Армения и Турция се споразумяха за "пътна карта" за нормализиране на своите отношения по време на двустранни дискусии с посредничеството на Швейцария, съобщиха в комюнике външните министерства на трите страни, цитирани от медиите.
В съобщението се казва, че преговорите са постигнали "конкретен напредък и взаимно разбирателство". Бе постигнато и споразумение в общ план за нормализирането на двустранните отношения по начин, който да удовлетворява Армения и Турция. В комюникето се казва, че преговорите ще продължат, без да се дават подробности. "Пътна карта" е дипломатически термин за програма от условия за преодоляване на даден конфликт.
Сегашната договореност бе подписана вчера, ден преди 24 април - дата, на която Армения почита паметта на масовото убийство на около 1 млн. арменци в Османската империя през 1915 - 1917 г. Това е един от препъникамъните за нормализиране на отношенията между двете страни. Друг бе решението на Турция да затвори границата си с Армения през 1993 г. в подкрепа на Азербайджан, който след кратка кървава война загуби областта си Нагорни Карабах, населен предимно с арменци. Турция настояваше доскоро Ереван да се откаже от политиката за международно признаване на геноцида над арменците и да разреши спора за Нагорни Карабах с Азербайджан. Армения пък заявяваше, че е готова да установи дипломатически отношения с Анкара без предварителни условия, отбелязва Би Би Си.
През последните две години представителите на Армения и Турция провеждаха тайни преговори при посредничеството на Швейцария за нормализиране на отношенията. На 6 септември м.г. турският президент Абдула Гюл за пръв път посети Ереван по покана на арменския си колега Серж Саркисян, за да гледат футболната среща между отборите на двете страни, като тази визита вече е известна като "футболна дипломация". През октомври т.г. в Истанбул се очаква ответно посещение на арменския президент. Саркисян дори заяви, че очаква тогава да бъде открита границата с Турция.
САЩ приветстват съвместното заявление на Армения и Турция за нормализиране на двустранните отношения, заяви официалният представител на Държавния департамент Робърт Ууд. Азербайджан запази мълчание по въпроса, а в Москва вчера на визита пристигна арменският президент Серж Саркисян, който ще обсъди новото развитие на събитията с руския си колега Дмитрий Медведев.
Е па, един е пътят.Два пътя няма...Туркие и Армения са на път да разберат, че никой от тех нема полза от обтегнати отношения.
Докато в същото време у майка България все още е пълно с бели и зелени тикви, издигнали в приоритет ОМРАЗАТА.
Тикви, де кат видет турско знаме у Къръджъали, риват на умрело що било дирело тва знаме тама.
Нищо, че редом до тва знаме са и знамената на дузина още дръжави.
Важното е да се дигне адреналинот на таквиз кат баба Коца, Пара-та и неколко иляди йощ неандерталци.