:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,361
Активни 718
Страници 15,926
За един ден 1,302,066
Интервю

Просташката музика се превърна в институция

Ако политиците имат нужда от рок, няма лошо, но ако рокът се нуждае от политици, това вече е кофти, смята Васко Кръпката
Снимка: Невена Тенева
Васко Кръпката
Васил Георгиев-Кръпката е роден през 1959 г. в София. Шофьор и автомеханик по професия. Свири на барабани, хармоника, китара. Автор и певец на блус парчета. В края на комунистическия режим създава своя група - "Подуене блус бенд". Става един от символите на промяната. Зад гърба му са 12 албума и едно DVD. В момента води по Скат тв телевизионното предаване "Карай да върви, това е блус". До края на годината предстои да издаде нов албум - "Автопортрет".





- Васко, как ще опишеш пространството, където истинският български рок вирее в момента?

- Клубове, фестивали - "Беркрок фестивал", "Цвете за Гошо", "Рок в Рила", фестовете в Бургас и Каварна - това е почвата на рокендрола у нас. И колкото и нескромно да звучи - моето предаване, защото всички останали са ужасно комерсиални.

- По твоя преценка, за групите, които ти гостуват, рокът младежка тръпка ли е, или е сериозна професионална амбиция?

- Първо, опитвам се да не преценявам младите колеги. Аз съм един от тях - музикант. Старая се просто да използвам известността си, да отварям вратата на студиото и да им давам поле за изява. Ако те са добри, ще спечелят публика, ако не са - ще се изложат. Дори не ги прослушвам предварително. Всички са поканени, стига да имат 12 песни репертоар. Повечето от тях са отчаяни от музикалната ситуация в България и си изкарват хляба по друг начин, което е тъжно, но това са проблемите на повечето рок музиканти в малките страни. Една част от тях искат да пробият в чужбина на разни фестивали, други се препитават, като свирят по кораби в Скандинавия, в което няма лошо, това си е професионална изява. Но едно от хубавите неща на пътуването е завръщането у дома, така че аз се радвам, че има едно предаване, което да покани тези хора, когато се върнат, да представят своите умения.

- Канили ли са те ефирните телевизии?

- Първо, Би Ти Ви е чалгаджийска телевизия, в Канал 1 пък си имат някакви други критерии - за тях китаристите не съществуват, там на почит е плейбекът. А аз искам с това предаване да разчупя всички норми, създадени от националните телевизии. То е точно обратното на кича, лъскавината и плейбека - при нас звучи жива музика директно в ефир, седим си на сцената, говорим си без всякакъв сценарий, с една дума сме много далече от т.нар. български шоубизнес. Но това е препоръчително единствено за България. То не важи нито за Румъния, нито за Сърбия. В нашите съседни страни има много по-голям рок живот, докато у нас институция са просташката музика и сладникавия гей поп. Гледам в ефира - някакви ментори, някакви простакеси, които, вместо да веселят пияниците в местната кръчма, излизат пред цяла България и учат децата как се пее.

- Визираш "Мюзик айдъл" ли?

- Визирам всички подобни простотии, които се излъчват по националните телевизии и в които участват или музикални мутри или долнопробни чалгари. Всъщност това са предавания, които не са създадени, за да намират наистина добри певци, а да правят сеир на народа и да печелят от SMS-и. Даже мисля, че всички онези олигофрени като разни там "Кен лий" и "Шест кокошки" са специално открити и специално им е платено за това. И се радвам, че съм далеч от това, аз си изкарвам хляба със свирене и пеене.

- Какво съветваш младите групи, когато те питат как да пробият?

- Много е просто. Навремето, когато с Буги Барабата измислихме "Няма бира", не си представях, че тази песен ще ме храни 20 години. И може би още 20. Кой знае... Ето, да речем, "Ролинг Стоунс" - до ден днешен пеят I can't get no satisfaction. И една журналистка веднъж ги пита: "Е, не сте ли satisfied най-после?" А Мик Джагър отговаря: "Как? Сексуално ли?" Чарли Уотс обаче, великият мислител на барабаните, казва: "Не може да ни омръзне тази песен, защото, когато я запеем, публиката така крещи, че ние не я чуваме"... Така че рецептата е много проста - сядаш и измисляш поне едно хубаво парче, с което хората да те запомнят. Аз съм щастливец: "Няма бира", "Комунизмът си отива", "Кучето на крайния квартал", "Нека бъде светлина", "Да живее рокендрола", "Ден след ден", "Нощни пеперуди" и т.н. се запомнят и те карат да ги пееш. Има безкрай много момчета и момичета, които пеят чудесно, но не могат да си измислят едно готино парче. Или правят страхотни кавъри на английски, но на български ги няма никакви. Така че правиш си музиката, която харесваш, намираш си хубави текстове на български, изпяваш ги и така... Трябва, разбира се, да си подготвен за плесницата, която ще ти удари пазарът, който у нас е много слаб. Аз издавам албуми, но общо взето си ги слагам на стената да се фукам един ден пред внуците. За 11 години имам 1000 продадени бройки, а на пазара са излезли 500 000. Парадоксалното е, че за дадена песен хората са готови в огъня да влязат, но не и в музикалния магазин. Преди време си купих моя албум "Нощни пеперуди" страхотно преоценен, за толкова години никой не го беше взел, а парчетата в него отдавна са хитове и непрекъснато ме карат да ги свиря по участия. На мен обаче не ми пука, че хората не са си извадили портфейлите, а че са ми дали най-скъпоценното - част от сърцето си.

- На коя от младите групи предричаш голямо бъдеще?

- Група "Силует" от Бургас, група "Бодил" от Враца, група ODD crew, "Блус Трафик" от София, "Блус Булевард" от Пловдив... ох, боже, защо не си взех тефтера... защото това не са всички кадърни момчета. Има толкова много млади банди, които свирят страхотно. ODD crew например в една класация изместиха "Металика". "Бодил" пък са ученици и свирят само собствени песни. Любимата ми тяхна песен е "Мутра с джип"; те са абсолютни социални пънкари, веселят се, но и не мълчат за проблемите на България.

- Рокът от авангард, владеещ площадите през 90-те, не се ли превърна в слуга на предизборните кампании? Много музиканти споделят, че партиите плащат нелоши хонорари.

- Трябва да призная, че аз лично не познавам такива музиканти. Последната изява, на която свирих по повод някакъв бунт (защото аз не свиря на политически изяви), беше на протеста на полицаите, понеже каузата им беше справедлива и я подкрепих, но подчертавам - абсолютно безвъзмездно. Подкрепих всъщност тезата, че това правителство е най-крадливото на света и че полицията ни е ужасна и е част от организираната престъпност, защото и държавата е ужасна и е част от организираната престъпност. Но винаги съм свирил на такива места безплатно, защото това е мисия, това е място, където можеш да си кажеш мнението, а една от основните ценности на демокрацията е допускането на различни мнения. Не зная защо някои групи очакват изборите, за да имат изява, след като има толкова фестивали и клубове. За мен изборите в началото бяха мястото, където музиката ми успя да достигне до хората с моя начин на мислене. Бунтарите, хората с порив за свобода се събирахме и свирехме. Сега нещата са други. Днес мисля, че човек трябва да свири за този, за когото гласува, а не за този, който му плаща. Така че не съм съгласен с това поведение - да чакаме изборите, че да изкараме някой лев. Изборите са за съдбата на България и не може да гледаш така егоистично. Щом рокът стане слуга, той вече не е рок. Ако политиците имат нужда от рок, в това няма нищо лошо, но ако рокаджиите се нуждаят от политиците, това вече е кофти.

- Не съжаляваш ли за онзи ентусиазъм, с който през 90-а с Милена, "Щурците", Георги Минчев и много други посрещахте заедно демокрацията?

- Аз не съжалявам. Смятам, че тогава се разписахме в историята. Ние полетяхме. Понеже съм слушал много "Пинк флойд", знаех, че винаги ще има хора, които ще се опитват да ти подрязват крилата. Продължавам да вярвам в онези идеали. Васил Левски е създал организация с идеална цел, а хора от тази организация са му обрали хазната, хора от тази организация са го предали, те не са го освободили, не са го свалили от бесилката, не са го погребали и затова не знаем къде е гробът му... Но това не хвърля сянка върху идеите на тази организация. Така че бунтарството е вечна и чиста величина и аз съм безкрайно щастлив, че ние участвахме в това нещо. Да, аз имах наистина имах по-големи очаквания, но не от политиката, а от хората. Очаквах да започнат от нулата, така както самият аз. Всяка сутрин, с изгряването на слънцето, очаквах хората да не продават толкова лесно душите си; да не обявяват толкова лесно война на честността и достойнството в личен план, във взаимоотношенията си; очаквах да създадат опозиция на корупцията (до днес такава няма). За съжаление това мислене - че "всички крадат", създаде примирението и деградацията във всеки поединично.
67
5880
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
67
 Видими 
09 Май 2009 00:16
Браво на Васко за директната оценка на чалгата и простотията в България.
Рокът остана един от малкото останали стилове, които изискват истинско свирене, на инструмент; и истинско пеене, а не мучене и реване, а после в студиото всичко да оправи компютъра, а на сцената - плейбек с телешки усмивки...
Ти затова от поне 10 години не само в България, а и по света не се продава нова стойностна музика, защото всичко по света искат да стават известни и богати, а не да реализират душите си в музика, както великаните навремето (които и след 30 години пак пълнят залите и стадионите с фенове от 12 до 72 години)...
Васко, не бой се - твоите хитове ще се слушат, защото имат душа, ето например тук Натиснете тук поне 18 000 пъти някой е споделил нещо с теб...

Редактирано от - Капитан Немо на 09/5/2009 г/ 00:51:03

09 Май 2009 00:21


09 Май 2009 00:29
Е тва е!
Пичът е от Подуене!
09 Май 2009 01:27
Просташката музика се превърна в институция


А институциите се превърнаха в парад на простащината
09 Май 2009 01:40
Васко , пожелавам ти дълги години живот и здраве и да създадеш още много яки парчета.
Имам готини спомени от козлодуйското ни надпиване. Нема бираааа!!!
09 Май 2009 01:53
То и българският рок една музика...
09 Май 2009 02:21
БГ рокът в момента си е направо гола вода.Тук-таме някои и то най-вече от динозаврите пусне някоя имитация на нещо.Няма ги старите свежи и оригинални, а оттам и силни парчета.Васко Кръпката за мен си е номенклатурен продукт.Издигна се на "синята вълна" и подобно на групите за политически песни стана известен от медиите в "сините времена".Минаха тези времена - мина и Васко...
09 Май 2009 03:23
И настъпи чалгата - красотаааа.
09 Май 2009 06:38
Познавам се с Васко лично(макар че не сме се виждали 20-тина години)и той си е пич.Последният път се видяхме на Слънчев Бряг , тогава Васко беше барабанист на групата на Мими Иванова.Тъкмо беше излязъл "Behind the Sun" на Клептън с Фил Колинс на барабаните , та големия спор сред любителите на блуса беше , трябва ли Клептън да свири с барабанист като Фил Колинс?Навремето Джинжър беше нашият кумир, но той винаги си оставаше мек и поддържащ барабанист.Двамата с Джак Брус създаваха такъв фундамент върху , който и най-смелата и налудничева импровизация на Е.К. изглеждаше гениална.Без да е такава... Докато Колинз обсебва всичко!По сила и категоричност на удара е почти идентичен с Джон Бонъм.Ама почти....Няма друг като Бонзо , особенно на бавните неща.Които са най-трудни...
Та Васко си е пич и това което казва за роковата ситуация в България сигурно е така!

Редактирано от - ivo kunchev на 09/5/2009 г/ 06:40:39

09 Май 2009 07:22
Наш кумир пък беше най-бързият барабанист в рок музиката - Ian Paice.
Просто потресаващи неща свири този човек.Още навремето.И досега повече от 95 процента от рок барабанистите даже не могат и да го доближат.
Ian Paice - The Mule drum solo.
Deep Purple playing The Mule at Denmark in 1972.
Натиснете тук

Редактирано от - E6 на 09/5/2009 г/ 07:24:51

09 Май 2009 07:39
Изключително точно казано от Васко.
Но редакцията на вестника да внимава, за такива публикации може да ги мъмрят от партията с главно п.
09 Май 2009 07:39
Е6 , не става въпрос за най-бърз! Това да не ти е Формула -1... Ян Пейс е любим на всички! А признатите му работи са "Fireball" и "Picture of home".Taм барабанните му заслуги са злато в историята на ударните инструменти...
09 Май 2009 08:37
Прав е Васко, но пък отвреме на време има и светли лъчове, като БТР или пък новото парче на Фактор.
Фактор пееха в началото на митингите на БСП, но въпреки това са едни от титаните на бг рока
Ето го парчето
Натиснете тук
09 Май 2009 08:42
Браво на Васко
09 Май 2009 08:42
Няма кофти песен и тъпо интервю с Васко Кръпката.
09 Май 2009 09:11
Наш кумир пък беше най-бързият барабанист в рок музиката

Кумири днес са мангалите с барабанчетата по цалгаджийнците, които ти думкат на ушенце ако им дадеш пари, мдаааа
09 Май 2009 09:42
васко ще остане завинаги с песните си в бг културната история
аз си падам по симфоничната и джаза, но събирам и се радвам на всичко голямо в бг музиката:питал съм за негов диск, но ми повдигаха рамене...
понеже съм в германия, точно така трябва да говорят бг интелектуалците, ако има такива:направо и с храчки в мутрите:германия затова напредва, защото германският интелектуалец е открит, гневен, дори и циничен, груб, не търпи боклуците, не пзволява на малкомозъчните да виреят.германският рита по кокалчетата всичко грозно.бг хората, които минават за интелектуалци , говорят на тих глас, замазват, лигавят се, галят по циците простотиите и после ставаме на питанки, защо сме във всяко отношение грозна държава
взискателният и висококултурен човек няма как да не става бесен срещу лайняни мозъци:същото е и при народите
09 Май 2009 09:44
Васко,
Аз те считам за добър приятел/ в живота наистина се познаваме добре и приятелството ни е факт/.Успех и до скоро!!!!
09 Май 2009 09:47
Васкоооо, за теб ще има винаги бира, старо куче от крайния квартал
09 Май 2009 11:47
Да живее рока! Въпреки че, няма нужда от такивапожелания! Рока е вечен!
BG рок почти вече няма-няма ги ФСБ, Щурците и някои други групи...А и не може вече да се измисли нещо свястно- колко са практически добрите комбинации от ноти, които да доведат до запомняща се музика? Не напразно процъфтяват кавърите- просто не може да се измисли по-добро!
Аз си живея с класическите рок и рокендрол парчета и не ми омръзват! Напротив! Настръхва ми чак козината от вълнение! Нищо, че е музика от 70-те...
За барабанистите да добавя и Кози Пауъл, въпреки че има много други много добри по света!
09 Май 2009 12:20
Аз пък не смятам, че "Няма бира" е химн на умните.


За мен това е чалга за хора, които също обичат да са на маса, тези три работи и т.н., само дето музиката им е базирана на различна скала от чалгата и понякога в разговорите им случайно се промъква името на я някой писател (например Буковски), я някой друг блусар, което на момента го прави свръх интелектуален. Хора, които пият бира, но никога не отказват и водка "Флирт".
И колкото смешни са нашите чалгари, имитирайки сръбските, гръцки и анадолски образци, също толкова са смешни и "блусарите" в опита си да изтръгнат някое искрено "Оу, бейби, йес, бейби" от измъчените си сърца.


Хайде сега някой да ме обори, ако може.





Редактирано от - цуцурко на 09/5/2009 г/ 12:48:39

09 Май 2009 12:52
на 22 има концерт на 3-те най-велики рок-групи в бг-историята накуп - Ревю с Милена, Контрол и Хиподил в оригинален състав. Кви Щурци, кви ФСБ, ква лемоната с фафли?
09 Май 2009 13:51
Васко има велики парчета и това е едно от тях. Поздрави за Е6 Натиснете тук
Не могат да се правят такива генерални заключения. Моето неофициално проучване поставя Васко пред Сребърни крила, Висоцки, Милена, Дони и Момчил, Тото Котуньо, Георги Минчев, Лили. Я попитай хората дето слушат рок, дали рокът е мъртъв.
Е, най-добре са тези които пеят за пари, като Лили. Първо за СДС, после за НДСВ, а сега и за ГЕРБ.
09 Май 2009 13:53
Ти какво си слушал на ФСБ и на Щурците??А къде слагаш Милена и "Ревю" в "А" група въобще??Колко хита имат "Контрол"??Май сравняваш Бийтълс и Цепелин с "No doubt" примерно...
09 Май 2009 13:58
Е6 - то си е въпрос на вкус - сигурен съм, че за теб и Лили Иванова е стойностна музика
09 Май 2009 14:10
Абе... Не си му идва отвътре на тоя Васко някак си.Сигурно защото няма широките музикални и композиционни познания на рок-динозаври като Митко Щерев, Кирил Маричков, Влади Тотев, Румен Бояджиев, Данчо Караджов, от по-новите - "Ахат","БТР" и т.н.
Васко е избрал блуса.Една неизползвана в България, на вид семпла, но доста коварна като поле за изява музика.Големите блусари от двете страни на океана, винаги казват нещо специфично свое в тази музика, което ги отличава от другите.Блусът е като футбола.При футбола е необходима топка, 7-8 човека и по два камъка за врата.5 мин организация за да се разбере кой от кой отбор е и да се уточнят размерите на игрището и вратите.При блуса имаш една стандартна схема ("Няма бира", една пентатоника за импровизация и след 10 мин. вече свириш.Е няма да си Ерик Клептън или Гери Мур... За това трябва повечко свирене... и мислене.
09 Май 2009 14:22
Да бе, не бил динозавър! Я ела да питаш чаветата в къщи дето израснаха с блусовете на Васко и парчетата на Милена. Ще ти издерат очите ха си казал лоша дума затях.
09 Май 2009 14:22
Цуцурко, слушал ли си Васко на живо? Бил ли си на рок концерт? Чувал ли си импровизации на живо?
Рокът не е музика за маса и за напиване, макар че нищо лошо няма да удариш некоя бира на концерт, а и други работи. Рокът (и джазът) са звуквите изразни средства, с които се отваря цяла една Вселена за тези, които могат да говорят на този език. Тук с помощта на 2-3 инструмента могат да бъдат създадени звуци, които да те карат да плачеш или да пееш, да ти настръхва козината само от две ноти на китарата или вокала, защото в тях е вложена душа, а не финикийски знаци. Рокът е споделена изповед, в която с помощта на музиката рокаджията събира усещанията на епохата и хората около себе, прецежда ги през няколко инструмента и едни гласни струни и ги предава на околните, които четат на този език. За споделянето не са нужни нито пиене, нито силиконови мадами, нито ножове и пищови, нито джангър и биене в гърдите. Рокът няма за задача избиване на собственото его на слушащия, той има за задача да достигне и омекоти душата му. Да го направи съпричастен в нещо хубаво, нещо споделено, разбрано и донякъде неземно... да му напомни, че е човек и да му помогне да остане такъв...
Чалгата също не е музика за маса. Тя е музика за софра или по-скоро за опъната амбалажна хатртия със няколко бутилки менте, каквато е и самата музика и т.нар. мезе, което служи да омекоти удара в гърлото. Чалгата има за задача да изкара демоните в човека навън на ниво физиологично размекване и елементарни инстинкти. Да "напомни" на слушащия колко е велик и колко му е голям, просто защото умее да псува яко и да пие още по-яко. До насиране или до хващане на ножа. При нея равномерния гюбек-ритъм се приема лесно, защото е безкрайно повтарящ се във всяка песен и няма нужда слушащия да си напъва двете мозъчни гънки да го слуша. Текстовете с петте думи накръст са достатъчни за избиване на всички комплекси (макар и временно) на слушащия - там има и коли, и жадни за всичко силиконови русокоски с телешки погледи и много пиене. От онова същото менте, каквото всъщност представлява живота на слушащия чалгата извън моментите на "слушането" й...
09 Май 2009 15:11
Познавам само първите песни на Васко (до средата на 1991), но тук (статията) по-важното е, че човекът казва как е ситуацията у нас, без да се "гъне" и "натяга" на никого с цел дивиденти; независимо, дали сме съгласни с него, или не. Именно за това, Васко - .


Рок-творците (независимите музиканти, по принцип) са от малкото, които могат да си го позволят и го правят, особено ако не слугинстват на политици и всякаква друга сган.
09 Май 2009 15:25
"Хайде сега някой да ме обори, ако може."

Объркал си кванторите, интелектуалецо... Не е за всеобщност, а за съществуване. Ама те май ти го казаха - по нагоре.
09 Май 2009 15:26
Лично аз не харесвам Васко Кръпката, но за статията . И все пак - не само чалгата ни дърпа надолу. Просто умът ни вече разрешава да вирее чалгата във всичките и прояви.
09 Май 2009 15:35
Познавах Васко само от музикалните му изяви на първите митинги след 10 ноември.
От интервюто разбирам, че е прям и свестен човек. С две думи - точен пич
За това, че е слушал много Пинк Флойд, също

Редактирано от - ezryder на 09/5/2009 г/ 15:38:48

09 Май 2009 16:00
"Цуцурко, слушал ли си Васко на живо? Бил ли си на рок концерт? Чувал ли си импровизации на живо?"


Слушал съм го. Бил съм. Чувал съм. И?
Как точно песента "Няма бира" отразява трепетите на епохата си? От какво настръхваш, когато чуеш "няма бира", от абстиненция ли.
09 Май 2009 16:34
Васко е готин и песните му се пеят. Ето сега, обикалят абитуриенти, и макар че са чалгаджийско поколение общо взето, но пеят с цяло гърло и "Нека има светлина". За Васко
09 Май 2009 16:51
цуци , яз само бегло съм чувал за тоа творец, но щом смартито му е приятел, не щем да се задълбочавам. Ето един алтернативен андърграунд, by courtesy of уважавания колега Кракатау: Натиснете тук

Редактирано от - Meto ot Interneto на 09/5/2009 г/ 16:52:51

09 Май 2009 16:52
За съжаление чалгата е на всякъде. Откъдето и да минеш от всякъде долита само чалга. дори и в градския транспорт си задължен да я слушаш. Но не видях нито един да се възмути срещу това. Може би защото съм отвикнала, а и никога не ми е била любима, не си перфорирах билет, след като в превозното средство се разнасяше тази музика. Това бе моят протест срещу задължението да я слушам. Не е само форумът да изказваме недоволствието си, а трябва и да го покажем.
09 Май 2009 17:05
E, тоя чобан рап е култова простотия!
09 Май 2009 17:11
Либерта, това възвишение над простотията щеше да е още по-високо, ако в знак на протест беше продупчила два билета!
09 Май 2009 17:18
Българския рок... който ще превземе света, още не се е родил.

"Блуса" е универсален лумпен-пролетарски, гето песенен жанр, героят му се намира в състояние на subsistance-level despair. Кръпката може би най-добре от нашите рокаджии предава това чувство - дъ андърдог, помиярчето, което ще свърши един ден под гумите на някой камион. Но и той не можа да създаде оригинален български блус. В музикално отношение че копира американския черен блус - копира, но и в емоционално също няма специфично нашенско.

Британския блус също копира американския едно към едно - цялата естетика, теми, език чак до най-късния Нофлър. Бийтълс примесиха малко британска барокова музика и хипи блаженство (чийто произход е също американски), Стоунс - по-автентичния блус банд - имаха някои фолкси "келтски" парчета като "Фактори гърл", но и той америнканския блус има яки келтски корени. В Англия има грамаден градски андърклас, който ражда британския рок. Близостта на езика и на някои от културните влияния, оформили американския блус, характерната британска роля на посредник за преопаковане на американските нововъведения за дистрибуция в Европа правят останалото.

У нас, при цялата лумпенизация на населението, която за пореден път установихме оня ден в друга тема (чалга, Биг брадър, Бойко, Сидеров, развалени семейства, насилие, пиянство и наркотици), го няма специфичния лумпенски, гето културен пласт, който ражда блус.

Успешни примери на източноевропейски блус (макар не по музикална форма като американския, но по манталитет), и като такъв се приема от американските музикални теоретици, са руската блатна песен (Висоцки) и гръцкото ребетико. ('О златоустом блатаре / рьiдай, Россия, / какое время на дворе, / таков мессия'.)

Руското градско блатно дъно е много стар феномен с богата култура, добила нов смисъл в късния съветски период. Гръцкото ребетико е продукт на новото градско дъно от 20-те години на 20 в. - ребетес, скорошни имигранти християни от днешна Турция и страните по-на изток от нея, не говорещи гръцки, изолирани от новите си съграждани, бедни, отчаяни, криминално изкусени, донесли в дисагите източната - анадолска и ливанска - музикална традиция, ливанския бузук, левантинската страст към опиума (афионеца), на който били посветени повечето им песни.

И руската блатна песен, и гръцкото ребетико нямат връзка с традиционния фолклор на руснаците и другите народи на империята или на народите, живели в земите на днешна Гърция преди демографските промени от 1913 и 1923 г. Руското е повлияно от руския романс от 19 в., вносен от Европа жанр.

Франция, прочута в 19 в. със своята гето култура (арго, апаши), също не създаде оригинален блус в 20 в. Италия, родината на музиката, прие американския рок, но и нейните урлатори са къде по-сладки и дребнобуржоазни от него. И България е предимно дребнобуржоазна, еснафска и социалистическа, не гето страна. Джини индекса (на икономическото равенство) сигурно има голямо значение - колкото по-висок, толкова по-вероятно е да има блус. Скандинавия няма блус, има Абба. Американското гето има блус и хип-хоп.

Оригинален съвременен блус (всъщност наследник на стария, усилил неговите етно-афро-черти за сметка на европейския влияния) е хип-хопа. Той е продукт на засилването на икономическото неравенство и гетоизацията след 1980 г. Както стария блус, той е и универсален език на световното гето, на всички по Фанон "прокълнати на земята" или по Достовски "унижени и оскърбени". Българския хип-хоп (Биг Ша, Ъпсурт) е много интересен и доста "органичен", макар плагиат. Филмчето на Биг Ша и Сто кила "Ритъм басов" в Максуда край жп линията е страхотно.

***

Снощи имаше концерт на теодосий Спасов и оркестъра му (гъдулка, гайда, тъпан и китара) с певицата Т. Сърбинова в един от театрите на Таймс скуеър, претъпкан, над 400 души. Повечето българи. Българките, както знаем, са много хубави и играха кръшно хоро между редовете на театъра и накрая и на сцената. Наглед българите са определено по-"нордически" народ от гърците и турците, както и от повечето ашкеназки евреи от местните. Музиката обаче имаше мощно източно звучене. Не толкова джаз (макар да имаше и джаз елементи, луди импровизации на всички инструменти) колкото наша традиционна сватба с предимно македонски и тракийски мотиви. Певицата е стара солистка на "Пирин" и автор на 'Катерино моме" и др. и преподава пеене в Америка. Към 60-те, но тънка и стройна, с добър ам. английски и бая поамериканчена. Пя и няколко стари градски песни с градска носия.

Теодосий си е същия луд гидия, свири и на опакото на кавала, и на всяка от дупките му, пее и издава всички възможни ритмични човешки, животински и космически звуци с уста и др. членове на телОто и душЪта. Микрофончета с щипки и приспособления край устата, на кавала, wired до някаква електронна джаджа на колана му, даже две джаджи. Американците куфеят, един, хванал се на хорото с българките, препотен, кресна в ухото ми като минаваше край мене "Дис - ис - фъъън!!! (Баси кефа!!!)". Теодосий в края се разкланя: "Тенкю! Голям кеф беше!"

Голям кеф, голям успех. Това не е първото свирене на Теодосий в Ню Йорк - поне по наше време свири два пъти в консулството, втория път на големия концерт за 24 май 1999 г. който още се помни. После свири и в 2002 г. (на 11 април беше и концерта на Българе в Симфони спейс на Бродуей, за което имаше - критична - рецензия в НЙТ.) На мене обаче повече ми харесва Теодосий-джазмена, който свири замислени уърлд мюзик, макар пак безспорно български и балкански, парчета с Лот Лориен. Музиката на тракийската сватба не е нещо, което бил си пуснал у дома (което не бих казал за другите албуми на Теодоси, някои от парчетата на Ибряма, почти всички на Ибро Лолов, и разбира се, всички на Дико Илиев).

Тракийската сватба асоциирам винаги със сватбата на една от братчедките ми в Хасково в 1990 г., дето ни омаломощиха и раздавиха с две редуващи се сватбарски музики в ДНА с над 150 децибела без спиране. Бирите се клатеха по масите от шума. Свекърът беше богат чвяк - автоинструктор, закупил собствен камион мадара за 24 хил. лв. (роднинска мълва) и ударил кьоравото по голямата екскурзия. Младите обаче живеят в Берлин от 18 години.

Теодосий е голям зевзек. Представи се така: Ай ем фром а вилидж ин Добруджа, вери бютифул. Битуин Добруджа енд крейзи форест. Делиормана бе, Лудогорието ин бългериън. Ай ем шепърд. Май инглиш ис фром дъ бългериън стрийт ин май вилидж.
09 Май 2009 18:21
Фичо обяснява музиката сладко като учебник по естетика през 1973 в СССР Говори си, говори, нема лошо
09 Май 2009 18:24
Ако беше К.Маричков - да!
Ама "Кръпката" да ми се пише рокаджия - тц!
"Гола вода" е отсякъде...
09 Май 2009 18:37
"Теодосий е голям зевзек. Представи се така: Ай ем фром а вилидж ин Добруджа, вери бютифул. Битуин Добруджа енд крейзи форест. Делиормана бе, Лудогорието ин бългериън. Ай ем шепърд. Май инглиш ис фром дъ бългериън стрийт ин май вилидж."
Come on! It sound like I am socialite but not socialist!It's cool and hot like could be said my BFF Paris Hilton!Ficho, your perception about R&B music is funky.It's cool, man!
09 Май 2009 19:38
Да сте чули за някой рокаджия, пробил в световните класации и продажби. Аз не. А всье пак минаха 20 години, за да претендираме отново, че някой отново ни пречи. Кривата ракета ли, комунизма ли, капитализма ли ..... Така, че да си седнем на задниците и да се появим там където трябва, а не да ставаме ЛЕГЕНДИ само в България. Само за един ден преброих 50 легенди сред певците, спортистите, чалгаджиите итн. Къде ги? Ха ха. Явно не гледам МТВ, Юроспорт и бокс - офисите. Ама на нас българите все нещо ни пречи.
09 Май 2009 20:35
smarty,
залягай повечко над английския.

Редактирано от - sybil на 10/5/2009 г/ 04:44:35

09 Май 2009 21:29
Стига на всеки десет българи да има по един такъв за да се гордея, че съм българин. Браво за позицията Авторе,

09 Май 2009 21:39
От сия дискусия разбрах, че чалгата е музиката на тези, които имат пиене, а пък кръпкаджийският рок - на нямащите бира, които завиждат на имащите. За друга разлика не прочетох. Ми то тогава по-добре чалга, бре!

_______________________
Блогът на Манрико
09 Май 2009 22:54
Чичо
09 Май 2009 23:30
Кръпката е готин музикант и творец. Аз лично го харесвам повече заради текстовте на песните, не толкова заради музиката. Точно тези текстове, които карат някои видни форумни другарье да се хванат за клавиатурите и да доказват колко са жалки. Като текста на "ден след ден" напр. Много ви здраве от ПодуенЬе!
09 Май 2009 23:42
Ezryder, are you kidding me? About my English ?Come on, man!You make my day!
10 Май 2009 06:22
Е6 - то си е въпрос на вкус - сигурен съм, че за теб и Лили Иванова е стойностна музика

Много си се объркал, приятелю.Не знам в "Дневник" дали имат архив, но ако го докопаш, виж какви пунически войни съм водил там, за да накарам някои хора да прогледнат.Това беше след оня концерт в зала "Олимпия" с който ми надуха главата.Гледах го и на места се заливах от смях.Мъчех се да обясня на някого чисто професионално, защо смятам така.Голяма сцена, а празна.Трима музиканти и една певица.Голямата сцена изисква голяма продукция, с балет, с хореография, с голям бенд с брас секция, барабанист и перкусионист и поне трима души вокална група и т.н.Вместо това - двама души и един който се появява от време на време и в средата Лили Иванова с един огромен нотен пулт пред нея, понеже тя е много едра.С тоалети "ших си ги сама", нещо средно между рок, официален вечерен тоалет и стриптизьорско костюмче.Как за 100 години не ги научи тези песни.Прелиства едни листове пред нея и си избира песен в момента и я казва на другите... И въобще - много говори за професионализъм а е.... на читалищно ниво.Най-точен е Митко Щерев:"30 години пускаха на хората само Лили Иванова - е как няма да стане звезда"??
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД