот-картата се запълни, информацията от нея щяла да се пази, записана по дни, на дискове.

Всъщност "TFR1-M" е един добър вариант за контрол по родните пътища, тъй като може да работи дори и в движение. Системата разполага с видеокамера с антишокова защита, GPS, радар и бордови компютър. Това позволява на катаджиите да снимат нарушителите,



без да се крият зад храсти



и билбордове. Освен това от МВР са се изхитрили да поставят доста от тези системи в немаркирани автомобили, които изобщо не правят впечатление на шофьорите. Така служителите на реда могат необезпокоявано да снимат безумните изпреварвания по междуградските пътища. След това просто се обаждат на колегите си от близката караулка, за да санкционират "безсмъртните" нарушители.

Тази нова практика на пътните полицаи от месеци се обсъжда с голям интерес по родните автофоруми в интернет. Любителите на високите скорости вече са научили, че след като някой от тях бъде заснет, 15-секундният клип автоматично се запаметява от устройството и не може да бъде изтрит. Единственият начин провинилият се да "почерпи", за да му се размине, е да даде знак за сговорчивост на полицаите и те да анулират клипа още докато камерата снима. Според различни коментари това е причината много от шофьорите да примигват с фарове, когато ги спрат за превишена скорост. Това било знак, че катаджиите са попаднали на свой колега и не бива да запаметяват заснетото. Или пък че ще получат подкуп за награда. Пък ако мине номерът.

Фактът, че системата "TFR1-M" все още не е одобрена от БИМ, може допълнително да влоши очертаващия се като сериозен



проблем със събираемостта на глоби,



наложени чрез средствата за видеонаблюдение. Въпреки че всички по-големи градове у нас вече разполагат със стационарни камери, които следят трафика по централните улици, актовете, наложени по снимка, доста често падат в съда. Причината е, че повечето санкционирани заявяват пред магистратите, че шофьорът, уловен на кадрите, е друг. Тъй като административнонаказателната отговорност е лична и се носи само от този, който е карал колата в конкретния момент, а не от този, който я притежава по принцип, актовете тотално падат в съда. Друг обичаен проблем е, че много катаджии случайно или не забравят да напишат с каква скорост е карал нарушителят, което е достатъчно основание за анулиране на наказанието му. Така се получава, че вместо изразходваните милиони за модерни камери да осигурят възвръщаемост в бюджета от санкции държавата пак харчи парите на данъкоплатците, но този път за разноски по предрешени дела.



ПО ИТАЛИАНСКИ

В края на септември м.г. прокуратурата в Милано обяви, че разследва 21 представители на кметства и общински фирми заради манипулирани светофари и радари по магистралите. Според разследващите били открити данни за престъпна мрежа, в която участвали дори кметски управи, за да напълнят бюджетите си от глоби на шофьори за превишена скорост и за пресичане на червено.

За мозък на схемата бе посочен шефът на фирма за такава техника в Комо Раул Кайроли. Именно в негови светофари били открити леки "поправки", които превключвали светлините толкова бързо, че десетки коли се озовавали на червено по средата на кръстовищата, въпреки че секунди преди това били на зелена светлина. Радарите, произведени от въпросната фирма, пък регистрирали много по-висока скорост от реалната.

С този измамен механизъм глобите валели като дъжд, а общините - от Новара и Венеция до Варезе и Модена, закърпвали бюджетите си. Освен това манипулираните светофари били поставяни не до болници или училища, а по надолнища, където автомобилите по принцип се движат по-бързо заради инерцията.

Няколко месеца по-късно италианските медии разпространиха информацията, че много пътни полицаи в страната променяли програмата на светофарите така, че те се сменяли от жълто на червено само за три секунди вместо за обичайните пет или шест.

Измамата била разкрита от висш полицейски офицер, на когото направил впечатление необичайно високият брой глоби. Вместо средните 15 акта на ден по някои места числото скачало до над 1000. С тази измама били прибрани от шофьори впечатляващите над 200 млн. евро. Над 100 униформени, сред които 63 командващи от полицията, са разследвани за участие в схемата. Тя била в употреба от 2 г. в 300 района из цяла Италия и "ужилила" над 1 милион шофьори.
 От Института по метрология твърдят, че използваният нов уред за санкциониране на шофьорите не е одобрен от тях.
18
8976
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
06 Април 2009 01:14
И какво от това, че КАТ налага незаконно глоби? Гражданите няма как да се защитят -- наказателни постановления до 50 лв. вкл. не подлежат на обжалване.

А в последната поправка смятат да ги направят до 100 лв. вкл.

На мен ми написаха акт за минаване на червен светофар по видеоматериал, на чийто първи кадър се виждаше жълт сигнал на светофара, и автомобилът ми беше след стоп-линията. В закона има член, който гласи, че преминаването на стоп-линията е забранено при червен сигнал на светофара. В акта беше написано, че нарушавам именно този член.

Естествено, пуснах възражение към акта, което, естествено, не беше взето предвид.

Остатъците от тази държава не отиват хич на добре
06 Април 2009 03:44
в българия карат западни коли и шият качествени униформи за европеиските полицаи
български коли и радари няма
06 Април 2009 09:12
Спря ме служител на КАТ в друг регион . Проверява ме 5 минути и не откри нищо.
Накара ме да да погледна радара. С 18 км/ч бях превишил .Изтръпнах! Не ме санкционира ! Предупреди ме само , че скоростта в тяхното населено място е 40 и да я спазвам. Браво на такъв служител! Това имаше по-голяма сила от глобата.
06 Април 2009 10:00
Как ще ни контролират!!! Нас, българите??? Хайде де! Че това си е баш нарушение на правата и МЕРАЦИТЕ ни…И с купени повредени модерни уреди? Дайте ги на тъпанарите от МЕТРОЛОГИЯТА да ги проверят, или ако са изправни, да ги повредят.
06 Април 2009 10:04
Бай Драгане, а мен ме изпържиха едни селски тарикати. На служебната кола имам много скъп антирадар, но аз по принцип спазвам ограниченията. Както и да е, но на излизане от с. Волово ме спряха и ми показаха 10 км.ч. превишение, а антирадарът ми не се обади. Пък и карах в нормите. По-късно загрях, че не погледнах времето , когато е измерена тая скорост. Явно съм платил за превишението на някой друг. Сега си отварям зъркелите!
06 Април 2009 10:16
От един мобилен оператор пък (не споменавам кой , за да не ме съдят) си пълнят гушите по следния начин : виждат , че група от абонати са от държавна или общинска администрация т.е. плаща държавата и пред сметката, примерно 42, 50 лв. слагат една единица и става 142, 50 лв. Да, но някъде администрациите слагат лимити ! Така например аз имах лимит 120 лв. с ДДС, който не можех да достигна и наполовина. След известно време забелязвам "вътрешни удръжки" от заплатата си - казват "Превишили сте лимита." Как съм го превишил, не може да се разбере, разпечатките не ги дават персонално. След като се бръкнат три-четири месеца, се сетих да проверявам сметката си периодично набирайки услуги. ПРИ КОЕТО СМЕТКИТЕ МИ СИ СЕ ВЪРНАХА НА СТАРОТО НИВО !!!
06 Април 2009 10:37
Перфектна тема за др.Mitev!
Ако успее да се събуди навреме - ще ги разнищи от А до Я!
06 Април 2009 10:50
Ами у нас Държавата не спазва Закона, как искат ние да го спазваме. И след като са глобявали на базата на данни от неузаконено техническо средство, сега е редно да възстановят парите + лихвите + обезщетение за тормоз и загубено време .....
А после нашите управленски тикви се вайкат защо кой от къде ни подхване все ни осъжда Държавата - ами че като Държавата не си е дигнала гащите, ще я онаждат, я!
06 Април 2009 11:28
Не го разбирам този закон! За щяло и нещяло всеки униформен цървул, във всяко едно село може да те спре, хей така за проверка.Много ми е интересно, как да докажа когато пътувам сам, каквото и да е?.Вижте пътищата-лунни кратери.А прословутата несъобразена с пътните условия скорост-такова животно никъде няма и какви ли не други безумия.Скапана рекетьорска държава.
06 Април 2009 11:38

КАТ е вредна структура в държавата. най-доброто е да я закрият изцяло. Те така и така освен да тероризират шофьорите нищо полезно не вършат, а само вредят, а и заплати получават да ни вредят. Това с радарите е бял кахър в сравнение примерно с милиардите часове годишно, които губим, за да се занимаваме с дивотиите на КАТ. А то да беше само това.
06 Април 2009 12:47
Перфектна тема за др.Mitev!
Ако успее да се събуди навреме - ще ги разнищи от А до Я!

Tемата OLDMAD не е за Митев, който със сигурност не може да ти е другар, а за мен... Но понеже усещам някакво заяждане, произтичащо от неясно къде в думите ти, ще си замълча...

Редактирано от - Пламен Пенев на 06/4/2009 г/ 12:49:03

06 Април 2009 13:04
аз се съмнявам, че може да се намери и 50м учатък от път, който да отговаря на какъвто и да е стандарт - БДС, EN, че дори и ГОСТ.

и какво от това?
ТЕ имат право, НИЕ сме длъжни. чудесен договор, няма що
06 Април 2009 14:19
Гошо,
В съботния брой писах, че не само 100 лв, а въобще не трябва да има необжалваема сума, а сега ще добавя, че падне ли в съда наложена глоба, подписалият Наказателното постановление да върне лично от джоба си двойно повече на шофьора - малка компенсация за нервите и изгубеното време... Това е единственият начин КАТ да заработят нормално - т.е. да спазват стриктно закона...
------------------
Г-н Митов, браво за положения труд - да потърсите справка от БИМ...
Не знам БИМ има ли някаква функция на проверяващ, но същата спрвка трябва да се иска за новите електромери, които ни поставят ЧЕЗ, без да питат и твърдят, че те си имали собствена лаборатория, а като питам за контролна проверка - искат 69 лв...
И още - през миналата година в Германия Върховният съд отмени пътните видеокамери...
06 Април 2009 17:36
редник, спор няма относно "необжалваемите". Уж конституцията ти дава право на защита, но не и за малки суми. В случая аз съм недоволен не заради глобата, а заради несправедливото обвинение и съответно наказание.

Редактирано от - гошо на 06/4/2009 г/ 17:37:25

06 Април 2009 21:06
Ами обжалвайте чрез КАТ до СРС...
06 Април 2009 22:14
Великолепна журналистическа работа на г-н Митов!
07 Април 2009 12:45
На КАТ за всичко му е виновна превишената скорост и "несъобразената скорост" - щом е станал инцидент, то е ясно че скоростта не е съобразена. Значи по пъта на логиката, за да не стават никакви инциденти, скоростта трябва да е = 0. Е да е ама не е така в нормалните страни. Всяка година ходя в Истанбул, (и други големи градове на около), стоя по около седмица - 2, карам в жестокия им трафик и до сега не съм забелязал там и 1 ПТП, било то и леко. По градските магистрали на Истанбул всички (в това число и аз) карат със скорост над 110 км./ч., средната е към 130 км./ч. С по-малко от 110 да караш, просто движението не ти позволява. Трафика към центъра им е в пъти по-ужасен от Софийския - страшно много коли, всеки бърза, и пак не съм виждал катастрофи. Сигурно такива се случват и там, но аз като случаен наблюдател не съм видял. Но всичко им е много добре организирано - знаци, детелини насред града, естакади и други облакчават значително трафика, тенденциите там са сфетофарите да се махат и да се правят естакади и детелии - това отпушва страшно много трафика. А мисля и турците са по-добри шофьори от нас - ако има сфетофар - тръгват както светни зелено, не се чешат, не си бъркат в носовете и не се гримират докато свети зеленото, а карат. И колоната тръгва като един. Изпреварват от ляво, от дясно, винаги с готовност да спрат, с бързи реакции и за това явно аз не видях инциденти. Пак казвам че карам из целия Истанбул. Давам за пример Истанбул, защото е мегаполис, там живеят в пъти повече хора от София, а явно може да се организират нещата. А при нас - слагат сфетофари на поразия, на важните кръстовища през ноща са на мигане, а на тези пред Билла магазините - денонощни (примерно в Люлин 8) - може би с рекламна цел. Междуградските пътища как са ни? Разрешена макс. скорост на книга е 90 км./ч., обаче на пътя се правят капанчета с кебапчета, бира и др., щото ако не са на пътя, няма да видиш кебапчетата, няма да ти замирише и да спреш да си купиш, съответно пресичат хора, за да не стават инциденти, скоростта пада на 40км./ч. и трафика направо умира. Поне в европейската част на Турция не видях крайпътни капанчета на пътя! Пътя е за пътуване, не за търговска дейност до сами пътя, който иска кебапчета - отбива встрани, яде, спи, релаксира и т.н., но не на главен път Е79, Е85 и др. Ако е организирано правилно движението и водачите имат добра посготовка, няма да е проблем скоростта (разбира се в разумни граници), скоростта само може да отпуши е без това запушените ни улици и пътища.
13 Април 2009 03:06
Тук (в Нова Зеландия) почти никога не може да се види полицай с радар в ръце. Това вършат камерите на определени възлови места из градовете. Прави ми впечатление че понякога съм минавал с около 10-12км/ч над допустимата скорост , но никога не съм получавал 'честитка'. Явно са настроени доста толерантно. Два-три пъти в последните две години са ме спирали полицаи-основно за проверка на алкохол. След теста (да си кажеш името или преброиш до 5 в сензора) дори не са ми искали документите..
Един път през нощта в Уелингтън минах на червено (имат шибани объркани еднопосочни улици) ме спря мноого приятна русокоса полицайка.. След проверката за алкохол и обяснението че съм объркал улиците като заблуден турист, тя се съгласи с мен..'даа, много ни е объркан центъра на града...' После любезно ме насочи по картата за ферибота към Южния остров с приятен път...Няма глоби, точки или 'ко ша прайм сега...?'
Малко преди това същата нощ ме бяха спрели полиция и ме предупредиха да карам...по-бързо Щото било хай-уей и трябвало да карам с 100км/ч а аз карах с около 80...Инак щели да ме глобят....
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД