От 1 юли токът в Западна България може да има две различни цени в зависимост от това дали електромерът се отчита всеки месец или на три месеца веднъж. Тази идея лансира вчера председателят на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Константин Шушулов като начин да разреши спора между държавата и ЧЕЗ.
Компанията, която трябваше да върне старата практика на ежемесечно отчитане на измерителните уреди до 31 март, не успя да го направи и получи отсрочка от три месеца. Комисията й наложи глоба от 500 000 лв. за неизпълнение на решение на ДКЕВР. Вчерашната си идея Шушулов представи като някакъв вид компромис, тъй като от ЧЕЗ се оплаквали, че ако върнат всичките съкратени 400 инкасатори на работа, това ще им вдигне разходите с 18 млн. лв. "Комисията ще изготви две цени за крайните потребители - съответно с едномесечно и тримесечно отчитане, и те ще бъдат предложени за обществено обсъждане. Така на практика обществото ще реши на колко време да се отчита токът", заяви Шушулов.
ИНАТ
От ЧЕЗ не пожелаха да коментират предложението с мотива, че не са го научили по официален път. Преди няколко месеца обаче от чешката компанията заявиха, че за да продължат по старому, са склонни да дадат отстъпка от 2 стотни от стотинката на всеки киловатчас. Това прави приблизително 0.1% от цената на тока, т.е. при средна месечна сметка от 20 лева "отстъпката" ще е около 2 стотинки. В същото време от ЧЕЗ обясниха, че по технологични причини няма как да има едномесечно и тримесечно отчитане по желание на отделни клиенти. Или всички битови електромери ще се отчитат на три месеца, или всички ще се засичат ежемесечно, заявиха тогава от дружеството.
от ЧЕЗ се оплаквали, че ако върнат всичките съкратени 400 инкасатори на работа, това ще им вдигне разходите с 18 млн. лв.
Че те да включат в себестойността и новите лимузини за шефовете, издръжката на любовниците, сутрешните кафета и перлени вани!
Разходите са си техен проблем - тая комисия трябва да регулира, а не да рекетира потребителите!