През пролетта в средите на висшите военни винаги е доста интересно. Особено ако изтича мандатът на началника на Генералния щаб. Това е времето, в което се вадят компромати, редят се нови хора, прави се равносметка кой заслужава да заеме някоя от овакантяващите се елитни длъжности във висшия ешелон на армията.
Така бе досега. В края на април щъркелите за първи път няма да донесат много генералски лампази, а за поста на военен №1 няма и много варианти за избор.
По сега действащия закон за началник на ГЩ могат да бъдат избирани заместниците му и началниците на трите рода войски. Силно ограничение, което не води винаги до най-добрия избор. Постът на началник на ГЩ е за срок от три години и може да бъде удължаван до още две.
Сегашният военен началник ген. Златан Стойков пое щафетата преди три години от ген. Никола Колев, който в момента е началник на кабинета на президента. Мандатът на Колев бе удължен с една година, въпреки че непрекъснато бе в конфликт с тогавашния военен министър Николай Свинаров. Преди Колев началник на ГЩ бе ген. Михо Михов, който също получи едногодишно удължаване на мандата. И в двата случая това бяха предвидими ходове на министрите и на президента, който издава указите.
Шансовете на ген. Златан Стойков да остане на поста са 50:50
Сегашният военен №1 си навлече гнева на президентството, след като стана ясно, че не е информирал главнокомандващия за подробностите около готвения нов проектозакон за отбраната и въоръжените сили. А в първите два варианта на този закон правомощията на президента бяха силно орязани. Дори Първанов нямаше право да получава информация от началника на ГЩ, ако не я поиска изрично. В момента законът чака да влезе в пленарна зала на второ четене и по някои от членовете му ще има доста дискусии.
Проектът въвежда и т.нар. интегриран модел в Министерство на отбраната, с който се отнема голяма част от правомощията на началника на ГЩ. Четиризвездният генерал вече няма да има право дори да си избира и назначава екипа. Това ще прави министърът, който е политическото лице. Замислено бе отнемане и на още правомощия от началника на ГЩ, но ген. Стойков чинно си мълчеше през цялото време. Според запознати именно това му поведение е подразнило президентството и основно Никола Колев. Затова и в сградата на "Дондуков" 1 не са склонни да се удължи мандатът на ген. Стойков.
По-лошото е, че преди да влезе в сила новият закон за отбраната и военните да станат част от чиновниците в МО, ген. Стойков се постара обществото да забрави изобщо за този уважаван пост - началник на ГЩ. При назначаването си той първо обеща да " не ядосва началството" (министъра на МО). Като го спази и при Веселин Близнаков, и при Николай Цонев.
Така Стойков не успя да се превърне за обществото в лицето на армията. Той не присъстваше в медиите, тъй като
не смееше да говори без разрешение на министъра
Затова министър Николай Цонев му е благодарен и обмисля вариант да предложи удължаването на мандата му с една година. Сблъсъкът с президентството обаче ще бъде много шумен, а това надали ще бъде полезно в предизборното време за Цонев, който е член на НДСВ.
Според действащото законодателство за мястото на ген. Златан Стойков могат да се борят следните висши военни: първият зам.-началник на ГЩ вицеадмирал Емил Люцканов, зам.-началникът по операциите и подготовката ген.-лейтенант Галимир Пехливанов, командващият Сухопътни войски ген.-лейтенант Иван Добрев, на ВВС ген.-лейтенант Симеон Симеонов и водещият ВМС вицеадмирал Минко Кавалджиев.
От всички най-голям шанс да заеме този висш пост има ген.-лейтенант Галимир Пехливанов. Той е един от малкото висши военни в момента, които могат да се похвалят, че се ползват с уважението на войската. Генералът е и доста млад - само на 53 години. Получил е златен медал през 1997 г. от генерал-щабната академия на Русия и е завършил Националния университет по отбрана на САЩ - Вашингтон. Танкист е.
Най-ниски са рейтингите на командващите на различните видове войски. Името на шефа на СВ ген.-лейтенант Иван Добрев се свързва единствено със скандалния конкурс за придобиване на нови БТР-и. Той бе председател на комисията, която промени над 16 пъти заданията на конкурса, а военният министър Николай Цонев обяви, че конкурсът е бил нагласен. Началникът на ВВС имаше доста неуспешен мандат. Неговите подчинени не успяха да усвоят новите транспортни самолети "Спартан" и допуснаха два сериозни инцидента. Инцидент имаше и с един от новите хеликоптери "Кугър". Най-малък шанс за поста пък има шефът на ВМС, тъй като армията ни провежда предимно сухопътни операции и не е възможно моряк да я ръководи.
Тази година ще е доста сложна в живота на висшите военни, тъй като новият закон за отбраната предвижда началникът на отбраната(така най-вероятно ще се нарича шефът на ГЩ) да има само един заместник. Командващите видовете войски пък ще имат съвсем друг статут - на началник отдели в МО. Законът най-вероятно ще бъде приет до края на април, а влизането му в сила ще стане шест месеца след това - след парламентарните избори. Сроковете показват, че ще има доста размествания, пенсионирания и пренареждане на хора от висшия военен състав през есента. Затова и все още видимо няма напрежение и борба за елитните постове.