Докато родителите на по-малките бяха изправени пред всякакви алтернативни методи на пресяване, пред 133-то СОУ, известно като руското училище, се събра традиционната опашка за записване на първолаци. |
"Към момента за градина чакат средно между 5 и 15 деца с равен бал, при популярните заведения списъците надхвърлят 20", уточни зам.-кметът Йорданка Фандъкова. Според нея критериите са били достатъчно справедливи и общината е очаквала струпването на деца с равен бал. Някои показатели като предимството за децата на родители от системата на образованието обаче предизвикаха критики.
Списъците с приетите и чакащите ще станат ясни на 23 май. Общината първоначално обяви, че чакащите за място ще кандидатстват втори път за получаване на входящ номер на 25 май, като единственият предвиден показател за него бе бързината. "Отказахме се от този вариант. Не приемаме и идеите за организиране на лотарии. Ще разчитаме на ръководствата на градините да формулират допълнителни критерии за децата с равен брой точки", коментира Фандъкова. Според нея като показател може да се ползва близостта на дома или местоработата на родителите до градината. "При недостиг на места всичко е лотария - и къде точно живее детето, и къде работи родителят", коментира още Фандъкова. Тя уточни, че детските градини ще обявят допълнителните критерии на 15 май.
Проблемът с градините в София расте от година на година. Тази година кандидатстващите са около 14 000, а местата - 6000. Така родителите на близо 8000 малчугани ще бъдат принудени да търсят алтернатива. По тази причина инициативен комитет от родители настоя София да преразгледа програмата за нови градини и да ускори строителството и финансирането. Те настояват още да се ползва максимално възможността за откриване на подготвителни групи към училищата, както и възможността за ползване на сгради на читалища. Според тях трябва да се търси публично-частно партньорство, както и да се работи по осигуряването на алтернативни услуги за грижа за децата.
РЕГЛАМЕНТ
Тази година София за пръв път въведе критерии за прием в градините. Те са три вида - социални, общи и допълнителни, които се определят от детските градини. Градините масово са решили да дават предимство на децата на родители от системата на образованието. Миналата година единственият критерий бе време на регистриране в електронната система на градините и заради свръхнатоварване тя се срина.