:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,965
Активни 689
Страници 23,868
За един ден 1,302,066

Всяко второ возило от чужбина се внася без данъци

Христо Кулишев
Зад всеки втори автомобил у нас с чужд регистрационен номер стоят неплатени налози, става ясно от анализ на агенция "Митници". Хората, които вкарват луксозни возила за стотици хиляди левове, се възползват от т. нар. временен внос, за да не плащат данъци. През последните почивни дни митничари, данъчни, МВР и ДАНС са проверили 30 подобни коли, при 17 от тях са установени нарушения, съобщиха от ведомството на Христо Кулишев. Общо регистрираните автомобили у нас са близо 3 милиона.

Акцията на агенция "Митници" и ДАНС е първата с подобна цел, за която се съобщава публично. Причината е, че все по-често по родните пътища се срещат возила с регистрационни номера от Канада, САЩ и Швейцария, посочват от ведомството. Мощните джипове и лимузини, внос от САЩ например, излизат двойно по-евтино, отколкото ако се купят в България или ЕС, заради екологичните норми. Модното преди време "Порше Кайен", купено тук, излиза към 300 000 лв., а в зад Океана - 98 000 лв. За вноса на мощни коли се дължат сериозни данъци - ДДС 20%, мито 10% върху фактурната стойност и акциз по 35 лв. на всеки киловат над 120 киловата мощност на двигателя.

За да си спестят данъци, автомобилите се вкарват под режим временен внос, който може да се прилага за максимум 6 месеца в рамките на 1 година. Ако митниците заловят нарушилите режима, глобата е сериозна - от 100% до 250% от митническата стойност на автомобила. Освен това колата се отнема в полза на държавата. Ако обаче собственикът се яви доброволно в митниците, дори да е превишил срока на временния внос, глобата е доста по-малка.
6
2473
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
6
 Видими 
08 Април 2009 08:53
Mодното преди време "Порше Кайен", купено тук, излиза към 300 000 лв., а в зад Океана - 98 000 лв.

И кое е правилното? Да имаме 200% данъци тук? Че да пълним безконтролния данъчен излишък

цвети,
Разследвай в колко страни от ЕС се плаща акциз за мощност на автомобил, с какъв размер е и от каква мощност се дължи. Също така, мился ще е полезно за читателите, да разбереш дали е законно да се събира по няколко пъти именно този акциз. Защото, ако при първоначална регистрация някъде в ЕС е платен вече акциза, да се събира посвторно при регистрация в БГ си е обрджийство. Да не говорим, че вече уж сме е европата, и покупка на автомобил от ЕС зоната трябва да е със същия статут, все едно се купува в страната.
08 Април 2009 10:23
Акцизът по принцип е целеви данък. Целта на акциза върху горивата е поддърраже на пътищата, целта на акциза върху мощните автомобили е възстановяване на екологията - за кое от тея двете Държавата се грижи? Караме по дупките, разбиваме си колите и дишаме отровен въздух. Следователно Държавата само е прибрала парите без да свърши работата за която й плащаме - това се нарича РЕКЕТ. За какво да им плащаме данъци след като не извършват дейностите за които плащаме?
08 Април 2009 15:04
Нещо не разбрах - как само половината от колите с чужди номера са си платили данъците. Мисля, че никой не си е платил. Ако си е платил няма да е с чужди номера. Щом е с чужд номер (особено задокеански) то му е написано отзад и отпред - НЕ СЪМ СИ ПЛАТИЛ , или бутнал съм ама не на фиска, а на митничар.
В някои страни карането на коли с чужда регистрация от местни хора (туземци) е забранена. Може само да караш от границата до първата митница.
Може да караш и ако в колата е собственика - чужденец. Санкциите са много големи - включително отнемане на колата. Това е доста гадно, защото работейки в чужбина, не можеш да караш колата си с чужд номер, когато си в отпуск в родната си страна, но пък възможностите за нарушения са сведени до минимум.
08 Април 2009 15:12
Да си оправят законите! Не мога да ги мисля.
За мен по-важният въпрос е защо има толкова голяма ценова разлика във наша вреда? Ние по-богати ли сме от западняците?
08 Април 2009 21:15
Цвети, напиши си "домашното". Чл. 40 от закона за акцизите и данъчните складове гласи:
"Чл. 40. (1) Акцизната ставка за употребяваните автомобили е, както следва:

1. за автомобили с мощност на двигателя над 120 kW до 150 kW по системата DIN - 35 лв. за 1 kW;

2. за автомобили с мощност на двигателя над 150 kW по системата DIN - 60 лв. за 1 kW;

3. за автомобили с мощност на двигателя над 126 kW до 157, 5 kW по системата SAE - 33, 33 лв. за 1 kW;

4. за автомобили с мощност на двигателя над 157, 5 kW по системата SAE - 57, 14 лв. за 1 kW.

(2) Акцизната ставка за новите автомобили е:

1. седемстотин лева + 90 лв. за 1 kW за разликата над 120 kW по системата DIN;

2. седемстотин лева + 85, 71 лв. за 1 kW за разликата над 126 kW по системата SAE."
Разликата в цените при нас и в САЩ (примерно) не е само и единствено заради екологичните норми, а (основно) заради големия процент печалба за търговеца, приет за нормален в България. Тук никой "не се хаби" за 12 - 15% печалба, затова и цените ни са такива.
Дори и след влизането ни в ЕС тук продължава да е задължително плащането на акциз за автомобили с мощност над 120 кW по DIN и/или 126 кW по SAE, независимо, че са произведени и купени от страна-член на ЕС. Защо това е така, а?
Да не говорим, че някои от разпоредбите в нормативната база по темата откровено провокират корупцията сред митническите и гранични служители.
Например: Лицето Х е с двойно гражданство - българско и американско (примерно). Лицето Х, поради някакви причини иска да дойде в България за няколко месеца или година. Във връзка с това и за да не му се налага тук да си купува кола, то решава да прати с кораб един от автомобилите си (подчертавам свой собствен автомобил) от САЩ. Какво следва от тук нататък.
1. Влизайки в България с БЪЛГАРСКИЯ СИ ПАСПОРТ, при получаване на автомобила на съответното българско пристанище лицето Х ще е ДЛЪЖНО да депозира в съответната сметка на ДА "Митници" (т.е. на държавата) в съответната банка (предполагам знаете сега коя е банката на правителството) сума, отговаряща на размера на акциза, който се дължи за съответния автомобил, за срока на пребиваването си в страната.
2. Ако е влязъл в страната с чуждестранния си паспорт, при получаване на автомобила на съответното пристанище, той (автомобила) няма как (нормативно) да бъде вписан в паспорта на лицето Х, за да е всичко законно, защото ТЕ ДВАМАТА (ЛИЦЕТО Х И АВТОМОБИЛА НЕ СА ВЛЕЗЛИ В СТРАНАТА ПРЕЗ ЕДИН И СЪЩ ГКПП, ПО ЕДНО И СЪЩО ВРЕМЕ И С ЕДИН И СЪЩ ТРАНСПОРТ. Поради което лицето Х с автомобила си трябва да напусне Р България през някоя от външните граници за ЕС и след това да влязат обратно вече заедно, при което автомобила ще бъде вписан в паспорта на лицето Х. Ха сега си представете, че лицето Х си получава автомобила на пристанище Варна и най-близкия ГКПП, външна граница за ЕС е ГКПП Малко Търново, отстоящо на 200 и кусур км. Дали ще са много Х-овете, които ще проявят морална устойчивост и няма да потърсят "втория" начин за решаване на подобна идиотия?
И това е само една малка част от това, която може да се каже по темата...
08 Април 2009 21:46
Голем майтап кога Сега дават на момета да пишат за коли.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД