:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,664,079
Активни 430
Страници 6,644
За един ден 1,302,066
Седмицата

Нещастието – състояние на нацията

Димитър Денков
Аман! Напоследък няма и месец, в който да не бъде съобщено колко сме нещастни българите. Човек дори може да си помисли, че ще сме още по-нещастни, ако постоянно не ни се натрапваше нещастието, станало вече навик. Тая седмица в това отношение имаше известна новост, макар напълно съзвучна с истерията, с която пак се пита с подвеждаща в обобщението си загриженост: "Какво става с децата ни, та да се колят по клубове посред нощ?". Нещастието сега не се генерализира за всички българи, а се стовари като обща характеристика върху децата. Това било резултат от поредното изследване, което провела Children Poverty Action Group, съобщиха медиите ни. Българските деца били на последните места в една класация на щастието, отчитаща общата им задоволеност, сигурност, образование, употреба на наркотици, полов живот, семеен тормоз и т.н. Те и надлежно цитираха новината от ВВС, като никой не си направи труда да види наистина за какво става въпрос, а е могло на http://www.cpag.org.uk/press/2009/210409.htm. Обаче защо, когато е очевидно, че наистина нацията е нещастна, пък било и в рамките на НАТО и ЕС.

Най-напред обаче става въпрос за поредното изследване, с което една фондация в края на краищата иска да уязви социалната политика на Обединеното кралство. Никак не е случайно, че според изследването тъкмо тамошните деца споделят компанията на образцовите плашила България и Румъния след Унгария и Гърция. Напротив, скандинавските отличници запазват мястото си. Към тях се прибавят Германия, стар дразнител на британското самочувствие, и Словения, която успя да се измъкне от Югославия с всички предимства на политически коректното лицемерие и законни етнически прочиствания, поради което никой международен съд не им обърна внимание.

По-нататък трябва да се отбележи, че въпросното изследване е изцяло по документи, и то от 2006 г. То е ползвало предимно официални данни и сродни изследвания на неправителствени организации, чийто интерес обикновено съвпада с наукообразно доказване на т. нар. им "мисия". Когато тази мисия е борба срещу бедността, какъвто е случаят с британската фондация, е разбираемо, че са подбрани предимно социално-икономически и битови маркери, за да се покаже



твърде неуловимото понятие за щастие във вчесаните му прояви



Ако се изследваше обаче не дори на терен, а само по документи например задоволството на островитянчетата от футболните им клубове, а на балканчетата - от фолкиндустрията, със сигурност скандинавчетата щяха да се окажат далеч по-нещастни, отколкото ако им мереха нокиите и рамовете на персоналните компютри.

В това отношение въпросното изследване споделя дефекта, който навремето разкри Е. Саид в работите си за ориентализма и колониалната културна политика. Определения и примери, дадени за вътрешна употреба в метрополията, минават за обективни характеристики на хора, общества и региони из провинциите. Нещо повече, когато последните попаднат под политическо, икономическо и културно владичество, в тях местните институции и "интелигенти" приемат тия определения за напълно истинни. Те и се държат според тях, за да удовлетворят очакванията на господарите, които пък намират в това потвърждение за истинността на определенията си. В повечето случаи става дума обаче за общочовешки навици и чувства, които имат само различна форма на изява. Да се говори, че арменците били по-честни от евреите, сърбите - по-войнствени от румънците, немкините - по-морални от полякините, а българите - по-нещастни от турците, защото дори понятието им за кеф е заето от тях, е следствие тъкмо на заблудата от повтарянето на подобни стереотипи.

Та като става дума за турци и кеф, далеч преди Саид тая методологическа стратегия е използвана по подобен начин от един везир, убеден в непроменливостта на човешката природа. Като се върнал от Париж, казал на султана, че французите също имат хареми. Но понеже са по-бедни и съответно - по-пестеливи, харемите са в къщите на приятелите им и се състоят от жените и дъщерите им. Поради което градът бил същински бардак и си намигали дори в църквите, докато в турските джамии и под фереджетата моралът цъфти.

Горе-долу е така и с щастието. Тук в стереотип се е превърнало търсенето му в изобилие, във финансови възможности, вродени качества, ръстови данни, исторически предимства и под. Те се размножават като образци, чието постигане не просто гарантира масовото му изживяване в различни общности - от семейството през професионалните групи до нацията. Наличието му оправдава и съществуването им като "истински" така, сякаш нещастието е неистина и не се случва там, откъдето се заемат образците.



Сякаш всички са длъжни да бъдат щастливи



и сякаш няма горди в нещастието си хора, семейства и народи. Та ако децата у нас са нещастни, не е защото нямат компютри, светли училища и първа любов на 16 години, а най-вече защото са малко. Нацията просто е уморена, не нещастна.

Иначе щастливо ухиленият възглед за света е обикновено тъп, както и щастливата любов най-често заорава в семейно доволство, от което предимно се дебелее. Без да се обиждат свинете, интелигентни и сродни нам същества, щастливият човек прилича на доволна свиня, когато не види и не изживее действителността на нещастието.

Затова може и да се радваме, че ни изкарват нещастни. Както казваше дядо на бабините кахъри, че прасето не наддава като комшийското, а и трябва да се боядисва оградата, човек не бива да се вълнува от дреболии. Бездруго Земята щяла да изчезне след няколко милиарда години, а хората, прасетата и оградите - доста по-рано. Така пишело във вестника. А иначе сега той гледал едно листо и да го не занимавала с глупости.
60
4363
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
60
 Видими 
25 Април 2009 02:21
А как започваше "Ана Каренина"?

25 Април 2009 06:29
Сериозна тема - вярно е, че сме по-податливи на заместване на истинското щастие от даването с ерзаца на имането. Както вика Джон Дън - A love of having is a fear of losing. И не е до материална немотия при нас, а до обикновена духовна дребност.
25 Април 2009 08:15
Направих си труда да отворя линка на автора. Както се и очакваше, никъде в изследването не става дума за щастие. Нещо повече, думичката "щастие" отсъства напълно. За сметка на това, изследването работи с понятието wellbeing (благосъстояние, благоденствие, добруване) по простата причина, че то се подава на относително дефиниране и измерване, за разлика от уманитарното "щастие".

Наистина в изследването Великобритания е на незавидното 25-о място, точно пред 26-та България. Кой, какво и защо цели с това изследване е отделен въпрос, но Денков спокойно може да намери отговор на терзанията си чрез прости отговори на произволни въпроси. Например, коя стана е притегателна за имиграция - България или Великобритания. Чии университети са предпочитани от младите - българските, или британските. Чии граждани живеят по-дълго - българските, или на кралицата. Желателно е отговорите да са в числа, за да не мешаме твърде относителното "щастие". Примери с Бутан не се приемат.
25 Април 2009 08:54
За статията -
Много по-сериозна и смислена от опитите на някои да демонстрират величие и презрение към нормалните хора.
Оlo, май и ти смесваш щастие с доволство. Къде да емигрираш/ живееш/, колко си на белия свят и т.н. признаци на щастие ли са? Тогава най-щастливи са били Сиктникът еевреин и капитанът на 'Летящия холандец".
Я да повикам класиката на помощ.
-----------------------------------------
Елин Пелин
Три другарки
/кратък преразказ/
Три хубави момичета разговарят за бъдещето си. Едната иска да се ожени за много богат човек - тогава ще бъде щастлива. Другата - за офицер, та да има достъп до двореца, да стане героиня на романтични приключения. Третата - да се ожени за човек, когото обича.
Случайно се срещат след години. Едната - тлъста дама с две гуши, с лочв корем. Втората с двама придружители, които й сипят комплименти. Третата с двете си деца, скромно облечена.
/цитирам/
Лакеят, който придружаваше първата дама и който беше малко философ, обърна се към другарите си и каза:
- На света има три вида щастие: първо - щастието нас свинята: да яде и тлъстее; второ - щастието на змията: да лъсти и да хапе; трето - щастието на птицата: да обича небето, да пее и да люби.
"Събрани съчинения", С. "Български писател", 1958 г., том шести, стр. 203
25 Април 2009 09:31
Генек, просто казвах, че Денков подхваща антрефилето си за щастието с фалшив пример от едно изследване, в което за "щастие" изобщо не става и дума. Иначе съм съгласен с теб, макар в разговори от типа "Под Игото" аз да не участвам. Но имай търпение, Сократя скоро ще се събуди.


Дотогава.

Натиснете тук

Натиснете тук
25 Април 2009 10:20
Автора е прав . Народа ни не е нещастен , а е изморен. Само дето е изморен от нещастие. Ако автора прочете в Евростат Ще разбере защо сме нещастни. Ще му дам пример. В България и Румъния производителността на труда е приблизително еднаква. Замо че заплащанетио е различно и то доста. БВП на глава също са приблизителни . Т.е. държавата има средства да направи хората по щастливи но неще, може би причината е че няма истинска лява партия. Натиснете тук
25 Април 2009 10:25
25 Април 2009 10:33
Затова може и да се радваме, че ни изкарват нещастни.




Цъ, не е така и написалият би трябвало да го знае.
Аспектът, формулиращ термина "щастие" в случая, е базиран на 43 признака, между които са: бедност, свръхтегло, детска смъртност и т.н. Резултатите от проучването не са механично базирани от отговора на въпроси, отправен към децата. Защото, колкото и нескопосани да изглеждат от нашите географски ширини чуждоземските проучващи, даже на децата е ясно, че липсата на компютър не може да те прави нещастен, при положение, че не знаеш какво е да имаш такъв.


Холандия не е скандинавска държава:

1. Nederland
2. Zweden
3. Noorwegen
4. IJsland
5. Finland
6. Denemarken
7. Slovenië
8. Duitsland
9. Ierland
10. Luxemburg.

25 Април 2009 10:38
Хубава статия. Напълно съм съгласен с констататциите на автора за неадекватните критерии по които бива оценяван животът ни. Особено ми хареса репликата за разните там фондации, занимаващи се с наблюдения. Спомнете си за репортажите на ББС.

И още нещо, което си струва да се подчертае дебело: почти винаги докладите, констатациите, обобщенията, скоито биваме бомбардирани от чужбина, се изготвят на основание на материали, изготвени в България. По някога това са официални правителствени становища и докладът е в розови тонове, друг път източник са опозиционните партии и се оказваме най-гадното място в галактиката. Но изследвания в резултат на "теренни проучвания" почти няма. Затова, нека имаме едно на ум, когато четем поредното изследване, дошло отвън.


25 Април 2009 11:23
Народа ни не е нещастен , а е изморен. Само дето е изморен от нещастие.

suho, моля не бъркайте фабулата!
Гадното е друго - цели 130години не ни стигнаха, за да се самоосъзнаем като НАРОД!
А не като "електорат"....
Вчера някой спомена за БГ-филма "Господин за един ден".
И беше прав!
25 Април 2009 11:50
нацията просто е уморена, не нещастна:
ааа няма такова нещо, щот нацията не е метал, нълъ тъй де, че да се напука, а е кооолективно съзнание и тогава нещатъ стават съвсем другоячи и по друг начин визионерски изглеждат , и всичките приказки за нещастници и щастливци, за производителност на труда и заплати , и други такива стават на фира
ето защо ни трябват правилните унита, където да набиват в кратуните правилната колективна мисловност
университет ни трябва, университет ми дайте, университети като хората, по швицерско ме командеровайте таковинка, че да почна да отбирам от светъ
днес моя хамалски поздрав е:не на щастието, да на милка и ролекс
пост скриптум:апропо, моет дедо, на 2 парцуци, прескачаше о комшийот за петелят и си беше щастливец, както впрочем и целиот орталък около него, все бодряци, които си бодваха сланинката, попържяха по кмета и си бяха щастливи , и продължават да са си такиванка:така че нема лабаво
25 Април 2009 11:53
"След което отиваха да издоят козите..."
25 Април 2009 11:56
Иначе щастливо ухиленият възглед за света е обикновено тъп, както и щастливата любов най-често заорава в семейно доволство, от което предимно се дебелее. Без да се обиждат свинете, интелигентни и сродни нам същества, щастливият човек прилича на доволна свиня, когато не види и не изживее действителността на нещастието.

Хайде де! След като щастието е нетрайно защо да не му се порадваме докато го има? Защо трябва непрекъснато да се самоанализираме и да се самоизмъчваме, че не сме постигнали това или онова в живота? Дали за околните е по-добре да имат един вечно мърморещ амбициозен недоволник или открит и приятен щастливец? Защо едни хора са "родени" за да бъдат късметлии и щастливи, а други при сходни условия на живот и същото количество нещастия и неприятности се чувстват тотално нещастни? Нещастният човек освен собствената си психика натоварва и околните с вечните си оплаквания и самосъжаление.
Какво общо има щастливата любов с наднорменото тегло? Тъкмо напротив: щастливите семейства (хора) ходят по-често на излети, походи и екскурзии, движат се повече за да търсят разнообразие. Депресиите и изолирането от другите води до тъпчене с храни и дебелеене.
Така и така нещастието ни дебне непрекъснато, какво ни пречи да се порадваме на щастието докато го има?
25 Април 2009 12:04
Гадното е друго - цели 130години не ни стигнаха, за да се самоосъзнаем като НАРОД!
А не като "електорат".

Не си прав, Олде. До Първата св- война, българите са били много сплотени от националната идея за обединение. Освобождението, Съединението, Сръбско-българска война, победите по време на Балканската война са повдигнали много самочувствието и духа на българите....След това започва да надделява скептицизмът, идндивидуалното оцеляване, разединението на нацията, дължащи се както на появата и пропагандата на лявата партия, противопоставяща народа на "работници и експлоататори", така и заради поредицата загубени войни и националните катастрофи...така и да сега.
25 Април 2009 12:05
човекът, демек, е дебел и щастлив и после отслабва.
25 Април 2009 12:26
Круела, при някои щастието е дълготрайно, че и до живот.
Ще се самоцитирам, казвал съм неведнъж:
Най-щастливият човек на тоя свят е идиотът. Седи на счупена щайга, дъвче комат плесенясал хляб, завит е с продран човал. Но си представя, че седи на царски трон, заметнат с алена мантия и хапва пуийка с портокали.
25 Април 2009 12:53
Генек,
Тука не обсъждаме патологични случаи...
25 Април 2009 13:42
изкушавам се да припомня един стар виц.

Нейде по това годишно време един БОМЖ излиза на припек на брега на Москва-река. Вади от джоба си половинка бормотуха, разпъва парче вестник и поставя на него половинка сушена сельодка. Отпива дълбока глътка, помирисва рибата, протяга се под слънчевите лъчи и възкликва "Ех, хороша жизнь!".

По същото време нейде на Пикадили, в клуб с тристагодишна традиция, сър Джон и сър Джордж стават от масата в ресторанта, където са хапнали лека костенуркова супа и филе от сьомга на пара, гарнирано със свежи аспержи. Отиват в пушалнята, сядат с крака към камината и посягат към чашките с 30 годишен арманяк. Отпиват, запалват пурите и замълчават. След малко сър Джон тъжно поклаща глава и проронва; "Загиваме, Джордж, направо загиваме".
25 Април 2009 14:11
Грешка! И в двата случая щастието се свързва с хапване и пиене.
25 Април 2009 14:15
Всеки , все някъде и все някак , среща щастието си . Зайчето например - в хрупкава зелка . А Чарли , дори киселото зеле подминава . Баф , общото ни чувство или чувство за общност ...

25 Април 2009 15:24
Според както сочи науката, човек е нещастен, когато:
1. Се сблъска със събития екзистенциални, трагични по своята същност: смърт, нелечима болест, глад, болка, страх, и те засягат било пряко него, било близките му хора.
2. Се наблюдава тежко разминаване между желано и възможно.

Тъй като по точка 1 почти всички народи (като изключим бедстващите и много изостаналите) са доста равноправни, очевидно става дума за точка 2.
Следователно трябва да изследваме защо у българите се отвори (и продължава да се отваря) подобна огромна пропаст между желано и възможно.
А че българите се чувстват изключително нещастни, няма съмнение. Достатъчно е човек да общува всекидневно със себеподобните си и отвреме-навреме да хвърля поглед по форумите в интернет.
25 Април 2009 15:29
Леко "брадясало" пожелание към ФорУмниците:
"Пожелавам на всяко рамо да се изцвъка "Фтичето на щастието", и никой да не бъде пренебрегнат!"
(с извинение към Бр.Стругацки)
25 Април 2009 17:09
Коментирам само това:

"скандинавските отличници запазват мястото си. Към тях се прибавят Германия... и Словения, която успя да се измъкне от Югославия с всички предимства на политически коректното лицемерие и законни етнически прочиствания"

В началото на 20 в. имало един норвежки драматург Хенрик Ибсен, автор на мрачни пиеси за трагизма на живота и скандинавския живот в частност. Особено съм запомнил "Призраци", дето умиращия Улвинг все приказваше, че иска да види слънцето. Имаше и някакъв шведски режисьор Ингмар Бергман с едни странни филми като "Персона".
Доколкото знам, в Скандинавия има далече най-много самоубийства в развития свят и борбата с алкохолизма е най-яростна. Известни са пияните шведски фериботи до Германия.
Рабира се, най-вече климатът и мракът през зимата са виновни.
Странни са и гъсто населените със скандинавци щати в Средния запад на САЩ като Минесота и Северна Дакота. Настроението им е блестящо уловено във филма "Фарго" на братята Коен.

Германия е друга страна, която прави впечатление с фрустрираността на населението си, макар не колкото северните си съседи. (Така и в споменатата тук Англия, която обаче, макар и странно, има въпреки това много по-свежо население в по-образованата си част. Но все пак - според класическия израз на Пинк Флойд, hanging on in quiet desperation is the English way.)

Изказването на Митко за Словения също ме хвърля в тъч. Името "Югославия" е антибългарско и не бива да се употрябява в нашия език освен в кавички и с епитета "бившата". Словения е малка страна, бивша австрийска кронланд, която прилича наглед повече на Швейцария, отколкото на долна Австрия (това не е само комплимент! - това са адски досадни места). Словенски поет националист в навечерито на ПСВ, когато словенците се готвеха като добри поданици на императора да воюват със сърбите, написа епичното "Сърбе на върбе". Как сърбите са мислели да задават наклона на такава страна - не мога да си обясня все още. След като се провалиха тотално в задаването наклона на албанците. Затова и ЮНА не си позволи в 1991 г. в Словения това, което си позволи четири години в Хърватска.

Редактирано от - Чичо Фичо на 25/4/2009 г/ 17:13:43

25 Април 2009 17:37
трябва да изследваме защо у българите се отвори (и продължава да се отваря) подобна огромна пропаст между желано и възможно.

Тройната коалиция ще да е виновна. май. И най-вече - турско-комунистическата мафия. Ако бяха послушали съветите на Бойко Б., ако бяха си подали оставка и Той беше станал премиер, сега всички щяхме да се смеем доволно, както беше писал някога един поет.
25 Април 2009 17:43
"Нещастен" и "щастлив" на български имат по-драматичен и приповдигнат смисъл от "unhappy" и "happy" на английски, на който език е нормално да кажеш, че едно прасе е happy, което значи, че е доволно.
Това води до бъркотия в оценките за написаното.
Преди всяка обмяна на мнения, требва да има съгласие за значенията на понятията.
25 Април 2009 18:28
Ноу, ноу, ноу, Крюела!
И при Костофф, и при моя случай, става дума за СЪСТОЯНИЕ, не за физически статус на доволство в момента.
Генек,
Тука не обсъждаме патологични случаи...

Та каква е разликата между идиота, представящ си, че седи на златен трон и измислените "ВИП-ове", изживяващи се като център на вселената? Тоя поне си е така природно, а ония двете - наречени нейде си метреса и мутреса - от липсващ акъл са в някакъв свой свят. И Гейчо, и Първанов, и Симеон Крадливий, и цялата сган живеят в някакъв свой свят. При което са наистина щастливи - слънцето се върти около им, природата цъфти, хората са щастливи...
Не искам да кажа, че щастието е непременно идиотизъм, ама наистина идиотите са най-щастливи. И най-далеч от реалността.
/Харесал си някоя мацка, тя ти се усмихва и...Запърхваш в душевните си небеса. А каква кобра е всъщност...Но го разбираш по-сетне. Когато няма сетне./
25 Април 2009 20:27
Ареее, Чичо Фичо стана неудържим--досега под неговата сабя падаха само балкански народи (само българският такъв изпъкваше като един титан, дъ ге). Но сега е подхванал скандинавци и немци, то не е лоша литература, то не са фрустрации, мамата си джаска. Нищо чудно един ден да нацели и братския американски народ. Но това може да стане едва след като Обама си го прочете на телепромптера. Дотогава--политическа коректност.
25 Април 2009 20:30
Г-н Костов, "и всичките се смееме доволно" ли беше цитатът, че не си спомням дословно. Иначе за постингите.
25 Април 2009 21:18
Сън


– Лори, не спиш ли?

Чуваш ли, Лори?

"По-тихо! Скрий главата си! Отвън

на педя са от нас, не говори!"

– Лори, сънувах толкоз хубав сън!...



Почакай... как започваше?... Така...

Войната свършена... Разбираш ме, нали?

И всичко е във нашата ръка,

нали така, Лори?



Работех пак в завода. А пък то

уж същия завод, машини същи,

но частите им блеснали – злато!

И ставите им някак по-могъщи.



В завода ти, Лорй, си надзирател

и казваш: "Днеска искам триста болта!"

"Добре, Лори, отлично, мой приятел!"

И двамата се смееме доволни.



А вънка тъй широк е небосвода!...

Блести небето, въздухът блести!

И дишаш, дишаш толкова свободно!

И сам не вярваш, че това си ти. –



Лори погледна другия в очите

(те бяха толкова детински днес),

усмихна се и каза, уж сърдито:

"Какъв си ти мечтател, Фернандес!"



На изток гаснеха звездите. Мрака

отстъпваше във паника,

без строй.

Сигнал за бой!

Започваше атака...
----------------
Тошев,
но все пак има надзирател, нали?
И - виж финала.

25 Април 2009 21:18
Някой по-горе спомена братя Стругацки:
"Там были простейшие
негативные определения ("Не в деньгах счастье", простейшие позитивные
определения ("Высшее удовлетворение, полное довольство, успех, удача",
определения казуистические ("Счастье есть отсутствие несчастья" и
парадоксальные ("Счастливее всех шуты, дураки, сущеглупые и нерадивые,
ибо укоров совести они не знают, призраков и прочей нежити не страшатся,
боязнью грядущих бедствий не терзаются, надеждой будущих благ не
обольщаются"."
25 Април 2009 21:21
" Вы спрашиваете:
Что считаю
Я наивысшим счастьем на земле?
Две вещи:
Менять вот так же состоянье духа,
Как пенни выменял бы я на шиллинг,
И
Юной девушки
Услышать пенье
Вне моего пути, но вслед за тем,
Как у меня дорогу разузнала."

Пак оттам.
25 Април 2009 21:26
Генек, разбира се, "и двамата се смееме доволно"--благодаря. Що се отнася до предългото експозе на Чебурашкин, има ли нЕква възможност такива прояви да се ограничат до рамките на приличното?
25 Април 2009 22:31
Тошев,
тоя бил някакъв Енчев. Известен на някои хора именно с дългите бомбардировки.
Да му се осигури отдих и лечение, бих помолил някой във форума.
25 Април 2009 22:43
Гледам - опряхме до фундаментални въпроси, дето си търсят решението от векове. Нкои са стигали по-близо до отговор - други - не. Да походим малко със сандалите на древните - те поне са минавали по тия пътеки...Ето Сенека например как е виждал нещата:
"...Той (Епикур) казва:"Ако човек не се чувства най-богат със своето и на целия свят да е господар, пак ще е бедняк". Или, ако ти звучи по-смислено - защото трябва да се грижим не за думите, а за смисъла: "Нещастен е човекът, който сам не се смята за щастлив, ако ще и над целия свят да господства"...
...Какво значение има положението ти, ако то ти се вижда лошо?"Какво излиза тогава? - казваш - Ако някой нечестно забогатял човек или някой господар над мнозина (сам роб на още повече)каже, че е щастлив, то той ще стане щастлив по силата на собственото си мнение, така ли?" Важно е не какво казва, а какво чувства, и то не какво чувства в един ден, а през цялото време. Ето защо не бива да се страхуваш да не би това велико прозрение се отнесе към недостоен човек. Само мъдрият е доволен от своето. Глупостта винаги се мъчи от собственото си високомерие. Бъди здрав"
25 Април 2009 23:22
Тошев,

Текстът е ":
....
"В завода ти, Лорй, си надзирател
и казваш: "Днеска искам триста болта!"
"Добре, Лорй, отлично, мой приятел!"
И двамата се смееме доволни."

Натиснете тук

а, ще ме прощавате - не видях, че вече са го цитирали. Но, не пречи. Може би даже е полезно за темата да осъзнаем колко различна е била визията за социализма на един от неговите най-горещи поддръжници в България. Това във връзка със субективността на възприятията и мирогледа.

Редактирано от - N.Kostoff на 25/4/2009 г/ 23:30:41

26 Април 2009 01:21
навън е пролет, а тов. тошев е отново тук.
ето едно голямо и едно малко щастие.
26 Април 2009 05:50
Българския народ е нещастен. За нещастието както винаги са виновни комунистите. За да те хареса народа и за да се правиш на негов закрилник и утешител дръж се - като и бъди антикомунист. Въпреки че не си защото в БГ всички са комунисти във широкия смисъл на тая дума въпреки редовното ходене на църкви по праздниците.
А широкия смисъл съсвсем не е този иман впредвид от Маркс и сие а онзи нашенския от 80те заради който думата стана мръсна и сегашния негов достоен продължител. Всичкото нещастие оттук нататък може да се обясни с комунизма.
Да вземем Бенедикта например като типичен комунист мислеш се за анти.
На антикомунизма обаче взе да му минава модата и тъпия народ взе да разбира че всички са комунисти та дори и американците дето черпим сили от тях взеха да национализират банки и прочие.
26 Април 2009 07:03
Гомямо заяждане , голяма суматоха! че и цитиране на бая български автори...И за какво всичко това?Щото автора е поставил грешно заглавие.Кое е истинското ли? Ами ето това: "Цоцоализмът - състояние на нацията".
26 Април 2009 10:12
По повод думите на Ганчев за антикомунизма.

Наистина, май вече е време (то отдавна е време, ама ....) да преосмислим отношението си към антикомунизма. Не в посока да го отречем, нито да променим. По-скоро да престанем да го използваме като удостоверение за политическа или друга легитимност.

У нас отдавна вече понятието "комунисти" не се отнася до някаква политическа партия и/или платформа, а до принадлежност към група хора, свързани по някакъв начин с бившия режим. Макар че в България такива понятия като "ляво" и "дясно" управление са много условни, тук имаме един куп леви антикомунисти и един куп други, които се мислят за десни антикомунисти, но са с подчертано лява ориентация. И всички те изтъкват като основно свое качество антикомунизма си, макар че в повечето случаи тяхната позиция би трябвало да се нарича "не-комунизъм", а не "анти-комунизъм".

Това добре - и аз и толкова много хора сме били и продължаваме да бъдем некомунисти. Оттук нататък, обаче ? Това, че не си и никога не си бил комунист не означава по никакъв начин, че имаш някакви качества. Че можеш, да речем, да пееш по-добре от партийния секретар, да си служиш със скалпел или с машинката за лепене на полипропиленов водопровод. И никой не избира лекар или водопроводчик по партиен белег. Незнайно защо, обаче, всички сме склонни да приемем, че политическата ориентация е достатъчна квалификация за да може някой да ни управлява. Може да съществуват партии и политици, чието единствено умение е да мразят БКП. Да, това беше адекватно през 1989а и - донякъде - през 1990. Но нека си спомним какво ни донесе то през 91-а - една изборна победа "с малко но завинаги", в която ключова роля имаше ДПС - партията, която тогава бе считана за мноооого по-антикомунистическа от СДС, в който членуваха разни алтернативни социалистически партии, социалдемократи и т.н.

Та, в този ред на мисли, в който биха могли да се кажат още много неща, струва ми се редно да не се ловим повече на въдицата на политически послания от рода на "гласувайте за мен(за нас), за да не дойдат на власт комунистите". Да видим кандидатите дали могат да направят нещо друго, освен да размахват полтическите си декларации. Защото после пак ще негодуваме, че управниците ни са некадърници и не стават за нищо.

Редактирано от - N.Kostoff на 26/4/2009 г/ 10:16:30

26 Април 2009 10:22
"СЪН" Н. Вапцаров
Освен всичко друго, поетът е и прорицател...много вярно е усетил и описал "новия строй"- като сън, такъв и се оказа...Сън, химера, утопия, блян, мечта, видение...СЪН, след който идва пак реалността

Редактирано от - Benedicta на 26/4/2009 г/ 10:22:58

26 Април 2009 10:49
Преди не много време слушах един неизтъркан от медийна употреба социолог, който с доста чувство за хумор анализира подобни данни. Позволявам си да мисля, че това с , , нещастието, , на нашего брата си е култивирано от едни 500 години и доошлайфано от едни други 45, известно време след тях. Оплаквай се, ма*аа му, да не ти завидят.
26 Април 2009 12:52
Ама ние май сериозно ще влизаме във всенародна дискусия за комунизма и антикомунизма. Да не би да искат пак да ни залъгват с
?
Мина му времето, дявол да го вземе!
Първо: Станишев е комунист точно толкова, колкото баба ми е английската кралица. Това, че раздава кебапчета на Бузлуджа и кара мотор дотам не го прави наследник на Благоев и Бакалов.
Второ: С удоволствие бих видял появата на една истинска комунистическа, или поне реално социалистическа партия. Уверен съм, че подобна партия ще бъде яростен противник на безумния двайсетгодишен грабеж. Идеологическите спорове могат да се оставят за по-късно.
Трето: Условно мога да нарека "комунисти" и Митев, и Хикса. Но разликата между тях е от земята до небето. Митев мисли как да се измъкнем от блатото. Хикса не мисли за друго, освен за вината на сините. Между другото, това е бедата на... нека ги наречем "партийците" (били те "комунисти" или "демократи" - мисленето им си остава на нивото Левски-ЦСКА.
26 Април 2009 14:10

Щастие, нещастие...Това са съвсем други категории.Личностни по-скоро, а не обществени.
И като такива -имат много индивидуални измерения и характеристики.
Не е ставало дума точно за тях в анкетата, мисля.
Преводът на въпроса с думата happy не трябва да се прави буквален.
Българите са разбрали въпроса с тази дума вътре съвсем правилно.Разрали са точно какво ги питат.А безспорно ги питат :доволни ли са от живота си в Бг в обществени измерения.
И са отговорили НЕ в мнозинството си.
Правилно са отговорили.От какво да са доволни?!

26 Април 2009 15:26
само левски, оле! обичаме те!
26 Април 2009 15:35
Ами имаме си поговорката - Много добро не е на добро...
Така че внимаваш да не дръпнеш дявола за опашката като много се фалиш, щото после ......
Един приятел, когато го питали няма ли най-сетне да се ожени, защото е вече стар ерген, той отговорил : аз съм женен за щастието.
и от този момент насетне се струпали куп неприятности на главата му.
26 Април 2009 16:10
Между другото, това е бедата на... нека ги наречем "партийците" (били те "комунисти" или "демократи" ) - мисленето им си остава на нивото Левски-ЦСКА.

Много точно казано, Сократе !
26 Април 2009 16:13
пиша без главните букви, и аз си знам защо, скоро ще се откажа и от запетайките и точките, членовете и всякакви други граматически постановки и правила, един ден може да си сменя и собствения Азъ, но никооооооооооооога няма да напиша Левски и Ботев с малка буква,
ниииииииииикога виски, ако си ме разбрал, разбрал,
иначе аз за мене си съм си разбрал, че е било язък, че са се раждали Ботев и Лъвски
26 Април 2009 17:18
***

Редактирано от - sybil на 26/4/2009 г/ 22:25:10

26 Април 2009 18:10
Пропуснах
Но никога не е късно
Този автор знае как да се мери нещастието
Другите пък знаят как да мерят щастието - над 60% българи са щастливи.
Поне това твърди изследването "Европески ценности-четвърта вълна" с екип под ръководство на проф.Г.Фотев.
Ето го линка Натиснете тук
26 Април 2009 21:15
Н. Костофф , Сократе,
Именно това имах впредвид. Ниякои все още се мъчат да експлоатират глупости
от рода червени, сини, зелени и пимбяни защото в миналото близко това им носеше успех, пари власт и прочие над объркания народ. Други пък съвсем заблудени и вярващи в тия понятия взеха да се вземат на сериозно и да си
обясняват всичкото зло на света със комунизма, антикомунизма и т.н.
Та това са измислени неща господа. Няма капитализъм, няма социализъм комунизъм и тем подобни глупости. Има непрекъснат стремеж за власт на хора над хора и стремеж към правене на повече пари пак със същата цел.
Дори няма световна криза. Кризата е измислено оправдание за нечии финансови престъпления срещу човечеството - тези които ограбиха източиха и фалираха големите американски банки. Кризата е удобно понятие за прикритие и за това
масово пропангандирано и насаждано в мозъците на потърпевшите - видите ли
кризата е виновна за влошаването на животеца ви. Ние обаче я създадохме защото нам требват повече пари и власт от когато и да било. За вас остава демокрацията и малкото щастие да си мислите че сте във контрол на нещата.
А колко малко му требе на дребния човек за да е щастлив. Горките американци - те са най-ощастливените щастливци по този начин.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД