:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,733,009
Активни 873
Страници 17,912
За един ден 1,302,066
Писмо от "България" 1

Един провинциалист в Голямото четене

Съвет от мен: Ако сте си наумили да правите ремонт вкъщи, като ви кажат колко пари ще струва и колко време ще трае, умножете наум по три, пък тогава решавайте.

После, не че е трагедия, но все пак не е приятно да живееш и да спиш под слой прах от изкъртени тухли и мазилка. Старите приятели, които ме навестяваха, стояха прави и пиеха от бутилката, понеже нямаше къде да седнат и аз не можех да намеря къде са ми чашите. Томски, който не пие, но не го свърта да стои на едно място, закрачи насам-насам, давайки архитектурни идеи, цопна с едната си обувка в леген с варов разтвор, ядоса се и си отиде.

Струпах на площадката на стълбището вещи и книги, оставяйки място колкото да минават хората. Ще ти ги откраднат, бе Джимо - предупреждаваха ме.

Ъ-хъ - съгласявах се аз с половин уста, - и тайничко се надявах да ми ги откраднат, защото с течение на годините човек без да иска натрупва ненужни неща.

Навърташе се един циганин; изчезна телевизорът. Така и така не го гледах, халал да му е.

С книгите започна да става нещо странно. Някои книги изчезваха, после се връщаха, после други книги изчезваха и се връщаха. Върнатите книги не можеха да бъдат подпъхнати обратно на мястото, откъдето са били измъкнати, понеже книгите бяха една върху друга; оставяха ми ги върху купчината и аз с любопитство следях кои книги изчезват и се връщат, вероятно прочетени. По Канал 1 тъкмо вървеше Голямото четене (The Big Read по модела на Би Би Си).

Изчезна и после се върна книгата "Испанска балада" на Лион Фойхтвангер. Спомням си как Владко Мусаков я превеждаше за издателство "Народна култура", а той беше даровит преводач. Прелистих книгата. Гледам - издание от 1960. Чудна работа. Нещо тогава е смутило редакторите и те променили заглавието. Оригиналното заглавие е Die Judin von Toledo (Еврейката от Толедо).

Това беше последният роман на Фойхтвангер. Написал го в Калифорния. През Първата световна война го интернирали в Тунис, той избягал от лагера, върнал се в Мюнхен, сприятелил се с Бертолд Брехт, после избягал в САЩ от хитлеристите, които публично изгаряли на клада неговите еврейски романи.

Докато продължаваше Голямото четене (The Big Read по модела на Би Би Си), почнаха да ми изчезват и после да се завръщат книгите на Рей Бредбъри. Първо "Марсиански хроники". Като ми я върнаха, положена върху купчинката, прелистих я. Издателство "Народна младеж". Името на преводача липсва. Хубави илюстрации от Анри Кулев. Като го видя, ще му задам въпрос: Анри, Бредбъри на български ли пише, че не си му нарисувал името на преводача, щом са били такива загубеняци тия от издателството, да не пишат кой е преводачът?

После - тъкмо беше свършило Голямото четене и българите бяха посочили като номер едно "Под игото" на Иван Вазов, - изчезна и се завърна върху купчинката друга книга от Бредбъри, дебел том, пресен-пресен, отпечатан от издателство "Бард" през март 2009. Щом го прелистих, казах си: Оле-ле, сега ще трябва не на Анри Кулев, а на себе си да задавам въпроси, понеже предговорът е мой. Написал съм го през 1982.

Не съм се срещал с Бредбъри, Томски се срещна, фотографира се прегърнат с него, каза ми, че той предпочитал велосипеда пред автомобила, нямал телевизор. В предговора си съм цитирал Рей Дъглас Бредбъри:

"Всички сме провинциалисти. И в Ню Йорк да живеете, вие общувате с ограничен кръг хора."

Български "интелектуалци" укориха българите, че като избрали "Под игото", се били показали пълни провинциалисти. Пък аз съм полу. Полуинтелигент, полуграмотен компютърно, живея на полуостров в страна, която правеше полупроводници, а сега е получленка на ЕС.

Някой минал по стълбището, избрал си не книга, а папка с подшити фотокопирани страници. Дописките на Уинстън Чърчил като военен кореспондент на "Дейли Телеграф" и други вестници. Отдавна забравени войни от Куба до Южна Африка. Но - внимание - там е и войната с пащуните в Афганистан и Пакистан. САЩ и другите натовци да прочетат обясненията му защо пащунските племена няма да бъдат умиротворени.

Тогава заплатата му на полковник хусар била 300 лири. Майка му пращала 400 лири годишно, защото потомъкът на херцог Марлбъро трябвало да поддържа равнище като един от най-добрите играчи на поло в империята. Но за една дописка след кървава засада получил 600 лири!

За романа му "Саврола" (1900) и за неговата живопис мълча, но ще кажа, че през цялата си политическа кариера той не дал нито една пресконференция. Сигурно е нямал умни пиараджии като българските, да го съветват.

Изглежда, и някое детенце минало покрай купчината книги и си харесало книгата "Пътешествията на Гъливер" на Джонатан Суифт.

Не трябваше да ми я връщаш, детенце мило. На мен тази книга не ми трябва. Аз зная, че Суифт нарекъл отвратителното човешко същество Yahoo. Сега и ти знаеш, че Yahoo не е просто един уеб сайт в http://WWW.
184
14158
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
184
 Видими 
08 Април 2009 00:26
Този път меланхолично.
08 Април 2009 00:39
Не беше ли "Йеху"?
И‌ като стана дума, кой беше написал "продължението" на Гъливер? Български автор беше , но много точно описал човека сегашната реалност......

Редактирано от - morehappyman на 08/4/2009 г/ 00:40:39

08 Април 2009 00:43
Емил Манов.
08 Април 2009 00:44
"Всички сме провинциалисти. И в Ню Йорк да живеете, вие общувате с ограничен кръг хора."


Благодаря Ви форумци - стига ми да общувам с определен кръг от хора!
08 Април 2009 00:46
Аз пък, Димитри, бих зарязал всичко, но не и книгите си!
Апропо - голямото четене - моят фаворит за любима, често препрочитана книга - Мълчанията на полковник Брамбъл.
08 Април 2009 00:46

Още се сещам с умиление за другият му разказ, за френската пенсионерка, и нейното щастие че нещата се променят към добро.....понеже и увеличили пенсията, и вече ще може да си купува повече кафе, и........аве направо класика за днешните бг пенсии, ама кой да чете, кой!!!!!!
08 Април 2009 00:46
Пак е сряда.
Натиснете тук

този път с емоции от "голямото четене" и нюанси всякакви.
обсъждането май ще е бурно.
08 Април 2009 02:09
Навърташе се един циганин; изчезна телевизорът.

25-ият кадър на Димитри. Неизбежен.
08 Април 2009 02:13
Димитри, пак си минал на фантастика ...Българина умира за аванта и аз бас държа, че гореспоменатите книги са изчезнали безвъзвратно в мазните долапи на твоите комшии без да бъдат разгърнати.Децата също отдавна не се интересуват от книги, виж ако беше порно списание...
08 Април 2009 03:01
Димитри - "СТО ГОДИНИ САМОТА"
08 Април 2009 04:36
Да бе!!
Колко от днешните младежи знаят нещо за:Gebrü der Dassler Schuhfabrik !!!
08 Април 2009 06:07
Втори път номерът с телевизора:
Първо:
Навърташе се един циганин; изчезна телевизорът. Така и така не го гледах, халал да му е.

И после:
По Канал 1 тъкмо вървеше Голямото четене (The Big Read по модела на Би Би Си).

При снимането и монтажа на един филм си има специален човек, който следи действието да се развива правилно във времето.Трябва да питам някои от моите приятели за английското наименование, но така или иначе този човек гледа да няма "времеви" издънки и несъответствия които лесно може да се получат тъй като отделните сцени се снимат по различно време.Например героят да влезе в колата със синя риза а след гонитбата да излезе със зелена, или пък гонитбата да почне с "Форд" а да завърши с "Шевролет", или пък да не гледаш телевизия, да ти открадне някой циганин телевизора и после да гледаш "Голямото четене" по Канал 1...
08 Април 2009 06:50
Всички сме " полу-нещо". И само в едно от всичките неща ни бива. Важното е да откриеш за какво те бива......
Към Автора : За фантастиката добре! И, има една книга - "Отклонение към совершенство". Автор- Головачов...
08 Април 2009 06:52
>>><<<
Е6, ако внимателно си следил бачо си ДИ, щеше да забележиш, че тоя телевизор му изчезна още преди две-три години, после са му подарили друг. Той се дърпал, но те му го тикали, заричали го и проклинали "поне един канал 1 да гледаш бачо" ...кандисал...а книгите си му бяха на стълбите дълго време и на друго място за тях ще намерите още писания, щото то... два вагона...
08 Април 2009 07:04
е-6 казва се скриптър.
08 Април 2009 07:04
Continuity се нарича в киното. За костюмите и грима преди се правеше полароид с дата, час и номера на сцената, сега има дигитални камери - за да не се окаже, че чорапките от сини станали в следващата сцена (която се снима 1-2-3-4 месеца след първата) зелени. За отделните предмети се пише къде и кога са дошли във или са напуснали филма.
Например в The Conversation сътрудникът на Коул си взема скутера като напуска работа предния ден, но на следвашия, след конгреса, кара скутера по тавана, където е лабораторията на Коул. На немски е с хубавата дума Anschluss.

А човекът е действително скриптър, както се каза по-горе и беше в повечето случаи при асистент-режисьора - постоянно с един планшет в ръка, със скрипта на него.

Редактирано от - Nickolas на 08/4/2009 г/ 07:12:57

08 Април 2009 07:15
Николас може би сега така да се казва, не знам.Навремето работех в киното.Скриптъра е човека който щрака една летвичка бърху черна дъсчица на която с тебещир е написано кой поред дубъл е това дата и т.н.Същия този човек води хронология кое как е било заснето, как са били облечени героите, кое време на деня или ноща е било и т.н.Скриптъра и асаистен режисьора винаги работят заедно...
08 Април 2009 07:19
Първото издание на "Марсиански хроники" със сигурност не беше илюстровано от А.Кулев. Беше червена книжка с твърди корици.Тъничка.
08 Април 2009 07:23
О-оп-с-с-с!!! Извинявам се говоря за "451 градуса по Фаренхайд" Марсианските беше жълта.И имаше илюстрации.Графични..И беше издадена много преди 82 година де...
08 Април 2009 07:39
Ех, пак задълбахте по формата.А колко много размисли провокира съдържанието...Пишете, ако имате време.С интерес ще ви чета довечера.Добър да е денят ви!
08 Април 2009 07:51
Иво, 100%

Редактирано от - Nickolas на 08/4/2009 г/ 07:52:45

08 Април 2009 08:06
Нормално -
И как му душа дава да се дели с книгите? Мойте не са много, не са малко, но се опитвам да си ги пазя. Седя край библиотеката, гледам ги, възпроизвеждам ги мислено, дишам праха на времето.
Емил Манов, 'Пътуване в Уибробия" е продължението.
"Марсиански хроники" - "Народна младеж", 1977 година, с илюстрации на Анри Кулев, е второ издание. В него наистина няма преводач, но има коректорка - Мария Бозева. Първото - дано не се лъжа, беше с някаква обложка, а отдолу с жълти твърди кори. Илюстрациите бяха в стил "Космос", може и от Борис Ангелушев да бяха. Макар рисънъкът да беше тънък, а Ангелушев наблягаше на по-едър щрих, на светлосенките.
08 Април 2009 08:30
Здравейте на всички!
Само да наблегна на един непопулярен автор в Бг.- Джерълд Даръл...не е класик, но е много приятен с изключително чувство за хумор! Има около десетина книги преведени в Бг.
08 Април 2009 08:32
През пролетта на 1978 в Полския център на Царя пуснаха тавата на Питър Грийн "Клоун".Успях да се докопам до нея - радост голяма! Та едно от парчетата там е "Got to see her tonight". Когато го чух за първи път нещо звънна.И ме върна директно в един от разказите от Марсианските...Този дето землянина си кара по пътя(древния марсиански път из червената пустош) и си мисли как след още половин час ще пристигне в бензинистанцията на Маккинли и ще му пийне една бира.И изведнъж "дзънк"!Който е чел Марсианските знае за какво говоря.Мисълта ми беше за тази симбиоза между музика и четиво.Защото текста на парчето няма нищо общо с разказа...А пък музиката го илюстрира чудесно.Такива ми ти работи...
Димитрии , беше удоволствие
08 Април 2009 09:05
Български "интелектуалци" укориха българите, че като избрали "Под игото", се били показали пълни провинциалисти.


Г-н Иванов, ей за тези кавички ви уважавам....
08 Април 2009 09:26
Ти май ташак си правиш! Само за кавичките ли?
08 Април 2009 09:31
Само няколко топчии се обадиха , другите артилеристи май още нанкат
08 Април 2009 09:35
Джимо, абе ти тия ремонти колко често ги правиш бре
Шот тая работа с книгите струпани пред апартамента вече я чета за втори път през последните години
08 Април 2009 09:40
Иво,
Ако ме броиш между топчиите - тук съм. Ама няма кой знае какво за казване. Днес покрай есето на Димитри се очертава "свободен час" - може и да стане интересно тепърва.
08 Април 2009 09:47
Димитри тъкмо ни беше поприспал лекичко с Императора, а сега ни буди и ни връща към любими книги.
Джером К.Джером...
"...винаги когато страшно ти се пие чай и бързаш да го приготвиш, чайникът завира изключително бавно и мудно, и обратно-ако си подсвиркваш небрежно и питаш Джо дали му се пие чай и той високо отговори че не, точно сега съвсем не му се пие чай, чайникът бързо и нетърпеливо ще кипне и свирейки ще ти напомни че е готов..."
08 Април 2009 09:53
E 6, тези пропуски в continuity при снимането се наричат на англ bloopers . Такива outtakes се показват често докато текат надписите, credits. Това са такива грешки като поява на ван на бекграунда на батална сцена на Мел Гибсън, появата в кадър на червените подметки на маратонките на бойците в Смело сърце, мисля беше, или на Ролексите на ръцете им докато размахват мечовете. Върти ми се из главата, че отговарящият за тях се нарича sequence girl /а може и continuity да е било/, така съм го срещала, но може да не е това термина. В Уикито в статията за bloopers, в последния абзац, всъщност наричат незабелязаните грешки goofs. За китка от такива film errors Натиснете тук.
Само да спомена, откриването на такива грешки е много забавно за феновете и те си ги колекционират. Кефят се на наблюдателността и интелекта си /напр. някъкъв вид тюлен се появява да речем в грешния океан/ Заради тяхната страст режиъьорте често правят нарочно такива, за да влязат в някои класация на грешките и да рекламират филма си. Хитър ход!
Но не виждам тук Димитрий да е направил такава волна или неволна грешка. Аз също не гледах Голямото четене, но знаех за него и без да гледам телевизия. Така че, къде е тук пропускът в логиката? Нито пък виждам пропуск заради това, че телевизорът бива откраднат, sluncho6. Този, за който ни е споменавал ДИ преди , беше спечелен, на лотария май, не се сещам точно, в ранния соц. Нали не очакваш да държи още тази антика. А за книгите по стълбището, и на мен ми прозвуча познато, но човек не прави само веднъж ремонт на жилището си.
Предводител на команчите, "двайсет и петия кадър" викаш. Ами как да каже, примерно арменец, като там си се е навъртал циганин. Пък и за разлика от киното, тук 25ия кадър не е забранен, защото мозъкът ти съвсем естествено може да се справи с него.
Обичам да чета ДИ, заради пързалките, които ни подлага! Които май не са малко; ето и сега тръгнахме по повърхността и обсъждаме формата. И изобщо винаги се получава лаф-моабета тук.

08 Април 2009 09:57
Като си казал Джером...
- Бедността не е порок. Ако беше порок, нямаше да се срамуваме от нея.
- Любовта е като шарката - всички трябва да я изкараме.
- Ръцете на добра жена, обвити около врата на мъжа, са спасителен пояс, който съдбата му е хвърлила от небето.
- Много обичам работата, с часове бих седял да наблюдавам хората, които работят.


Има и целенасочени. За ДИ:
- Такъв ми е късметът! Когато правя сериозни наблюдения, хората се подсмихват. Когато се опитам да кажа шега, никой не я забелязва.

За един форумец:
- Философията - това е науката как да понасяме чуждите нещастия
/по неговия пример ги постнах от уикицитат /
08 Април 2009 10:23
Uriah Heep!
08 Април 2009 10:27
"Баща ми е Жул Верн. Хърбърт Уелс е мъдрият ми чичо. Едгар Алън По е братовчедът ми с крила на прилеп, когото държим в таванската стаичка." - из предговора на "Възпявам елетрическото тяло", превод на Нели Константинова и Александър Бояджиев.

Съвсем офф-топикно - дали WWW ни превръща в яхусите на Гъливер, убивайки четенето? Вече не четем, само се информираме...[/i]
08 Април 2009 10:29
ДИ -
08 Април 2009 10:29
Писма от България 1
Димитри Иванов
ще те разбереме
08 Април 2009 10:34
"интелектуалците" споменати от г-н Иванов, са като Големите Дупета на Суифт, от същата книга. Обикновените уманитари и дизайнери - като Малките Дупета.
08 Април 2009 10:36
сетих се за книговезеца, за когото разказва Швейк, който много хубаво подвързвал книгите, но много бавно, защото първо ги четял а после ги подвързвал...

Редактирано от - Perkele на 08/4/2009 г/ 10:45:16

08 Април 2009 10:38
Вижте ся...
И историята с телевизора е разказвана, и историята с книгите...
Не му придиряйте за повторенията, все пак Д.И. е на доста години.
Ама ей туй:
Някой минал по стълбището, избрал си не книга, а папка с подшити фотокопирани страници.Дописките на Уинстън Чърчил като военен кореспондент на "Дейли Телеграф" и други вестници...

вече е много кофти!
Може да са "фотокопирни документи", но те подлежат на изхвърляне единствено и само ако човек е сигурен, че оригиналите са налице и са запазени в прилично състояние!
Според мен, за таз грешка, Дедо Джи подлежи на глоба - "Една седмица без ежедневното "малко" уиски"!
"Наблюдател" - Томата!

Редактирано от - OLDMAD на 08/4/2009 г/ 10:39:22

08 Април 2009 10:41
пащуните в Афганистан и Пакистан
нещо различно ли са от пущуните
08 Април 2009 10:45
Аз май съм единствената тук, която не събира книги. Раздавам ги. Научих това от моя дядо, който казваше, че книгите са за четене и ако накараш поне още един да хареса твоя книга, голяма работа си свършил. И до днес мисля така. Не надписвам книгите си и ги раздавам за четене наистина с удоволствие - който върне, върне. За съжаление напоследък нямам вече възможности за купуване на нови, а как бих искала...
08 Април 2009 10:46
Добро утро на всички !


Не, защото съм на Марс, а още доста отпреди това "Марсиански хроники" беше една от любимите ми гниги от "научната фантастика". Без да подценяваме, разбира се, С. Лем, Братя Стругацки или А. Азимов, напр. Просто стилът на Бредбъри е различен (дори "поетичен" ).

А Джимо - защо да го "коментираме", неговото си е като "задължителното сутрешно кафе" или (почти традиционното) вечерно уиски. Или ги "пиеш с удоволствие", или не.

Редактирано от - Mars Attack на 08/4/2009 г/ 10:48:03

08 Април 2009 10:49
Айде сега яху та яху.
Президентът на Yahoo Corp признава че е взаимствал името от индианското племе Яху. Което се споменува и в кувбойските филми.
08 Април 2009 10:52
backstage:

Съвет от мен: Ако сте си наумили да правите ремонт вкъщи, като ви кажат колко пари ще струва и колко време ще трае, умножете наум по три, пък тогава решавайте.
….аз съм полу. Полуинтелигент, полуграмотен компютърно, живея на полуостров в страна, която правеше полупроводници, а сега е получленка на ЕС.



В тия два къси паса(жа) е цялата история на "прехода".
08 Април 2009 10:59

Д.И.
Понеже всичко ни е "полу"- такъв ни е и халът(полуителигенти, полуполитици и полукриза).Дано има полза от това.
08 Април 2009 10:59
Книгата представлява нещо само когато е четена. Ако прашасва на някой рафт или гние в кашони е просто боклук, непотребна вещ или дори пречи.
Аз живея номадския живот на учен и прочетената книга е по-скоро пречка, затова гледам да раздавам книгите които притежавам. Изключение правят стихосбирките и "Пътеводителя", тях си ги мъкна.
08 Април 2009 11:00
Ако това за полу...е вярно... всичко си идва на мястото

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
08 Април 2009 11:02
Дали комшиите "взимали назаем" книгите??? Дали циганинът е откраднал телевизора? Не е важно. За мен основната теза е : ако искаш да четеш, не си търси извинения със забързаното ежедневие, а си подари телевизора на някой циганин!
08 Април 2009 11:03
Boianova,
отворих мнението си повече от час преди да го публикувам ама търча и по задачи, та...
ха наздраве
08 Април 2009 11:12
Малко сутрешно кафе, малко радио и малко Димитри Иванов.
Малките удоволствия на срядата.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД