:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,727,802
Активни 621
Страници 12,705
За един ден 1,302,066

КС образува дело за изборния закон

Георги Близнашки
Конституционният съд образува дело по искане на 70 депутати, които оспорват три разпоредби от закона за избор на народни представители като противоречащи на основния закон. На 30 април дясната опозиция, НДСВ и червеният парламентарист Георги Близнашки поискаха от КС да отмени заложената бариера от 8% пред коалициите за влизане в НС, както и въвеждането на квота от 31 мажоритарно избрани депутати. Третият оспорван пункт е как да става замяната на мажоритарен народен представител в случай, че бъде посочен за министър.

Съдът намира, че искането е допустимо и следва да се разгледа по същество. Магистратите си запазват правото да се произнесат за противоконституционност и на други текстове от закона, които са свързани логически с оспорваните. Страни по делото са Народното събрание, Министерският съвет и Гражданска инициатива за свободни и демократични избори (ГИЗДИ). Всички те имат на разположение само 4 дни - до 11 май, да представят допълнителни съображения по делото. Което означава, че КС има намерение да се произнесе бързо по казуса. Ако магистратите отсъдят преди изборите на 5 юли, че тези текстове противоречат на основния закон, може да се стигне до отлагане на вота. При това положение депутатите спешно трябва да променят сегашния закон. Ако съдът се произнесе по искането след изборите, решението няма да има правни последици, тъй като няма обратно действие и промените ще се отнасят за следващи избори.

Вносителите на искането до КС се мотивираха, че с мажоритарния вот в този му вид се нарушава основният принцип на конституцията за равенство на гласа. В закона бе заложено един мажоритарен депутат да се избира както със 100 000, така и с 20 000 гласа в зависимост от избирателния район. Проблеми създава и вероятността парламентът да заседава в намален състав, тъй като не е предвидена процедура за попълване на мястото на независим мажоритарен депутат, решил да стане министър. Покачването на изборната бариера за коалиции пък е в противоречие с принципа на политическия плурализъм, смятат депутатите.
1438
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД