:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,533
Активни 429
Страници 8,436
За един ден 1,302,066
Нерви и утехи

Саундтрак

Тези дни братовчедът Иван Стефанов ми подари запис на беглежката духова музика от 1958 г. Нито за миг не се усъмних, че ползвам привилегия. Записът засега се разпространява в тесен кръг, повече поради епизодичното му и неорганизирано размножаване. Желаещите да го имат са много, а кои са те - това е въпросът. Селската музика на Беглеж не е от онези прочути духови музики, каквито навремето в България са били немалко. Не е бохотската, да кажем, нито садовската. Това е музиката на едно голямо плевенско село, чието предназначение е било изключително местно, "домашно". Самата музика не съществува отдавна, музикантите са на небето, огромната част от слушателите и "играджиите" - също. Неделното хоро не се свиква от десетилетия. Не е запазен годен за хоро дори площадът. Съборена е и къщата, от която е извършен записът. Всъщност, то и не е запис, направен така, както по закон божи се записва музика. Според Киро Катунски това е станало на някакъв полски магнетофон "голям колкото масата", с обикновения му микрофон, подаден през прозореца и както става ясно, по време на хорото. Чуват се гласове понякога, хора минават и говорят. Но това е само във фона, напразно братовчедът се заслушва да различи гласове и думи.



Беглеж е село музикално, но силата му не са инструменталистите.



Тук живеят преселници (бегълци, и името го подсказва) от потурчванията в Родопите. И вероятно по родопска жилка селото се слави с гласовете. Емблемата му е Гена Димитрова. Това е много висока мярка и жителите му стават предпазливи, когато трябва да похвалят музикант. Но сега този запис запалва страсти, за които не е бил предвиден. Той е запечатал звуци от историята на една общност, което вече не съществува - поне в онзи вид, в който може да се събере на хоро. Преживял е метаморфоза, каквато младите хора не могат и да си представят - от една музикална "проба" върху лентата на големите старовремски ролки през познатите касети до днешното стандартно CD, от което празненството тръгва като експлозия. Защото всичко до края е едно неистово, неудържимо, неизтощимо музикално пиршество, каквото само документалният запис може да улови - когато музиката запалва играчите, а играчите нажежават темпото. (Както каза една музикантка, пред този вихър "Танц със саби" ще ти се стори блус.) Странно, но детският ми спомен има друга тоналност - ясно си спомням елегичния звук на флигорните, който се издигаше в небето на селото. Запазил съм го по-късно в едно стихотворение: значи - така е било. Но този път, на този ден през 1958 година музиката свири бясно, предизвикателно, като за последно. И сигурно така е било е всеки път...

Не съм живял в Беглеж, бил съм там лете - градско дете при дядо и баба. Опитвам се да си спомня какви са били времената. Най-общо, трудни. Скорошно ТКЗС, оскъдица, надницата не надхвърля един лев, всеки гледа да се спаси по мините и по фабриките. А в записа музиката свири и никой не иска почивка. Само тук-таме, съвсем за миг, като от другаде, се изплъзва въздишката на медните инструменти, страстно, но бегло - сякаш забранена. Това са



сподавените въздишки на онези времена,



никой не може да ги разчете, никой не може да ги върне. И те са отлетели завинаги...

Опитвам се да си спомня самите музиканти. Успявам при барабаниста и кларинетиста - може би защото доминират в записа. Те двамата са върхът на пламъка, който се вихри на площада: селски мъже, барабанистът съвсем дребен възрастен човек с момчешки изглед. Същинските беглежени обаче ги помнят всичките, различават ги по свирнята, назовават ги по време на музикалните им партии, разказват истории за тях, епизоди от различни музикантски, пък и други приключения. Този запис е "саундтракът" на филма за селския живот. И както често се случва - филмът е загубен, а музиката остава.

Но, както вече казахме, филмът, дори изчезнал, може да се върне, Колелото - не. Затова и всички искат да имат този диск. Съвременници, техните деца, внуци, разпилени по цялата страна, а сега вече - по цялата земя. С какво ги привлича този аматьорски запис със скромна техника, извън музикалните стандарти? Тази "китка" от хора, сред които известните пиеси се броят на пръсти, а повечето най-вероятно са импровизации и композиции единствено на беглежка почва? Носталгия ли е това? Ако е така - какво знаем ние за носталгията!

Но защо ви разказвам това? Тези дни четох поредната статия, в която литературен критик хвали и надхвалва скромен, а според мен и безсмислен поет. Няма да ви кажа точно кой, защото такива статии напоследък се появиха няколко. "Този трик не е нов", както се пее в старата песен. Помним и по-яростни битки за закрепване в съзнанието на читателя, а и за "настаняване" в бъдещето. Поръчкови статии, натруфени издания с безсрамни предговори,



промъкване пълзешком в христоматиите



и в учебниците по литература - всичко, което изглежда достатъчно, за да се запише човек върху скалата на времето. Списъците с "класици" - и преди, и сега по някакъв партиен принцип. И разбира се, различните групи, "вълни" и "поколения", отправили се към това бъдеще... в пакет. Колкото и да е странно, това не ме възмущава - като всяко безсмислено нещо, то все някак ще премине. Възмущава ме игнорирането на тайнството в изкуството, пренебрегването на даденото от Бога и грубият опит да се дирижира (отвън!) творческата съдба. В полза или във вреда - все едно. Видяхме го вече веднъж, уж отмина, уж беше освиркано, а ето пак... Неинтелигентно някак се получава, неекологично.

Затова и в неочакваното възкресение на стария запис отпреди половин век има нещо повече от носталгична тръпка. Има някакво доказателство, че нещата могат да се случват и извън нашата (но и "тяхната" също) воля и макар и не всички, но някои все пак ще получат своята правда от времето. Дори ако не са били в "списъка".

Защото силните на деня рядко биват и силни на века.
31
3505
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
08 Май 2009 01:27
Истнското изкуство отразява епохата, в която е сътворено, но същевременно е над времето и мимолетните "поръчители" на творби, отговараящи само на тесни лични или партийни интереси. Проверката на годините за това изкуство не е страшно, напротив- необходима е, за да разберем след години истинската му стойност.


Интересна тема пак повдига Донков, макар и под различна форма дискутирана в други публикации на изданието (СЕГА).
08 Май 2009 03:46
Ще призная, че редовно пропускам Донков, някак си труден ми е за четене. Нооо, този път ме развълнува. И темата е отлична, и стилът. Поиграл си е с думите и подобно на описваните от него музиканти е изкарал нещо много истинско. Не ми са анализира, просто благодаря за текста. Много добър. Малко отива към Радичков като изказ и съждения, което в случая не припознавам като вид плагиатство, а по-скоро като белег за високо качество. Хубаво е, че човек може да прочете нещо наистина хубаво на този език, обруган от псувни и дребнотемие. Добро, поздравления!
08 Май 2009 05:42
Калине, твоето село ще вземе да бие моите Три Ма'али, бе!
Натиснете тук

08 Май 2009 06:25
Калине , както обикновенно
Малка забележка - литературен критик хвали и надхвалва скромен, а според мен и безсмислен поет. - мисля , че без това вмъкване , работата ти щеше да остане чиста и много по-силна...

Редактирано от - ivo kunchev на 08/5/2009 г/ 06:26:35

08 Май 2009 08:27
Без поръчители изкуството никога не се е развивало Огромното творчетсво на Моцарт за краткия му живот (1756-1791г.) е било винаги по поръчка. Времето след това отсява кой е бил класик, кой велик.Така е било и с Хайдн (служил като придворен музикант на феодалите Естрерхази), така и с Лист при Ваймарския херцог, така и с Вагнер при крал Лудвиг 2-ри Баварски.
След това при капитализма в замяна идват пазарните принципи. Прекомерната комерсиализация, обаче, убива също изкуството.
08 Май 2009 10:03
1958 Да..аа това беше времето ,
когато хората родени и възпитавани преди войната още вярваха, че
нещата от живота зависят от тях, само от тях
Тато току що беше сменил Червенков, по-олаби комунизЪма и народа го удари на живот, то и нямаше какво друго да се прави санким!
А после почна социалистическото, трите ключа, положението, пътуването в чужбина, титлата, след това капиталистическото съревнование и
нещата от живота
ни по избягват малко нещо! Нищо ще се оправим, някяк си!

А Донков е майстор, две мнения няма!
08 Май 2009 10:03
Калине, а помниш ли Доно Крачунов с флигорната? Този човек свиреше в захлас с часове, без почивка, а дрехата му, винаги наметната върху раменете се задържаше по един необясним начин и никога не падаше, даже когато изправяше флигорната към небето, преди да започне своето изпълнено с неравноделни тактове "соло".
И дядо ми, когато се върнеше отвечер от мегдана, важно съобщаваше на баба ми -"Доно Крачунов пак скъса връвта!", защото веднъжq пак при едно такова изпълнение се скъсала връвта, с която си бил вързал гащите и те се свлекли до коляно. Тази комична случка е бледнеела пред самобитния му талант!
08 Май 2009 11:27
ivankin,


Да не бъркаме "селянията" - разбирана най-вече като "елементарност и простотия" (има я във всички страни, но под различна форма) с традициите, народната памет, езика, и т.н.


Първото трябва да се изкоренява, спор няма, защото вреди на нацията, но без второто тази нация е обречена на падение (морално, етично, естетическо), дегенерация и изчезване.
08 Май 2009 12:04

Тук се преплитат две неща - "когато бяхме млади и всичко беше хубаво", с "проверката на времето за значимост".
И хубав край
Защото силните на деня рядко биват и силни на века.
08 Май 2009 12:14
ivankin,


Sorry, ако аз не съм те разбрал правилно, но постингът ти именно под статията на Донков ме наведе на тези мисли...


То, още Алеко си го беше казал: "Пази Боже, сляпо да прогледа".
08 Май 2009 14:10
Калин Донков -
Има разлика между селяни и "гащници"...
Има си природно интелигентни хора и от село и от града.Има си и простаци пак от двете места.Гащникът е начин на мислене, поведение и възпитание.Няма значение откъде си, има значение какъв си.
08 Май 2009 14:13
Който не е живял на село, па макар и само за лятото, едва ли ще разбере мисленето на онези хора. Това е бил българският народ, преди масовото преселение към градовете. Имам само хубави детски спомени, нищо че бяхме бедни - само хубави...
08 Май 2009 14:28

При селяните както всички останали има хора всякакви. Проблем става обаче, когато селянина се премести да живее в града, защото се опитва да живее по начин какъвто е свикнал, а то не става. Обратното е доста по-рядко явление, като изключим летните почивки на село.
08 Май 2009 16:05
.
08 Май 2009 16:19
.
08 Май 2009 17:06

Сега май ще заиграем Ганкиното ...
08 Май 2009 17:08
ivankin,


Разбрах те.

Филмът (точното заглавие е "Марс атакува" е добра комедия, само дето ние, марсианците:

- не сме така грозни, както ни представят в него;
- нито сме толкова гадни (не атакуваме другите планети, за да ги завладеем и унищожим местната цивилизация).

Освен това, Том Джонс винаги ми е харесвал като певец и участието му внася допълнителен живец в интригата, с немалко символизъм, вложен в това.

08 Май 2009 17:26
Калине,
Всяка песен си има младост, всяка младост си има песен.
Каквото оцелее след 100 години си става класика (в случая - етнокласика).
08 Май 2009 17:51
Гепи народе - Натиснете тук!
08 Май 2009 18:30
ivankin,


(Поне за мен) едно от осн. внушения на филма беше, че не можеш мирно да разговаряш и се "братосваш" с хора (цивилизации, култури), които твърдо са си поставили целта да те унищожат. В този случай не важи правилото, "ако те ударят по едната буза, подложи и другата !", а трябва да се вземеш в ръце и се бориш за оцеляването ти.


Пренесена тази идея към сегашната ситуация у нас: не може да се "преговаря" с управляващата бандитска върхушка, чиято единстена цел е опоскването на страната, пък ако ще след това (за останалите живеещи на териотрията ) - "потоп "!... Тук важи принципът: "илие ние тях, или те - нас !" (засега е "Те - нас !" )... Няма "полумерки" и "компромисни" решения. Тези разбират само от бой по канчето. Проблемът е, че с избори този "бой по манерката" не става. Трябва много силна ръка и "желязна воля" (+ възможности от всякакъв характер ), за да се успее. Иначе древното ни племе е заплашено да се затрие.

Редактирано от - Mars Attack на 08/5/2009 г/ 18:32:07

08 Май 2009 18:37
донков игнорира иванкин мултиплицира
както е тръгнало след време същото ще му се случи и на езика
мааааааале какво ни чака
08 Май 2009 18:48
hamalin, да живеят болшевиците-словослагатели, които през 1905 година стачкували в Питер с искане за набирането на препинателен знак да им се плаща толкова, колкото и за набирането на буква (дотогаз за препинателни знаци на словослагателите не им плащали - таквоз било отношението на капитала към ония първите и към тия последните...) Прочее, това е май една от извънредно малобройните полезни идеи на болшевиците...

Редактирано от - Правописец Храбър на 08/5/2009 г/ 18:51:04

08 Май 2009 19:04
ivankin и аз като Калин съм бил на село само по летните ваканций, но ще ти кажа следното- няма нищо по отблъскващо от комбинацията между "градска" пот и парфюм (или дезодорант).
Оная "селската", кърска пот, комбинирана с дъх на свински сапун лъхащ от овехтялата от пране, загубила цветовете си домашно тъкана памучна риза ти не познаваш. Освен това, какво разбираш ти от духова музика?
Иначе си прав, че селянията е неизтребима. Същата тая селяния, която изтреби ония хора, за които тъгува Калин и всички тук във форума и ги изскубна от корена им. Тези, които не пожелаха на никаква цена да заменят селото с града, вече лежат в земята си. Той за тях говори. "Предателите" напълнили градовете, се сдобиха с "привилегията" да излетят през комина на някой крематориум.
Съжалявам, че не знам как да кача поне чест от "репертоара" на Беглежката музика тук , та да чуете и усетите, за какво точно иде реч. Аз не мога да го предам с думи, но ме успокоява това, че и Калин не е успял!
08 Май 2009 19:25
Статията ми допадна много. С интерес, но не и с учудване чета развитието на дискусията под нея. Няма връзка със статията, но пък има връзка с един повтарящ се и очевидно важен за наштО държава проблем. Твърди се, че с глобализацията светът се превръща в едно голямо СЕЛО-именно село, а не град, защото в селото разстоянията са преодолими и комуникациите са близки, а ние още се делим на гражданЕ и селянЕ-реторика, достойна за , хм..19 век?! Твърди се също така че преодоляването на разстояния и граници днес не е кой знае какво усилие, особено в ЕС, а някакви хора -включително лицето Иванкин в тоя форум- непрекъснато призовават за нещо като модерно крепостничество-демек да застопорим хората към родната им земя. Тази реторика пък е още от 14 век и по-рано, чак ме е срам да го споменавам. Прочее, провинциалистчета сме си ние, и най-вече защото в столицата ни разсъждават провинциално-еди си кои дошли в мойто селУ пък аз не ги ща. Разширяването на градовете неизбежно е свързано със стрес, шум и мръсотия. В някои по-големи мегаполиси тия процеси са изолирани, но не и чрез спускането на червени бариери с надпис "Пезънс, гоу хоум". Добре, че си нямаме емигранти от други страни. Защото хаосът и безредието, които царят у нас и превръщат относително малкия град София в истерия, сравнима с Лондон, ще ни погребат съвсем.

Редактирано от - zlobarcheto на 08/5/2009 г/ 19:29:02

08 Май 2009 19:42
.
08 Май 2009 21:45
В памет на великия Дико Илиев: прочетете този чудесен разказ:

http://paper.standartnews.com/bg/article. php?d=2006-09-01&article=158601
08 Май 2009 22:49
Много искам да имам този запис.
Г-н Донков, и аз съм ценител, помогнете.
08 Май 2009 23:06
.
10 Май 2009 17:26
След "отварянето" на вестника пъро прочитам написаното от Калин Донков. Написаните от него материали винаги ми доставят душевно удоволствие.
10 Май 2009 19:23
В почти целия Северозапад великия Дико Илиев е създал селски оркестри. И аз помня последните герои от едно малко селце. Особено едрия червендалест басист - незабравимия Спас Картеча. За съжаление до това и до други селца не е стигнал магнетофон. Днес почти всички музиканти са във вечните ловни полета.... а един господ знае къде са техните скромни, но вълшебни иструменти?
12 Май 2009 10:09
Ее, хайде де! Ще я има ли Беглежката духова в мрежата или не? Апел към Калин Донков да не дразни само с хубавите си статии, ами да "пусне" нещо в цифров формат. Джоне, Ленине ти поне...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД