От две седмици е пръв приятел на торите и личен френд с началника им Дейвид Камерън. Съдбовната им среща намери съмнително обилна разгласа из приближената до ДПС преса. За определени политически кръгове и тайното им задкулисие бе важно Янето да се сдобие официално с европейска легитимация. Паспортът вече е задължителен за всяка българска партия с претенции за сериозност.
Очевидно
менторите на трибуна внимателно са проучили международната конюнктура
и са подбрали момента. Британските консерватори, които доскоро бяха съставна част на ЕНП в Европейския парламент, ще участват самостоятелно на предстоящия евровот под етикета "Съюз на европейските консерватори и реформатори". За целта обаче трябва да имат регистрирани предизборни листи във всички 27 страни членки. Първоначално за партньор в България си бяха харесали СДС с лидер Пламен Юруков. Към Лондон се заточи върволица от сини депутати, които преминаха всякакъв род семинари и обучения за принципите на консерватизма. Това сближаване обаче не се хареса някому и последва поредната "димка" на Яне. Срещу Юруков бе подета организирана злостна кампания, целеща да го компрометира като трафикант, данъчен измамник, а защо не и като сътрудник на спецслужбите. Обвиненията останаха недоказани, но съмненията му изядоха главата. И ето че към днешна дата мястото му в сърцето на английския консерватизъм е заето не от друг, а от самия Яне.
С европейски паспорт и почти сглобена нова парламентарна група - странен карашик между хора на Софиянски, ренегатстващи костовисти и натирени от "Атака" ченгета, Янев е на път да осъществи замисъла за "алтернативна дирижирана десница". Впрочем мисията първоначално бе поверена на политиканстващия шарлатанин от същата порода - Стефан Гамизов и прилежащия му кръг от социални антрополози и психопатолози. Но след провала на "идеалиста" задачата бе прехвърлена на доказания провокатор Яне. Изковано му бе безупречно реноме на "борец срещу корупцията" покрай "разкритията" за аферите в НАП и периодичното размятане на колосални цифри от митнически измами. Хора в ДАНС му подшушнаха поверителна информация. После се намериха социолози, които го подредиха в първата десетка на най-популярните български политици. Намериха се и пари за офис на партията му "Ред, законност, справедливост" на пъпа на София, както и присъдружни организации като изтупаното от нафталина формирование "НИЕ" на някогашния царски отцепник Никола Николов. През 2003 г. при подобен опит за омаломощаване, тогава на НДСВ, той напусна парламентарната група и създаде своя. Според публикация в сп. "Тема" на новия "десен" месия бабуват и депутатите от "Защита" Петър Берон, Йордан Величков и Станчо Тодоров, които влязоха в сегашния парламент през коалиция "Атака". Любопитна подробност е, че и тримата са работили за Държавна сигурност.
Засега е трудно да се очертае профилът на кукловода
в този пореден политически водевил. Но е видно, че за проекта "Яне" работят много хора на различни нива в държавните институции. Целта също изглежда очевидна - да се създаде втори център вдясно, който да засмуче част от десния електорат. Ударът недвусмислено е насочен срещу обединените СДС и ДСБ.
Процесът по-скоро се дирижира от лобита в различни партии, чиито интерес схожда. Реваншисти в ДПС имат да си връщат за несъстоялия се син лидер Пламен Юруков, считан за близък до кръга "Христо Бисеров". Вероятността от завръщане на Костов във властта със сигурност плаши натирените някога Цонев и Бисеров. Отделно хората на Доган нямат интерес от силна дясна коалиция като евентуален партньор на основния им враг Бойко Борисов. Неудовлетворени кариеристи в СДС, лобисти на синята оригархия и противници на сегашния лидер Мартин Димитров също на драго сърце биха работили за провала на коалицията с Костов. Още повече че бившият премиер вече отправи някои непредпазливи закани за бъдеща разправа със сините олигарси. Яне намира гостоприемна трибуна и у ренегатстващите бардове на костовизма в медиите. За БСП ползите от сриването на старата десница са очевидни.
При стройно оркестрираната операция нищо чудно Яне да се озове в следващия парламент, което ще даде още един лост в ръцете на тайната власт за политическо маневриране. Съобразно с нуждите новата формация ще може да накланя везните в една или друга посока при сформирането на бъдещия кабинет. Но дори и да не сполучи, ще подрони сериозно основите на крехкото дясно обединение. На практика проектът "Яне" е своеобразна предпазна клауза за десницата, чрез която ще й бъде наложен постоянен мониторинг до изборите.
При това положение опасността ГЕРБ да се озове без съюзници в следващия парламент е съвсем реална. А безизходицата е идеалният фон за политическо изнудване и шантаж.