:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,805
Активни 283
Страници 27,370
За един ден 1,302,066
Интервю

Заплатите ще падат и ще обедняваме

Програмата на кабинета за борба с кризата е подигравка с българския данъкоплатец, казва финансистът Любомир Христов
снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Любомир Христов
Любомир Христов е председател на Института на дипломираните финансови консултанти в България и експерт към Европейската комисия. До средата на м. г. беше шеф на Централния депозитар. Бил е член на управителния съвет на БНБ, съветник на двама изпълнителни директори на Световната банка. Работил е и в големи американски компании.



- Г-н Христов, от няколко месеца кризата обхвана и българската икономика. Сред действията на правителството забелязвате ли адекватни мерки?

- Преди да се преценява лечението, добре е първо да се постави диагнозата. А диагнозата е, че нашето стопанство е един балон, надут през 2006-2008 г., който световната рецесия спука. Ако не беше тя, балонът щеше да се спука сам след две-три години. Ако световната криза е един вирус, то нас ни удря по слабото ни място - една прегряла, разбалансирана и неефективна икономика и фалшив просперитет.

- В какво се изрази това прегряване?

- В двуцифрена инфлация, в недостиг на работна сила и увеличаване на заплатите по-бързо от нарастването на производителността на труда. Средно взето заплащането ни може и да е ниско, но това, което създаваме като стойност, е още по-ниско. Работната сила в България въобще не е евтина.

Прегряването се изрази и в надценяване на лева. Реалният ефективен валутен курс - синтетичен показател за конкурентоспособност - е 170% спрямо 1999 г. Загубихме конкурентоспособност. Това, което страната трябва да прави сега, е да възстанови конкурентоспособността си в ситуация, в която всички наоколо девалвират и намаляват разходите си. Това налага още по-бързо спадане на доходите у нас.

- Но това е твърде висока социална цена. Кое правителство ще поеме такъв риск?

- Тук ще цитирам колегата Георги Ганев. Когато го попитаха какви ще са последиците от кризата за България, той каза кратко и ясно: "Ще обедняваме". Ще добавя - ако не е по един, ще е по друг начин.

- Какво означава практически "намалена конкурентоспособност" на икономиката?

- Когато икономистите говорят за конкурентоспособност, те се спират главно на разходите за труд за единица продукция и на реалния ефективен валутен курс. И двата показателя са ценови.

Освен цената, конкуретноспособността се определя и от качеството и надеждността на стоките и услугите. На ниво национално стопанство например, Световният икономически форум - Давос, класира страните по 12 групи показатели. Ето по-важните: На първо място - ефективните институции, т.е. защита правата на собственост, налагане на условията на договорите. Ако сключа договор с вас, знам, че ще го изпълните, защото в противен случай има съд, който ще ви принуди. Какво означава натрупаната междуфирмена задлъжнялост у нас? В чужбина, ако не си платиш задължението навреме, просто фалираш. У нас това не се случва, защото не се спазват договорите и няма съд, който да ги наложи. В такава среда бизнес правят онези, които не разчитат на съдебната система, за да решават споровете си. Бюрокрацията, корупцията са също елементи на институционалното измерение.

Второ, инфраструктура, транспорт, комуникации, електро- и газоразпределение - също имаме огромна работа за вършене.

Трето, макростабилността е много важна. Дълго време се гордеехме с нея и не пожелахме да забележим как надуваме балона. Например какво означава 50- 60% нарастване на кредитите годишно? Ще има проблемни кредити, и то заради лошите практики на раздаване на кредити, не само заради кризата.

Четвърто, здравеопазване, образование - също измерения на конкурентоспособността. За да бъдат използвани съвременни технологии, е необходимо заетите да имат достатъчно ниво на образование, за да могат да ги възприемат и прилагат.

Пето, ефективността на стоковите пазари, конкуренцията. У нас има редица нестопански практики за справяне с конкуренцията. Шесто, ефективността на пазарите на труда е много важна - бързина и ниска цена на преместване на работници от една сфера в друга. И т.н.

- Всичко това означава, че трябва да се готвим за тежки години, защото нито един от тези проблеми не се очертава да се реши скоро.

- Да. Това е същият дневен ред, който стоеше и през 2001 г., и през 2005 г., но за тези 8 години не е придвижен достатъчно. Да се надяваме, че в условията на криза все пак ще настъпи мобилизация.

- В това отношение смятате ли, че мерките в правителствената програма са адекватни?

- Правителствената програма за мерки срещу кризата, публикувана на 30 януари т. г., е една подигравка с българския данъкоплатец и избирател. Тя разчита на неговото невнимание. В нея присъстват едни добри намерения - инфраструктурата да се подобри, да се подпомогне заетостта. Но как ще бъдат изпълнени инвестициите в инфраструктура, като знаем, че чак в Брюксел мирише и вече 11 месеца няма промяна към по-добро?! Освен това към добрите пожелания са прикачени едни числа в млн. лв., които целят да направят впечатление. Забележете, че в програмата няма срокове. Т.е. това не е програма, а пожелание.

Освен това правителството демонстрира и липса на идея защо прави това, което прави. Например, от една страна, с цел да подпомогне фирмите да запазят кадри, ще доплаща за заети на непълен работен ден за три месеца. В същото време оскъпява труда в същите тези фирми, като им увеличава с 26% осигурителните прагове. Що за стратегия? Днешното мнозинство е убедено, че няма да управлява след изборите и затова програмата му е до края на юни.

- Какви мерки предлагате вие?

- Мерките, които ще се изпълняват, трябва да решават основния проблем - повишаване на конкурентоспособността в България при съблюдаване на две ограничения: 1. Максимално възможно запазване на работни места, без да се пречи на гъвкавостта и пренасочването на работници и 2. Забавяне на спада на валутните резерви.

Първата и най-належаща задача на следващото управление е веднага, в рамките на 1 месец, след като поеме администрацията, да ревизира бюджета. Кризата означава неяснота, несигурност, мъгла. В тази мъгла вие сте шофьор и карате автомобила си без светлини и с развален километраж. Това е сегашният бюджет на страната. Той е разчетен на 4.7% растеж, за който се знаеше още през октомври миналата година, че няма да се реализира.

Необходими са мерки по отношение на платежния баланс. Досега имахме голям дефицит по текущата сметка - 20-25%, но имаше и един приток на капитали, който го компенсираше и валутните резерви на БНБ нарастваха. Т.г. ще имаме един по-малък дефицит по текущата сметка. Но за първи път от години ще имаме дефицит и по капиталовата сметка. Това води до намаляване на валутните резерви, т.е. спад на парите в обращение, банкнотите и резервите на банките. Това означава или намаляване на цените, или намаляване на реалната стопанска активност, или и двете. Намаляването на парите - тази примка около шията на бизнеса, е разрушително. Затова бих посъветвал да се изясни с централите на банките-майки в другите европейски страни какви са техните планове и намерения да изтеглят пари от България, колко ще изтеглят - просто трябва да е ясно.

Мярка е и разблокиране на парите от ЕС.

- Наскоро предложихте "да поканим МВФ". Какви са аргументите ви? БНБ е твърдо против, защото според тях първо, България няма нужда от такава помощ заради стабилните валутни резерви, и второ, страните, които искат заеми от фонда, попадат в омагьосан кръг заради спадане на инвеститорското доверие.

- Валутните резерви през тази и следващата година са много далеч от това да бъдат стабилни. България има нужда от предпазно споразумение с МВФ. Става дума за кредитна линия, от която при нужда може да се черпи. Старо правило е, че пари се дават на този, който няма нужда от тях. Когато тази нужда стане очевидна, вече е много късно. Тези условия, в които никой не дава заеми на никого, предпазно споразумение с МВФ е само от полза.

- Експерти от БНБ обаче дадоха негативния пример със Сърбия. Тя поиска 250 млн. долара, но загубата на доверие я принуди само след седмици да поиска увеличение на заема до 1 млрд. долара. МВФ се уплаши за възвращаемостта на парите си и отказа повече пари. Така страната попадна в блатото на инвестиционното недоверие. Не смятате ли, че подобен сценарий може да се развие и с България?

- Разликата е, че Сърбия е в състояние да има нужда от пари, а ние сме в състояние с голяма доза вероятност да имаме нужда от пари скоро, тъкмо за да отхлабим примката около шията на бизнеса и от там да тушираме нарастването на безработицата. Сега е моментът - пари се търсят тогава, когато не ти трябват.

-Това няма ли да отблъсне инвеститорите? Какво ще стане с инвеститорския интерес и доверието?

- Къде ги видяхте инвеститорите? Всеки е стиснал кесията. Що се отнася до доверието - това, което гледат при оценка на суверенния риск, са няколко показателя. Валутни резерви: намаляват застрашително - от 28 млрд. лв. в края на септември 2008 г. до 22 млрд. лв. в края на март. Виждат голяма външна задлъжнялост на частния сектор, голяма краткосрочна задлъжнялост - около 28 млрд.лв. Краткосрочните външни дългове надвишават размера на резервите. Това са данните на БНБ.

Как се печели доверието на кредитора? Имате доверие във вашата банка, защото знаете, че когато сте отишли, сте теглили от сметката си. Вярвате, че ще е така и в бъдеще. Точно затова ни е и кредитна линия от МВФ, за да знаят нашите кредитори, че имаме повече пари - или достъп до повече пари - отколкото са дълговете ни.
171
8541
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
171
 Видими 
06 Април 2009 01:10
Този явно иска да ни вкара в колапс - да вземем пари от МВФ и после да махнем борда (щото няма да имаме пари да връщаме заема) и после идва познатия филм:
- Как финансистите с левови кредити в милиони стават милиардери след голямата инфлация.
---
Има цяло ято лешояди, които чакат да падне борда, за да станат милиардери.

06 Април 2009 01:30
Христов е много интелигентен човек и голям специалист.
*
На моменти обаче прекалява с мрачните прогнози. Дано положението не е чак толкова тежко.
06 Април 2009 01:35
абе все си мислех че сме зле , ама този направо ме разби- с този критичен анализ. Лошото е че и собствените ми разсъждения водеха в тази посока. А сега само разширих данните върху които да мисля.
Дупе да ни е яко след изборите.
06 Април 2009 02:09
Изглежда отчайващо, но това е самата истина.
Да гледаме позитивно на утрешния ден, вдругиден ще е по зле.
06 Април 2009 02:19
как държавата гарантира влогове за по 100 000 лева
а не гарантира социални плащания на безработните в българия
примерно 2400 лева годишно за 10 години 24000 лева
06 Април 2009 02:51
Кризата се появи точно преди една година.Причината беше повишаването цената на петрола.Дори стигна такава цена че беше непоносима дори и за бизнеса.Абсолютно всичко започна да повишава цената на своята продукция.Така домовете в Америка станаха двоино по скъпи.Хората се уплашиха че при тези високи цени да имаш дом ще бъде лукс.И започнаха масово да купуват жилища.Банките им съчустваха и им даваха лесно заем на 5% лихва постоянен заем или 3.5% плаващ.Така че банките нямат изобщо никаква вина за тази криза.Вината е на бизнеса защото не вдигнаха заплатите на работниците пропорционално с покакачващите се цени на всичко.Следователно знаеме причината за кризата високи цени ниски заплати.При това положение хората ограничават покупателноста което води до съкращаване на работна ръка.Единственото спасение е да се намалят заплати и цени на продукцията демек дефлация.След това се започва от нула.Държавата да наложи контрол на заплати и цени които да бъдат пропорционални.При такава заплата такива цени.Не искам да прокарвам некаква социалистическа идея а просто справедливост за да може отново да има икономически разтеж.Не алчните банкери са виновни за кризата а работодателите са виновни.Защото само те имаха огромни печалби от повишаването на цените и ефтините работници.Бизнеса съществува благодарение на обикновените хора които му купуват продукцията.Ако ги оставиш на хляб и вода изобщо не очакваи че ще съществува некакъв бизнес.Кризата прееба обикновените хора с високите цени и ниски заплати и естествено техните помагачи банките станаха другата жертва.Но до 15 месеца за Америка кризата свършва.За другите 3 до 5 години.
06 Април 2009 03:05
do starij hysh - абе хубаво казваш 15 месеца за едните , и 3 -5 години за другите ама само си забравил да кажеш коя е началната дата от която да броим 15-те месеца.

Щото много анализатори и те така дават само срокове без начални дати , за да могат после да кажат че са познали.

06 Април 2009 03:14
От този момент почвай да броиш месеците!
06 Април 2009 05:40
Абе всичко може да се преживее.И кризата, и падането на заплатите, и обедняването.Но някои неща наистина са непрежалими.И внимавайте, щото ще се глобяваме.После да няма "Не знаех, не са ми казали":
Български кметове забраниха секса в колата
Градоначалници на шест общини в България подкрепиха италианските си колеги и забраниха ласките в колата. От днес не е разрешен сексът в автомобила в София, Пловдив, Варна, Русе, Стара Загора и Бургас.
Инициативата тръгна от Италия.
Кметовете в множество италиански градове до такава степен се вживяха в ролята си на блюстители на морала, че започнаха да издават абсурдни заповеди.
Градоначалникът на Еболи, забранил целувките на открито, както и правенето на секс в колата - последна надежда за терен на множество млади двойки. Глобата за нарушители е 500 евро. На север в Новара пък е недопустимо събирането на повече от двама души на едно място между 23, 30 и 6 часа. В града на любовта Верона проститутките са обявени за персона нон грата и клиентите са глобявани соленичко.

Натиснете тук
06 Април 2009 06:01
Личи че човека е грамотен икономист но май са му обещали нещо от МВФ да ни агитира за стенд бай споразумение
06 Април 2009 06:25
Това за кредитната линия е малко , как да кажа...Абе всичко зависи кой я тегли тази кредит линия и за какво.Няма значение дали това е кредит линия , обезпечена с частен имот или с държава - принципите са едни.Добре, теглиш кредит линия с цел правене на бизнес. Обаче нещата стоят така , че тоя бизнес все не можеш да го започнеш.По една или друга причина.А приходи няма...Започваш да харчиш от линията.Да покриваш настоящите разходи.И накрая биваш излапан.И копченце няма да остане от теб!Така че преди да теглиш кредит линия направи стратегия иначе те пираните само това и чакат.А пък тоя умник Христов , точно за това напиня.Явно процентче е обещано...
06 Април 2009 06:28
Само да повторя че кредит линия се отпуска само срещу залог на реален имот(държава)

Редактирано от - ivo kunchev на 06/4/2009 г/ 06:35:34

06 Април 2009 06:38
Stariq hush така наречената криза започна не преди година , а точно в началото на 2006.Питай мене - един от първите "кризисирани"
06 Април 2009 06:41
Ама той шайбата го е казал преди мен...
06 Април 2009 07:57
Кризата няма нищо общо с цената на петрола!
Високата цена на петрола бе една от началните прояви на кризата.
Причините за кризата са очевидни, но само за по-интелегентните хора.
Не са видими за застарело зрение, осбено на стари хъшове.
06 Април 2009 08:09
Айде и ей тоз ще оправи българската икономика И от изказването му личи, че всичко е вървяло като по мед и масло, ама между 2006-2008 се налял катрана. Абе, 20 години нищо не се е направило за тази икономика - трябва това ясно да се каже. Уж щеше да се развива инфраструктура - да се е построило нещо. Ни моста на Дунав-2, ни се завърши една магистрала, като хората, да не говорим за проектите на века, като Горна Арда. С изключение на някои дребни цехчета, като тези в Севлиево и Търговище нищо друго не се построи. За развитие на образование и наука пари не се дадоха. След 1989г. влязоха едни икономисти-смешници с представите за капитализма от 19 век, че който се труди той ще сполучи. Там е работата, че съвременния капитализъм производството е изнесено в Югоизточна Азия при ниските заплати и ти с труд просперитет не можеш да постигнеш. Тези представи бяха гарнирани с някакви уж модерни представи, като нео-либерализъм и монетаризъм и точно там болонът се спука.
06 Април 2009 08:30
Най-после!
Прочетохме ПЪРВОТО обяснение за финансовата криза от Америка:
"1. Защото СЕ вдигнали цените на петрола."
За мене цената е ръкотворно явление. Човеци казват цената и човеци я приемат.
Защо едни са казали "140" , а други са казали "купувам"?
Информация за размишление:
За сравнение можем да дадем производствените разходи в Персийския залив - от 15 до 30 долара на барел. Капацитет - огромен.
И още - цените на петрола започнаха да растат КОГА? Шейховете си държат парите КЪДЕ?
ЧАКАМЕ и ДРУГИ обяснения - и за "кризата" и за цените на петрола ...
06 Април 2009 08:34
Смешник е този, както и повечето финансити/икономисти/експерти/шутове. Що не вземе да погледне данните за производството на Япония примерно за първите месеци на годината. Може би и там ефективноста на труда е ниска? Диагноза взел да слага. Диагнозата е проста, капитализма е екстензивен, а да се разширяват пазарите и да се задълбочава разделението на труда няма вече накъде. Новите /в големи кавички/ технологии не се изплащат, защото пазарите вече няма на къде да се разширяват. Да и няма истински нови технологии. Кризата почва още от 80те години на миналия век. Досега положението се спасяваше с кредити и "нови" технологии. Ама сега и това издъхна. Ако такива са и другите "експерти" жална му майка на тоя свят. А за нашата мила родна страна няма и сми да се говори.
06 Април 2009 08:40
Жалко нещо е интелигентен човек който политиканства, вероятно за няколко сребърника. Не че част от нещата не са верни като факти, но изводите които се правят са откровено манипулативни. 170% реален ефективен курс с премълчаване какво всъщност означава това, дава тълкуване за надцененост с толкова (слаб 2). Валутните резерви обичайно се сравняват със същия месец на предишната година, а не с месеца който дава най-изгодни данни за манипулиране. Всъщност в края на март 2009 числото е 23, 1 млрд а не 22 (слаб 2) и през март 2008 е било 23, 6 млрд при по-високи задължителни резерви на банките (слаб 2).
06 Април 2009 08:41
P.S. За съжаление заглавието на материала е едно от верните неща.
06 Април 2009 08:45
Всъщност споразумение с МВФ ще има ако не с това правителство със следващото. Така не само ще си подсигурим пари, но и ще си подсигурим контрол. Даже парите не са толкова важни колкото контролът и условията, които ще ни наложат. Българските правителства до сега, са показали, че не могат сами да се контролират, а други механизми за контрол в конституцията няма за съжаление.

06 Април 2009 09:03

Heat,
като си почнал така, кажи нещо и за външния ни дълг и плащанията по него. Цитат: "краткосрочна задлъжнялост - около 28 млрд.лв. Краткосрочните външни дългове надвишават размера на резервите."? Как ще коментираш и призивите (основно пак по темата за дълга) отправени ето Натиснете тук ?



____________________________
Спортът е опиум за народите!
06 Април 2009 09:04
Поредният говорител на катастрофиралата политика на Световната банка и МВФ. Нали това правихме в последните дванадесет години бе Христов? Спазвахме рецептите на МВФ и СБ. Нали последната мисия на МВФ си тръгна през лятото на 2008 с оценката, че всичко е ОК, а България се оказа с най-бедното население в Европа. Сега същия АНАЛлизатор вещае апокалипсис. И кой му е виновен? Хората бе. Мат'ряла му виновен. Мноо взимал..Па лево бил надценен и хората взимали скъпи левчета. Що не кажеш, бе Христов, че функциониращата пазарна икономика, за каквато бе обявена българската е сбъркана в основата си. И то благодарение на "съветници" като Вас. Че целият модел на компрадорски капитализъм, наложен на БГ от такива като Вас създава ежечасно, ежеминутно проблеми във финансовия и реалния сектор. Междуфирмената задлъжнялост била проблем. Глупости на търкалета. От 1998 година фирмите се кредитират по този начин. Щото е по-ефтино от банковия кредит. Този модел беше заложен още с паричния съвет и наличните през 98 пари в обращение. Фирмите, Христов, се "разплащаха" с фактури. А единствения свеж паричен поток тогава, беше възстановеното ДДС.
Христов, ако сега пипнете доходите надолу, наистина ще предизвикате верижни фалити. Лечението на БГ икономиката е в обратна посока. В увеличаване на платежоспособното търсене, чрез фискални инжекции.
06 Април 2009 09:09
Я да видим какво казва др. Хърсев в съседната статия...
06 Април 2009 09:10

Относно МВФ - има ли поне една страна на тоя свят, която да е прокопсала с помощта на заемите и съветите на МВФ? Борда в Аржентина падна след десетина годишно съществуване. След подобен период и бордовете на прибалтийските републики и нашия се клатят застрашително ( Натиснете тук )?



____________________________
Спортът е опиум за народите!
06 Април 2009 09:26
Мексикански като са очевидни причините за кризата покажи поне неколко.Заштото досега всички казват че незнаят и прехвърлят вината от един на друг.Освен това като знаеш причините защо не ги писа преди това та белким им намериме цер?Но като си спомням протестите на шофиорите за високите цени докарали доста до банкрут не мисла че Китаи е причината.Изобщо не си в състояние да посочиш поне една причина довела кризата.Затова требе акъл......докажи че го имаш пред всички!
06 Април 2009 09:40
Работно заглавие...(Призив Напомняне Другарска бележка )
Чернова:...
ВАРИАНТ 1
Ей това- бугарите - сте мръсна пасмина...Начи всички ше вземат от фонда, вие няма? Знайм въ вас...Малко дъ съ укокорите и си забраяте госпударите...Чи каква ще стане тя ако и другите спрът да земат, а?...Ний какво шъ ги праиме тия пари...И най-паче как от тях ще праиме други пари, ако такива кату вас ни ги щът?...Такъва бовлест, такъви вайрус къту вазе требе немедлено дъ съ унищожавъ...И ни съ мислете за тарикати - днеска с газетите, утре с дупеДатите, а други ден с тулъмбажията и присъставните Му структури...Със вашите банки и Нашето правителство такъви заем и такъви лигви шъ ви скроим, чи дор девято кулено шъ одите сос содрани гащя...За туй си налягайте пърцалите и вземайте сеги...Щото посли пак шъ земете, амъ двойно биля шъ връщати...Ъхъ...
Ваш искрен съветник и експертин...инж.д.к.ик.наук.и нац. мош. Ганю Еврибари (Европски-Манщайн-Напалеон-Коликучев)

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
06 Април 2009 09:41

Според стария хъш, банките нямали вина и даже били "помагачи на обикновените хора". Виновни били високите цени искани от бизнеса и ниските заплати които давал...
Абе Хъше, ами нали точно банките и кредитите позволяват високите цени да се случват! Как ще иска някой висока цена ако няма кой да му я плати?! Не може. Може само ако има банка, с помощта на която обикновения човек да обещае, че ще работи следващите двайсе години и ще връща.
При покупка направена с кредит се постигат два ефекта: Първо, може да се постигне по-висока цена защото може да се обещае нещо в бъдеще време. Тази цена, в момента на покупката, я прибира алчния бизнесмен. Второ, банката прибира лихвите върху тази алчна цена през доста дълъг период от време. Които лихви, особено за ипотечни заеми, са около размера на главницата. Т.е. заема оскъпява и без това скъпия имот двойно!
А сега ти ми кажи на кого помагат банките и кредите - на алчния бизнес или на обикновения човек??!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
06 Април 2009 09:45
Лечението на БГ икономиката е в обратна посока. В увеличаване на платежоспособното търсене, чрез фискални инжекции.

И откъде, в условията на валутен борд, правителството зема пари за увеличаване на платежоспособното търсене, чрез фискални инжекции.?
Ах да - от гражданите.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
06 Април 2009 09:48

ПП
Това, че високите цени са резултат от кредитирането се видя и с невъоръжено око - има кредити - има цени двойно и тройно над производствените (себестойност на квадратен метър жилище 300 евро, продажна цена - 1000 евро). Сега като намаляха заемите - цените падат. Какво повече да говорим?!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
06 Април 2009 10:01
В увеличаване на платежоспособното търсене, чрез фискални инжекции.
Това при Виденов вече го правихме, благодарим!

_______________________
Блогът на Манрико
06 Април 2009 10:02
Какво означава натрупаната междуфирмена задлъжнялост у нас? В чужбина, ако не си платиш задължението навреме, просто фалираш.

Г-н Христов, в чужбина вече не е така, за съжаление. Наливат пари в банките за да не фалират те и длъжниците им. Изкуствено задържат фалитите на "структуроопределящи" компании чрез заеми или направо национализация заради страх от ескалираща безработица. Имам лошото подозрение, че накрая всичко ще се срути, а по-този начин пълният колапс само се отлага и продължителността й се увеличава.
Българската икономика също ще понесе ударите на кризата, като най-много ще го отнесат работещите във филиали на чужди фирми и фирмите, работещи за износ. На тях ще им намалеят най-силно доходите, а това ще повлече и общо намаление на доходите. Естествено, най-силно ще пищат държавните служители ако се наложи да им се резнат и на тях доходите. Те са последните засегнати в хранителната верига.
Най-добри шансове имат държавите с големи вътрешни пазари Индия и Китай защото могат да преориентират производството си за вътрешно потребление.

06 Април 2009 10:20
"И откъде, в условията на валутен борд, правителството зема пари за увеличаване на платежоспособното търсене, чрез фискални инжекции.?

Ах да - от гражданите."

rki, от къде мислиш другаде? Да не би резервите на БНБ да са "произведени" от финансовите министри? Или от "умното" управление? Да бе. Взети са от гражданите и бизнеса разбира се. От мен и от теб. И когато малоумници говорят за "вируси", пуснати от тях, моля да не ми предлагат да си платя и лекарствата и "лечението" от джоба си. Плащам достатъчно, за да искам в момент на болест, при това тяхна болест, да не въртят моите пари - резерва, през "първокласни" ценни книги на други държави и да финансират дефицитите им, а да ги врътнат през българската икономика и потребление. Бях ли ясен, или ти трябва и литература по въпроса?
06 Април 2009 10:29
Не, не си.
Ако може по-подробно обясни, как като ти вземе държавата парите, ти ставаш по-платежоспособен.
А иначе е ясно, че за тия които са на държавна копанка /и хора и фирми/ данъците само им вдигат благосъстоянието.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
06 Април 2009 10:30
вервайте му. прав е
Круела, разгледай нещата от друг ъгъл. Ако държавата остави фирмата да се оправя сама тя вероятно ще фалира. Тогава държавата ще плаща пари за безработни, ще трябва да увеличи капацитета на социалните служби, полицията, програмите за заетост и тн. Тоест разходи, които може да се окажат по големи.
А така има шанс при оздравявяне на предприятието да потегли. Това е идеята, и макар да ти се струва антипазарна не е съвсем така. Пак става дума за оптимално разпределение на средства.
Разбира се практическото изпълнение не винати е като идеята..
06 Април 2009 10:32
Накарали Александър Велики да развърже Гордиевия Възел!!!
Той се почудил и в следващия миг извадил меча и го разрязъл!!!
Та и с България е така , трябва някой да го разреже този комунистически възел най-накрая!!!
06 Април 2009 10:33
България има нужда от предпазно споразумение с МВФ. Става дума за кредитна линия, от която при нужда може да се черпи...

Те го начи "ключа от палатката".
Тъй като първом прочетох материала на д-р Хърсев(нещо което той никога не би написал без натиск), и едва след туй този материал - работата ми се изЯсни!
Обама казал, Обама рекъл, САЩ "наляли" едни пари у МВФ и некои вече готови на всичко, дори и кръв да пикат, но само и само да ни привържат отново към МВФ!
.
МВФ ни докара много беди, факти дал Бог!
Помним ние, всичко помним...
Сключиш ли с МВФ споразумение, независимо какво, готви се за ситна ръченица по тяхната гайда!
Ай сиктир!
06 Април 2009 10:49
Цветелинче, не давай трибуна в СЕГА на хора, които служат на чужди корпоративни интереси/Искров-шеф на БНБ/, тях, тези "специалисти" единственото нещо , което ги интересува е да ловят риба в мътната вода на хаоса и кризатаСамо примера, който даваш със Сърбия е достатъчен за нас -българите да бъдем свръхвнимателни и предпазливи.Защото точно такива "консултанти" като интервюирания от теб ще вкарат в ограбването на страната ни международните акули, след като преди това са им разчистили пътя.Така, че Цветелинче, умната-твоята и моя родина трябва да бъде пазена включително от такива "големи " икономисти!
06 Април 2009 10:52
"Обрулената държава" от 1989 (по Чирков), даде възможност на няколко (десетки) хиляди избрани да станат милионери и дори да изнесат награбеното в чужди банки.
През 2009 вече живеем в една дефакто фалирала държава, която крета благодарение на финансовите инжекции отвън и немилостивия грабеж на собствените си граждани вътре.
Кухите обеми на "строителния бум" очевидно прикриваха гигантското пране на пари, а стероидният културист на българската икономика вече не може да носи дори мизерната потребителска кошница на трудно оцеляващия българин.


Всъщност, всичко върви по план. Планът Ран-Ът, който предвиждаше към 2000-та година българите да наброяват около 2 милиона. Оказахме се сървайвъри като хлебарките. Ще се преброим след атомната бомба на кризата.
06 Април 2009 10:55

Понижаването на себестойността на продукцията не се получава само с намаляване стойността на работната ръка.Голяма част от стойността се състои в технологиите , които се използват, енергоемкоста на производството.Не ни пробутвай работните заплати и оправданието за тяхното намаляване."Големите бизнесмени" да се погрижат за модернизиране на производството си.Аман от манипулатори.
06 Април 2009 10:55
Добре де за всичко е виновна, в настоящият момент, световната финансова криза. Бърз поглед в близкото минало, за всичко ни беше виновен гнилият капитализъм.Интересно е , че и в двата случая на власт са хора от един род, бащи и синове.От една и съща крадлива партия, е не БКП а БСП.Едни и същи оправдания, жалки изроди.
06 Април 2009 11:09
"Не, не си.
Ако може по-подробно обясни, как като ти вземе държавата парите, ти ставаш по-платежоспособен.
А иначе е ясно, че за тия които са на държавна копанка /и хора и фирми/ данъците само им вдигат благосъстоянието. "

Не бе. Не да ти веземе държавата. Да ти върне част от онова, дето вече го е изцицала от теб. Да го върне под формата на балансиран бюджет, под формата на публични инвестици, под формата на по-ниски косвени данъци, да ти върне част от отнетото, с натиск върху банките за намаляване на маржа между депозитната лихва и кредитната лихва. Да накара затлъстелите митничари да спрат каргото, да пресече точенето на моите пари в джобовете на безкрайно гладните ДДС-ари...Ей туй предлагам.
Всичко това обаче е обратно на рецептите на МВФ и СБ.
06 Април 2009 11:32
Накарали Александър Велики да развърже Гордиевия Възел!!!
Той се почудил и в следващия миг извадил меча и го разрязъл!!!

Ангеле,
рязането не е РАЗВЪРЗВАНЕ! Остават парчета въже, негодни за нищо. И нямаш въженце, ако ти потрябва.
Това, което всякаквите икономисти/финансисти/специалисти/разарни мантраджии завързват - нормален човек не може да развърже. А да сече. Резултат - виж по-горе. В историята тия сечения се наричат рволюции.
Манрико, в брой 4 на "Факел" има статия - теб описва, директно! Последната в броя е. Някой път ще препиша нещо - да се посмеем всички тук.
06 Април 2009 11:34
Всичко това обаче е обратно на рецептите на МВФ и СБ.

Апцолютно си прав ntg2003!
Въпросът е - като как, и с какви "финансови инструменти" да бъдат стопирани "мераците" им?!
Щото у БГ е пълно с техни подлоги и фин.съветници, които срещу "трийсе сребърника" са готови "Да продадат майка си и баща си"!
06 Април 2009 11:41
като си почнал така, кажи нещо и за външния ни дълг и плащанията по него. Цитат: "краткосрочна задлъжнялост - около 28 млрд.лв. Краткосрочните външни дългове надвишават размера на резервите."?

Пенке, човечецът не разчита на аудитория дето ще проверява казаното, а на хора дето ще повтарят апокалиптичните му слова като откровение свише.
Външният държавен дълг е около 5 млд лева (януари 2009) и от него 0% (нула процента) е краткосрочен. Да не говорим, че към посочената дата краткосрочният дълг е 25.8 а не 28 млрд лева. В един нормален университет, студент опитващ такива манипулации би получил оценка "слаб".
06 Април 2009 11:53
Любомир Христов е наистина голям спец,
но си мисля, че не всичко, което казва е така.
По принцип има въведени разни икономически постулати - ако нещо си не върви - направи това и това, които по принцип в 99% от случаите може и наистина да е така. Лошото е, че никой не се замисля за оставащия 1% от случаите, когато ако се приемат препоръчаните мерки, ситуацията се влошава вместо да се подобрява.
Обедняването - ами не трябва да помним чак толкова назад до какво води обедняването в България. След 1989-та година примерно 90% от българите обедняхме средно 10 пъти. До какво доведе това обедняване - липса на покупателна способност, съответно липса на вътрешен пазар в България и 1-2 милиона българи избягали от България. Ориентиране на производството главно за износ, но заради ниското заплащане стоките ни са с ниско качество и имаме ниска производителност на труда. Едно ново обедняване ще прати и останалата половина работещи българи в чужбина и производство съвсем няма да имаме, но може би това е целта.
06 Април 2009 11:57
ntg2003 мили ,
Предлагаш да "свием" краденето , бре ... Че като как тъй ?

06 Април 2009 12:00
Heat,
няма как сега да проверим данните от статията.
25.8 млрд. лева е в края на януари, а не на март,
а в статията са използвани данни и към края на март.
Та може да се окаже, че "около 28 млрд. лева" е вярно.
06 Април 2009 12:35
Аман от дървени философи, като тоя ръмпел...
06 Април 2009 12:37
Работната сила в България въобще не е евтина.


Господин авторе,
прав си, ако сравняваме работната сила в България с работната сила в Китай или Бангладеш.
С твърдението, че работната сила у нас въобще не е евтина, очевидно обслужваш МВФ и идеята му за предпазно споразумение, което ще бъде съпроводено с намаляване на доходите.
Не бива да забравяш обаче примера с Настрадин Ходжа, който тъкмо научил магарето си да не яде, то взело, че умряло.
Огромна част от българския народ е близко до положението на това магаре. Но според консултанти като теб, пак те трябва да понесат основната тежест от кризата, а не тези, които ги доведоха до просто вегетиране.
ПП
А замислял ли си се господин авторе за ценовите съотношения на стоките от първа необходимост в България и Англия например?


Edited by - Mitev on 06/4/2009 г/ 12:40:29

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД