:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,684,123
Активни 661
Страници 26,688
За един ден 1,302,066
Анализ

България трябва да се измъкне от капана на високите лихви

Инжекция от 4 млрд. евро може да осигури "меко кацане" на икономиката. Едва към края на 2011 г. ще можем да се отлепим от дъното
Карикатура: Христо Комарницки
---
Развиващата се пред очите ни глобална криза разкрива взаимовръзки, които трудно биха могли да бъдат изведени по чисто научен път. Мащабите на съвременната икономика са планетарни и затова не е чудно, че събитията следват логиката на поговорката "Къде го чукаш, къде се пука".
Например сега в Германия пред разорение са търговците на стара хартия. Складовете им са пълни до пръсване, а купувачи няма. Основният потребител до вчера е бил Китай, където от отпадъчната хартия са се правили кашони за опаковане на облекло. Но свиването на търсенето на китайски изделия по света естествено води до криза в сектора на вторичните хартиени суровини, навсякъде по създадената логистична верига. Само че това "естествено" идва, след като конкретната криза вече е дошла, а не изпреварващо. Теориите за пазарните проучвания не могат да надскочат своите обективни граници.
И ангажирането с детайлни прогнози в днешно време се оказва почти безнадеждна задача, изискваща изключително специализирани знания. Последните сами по себе си почти не са в състояние да станат публично достояние. Затова и някакви що-годе адекватни обществени реакции не биха могли да бъдат предприети. Бизнесът от своя страна не винаги е достатъчно далновиден, нито пък при всеки отделен случай разполага с достатъчно финанси да поръча и плати подобни конюнктурни изследвания.
Общите макроикономически предвиждания все пак притежават някаква степен на достоверност въпреки недотам приятния обичай често да се преразглеждат, ревизират и осъвременяват. Те заедно с отработените с години регулаторни рецепти предопределят до голяма степен последващия набор от правителствени мерки. Подобна логика и подобен синхрон отчетливо наблюдаваме през изминалата година в света глобално. Срещата на Групата на 20-те може да се разглежда като поредната стъпка на координиране и по-ясно дефиниране на целите и средствата на антикризисната политика на големите.
За съжаление, България на официално равнище

осезаемо и опасно закъснява

с разработването на своя антикризисна стратегия. Което се дължи и на обстоятелството, че същите лица, които твърдяха, че у нас криза няма и такава не може да има, се оказаха призвани да набелязват насоки и да вземат необходимите мерки.
Но това е само половината истина. Другата половина се очертава като още по-неприятната. А тя е, че у нас определено не се изучава и не се следва акумулираният и актуален световен опит. Затова повечето действия на правителствения и на финансовия сектор се оказват не с антицикличен, а с процикличен характер. Казано просто - действията насърчават стопанското пропадане, а не спомагат за измъкване от него.
Основна характеристика за всяка стопанска криза е недостигът на финансов ресурс. Той води до покачване на лихвите и като резултат кризата се задълбочава. Нормалният правителствен рефлекс е да се противодейства посредством инжектиране на пари в икономиката. За целта в развитите страни се изливат около 10 трилиона долара, което едва ли ще се окаже достатъчно, защото недостигът се оценява на петкратно повече - колкото ориентировъчно възлиза сумата на активите, погубени от кризата.
Какво прави България? Точно обратното - финансовото министерство ни осведоми, че през първото тримесечие на годината планираният бюджетен излишък е бил в общи линии реализиран. С други думи,

от икономиката "успешно" са били изтегляни

финансови средства, вместо да се върши обратното.
Какво прави банковият сектор? Оправдавайки се с повишения риск в България, качва лихвите. Кредитната дейност вече е ограничена до минимум, длъжниците от своя страна все по-трудно обслужват задълженията си. Накъде води всичко случващо се у нас през последните 6-8 месеца?
Доходите в условията на криза непрекъснато спадат, лихвите по депозити обаче растат, което автоматично води до допълнително намаляване на съвкупното търсене и завърта страната надолу по спиралата на кризата. Това е така включително защото отпускането на кредити от ден на ден става все по-трудно. Лихвени проценти над 10 на сто не се оправдават от никакви бизнес и потребителски проекти. Клиентите просто масово се отказват да вземат кредити. Ако банките срочно не намалят лихвите, еднозначно са заплашени от банкрут, защото няма да могат да покриват лихвите по депозити.
Продължаваме с подробности от "сценария" по-нататък. Необслужваните кредити ще нарастват. Само за последната една година лошите ипотеки са нараснали два пъти. Банките ще започнат да прибират обезпеченията - жилища, имоти, машини, оборудване, складове, промишлени сгради. Само че цените им съвсем няма да са такива, каквито са били при сключването на договора за кредит, а много по-ниски, да речем с 40-70%. Вижте как сега се продават недвижимостите по големите градове и по морето. Ситуацията за банките тогава ще започне да изглежда много заплашително, тъй като рано или късно ще лъсне, че те сами са се набутвали в безизходни затруднения, завличайки и кредитополучателите.
Следователно свидетели сме как правителство и банки у нас последователно, до скъсване, затягат винта на кризата. Да върнеш след скъсването с половин оборот назад е само старо шофьорско остроумие без практическо приложение. Особено ако се прибавят съмненията, че чуждестранните банки-майки при крайна нужда биха могли да изпразнят от съдържание тукашните търговски банки.

Какво трябва да се направи?

Спешно да се намерят поне 4 млрд. евро допълнителни финансови средства, които да влязат в икономиката. С тази сума приблизително ще може да се компенсира спадът в притока на чуждестранни инвестиции, намаляването на износа и съответното свиване на вътрешното търсене. Кои са възможните източници:
- бюджетният излишък - около 1 милиард евро, които да се инжектират главно в строителството на инфраструктура,
- фискалният резерв - с евентуален принос също от 1 млрд. евро, които също да се насочат предимно към инфраструктурни проекти,
- външни заеми - от МВФ, Световната банка, Европейската инвестиционна банка и пр. Да се сключат целеви заеми за около 2 млрд. евро,
- външни помощи - да получим поне един от 50-те милиарда евро, отпуснати от ЕС за страните - членки от Източна Европа,
- оползотворяване на средства от структурните фондове на ЕС - на този източник ще може да разчита едва следващото правителство, максимумът за тази година е около 500 млн. евро.
Само вливането на такива средства в икономиката може да донесе желания ефект - сваляне на лихвите до поносими равнища, повишаване на търсенето, създаване на заетост.
Няма начин кризата да бъде напълно избегната и компенсирана. Но правителството трябва да осигури "меко кацане" през тази година. Според актуалните към момента прогнози отлепяне от дъното за нас може да се очаква едва към средата на 2011 г.

Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Водещите икономисти от управляващата коалиция - Румен Овчаров, Йордан Цонев и Милен Велчев, се чудят как се управлява по време на криза.
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Доста време бе нужно на премиера Сергей Станишев и на финансовия министър Пламен Орешарски, за да признаят, че кризата ще засегне и България.
43
4053
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
43
 Видими 
26 Април 2009 23:40
Нещо и тази статия ми се вижда прекалено тенденциозна. Доколкото разбирам от икономика, тук се защитава линията на САЩ - да се наливат пари на данъкоплатеца в бизнеса, т.е бедните да измъкват от блатото богатите. Европейската позиция май е противоположна - да се ограничи подпомагането с бюджетни средства.

На по-елементарно ниво нещата са подобни - опозицията настоява правителството да не прави никакви харчове до изборите. Други, прикриващи се ужким пак зад позицията на критикуващи правителството, искат точно обратното - да се изхарчи (набързо!) фискалният резерв.

Та, мисля си, тук май действа някакво не особено чистоплътно лоби.

Редактирано от - N.Kostoff на 26/4/2009 г/ 23:44:23

26 Април 2009 23:42
"Инжекция от 4 милиарда"

Хубаво, ама авторът е пропуснал да уточни в чий джоб ще се инжектират тия мангизи
26 Април 2009 23:49
"Мекото" кацане е прамахването на валутния борд. Твърдото - неговото срутване.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
27 Април 2009 00:03
Препрочетох материала. Направи ми впечатление, че от една страна авторът признава, че "ангажирането с детайлни прогнози в днешно време се оказва почти безнадеждна задача", а от друга - позволява си да "прогнозира", че са нужни "поне 4 млрд. евро допълнителни финансови средства, които да влязат в икономиката".

Отделно се питам - как така тези средства "ще влязат" в икономиката ? Щото има много най-различни начини, един от които е да се раздадат на двата милиона пенсионери по 2 хиляди евра, те да ги изхарчат по магазините, с което да създадат платежоспособно търсене и оттам колелото на икономиката да се завърти все по-бързо.

Ама нещо не ми се вярва да се случи точно така.

Тъй. Хайде, да си лягам, че вече е късно. А утре сутрин ще ида да ми инжектират моя дял от милиардите...
27 Април 2009 09:09
N. KOSTOFF,
/:/ "...Отделно се питам - как така тези средства "ще влязат" в икономиката ? Щото има много най-различни начини, един от които е да се раздадат на двата милиона пенсионери по 2 хиляди евра, те да ги изхарчат по магазините, с което да създадат платежоспособно търсене и оттам колелото на икономиката да се завърти все по-бързо..."
......................................... ......................................... .............
За чия Икономика ти е думата тук?!
За българската ли Икономика ти е думата, или за турската, китайската, гръцката, македонската и т.н. Икономики, чиито СТОКИ са напълнили българските магазини?! Май, с тези 2000 евра за българските пенсионери, ще подкрепим ЧУЖДИ, а НЕ български Икономикки!? Освен ако тези пари бъдат дадени под формата на ваучери, например, за закупуване на Стоки, произведени от БЪЛГАРСКИ фирми в България! Помисли!
27 Април 2009 09:49
Какъв край бе, каква 2011 година?
Отлепване от дъното може да стане само с работа, а не с консумация.
Кой ще ти позволи да работиш бе, г-н Николов?
Ес ли ще ти позволи, или сащ ще ти позволи, или русия ще ти позволи, или турция ще ти позволи, или "правителството" ще ти позволи?
27 Април 2009 09:57
Ммм, даа...Знайно е, че за каквото и да се говори - става дума за пари...А когато дълго, продължително и настойчиво се говори...иде реч за много, ама много пари...
Някой пак иска да събере " от осем милиона българи по една стотинка"

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
27 Април 2009 10:00
Това с високите лихви на банките е чисто безобразие, на което потребителят трябва да противодейства със спиране на вземането на кредити, където е възможно. Това ще принуди банките щат не щат да свалят лихвите.
27 Април 2009 10:08
Във всеки случай в теорията на автора има едно рационално зрънце.По- добре е парите от бюджетния излишък и фискалния резерв, доколкото са останали след голямото харчене, да не кажа крадене, да бъдат вкарани в инфраструктурни проекти.Независимо, че това са пари на данъкоплатеца, все пак е по-добре да свършат някаква работа пак за него, отколкото да бъдат раздадени на батко, батковото, и т.н.

На по-елементарно ниво нещата са подобни - опозицията настоява правителството да не прави никакви харчове до изборите. Други, прикриващи се ужким пак зад позицията на критикуващи правителството, искат точно обратното - да се изхарчи (набързо!) фискалният резерв.
[quote]
Но по принцип съм съгласен с написаното по-горе от N.Kostoff.
27 Април 2009 10:13
Парите от резерва не трябва да се харчат според мен.
Колкото до 4те милиарда.
Абе не разбирам много, но на няколко места прочетох "инфраструктурни проекти".
Което за мен е синоним на корупция.
Отделно възниква въпроса - защо само строителните фирми и техните партньори да намажат от баницата?
В България населението намалява, туристите намаляват, парите намаляват, а се строи като за световно. От какъв зор?
Защо трябва да се продължава така?
Може да се подкрепя икономиката, но нека това този път не е строителството, а производството.
Имахме машиностроене.
Имахме лека промишленост.
Имахме огромни заводи.
Къде е всичко това сега?
27 Април 2009 10:18
параграфе,

Това за двата бона на всеки пенсионер беше, естествено, шегичка. Нещата не са толкова елементарни.

Но не си съвсем прав за това, че парите ще отидат в полза на чуждите икономики. Възрастните хора едва ли ще се нахвърлят да си купуват плазмени телевизори и iPod. Ще дадат пари за храна, за дрешки, за лекарства. Може и за някоя книжка - те са от четящото поколение. Е, след това идват внучетата и тогава твоята логика влиза в действие
27 Април 2009 10:22
Инфраструктурни проекти ?

Ами нали Веселин Георгиев - "батко" беше шеф именно на фонда "Пътни строежи" ?
27 Април 2009 10:28
Анализът е логически издържан, що се отнася до положението в България. И проблмите са очертани ясно.
...същите лица, които твърдяха, че у нас криза няма и такава не може да има, се оказаха призвани да набелязват насоки и да вземат необходимите мерки...
Това е.
27 Април 2009 10:43
Жална им майка на студентите на този доцент.
27 Април 2009 10:49
Този не е доцент, а комуняка.
27 Април 2009 11:04
абе не знам какво сте се вторачили да разпределяте 4млрд евра - като всъщност такива въобще няма , и няма и откъде да дойдат , колкото и на някой да му се иска.
Така, че по-добре се концентрирайте върху това на кой да му намалят парите с повече и на кой с по-малко.

аз очаквам точно катастрофа.
(минус)-10% - свиване на БВП
безработица 20%
намаляване на доходите на населението с (минус)-20%
неизпълнение на данъчните приходи с (минус)-30%
не че се радвам, ама...
Мисля че по-добре и автора да поразсъждава върху тези (или подобни цифри) -ако има смелост разбира се.
27 Април 2009 11:10
Анализът Ви г-н доц. Чавдар Николов е "ГОЛА ВОДА" В общи линии той повтаря политиката в Щатите, да се наливат милиарди отново в джобовете на банковите мошенници, на чуждестранните търговски вериги, на вземането на нови заробващи заеми от МВФ.
За кризата се писа вече в десетки статии г-н Николов, ама няма кой да чете и доцентската титла не ви спестява невежеството. Ще ви цитирам само два источника http://www.leap2020.eu/ и http://www.larouchepub.com/ но има и толкова други. Не може да се говори, че кризата ни изненада, само глупците са винаги изненадани. Нито дума за подкрепа на умишлено съсипваното ни земеделие, млекопроиводство и месопроизводство, нито дума за абсолютно дебилната оценка на правителството за настоящата криза и тоталната липса на виждане какво да се направи. Нито дума за вредата от плоския данък, от пълната ни зависимост от външните капитали, от крещящата нужда от инвестиции в инфраструктурата. Нито дума за дебилните бариери, които нашето правителство постави пред руските туристи, с което заби нож и в гърба на туризма. Е след като у нас кретенизма е навсякъде, и без световната криза ние сме обречени.
27 Април 2009 11:15
Прави ми впечатление, че медиите настъпателно и повсеместно пробутват "идеята" за нови кредити в държавната политика. И накрая ще ни убедят да затънем до шия. Каква икономика ще крепим, като повече от половината от предприятията, които работят нормално у нас са частни - защо аз да плащам недалновидността на частника? Да са си предвидили такива препятствия! Досега беше - дайте път на частника, сега пък - спасете го, че се дави! Кога да вярвам на държавата и кога да подкрепям исканията на частника? Не мога да схвана защо да пълня джоба на Ковачки, например с нисколихвени заеми с гратисни периоди? За да не уволнява работници? За да не се чуди държавата къде да ги дене? И пак на гърба на дребния производител, на гърба на работещия със свои сили, на продаващия своя труд. Мисля, че тая гнилоч /изкуствената ни икономика и измислена банкова система/ не трябва да се дезинфекцира, а просто да се оперира -който остане, да работи както трябва. Останалите да си ходят - те и бездруго не са нашенци повечето...
27 Април 2009 11:17
Деканът на Стопански факултет в Югозападния университет го е обяснил много хубаво. На моменти даже бие и Мркс++.
27 Април 2009 11:23
А и тези тримата от снимката спокойно могат да бъдат отнесени в категорията " тримата мошенници" мошенници, чиято неспособност да действуват се плаща от всички. Тази сутрин слушах глупостите на Милен Велчев, един ерудиран мошенник, от чиято уста не излиза нито една истина. Такива могат с часове да ви говорят къде се намирала партията им, за нуждата от многопартийност, от многоидейност и какво ли не, но единствената им грижа е да ЛАПАТ, досущ като своя ментор Симеон- синята кръв, чиято алчност и безсрамие надхвърлиха всякакви представи. Как пък не го осъдиха този Велчев затова че трансформира дълга на България от долари в евро, с което страната загуби милиони. Не знаеше ли той, че доларът ще губи от стойността си. Знаеше го, както го знаят и всички борсови играчи от Нюьорската борса и правят своите фютчърски зделки, зделки, които носят само спекулативен капитал. такива играчи като Миленчо са анализирани в детаили, защото той не е единствен, ама у нас всичко е тъмна нощ и явен бандитизъм.
27 Април 2009 11:37
Най-горе пише "Анализ", но в самата статия нищо подобно няма. Имало световна криза - ами има си я. Кризата няма да подмине България - ами така си е, това всеки го знае. Бедните държави като България имат ограничени възможности да се борят с световната криза - това не отговаря на целите на "анализа". България от 20 години все повече затъва и световната криза може само да увеличи темпа на затъването - и това не е според целите на "анализа". Банки, кредити, депозити, лихви - кой е този дето трябва да определя как банките да взимат/дават парите? Статията ли или пазара?
27 Април 2009 11:59
Колко много думи...
Швейк го е казал много по-късо пред немският генерал, инспектиращ тоалетните(перефразирам кОлтурно): - "Хер Генерал, за да използваш хартия, тряба да си се изс**л!
А за да си се изс**л - тряба нещо да си ял!"
27 Април 2009 12:18
Още преди 4-5 години един швейцарец ми каза: "Не си дръж парите в българска банка - всички те имат за цел да налапат колкото се може повече и при първа възможност или опасност да изчезнат, заедно с всичките авоари вътре".
Та значи, скоро можем да очакваме новата вълна от български милионери - заплатата ще е примерно 100 000 000 лева, хляба ще е 100 000 и т.н. Мисля, че е най-уместно печатниците за пари да се запасят с достатъчно хартия и мастило, че да не спрат работа в сюблимния момент
27 Април 2009 12:21
Най-лесно е да копираш нещо което другаде се прави, но е глупост да се копират глупости, това автоматично те прави на глупак.Защо се копира модела на хамериканците , само това не мога да разбера , след като се вижда, че нещата се влошават ли влошават
27 Април 2009 12:22
Да видим още колко кандидат-депутати и службогонци ще налазят де що има медия за да разкриват гениалните си прозрения. Интересно колко е тарифата, защото познавателната стойност на "откровенията" е под нулата. И наистина е жалко за студентите.
27 Април 2009 12:36
генерала е поляк и за хартия дума не става
27 Април 2009 12:38
Ако наистина е декан в Ю-З-то, не е жалко (за студентите). Ю-З-то са го завършили cum laudae такива титани на икономическите дело и мисъл, като Илия Павлов, Големия Маргин и пр. под.

Редактирано от - Glenfiddich на 27/4/2009 г/ 12:39:31

27 Април 2009 12:49
Само че преди това базовата школовка са получили в най-добрия храм на икономическата практика - НСА.
27 Април 2009 12:50
hzb1001, "Истината" ли?!
"Истината се знае:
-Малко редактирана,
леко парфюмирана,
накъдрена и ондулирана.."


А за хартията...
За хартията - Натиснете тук!

Редактирано от - OLDMAD на 27/4/2009 г/ 13:07:32

27 Април 2009 13:09
XYZxyz

Ти попита риторично:


"Банки, кредити, депозити, лихви - кой е този дето трябва да определя как банките да взимат/дават парите? Статията ли или пазара?"


Отговорът е ясен. Но има проблем. Пазарът се влияе от това, което пише в статиите. Затова е важно да се пишат верни неща и да се реагира бързо.


Например, много западни издания сега тиражират твърдението, че най-голямата опастност за преодоляване на кризата са икономиките на Централна и Източна Европа. Старите теоретици на "заразяването" (contagion theory) се посъбудиха от дрямката си след азиатстите кризи и сега се опитват да убедят света, че всъщност заразата на фалиращи икономики може да плъзне от нас към тях.


Като примери се сочат горките австрийци и шведи, които така са се преекспонирали в Източна Европа с агресивното си кредитиране, че сега може чрез тях да нанесем сакрален удар на благоденствието на почтения западен данъкоплатец - на който и без това му се внушава непрекъснато че ни носи на гърба си - друг фалш на който сега няма да се спирам. Виновни се оказват тези които са взели парите, а не онези които са им ги давали за да печелят.


Като резултат, пазарите реагират обратно на логиката на икономическите фундаменти. Цента на кредита за целия източно-европейски регион подскочи експоненциално през последните месеци. Погледни какво става с цените на държавните облигации и доходността им - въпреки че освен Унгария, всички нови членки на ЕС имат държавен дълг между 15-25% от БВП, а Естония няма никакъв! Тези цифри за старите членки са от 60-70 до 120%, а както са я подкарали според OECD през 2011 техният дълг ще е средно 140% от БВП!


Нашият държавен дълг е 16% от БВП - защо ние не можем да излезем на пазара и да вземем нормален заем чрез емисия на държавни облигации, както правят всички? Защото лихвите по нашите облигации са необосновано високи за страна, която вече 3-4 години е с бюджетни излишъци и 7-8 години с бързо растящи валутни резерви, спазваща 10 години строгата дисциплина на валутен борд.


Но пазарите се влияят от онова, което пише за нас популярната преса - често в интерес на лобистки групи, но най-вече по инерция, четейки нашите политиканстващи вътрешни "анализи". А на необосновани твърдения ние не реагираме с аргументи, а като малки деца (Румен Петков срещу ББС).

27 Април 2009 13:48
tknikodim


Много вярно твърдение - тезата 'източна и централна европа са в дъното на кртизата и те трябва да платят' се преекспонира до невероятни нива.
27 Април 2009 15:32
Все имах надеждата си , че тази Криза лови страни с развити икономики и ще подмине милата ни , тъй като в нея само краденето е развито . А то , Кризата да се окаже от щама на ... голямото крадене . Баф късмета , че и още 4 милиарда ни искат . За сега , Господи ...

27 Април 2009 16:00
При подобни кризи май богатите държави уж усещат по-силно кризата, но се измъкват на гърба на бедните държави и стават още по-богати, а странно защо бедните държави стават още по-бедни.
27 Април 2009 16:15
Анонимен7, да беше си цапнал и две нули отпреде, Анонимен007 по-ти отива, защото стреляш едно върху друго и в десятката!

27 Април 2009 16:42
За да не се набутвам в банална литературност , ще припомня шибаната си теза , че ние носим политическата си вода в продънена /икономическа/ кошница . И "навътре" да тече тя , Мили Авторе , ламята я изпива , а ти за "антикризен ресурс" си седнал да ни говориш . Нямаме такъв ресурс . В "кошницата" ни я няма силната вода на съживителното ни единодействие . В нея са останали само прецакано доверие и "непреходните" надежди ...

27 Април 2009 17:08
F-15, камуняка си е човека. Ама и доцент. Ако му дадеш да управлява икономика, ще я изтърбуши. До цент!

__________________________________________

A man who trades freedom for security does not deserve and shall not receive either

Benjamin Franklin (1706 - 1790)
27 Април 2009 18:41
Споко, авторът е написал матриялчето на няколко гроздови с вишнев ликьор за десерт. Или е човек на Черепа.
Ясно е, че за реалната икономика кризата не е толкова в лошите кредитни условия, колкото в свиването на пазарите. Тогава наливане на пари в икономиката ще рече, че ще се увеличи производството на стоки, които нямат купувач. Прекрасна картинка!
Но авторът не говори за това, той не иска помощ за реалната икономика, а за тези, които създават т.нар. инфраструктура, сиреч Батко, Братко и Черепа.
Да беше си го казал открито доцентецът!
27 Април 2009 18:54
Toi non plus, Каравайо?
27 Април 2009 19:25
Много ми е смешно как някои хора имат решение във всяка ситуация. Спрени еврофондове, световна икономическа криза, криза на горивата, корупция, разпродаване на държавна собственост на безценица, липса на каквото и да е правосъдие, а той милият има решение - 4 млрд. кредит и всичко се намества.


България е от една страна силнопривлекателна икономика поради ниските данъци, евтината собственост и евтината работна ръка От друга обаче цари беззаконие и корупция, което спира външните инвеститори. Това, което ще привлече външни инвеститори, не е нищо друго, ами грамотни и квалифицирани хора и ред, законност и разкъсване на връзките икономика - политика.


При днешната ситуация никой не може да ме убеди, че тези 4 млрд. и които и да са други пари, изхарчени от това правителство, ще отидат разумно и целесъобразно. Особено като гледам как турски фирми печелят търговете и закъсняват с години от договорените срокове. За заплатите на работниците дето се бавят да не говорим.
27 Април 2009 19:31

Никодим:
Като примери се сочат горките австрийци и шведи, които така са се преекспонирали в Източна Европа с агресивното си кредитиране, че сега може чрез тях да нанесем сакрален удар на благоденствието на почтения западен данъкоплатец...

Спомням си преди около 2 - 3 месеца тук (в БГ) идва някакъв австрийски министър. Подучу се, за да натиска нашта държавна държава да помага при евентуално закъсване на частните австрийски банки раздаващи заеми с 5% и нагоре марж. Някой знае ли дали нашите са се поддали (като ирландците) или не?
По едно време, покрай разправиите за борда, се дочу от високо място, че "може банки да фалират, но борда ще се крепи". Което е една косвена индикация, че май тоз път австрийците ще пият студена вода в новопостроени апартаменти, хотели и МОЛ-ове. Съдейки и по информация, която имам от Райфай банката (не казвам Райфайзен), че са освободили сума ти кредитни инспектори, а останалите не раздават кредити, а звънят на длъжници, може да се заключи, че наистина борда ще бъде крепен, та ако ще и Райфай банки да падат. Което мисля, е една добра новина. ...Или поне така си казал падащия от десетия етаж като минал покрай петия...



____________________________
Спортът е опиум за народите!
27 Април 2009 20:42
Тук, каквото и да се прави, отдавана вече е в името на чужденеца и за благото на чужденеца, а за българския абориген - илюзии през сълзи!.....Sorry!
27 Април 2009 21:07
България не може да има собствена антикризисна програма, защото не само че не е изолирана от останалия свят, в който се решава какво ще става, но и защото основните субекти от финансовия и от реалния сектор, т.е. цялата й икономика е практически чужда собственост.
27 Април 2009 22:13
Инто , оставаше да уточниш , къде изтича националния ни ресурс , но Инхо го е сторил по-горе . Баф репарациите , дето плащаме за "възродителния процес" , че и усилията ни , да получим нещо от наследниците на Падишаха , заради геноцида в Източна Тракия . Дано , нещо е светнало и на милия ни Автор ... Не е малко , Чавдаре ...

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД