:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,729,972
Активни 708
Страници 14,875
За един ден 1,302,066

Г-20 преписа нашата рецепта за оцеляване

Най-влиятелните държави си наложиха финансов борд, решиха да не вярват сляпо на агенциите за кредитен рейтинг и отклониха вниманието към офшорните зони
Светослав Терзиев
Групата на 20-те най-влиятелни държави в световната икономика измисли лесен начин да се справи с кризата. Тя просто преписа рецептата, наложена преди години от същата тая международна общност на България. "Резултатите от срещата са много повече, отколкото можехме да си представим", зяпна от изумление френският президент Никола Саркози. И ако България не бе поканена на срещата на Г-20, причината вероятно е била само една -



да не се разбере, че другите са тръгнали по нейния път



Неудобно им бе, след като досега я критикуваха.

Големият ни коз е финансовата стабилност. Тя пък се крепи върху стабилността на лева. Крепител на лева е валутният борд, а крепител на борда е Международният валутен фонд (МВФ). Така е от десетина години и заслугата на изредилите се през това време финансови министри е, че не пипат там, където работите вървят и без тях.

Спасителната идея на Г-20 е да стовари върху МВФ отговорността за финансовото стабилизиране на света. След като му бъдат налети тройно повече пари и ресурсите му нараснат над 1 трилион долара, му се възлагат по-преки контролни и регулаторни функции. Хедж фондовете и други сенчести финансови инструменти минават под наблюдение изкъсо, както стана с тарикатите от финансовите пирамиди и кухите банки в България при въвеждането на валутния борд. За целта се създава Борд за финансова стабилност, който да регулира световните финансови пазари. Той ще служи за ранно предупреждение, а не за пряка намеса на финансовите пазари, но тревожните сигнали там имат незабавна регулираща роля.

Ще бъдат създадени единни счетоводни стандарти, за да бъдат поставени под наблюдение агенциите за кредитен рейтинг, които имат силно влияние върху поведението на инвеститорите. Тяхната роля е да казват на кого колко да се вярва, а на финансовите пазари доверието се измерва в пари. В България се разчита главно на чужди агенции, защото инвеститорите отдавна са се убедили, че



родните анализатори могат да им съчинят според поръчката



всякакви рейтингови класации. Така работят и социологическите агенции преди избори. С други думи, нашенската мъдрост "Доверие всекиму - вересия никому" добива международно приложение чрез отказа от кредитно поведение въз основа на сляпо доверяване към именити агенции.

Много интересен е проблясъкът на Г-20, че офшорните зони трябва да бъдат сложени в черен списък. Той бе публикуван незабавно от ОИСР в три нюанса - светъл, тъмен и сивкав. България не фигурира в нито един от тях, защото не е създала нито една офшорна зона, а е ползвала чужди услуги. Тяхното предназначение е за замитане на финансови следи. Откакто преди 20 години започнахме прехода към пазарна икономика, офшорките превъртяха почти целия ни национален капитал. Според последните оповестени официални данни от БНБ (10 февруари) преките чуждестранни инвестиции от офшорни зони през 2007 г. са възлезли на 1.47 млрд. евро, или 22.5% от всички чужди инвестиции за годината. Европейската комисия посочи в миналогодишния си доклад през юли, че подозира проспериращия дотогава строителен и хотелиерски бизнес в пране на пари от офшорки. Българите имат още по-силни подозрения, и то не от миналата година, но



нали офшорките служат за разсейване на подозрения?



В това отношение Г-20 също не ни казва нищо ново.

Няма съмнение, че след лондонската среща на високо равнище едва ли някой ще гледа лековато на знаците от София. Пръв даде пример МВФ. Според в. "Файнаншъл таймс", който денонощно мери пулса на световната икономика, МВФ е препоръчал в таен доклад спешно да бъдат включени в еврозоната държавите от Централна и Източна Европа, за да се избегнат сривове при по-слабата им защитеност в общата финансова криза.

Секретното мнение се оформило преди месец. А какво се случи тогава? На 5 март премиерът Сергей Станишев направи изненадващо посещение в Брюксел, където между другото разви идеята си за компромисно приемане на България в еврозоната, въпреки че още не отговаря на изискването за ниска инфлация. Председателят на ЕК Жозе Барозу отклони инициативата му. Получи се игра на развален телефон.

Всъщност МВФ върна топката в полето на ЕС, защото не е готов да се натовари с голяма чужда отговорност.



България е негово експериментално поле,



където се видя как чрез валутния борд една държава може да придобие качество, което официално не й се признава. Чрез фиксирания курс на лева към еврото тя фактически се "евроизира", без да участва в управленските решения на еврозоната и без да печата евробанкноти с текст на кирилица (националната мечта).

Държавата черпи финансова стабилност от стабилността на еврото и голямата заслуга на премиера и финансовия министър е, че го разбират и не пречат. Ако чуждите инвеститори имат основание да не изпадат в паника, причината е, че парите им в левове са си пак същите. Друг е въпросът, че спадът в реалния сектор на икономиката убива ентусиазма им и ги ощетява, доколкото вложенията им губят стойност не само в левове, но и в евро.

Прав е министър-председателят, че нашата криза е вносна. Но щеше да бъде също тъй прав, ако признаваше, че и финансовата ни стабилност е вносна. Многократно изтъкваният гений на Орешарски не е достатъчен. Ако пък беше чак такъв гений, нямаше да е под финансов запор за еврофондовете.
Колаж: в. "Сега"
Светът изучава опита на Орешарски в борбата срещу финансовата криза
40
3248
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
40
 Видими 
08 Април 2009 00:45
Поредната статия на Терзиев с тънко чувство за хумор и фина ирония. И за колажа:
08 Април 2009 00:51
Така става, когато полит-анализатори занищят икономиката..
И обратното.
И онзи ден при доктора голям смях падна.
08 Април 2009 00:58
Ето Натиснете тук Питър Шиф кърти мивки по темата, все повече се говори за double dip на Газанко Зуевата "кризичка".
08 Април 2009 01:13
хармонизирането на IFRS и GAAP ще бъде сложна и дълга процедура. Те са толкова различни като подход и методология, че не е ясно, да ли има политическа готовност на международно ниво за подобно сливане. И кое ще превалира при изготвянето на глобални финансови стандарти - неустойчивия европейски или проваления американски модел.
08 Април 2009 01:35

Щом и Терзиев почна да пише дитирамби в подкрепа на борда значи работата е целенасочена. Аз обаче, като един информиран (доколкото мога) оптимист (т.е. песимист), се чудя няколко нещица:

1. Ако борда е нещо хубаво, защо не се споменава нищо за другите "бордови" държави: Латвия, Литва, Естония, а защо не и злополучната Аржентина, чийто борд падна след 11 годишно съществуване (и нашия е горе долу на толкова)? И ако в Аржентина не било точно ортодоксален борд, то така ли е и в Латвия и Естония, на които скоро се наложи да вземат сериозни заеми в подкрепа на платежните си баланси ( Латвия - 7.5 млрд. евро)?

2. Видно е, че без чужди инвестиции, всеки борд рано или късно го закъсва. Чуждите инвестиции за Г-20 се явява печатницата на пари (5 трилиона долара решени само на последната им среща). Т.е. за никаква стабилност не може да се говори. Може да се говори за гарантирана инфлация и пирамидална структура, която може да съществува само ако основата й се разширява постоянно. Е, това ли е най-доброто, което може да измисли световната икономическата мисла??! Май така се оказва. Щом е така обаче, хубаво е всички да го знаят, защото аз лично доста дълго време живях с убеждението, че цените както могат да се качват, така могат и да слизат. Нали така било при пазарната икономика? Оказва се, че не - цените могат само да растат. Ако вземат да падат (като сега на имотите), това е льошо и правителствата задействат печатниците за да "подобрят" цените. Мисля, че всеки човек трябва да е запознат с това положение на нещата за да не храни вредни и унищожителни илюзии!

3. По въпроса за приемането ни в еврозоната. МВФ бил казал, че така можем да си решим проблемите (и ние и балтийските държави). Добре де, тия от МВФ не знаят ли в какво положение е Гърция с нейната огромна задлъжнялост (а и Ирландия май)? Някой споменава, че тях пък даже трябвало да ги изключват от еврозоната? Е защо еврозоната на тях не им помага - нали уж това е спасението?!

И защо в края на краищата се получава така? Каква е причината за всичко това? Г-20 отговор на този въпрос не даде (не защото не го знае). А причината е, че някои произвеждат повече отколкото могат (или искат) да консумират, а други не могат да произвеждат и консумират повече отколкото произвеждат. На заем. Т.е. Германия (Япония, Китай) произвеждат и изнасят, а повечето останали внасят. На заем. Е как може да се върне един заем, ако в даден момент посоката не се обърне и Гърция не започне да изнася за Германия повече отколкото внася? Възможно ли е това? Едва ли. Германия няма интерес да го прави, а Гърция и да иска няма потенциал. Т.е. търговските дисбаланси между отделните страни не изглежда да има тенденция да се уравновесят. Напротив - тенденцията е обратна - да се задълбочават. От което следва, че проблемите остават и всъщност нищо не е решено по отношение платежоспособността на страни със слабо производство каквато сме и ние. Освен ако разбира се решението не е поредния заем. Докъде обаче стигаме със заемите...? Надявам се в близката година да разберем от Гърция. Май тя се очертава опитното зайче (освен ако ние самите не се окажем по-нестабилни и от нея).

____________________________
Спортът е опиум за народите!

Редактирано от - Пенка от Прокатния на 08/4/2009 г/ 01:53:00

08 Април 2009 02:13
Те я рецептата:

Осреднени данни от различни източници сочат, че около 10 000 български момичета работят като проститутки зад граница. Печалбата от тази дейност е между 900 млн. евро и 1.3 млрд. евро. Между 500 млн. и 900 млн. евро от тях се връщат и перат у нас.

08 Април 2009 02:50


Артиста, малко са май и нема да стигнат. Освен това, струва ми се, че това ще изкара ден до пладне, докато има на кой тука да се праща, а после? Не е устойчива таз политика струва ми се.

Но всъщност, ако се замисли човек, това, което се вижда на ниво държави (търговските дисбаланси породени от различния производствен потенциал), се наблюдава и вътре в самите държави между отделни групи хора. Тези, които например произвеждат по-хай тек или по-търсени стоки - като леки коли и жилища, успяват буквално да изсмучат парите от тези, които не ги могат тия работи и последните (неможещите) задлъжняват сериозно. Тук разбира се е малко по-добре, понеже държавата чрез данъци може да извърши някакво преразпределение (което го няма в междудържавните отношения). Но въпреки това преразпределение дисбалансите остават и неможещите стават все по и по-неплатежоспособни и задлъжнели. А заемите тук не решават нищо. Напротив - само утежняват още повече нещата. Най-малкото заради лихвите.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
08 Април 2009 03:21

Ирландия съкращава министри заради кризата - Натиснете тук



____________________________
Спортът е опиум за народите!
08 Април 2009 07:54
Стар, стар виц. Соц.
Партийно събрание. Става един другар и казва:
- Другари, както виждате - и другарят Ленин мисли като мен...
08 Април 2009 08:56
Абе спасението го е казал премиерът на Казахстан международна валута вместо диларът, под егидата на Международна институция.
08 Април 2009 10:09
Заслуга имал Орешарски???
Въвеждането на валутния борд и прекратяването на злоупотребите с "кухите" банки беше политическо решение - смело, отговорно и далновидно.
Никой вече не ще да се сети кой взе това решение.
А сега - браво на Станишеф. . И добре, че е тоя борд, щото в другите източноевропейски държави покупателната способност само за няколко месеца падна с една четвърт. А сега на управляващите им е широко около врата.
08 Април 2009 10:22
Жална му майка на този свят, който се е повлякъл по уж нашенски модел на развитие. Видяхме досега всичките ни модели до къде водят /по-точно до кого/. А колкото до опитното поле - авторът е абсолютно прав. Изпробва се моделът европейски задължения срещу неевропейски права. И ние сме потърпевшите, защото така и не си избрахме експерти за управление на всички нива, а разчитаме на площадни и партийни фигури. Мъчно ми е за народа ни, защото въпреки всичко растат умни и талантливи деца, които ще красят някоя друга нация и държава.
08 Април 2009 10:23
Напротив умните си спомнят много добре кой го взе това решение. И идат избори. Сещайте се хора и мислете - спомнете си периода 1996-1997г.
През какво минахме и защо се стабилизирахме и кое правителство се осра с 300% инфлация? Аз помня. Дали не беше пак социалистическото на Жан Виденов? И кое правителство дойде да оправя кашата - дали не беше това на Иван Костов?
08 Април 2009 10:45
Може ли за по-глупавите да се припомни кое правителство е взело решението за въвеждане на валутен борд?
08 Април 2009 10:48
...МВФ е препоръчал в таен доклад, спешно да бъдат включени в еврозоната държавите от Централна и Източна Европа, за да се избегнат сривове при по-слабата им защитеност в общата финансова криза

Това е достатъчно!
Където се е намесил МВФ, след него трева не е поникнала...
08 Април 2009 10:48
Aranita: " Напротив умните си спомнят много добре кой го взе това решение."

Няма по нелепо и наивно твърдение за някаква заслуга по въвеждането на валутния борд - взел го бил решението Костов. Сякаш някои е бил на друго мнение или въвеждането му изисква някакви специфични умения костови...
Аман от инфантилизъм: що не му видите мангалския подъл негоднически сурат - да не говорим за безобразията му - чисти криминални престъпления. Политическата му проституция пък все се заобикаля.


Edited by - Езоп on 08/4/2009 г/ 10:52:04

08 Април 2009 10:50
Интересни мисли днес на Терзиев, в стил ние пак сме тук.
-
"Проблясъци" на срещата Г20, които разбира са не са нищо ново за нас. Не съсем ясно кои нас, България, Станишев, икономистите, или нас автора.
-
Знаци от София непозволяващи лекомислено отношение на участниците.
Естествено. Нали на Европа още и държи влага от предишното лекомислено поведение - компромисно приемане. Та да наречеш телефона на Барозу счупен, е редно да се каже, че на линията е Станишев. Което обяснява нещата.
-
Преписани програми, от къде ли. Нали и без това да си тяхни, както и парите. С такива програми още бългерише икономистише си бършат окъканите задници, че и са бием в гърдите колко сме стабилни.
-
Въобще цялото антрефиле мирише на една българска роза от мен.
08 Април 2009 11:04
Той, Орешарски е ясен, ни искам да насоча лъча на фенера върху един местакат мишок, който често се изявява на страниците на този вестник. Става дума за имащия последната дума по всички финансово-икономически въпроси ЕМИЛ ХЪРСЕВ. Преди десетина години същият биеше тревога срещу приемането на Закона за прането на мръсни пари. Дори го даваше фейлетонист - значе някъде в Италия , Дон Чичи пита своя консилиери, защо българите приемат такъв закон, къде дремем ние от Коза Ностра и т .н. ? Накрая Авторът Хърсев протяга лакоми , треперещи ръчички към мръсните пари, призовавайки, едва ли не, България да се превърне в Балканския щат Делауер.
Какво ще кажете днес, о прозорливий и многоучений г.н Хърс(ЪЗ)ев ?!
08 Април 2009 11:09
Пенке,


В "прокатния" вместо метали да леете, с икономика ли се занимавате ? Не е зле, не съвсем лошо се получава (това - не е шега !)...


Аранита,


Инфлацията при Виденова стана не 300%, а 3000% (доларът от 60-70 лева "скокна" на 2000 за "зелен гущер", че и повече, т.е. - 30 ПЪТИ !).
Помним го.


Олде,


Колкото и да е "мащеха" МВФ-то, скоро друга "майка" не се предвижда да наглежда "палавниците". Добра-лоша, това е. А какви деца ще пораснат, тепърва ще видим.
08 Април 2009 11:43
Е и да се дръвчите и да не се дръвчите, фактите са си факти, Станишката и Орешарката се справят в условията на настъпилата криза и МВФ "решава да разшири" опита и в "други" страни от източна Европа.
Да се надяваме Полша не е в сметката, щото ако и тя е, дебела става работата!
-----------------------
А сега и паретата и тоягата е в ръцете на МВФ.
08 Април 2009 12:01
Жан Виденов пръв предложи да се въведе борда, а практически беше въведен от Софиянски. Ако го бяха въвели още през есента на 96-а, може би нямаше толкова хора да се "налапат". Тогава всичко беше театър.
08 Април 2009 13:00

Благодаря Марсианец . Аз бях преди в прокатния цех, но вече съм в прокатния склад, та освен от студено и топло валцоване съм взела и малце от търговия да отбирам... И ако мислиш, че се получава нещо , да взема да се пробвам и да продължа още малко с разсъжденията и в по-абстрактен план:
Две фрази ми се въртят из главата от едни филмчета от нета: "Парите като дълг" и "Дългът като робство". Че парите са дълг и всичко се дължи на някого мисля вече е ясно. Дългът обаче робство ли е?! Значи ето как ги виждам нещата (карам съвсем на око): Ханс (германеца) може за 120 часа (три седмици) да произведе една кола. Същата кола, Иван (българина) за да я купи, трябва да се потруди (оптимистично допускане) 2080 часа (1 година). Значи срещу всеки свой час, германеца Ханс може да получи 17 часа труд на българина Иван. Т.е. купувайки кола от Ханс, българина Иван дава 17 часа от живота и труда си срещу 1 час от живота и труда на Ханс. Е, аз съм склонна да приема, че това не е много далеч от някакво съвременно робство. Ако ли пък всичкото това стане със заем, то тогава има и лихва и съотношението става още по-лошо за Иван. Фактически Иван стига до положение да не може да изплати това, което е обещал вземайки заем. Тогава? Ами чрез банката отпуснала заема, Ханс става собственик на заложените от Иван обезщетения. Иван изпада в още по-лошо положение и т.н. и т.н.... И, какво правим тогава?!



____________________________
Спортът е опиум за народите!
08 Април 2009 13:04
Цитат:
"...Хедж фондовете и други сенчести финансови инструменти минават под наблюдение изкъсо, както стана с тарикатите от финансовите пирамиди и кухите банки в България при въвеждането на валутния борд..."

т.е.
сичко бе потулено, опростено и забарвено, париците на ората - обрани до шушка, а тарикатите от финансовите пирамиди и кухите банки у ЮАР на припек или пък у нас - на власт...
...бамаааааму и судбина ....
...да се смееееш ли - да плачеш ли...

08 Април 2009 13:09
Пенке, пробвай се да анализираш понятието "Производителност на труда на БГ-работник по света и у нас"!
(не само "У нас", това и Каролев може да го направи)
Тогаз може пък и да ти светне дисплея!
08 Април 2009 13:12
Пени от Брокатния, , пита:
"... Ами чрез банката отпуснала заема, Ханс става собственик на заложените от Иван обезщетения. Иван изпада в още по-лошо положение и т.н. и т.н.... И, какво правим тогава?!"
Не си съвсем коректна, мила!
Ханс не става собственик на ивановите обезщетения, те са си на банката. Ханс общо вземато го духа, както и Иван. Само че Ханс вече си купува Марксовите / / трудове /вчера приятел в Америчко ми каза, че и там почнали да се тражат/, а Иван се нада на добрия стар гениален чичко Орешарски и добрата стара човеколюбива лелка Масларова


08 Април 2009 14:12
Държавата черпи финансова стабилност от стабилността на еврото и голямата заслуга на премиера и финансовия министър е, че го разбират и не пречат.

Демек - "Да храниш кучеата и да не бараш копчеата!"
То накрая ще излезне, че всичките ни гении - и финансови и политически, са станали такива предимно благодарение на бездействието си.
Ми то, като се замисля...
08 Април 2009 14:54

Ханс не става собственик на ивановите обезщетения, те са си на банката. Ханс общо вземато го духа, както и Иван.

Абе не съм много сигурна дали е така. Ако Ханс има дялове в пенсионен фонд, а фонда има дялове в банката, то Ханс дефакто се явява съсобственик на банката и си получава дивидентите. Дори и да не е така, ако собствениците на банката са германци и плащат данъци в Германия (Монако и Швейцария се затварят), държавата ще ги обложи и ще даде пенсия на Ханс. А Иван ще сади домати и ще ги праща на Ханс. До гроб... Всъщност, Иван даже и това няма да може да направи щото за да си поддържа независимостта Германия има квоти за внос на домати и много такива не могат да припарят до Германския пазар.



____________________________
Спортът е опиум за народите!
08 Април 2009 15:06
Пенке, дедов... ?3 за кило турско домате?
Засядат на гърлото, вкл. и с домашна 10год. "грозданка"!
От мен да го знаеш.
08 Април 2009 15:09

Знам Олде, знам. Щях ли иначе да се хабя да пиша...
То не че има полза де ама...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
08 Април 2009 15:58
Пенке,


Виждам, че и други форумци са почнали да оценяват икон. ти разсъждения, което не е лошо, стига да има уважение.


За кредитите, ами аз се придържам към максимата, да не се взима повече от това, което (при дадени житейски обстоятелства) не можеш да върнеш, без да нагълташ вода. "Всеки да са простира според чергата !". А това става възможно, когато има ясни правила на играта (между теб и банката) и те се спазват. За форс-мажор и др. подобни фактори не говорим, това никой не може да го предвиди.


А за отношенията между Ханс-чо, Иван-чо и производителността им, много фактори влияят, за да се оцени тя еднозначно (освен, че доматите трябва да можеш да си ги плащаш, ако не искаш да си пиеш "гола" ракийка, че бързо те хваща). Способности и умения на двамата, технология и оборудване (в най-общ смисъл), стимули, и т.н. Върху покупателната им способност влияе не само колко получават те на час, но и какви са пазарните цени, по които си купуват салатката и ракийката. И т.н.
08 Април 2009 16:01
Пенке ,
Умно питай Континента , като в как ще ни трае през Кризата - в държава , в територия или в карашик ? Патриотичен порив имам , в нейна Жертва да ни брои , ама гаче не ставаме ... В Благодаря , мила ...

08 Април 2009 16:11
СпорЪт е опиум за народите...

Редактирано от - Stranger на 08/4/2009 г/ 16:13:22

08 Април 2009 16:27
Орешарски, що се събираш орехи, когато му дойде времето!?!
08 Април 2009 17:09
Абе аз за всеки случай ще си дръпна българските пари от банката и ще ги обърна в евро. Щото знам ли какво последно ще му дойде на акъла на Бате Бойко.
08 Април 2009 18:37
Пене, и Ханс-а и Иван-а ще върнат кой каквото взел там от където взел. Само че ако Иван-а пийва ментенца и замайва глава, Ханс-а следва да пази поведение, за да е валидно отношението 1:17. Ако кажеш, че Ханс-а 17 пъти по-щастлив от Иван-а, е тогава шапка свалям Ханс-у, ама не е така.
.
Не ми пука за пирамидата - китайците следвайки списаното в червените книжчици на Мао (вчера видях най-ефтината преведена на англйски, се предлагаше за 580 юана, току под портретите на 5-мата вождове - Маркс, Енгелс, Ленин, Сталин и Мао) изтърбушиха храмовете си и после през 90-те и днес ги дигат наново. Но няма как да възстановиш изгореното древно светилище и изстърганото от съдовете за вода в Забранения Град злато. Можеш да излееш всичко от бетон и бронзираш в златисто, толкова. На снимка излиза почти същото...
.
Едни пари в България трябваше да се стопят. Стопиха ги. Героите не са без-именни. Мнозина още са на сцената. И зад нея. Залети с проклятието народно. Блазе им може ли някой каза?!
.
- Е как е, нали пак сте на власт? - подкачам тия дни един запален политик, старец.
- Ние ли? Не сме. Аз бях Комунист и сега съм! В България останали сме към 2-3 хиляди...

08 Април 2009 18:52
Статията е класически пример за изкривяване на истината до степен на неузнаваемост. На събранието Г20 се объждаха съвсем друг вид въпроси:
За свършване ерата на досега познатия капитализъм, за регулиране на пазара, за държавна намеса в големите компании дори до степен на придобиването им от държавата, за държавно планиране в икономиката, за държавно регулиране на паричните маси, за защита на социалните интереси от капитала. Много внимателно обаче се избягваше термина - социализъм.
Биде поставен и друг въпрос: за намиране на още една международна валута освен долара. По този въпрос обаче не се стигна до решение а се постигна компромисното - Китай да засили влиянието си в МВФ. До никаква друга роля на МВФ, както е написано в статията не се е стигало.
08 Април 2009 19:19
Че кризата в България е вносна е вярно. Но и цялата ни икономика е вносна. България от дузина години няма собствена икономика. От кризата ще излязнат онези държави които имат развита собствена икономика и развит вътрешен пазар. България ще излезе от кризата след като първо Европа излезе и чак тогава България ще може да внесе излаз от кризата.
08 Април 2009 22:27
Ахъ . А Европа ще чака първом Щатите да излезнат.
09 Април 2009 18:32
Дургарьо Тирзиеф!

Толкова ли ви е трудно да си позабравите за малко болното его, и вместо с неинтересни "сравнения".... да направите подробен ковентар и точни информации за ставащото наистина?

Кой ви излъга, господине, че БГ-читатели и гласоподаватели....знаят чужди езици и се информират най-вече от западни медии?

А "умни" коментари търсят единствено...в Сега.....???
...............
(ако имах право да кажа.... добре би било ...поне да се превеждат заглавията от първите страници на западните медии.... че и наистина професионалните им анализи)
11 Април 2009 13:51
В световните издания тече гореща дискусия за икономическата криза. Всеки ден излизат интересни, разбираеми и убедителни статии.
За съжаление страниците на българския печат се оказаха твърде тесни, за да поместят нещо от тях. Вместо това ни занимават с полухуморески.
Къде сгреши кризата, за да бъде осъдена на пълен игноранс от българската журналистика? Може би трябва да излезне, да почука и да влезе отново по правилния начин? Да й дадем съвет!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД