:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,287
Активни 582
Страници 12,190
За един ден 1,302,066

2000 деца отиват на второ класиране за градина в София

Общината се отказва от състезанието по бързи пръсти за прием в детските заведения
Снимка: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Докато родителите на по-малките бяха изправени пред всякакви алтернативни методи на пресяване, пред 133-то СОУ, известно като руското училище, се събра традиционната опашка за записване на първолаци.
Критериите на Столична община за прием в детските градини не са подредили достатъчно добре децата и между 1000 и 2000 от тях ще са с равен брой точки. Това ще затрудни семействата, защото на практика означава обикаляне по градините и второ класиране. Общината обаче се е отказала от варианта то да зависи от сръчността на родителите при кандидатстването в интернет и ще разчита на градините да формулират допълнителни критерии.

"Към момента за градина чакат средно между 5 и 15 деца с равен бал, при популярните заведения списъците надхвърлят 20", уточни зам.-кметът Йорданка Фандъкова. Според нея критериите са били достатъчно справедливи и общината е очаквала струпването на деца с равен бал. Някои показатели като предимството за децата на родители от системата на образованието обаче предизвикаха критики.

Списъците с приетите и чакащите ще станат ясни на 23 май. Общината първоначално обяви, че чакащите за място ще кандидатстват втори път за получаване на входящ номер на 25 май, като единственият предвиден показател за него бе бързината. "Отказахме се от този вариант. Не приемаме и идеите за организиране на лотарии. Ще разчитаме на ръководствата на градините да формулират допълнителни критерии за децата с равен брой точки", коментира Фандъкова. Според нея като показател може да се ползва близостта на дома или местоработата на родителите до градината. "При недостиг на места всичко е лотария - и къде точно живее детето, и къде работи родителят", коментира още Фандъкова. Тя уточни, че детските градини ще обявят допълнителните критерии на 15 май.

Проблемът с градините в София расте от година на година. Тази година кандидатстващите са около 14 000, а местата - 6000. Така родителите на близо 8000 малчугани ще бъдат принудени да търсят алтернатива. По тази причина инициативен комитет от родители настоя София да преразгледа програмата за нови градини и да ускори строителството и финансирането. Те настояват още да се ползва максимално възможността за откриване на подготвителни групи към училищата, както и възможността за ползване на сгради на читалища. Според тях трябва да се търси публично-частно партньорство, както и да се работи по осигуряването на алтернативни услуги за грижа за децата.

РЕГЛАМЕНТ

Тази година София за пръв път въведе критерии за прием в градините. Те са три вида - социални, общи и допълнителни, които се определят от детските градини. Градините масово са решили да дават предимство на децата на родители от системата на образованието. Миналата година единственият критерий бе време на регистриране в електронната система на градините и заради свръхнатоварване тя се срина.
3
2308
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
3
 Видими 
08 Май 2009 06:50
Ще има и трети тур, а после и баражи. ШоО да става, сеир за публиката!
08 Май 2009 10:22

Всеки, който вкарва като критерии за класиране времето на подаване на заявката, трябва да бъде разстрелван веднага.
08 Май 2009 10:45
критерият за бързина при подаване на заявката беше най-голямото малоумие. ама по принцип безспроно са нужни критерии и дори да имаше достатъчно места за всички. просто защото ОДЗ-тата са на бюджетна издръжка. а ролята на държавата е да помага на закъсалите а не да дава на всеки по колкото може. от тва даване на калпак без сериозно диференциране по материален статус стигнахме и до жалките "детски" и до "проблема" с детските градини. който проблем реално съществува само в главите на "новите българи". Хора хем не подменили адресна регистрация, хем взимащи по някоя хилядарка и хем пак искащи от държавата да им се грижи за децата. държавата трябва да осигури места само за деца наистина от социално слаби семейства, с един родител и това да бъде на изключително преференциални символични такси. за останалите: да се оправят - или частни градини, или да има вариант за таксуване в държавните на себестойност.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД