:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,673,020
Активни 673
Страници 15,585
За един ден 1,302,066
bacillus bulgaricus

Кога обичам българската държава

Митко Новков
Българската държава не е за обичане, това е общоизвестно. Мърлява, небрежна, некачествена, на моменти дори долнокачествена - всичките й тия "достойнства" не могат да събудят топли чувства у нейните граждани. Тук обикновено казваме, че харесваме страната си, не и държавата си. България е великолепна природно, но като държавно устройство не е най-доброто място на света. Всички наблягат тъкмо на нейните естествени красоти, за изкуствените й нищо не казват. В нашумелия роман на българската снаха Елизабет Костова "Историкът" страната ни е описана като великолепна и магическа натура, с прекрасни планини, долини, гори и поляни, но за градовете й нищо не се казва, все едно такива няма(ме). За чужденците сякаш България си е останала в природното състояние на естествения човек, за тях това е нейното очарование. И ние като че ли сме склонни да приемем тяхното възхищение - хвалим се повече с природните си хубости (Белоградчишките скали), не толкова с цивилизационнните си. Светът се гордее с градовете си, ние се гордеем с планините си и с Черното море: "Мила Родино, ти си земен рай..."

Българинът обаче, когато пътува по света, може да се сблъска с обстоятелства, които - поне за известно време - да го накарат да си харесва държавичката. Когато се връщам от Русия, за мен това е почти правило: сблъсъкът с руската институционална машина - често бездушна, безчувствена, високомерна - ме кара да разбирам, че българската държава ако и не най-добрата на света, все пак не е и най-лошата. Че по-добре нейната мърлявост, отколкото руската строгост.

Сещам се например как трима сърби - весели, щастливи, бяха прибрани само половин час преди тръгването на самолета им на митническия контрол единствено защото са пропуснали да си вземат документ къде точно са пребивавали и спали в Русия. Няма друга държава по света от тези, в които съм бил, която да изисква от напускащите я чужденци подобен документ. Съседите обаче май няма да забравят никога повече тази особеност, няма да я забравя и аз.

Друг случай: наскоро на връщане от Санкт Петербург четирима български писатели си изпуснахме самолета до Москва и се почна едно ходене по чиновническите мъки... Имената моментално ни били изтрити, затова трябвало да си платим отново и билетите до София, независимо че се добрахме до Москва навреме за полета до България. Слава богу, всичко свърши благополучно, но поведението на чиновничките от "Аерофлот" ме озадачи - вместо да се опитат да ни помогнат, както би действала друга авиокомпания, западна, тук стана обратното.

Прочее ето още една разлика със западните държави: там журналистическата карта важи за повечето музеи, влизаш или безплатно, или с намаление, а в Русия това правило не работи. Нещо като знаменитите руски жп линии, по-широки от всички други в света. Но при линиите е, както са ни обяснявали в казармата, превантивна мярка срещу вражеска агресия, докато за журналистическите карти не разбирам в какво точно се състои превенцията. В "ДПП NN (Диалектика переходного периода (из ниоткуда в никуда) - ДПП NN (Диалектика на преходния период (от никъде за никъде)" Виктор Пелевин обяснява как героят му постепенно усетил кой става важният в страната - притиснали го хора от Федералната служба за сигурност и набързо му наредили картинката. А аз с очите си видях гордостта на един милиционер, когато ми показа служебната си карта. И в някаква степен всесилието му ако и с не кой знае колко голям чин. Иначе казано, руската държава е от по-особена порода, както и служителят на руската държава е някак си по-различен, по-безцеремонен дори. Разказвали са ми приятели как посред нощ от рецепцията са ги будили пак заради прословутия документ, докарал белята върху главите на братята сърби. Не вярвах първоначално, но след като сам го преживях - вече вярвам. Донякъде отделният човек там се чувства не просто по-слаб - това е разбираемо, а някак по-долу, по-низш едва ли не от държавния служител. Същото гледаме, между другото, и по американските филми: неслучайно мнозина споделят, че до голяма степен САЩ и Русия си приличали като манталитет. Свръхдържави, суперсили...

Замислих се за тази разлика между българската и руската държавна машина - трябва да има нещо, което да ги прави така нееднакви. От прочетено, от слушано, от видяно стигнах до извода, че за разлика от България в Русия има свръхнадценяване на държавата. Там, така да се каже, държавата е всичко.

И тази свръхоценка рефлектира върху всяка институция по веригата - от най-висшата в Кремъл до най-забутаната в някое сибирско село. Заради това всеки, който е служител на държавата, е много повече от всеки друг гражданин. А ако гражданинът е и просител, той дори някак си се е самолишил от качеството си на гражданин - става поданик и с него се отнасят като с такъв - безтактно и високомерно. В България е обратното: държавата е не свръхнадценена, а подценена. Нещо като необходимо зло, което обаче никой, тъй да се рече, не взема на сериозно.

Българското общество е, казвал съм го много пъти, неформално, не формално. Формално в смисъл да се извършват нещата по норми и закон - тук държавата се заобикаля за сметка на масата и под масата. В Русия държавата обаче - понеже е свръхнадценена, си позволява абсолютни произволи към индивида, на което той й отвръща със същото. (Андрей Битов разказва, че чел статистика, според която Петър I - основателят на модерната руска държава, погубил 1/3 от мъжкото население на Русия при строежа на Санкт Петербург.)

И в първия, и във втория случай няма ред, но причините са различни. Обаче при българската липса на ред нещо все пак се извършва, защото съзнанието за държавното несъвършенство понякога поражда желание то да бъде поправено, включително у държавния чиновник. Руската държава обаче няма нужда да се поправя - тя не просто е съвършена, тя е отвъд съвършенството - нещо недостижимо и необятно - "умом Россию не понять". И затова следи със строгия си поглед индивида навсякъде - строга като Бог-Отец и злопаметна като Йехова. Такава държава не може да се обича, от нея може само да се страхуваш. Докато към българската - предизвикваща повече смях, отколкото страх - понякога човек дори може да изпита топли чувства. Е, не за дълго, но това вече е друга тема...
219
5162
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
219
 Видими 
09 Май 2009 00:02
Да ме извинява колегата с ник "боза", но такава боза отдавна не бях чел...
А пък това за държавния чиновник дето искал да промени статуквото сигурно ще ме държи дълго буден.
09 Май 2009 00:13
Андрей Битов разказва, че чел статистика, според която Петър I - основателят на модерната руска държава, погубил 1/3 от мъжкото население на Русия при строежа на Санкт Петербург
Е, на туй му викам аз, сведения от първа ръка
09 Май 2009 00:47
Май става заразно туй...
09 Май 2009 00:50
Митко-о?
С една дума, добре сме!

09 Май 2009 00:58
неслучайно мнозина споделят, че до голяма степен САЩ и Русия си приличали като манталитет. Свръхдържави, суперсили...

*
Не съвсем. Тука вземат отпечатъци от пръстите и трябва да се регистрираш по Нета, че идваш (за посетители). Paperless. Green.
09 Май 2009 01:53
Лелееее , тука к'ъв кютек ше е тоя уйкенд!
Сега патриотите като наскачат да защитават руската държава.
09 Май 2009 01:56
Колкото за приликата между американци и руснаци - има я .
Това са най-добрите качества на американския реднек и руския мужик . Те са добри по душа , готови да помогнат и да се напият с приятели. Могат да работят когато виждат че има смисъл и пцуват държавата когато виждат че ги е.ава.
И слегат левото интелектуалец на плуга за дълбоката орен с еднакво удоволствие.
09 Май 2009 02:01
Не е лоша статията... Бих казал обаче, че в много отношения Българската и Руската държава много си приличат.Сега вече няма авиокомпания "Балкан", но когато имаше нещата бяха горе-долу същите.За държавните чиновници и за тези с различните видове карти - не знам сега, но преди нещата си бяха точно така.Това за сърбите сигурно е вярно - това го няма в българия, но както казваше един познат:"Ти виждаш комунизмът какво причини в България за 45 години - а в Русия е бил почти двойно"....
09 Май 2009 02:04
А ако трябва да избираш от две.... хм... изпражнения (примерно), това, че си избрал по-малко миризливото, още не е повод да го обичаш... Ами и то си мирише.
09 Май 2009 05:22
За България и тако и вако, како зо Србие , ама за матушката Русия такива работи!!???
Хич, бива ли?!!
Е сега дудуците ще започнат един по един с фойерверките!!
***

Редактирано от - sybil на 09/5/2009 г/ 15:04:20

09 Май 2009 06:59
Авторът се изказва неподготвен - точно в Сърбия години наред имаше такова изискване - на границата да показваш документ за пребиваване, говоря от личен опит. Ако нямаш едно картонче от хотела или справка от домоуправителя, следваха проблеми. Второ, освен този /несполучлив/ пример, не разбрах другите конкретните причини - съгласно загладието на статията. Наистина боза...
09 Май 2009 07:30
че Съветска Русия е копие ( В определени моменти) на щатите , няма спор.Като започнеш от петолъчката та до пионерските връзки....Обаче доста нескопосано копие се оказа...Цветоотделките бая размазани.Почти нищо не се вижда - само някаква мърлява и зацапана картина...А и настоящея Рус с нищо по-добро не може да се похвали - живописът и е много кален! Едри щрихи в кафяво и мърляво-червено определят пространството..Тук-таме избиват розови образувания със малко черно коренче , почти незабележимо.Капчици от розовото се разпръскват и безсрамно се опитват да покрият кафявото...Засега не става...
09 Май 2009 07:50
Статията е много безсмислена. Май целта е само да се спомене Русия, за да се предизвика реакцията на форума. Щото опитът показва, че в такива случаи форума ври и кипи без оглед на поставената тема.
Слаб, не - лош! Седни си, Митко!
09 Май 2009 08:25
Интересна провокация може да се каже! От тази тема може да излезе нещо по добро надявамсе!
09 Май 2009 08:31
Не го корете толко човеко!Другата събота ще напише нещо лошо за США и ЕС и готово. А че на`шта България е мръсна и боклуджава сме виновни, ние българите живеещи тук!!!
09 Май 2009 08:35
едва ли има българин, който като се поразходи по швейцарските улички например, може и по холандски, по датски, да не се запита що за хора сме, що за качество сме
09 Май 2009 08:43
България не случи на българи... нищо не харесват и от никого не са харесвани, дори от самите себе си.
09 Май 2009 08:58
Наистина, крайно нелепа статия.

Ловкия, младия хъш -
09 Май 2009 09:08
Абе има резон че и в Русия и в САЩ държавната машина твърде често прекалява...Впрочем в Китай също. С две думи - свръхсилите са централизирани държави, по подобие на Римската империя. При такова обществено устройство неминуемо в ръцете на чиновници с пърхот се концентрира нездравословно количество власт. Неизбежно зло, предполагам. Другото зло - мърляшка държава, където никой не го е еня даже да си пусне водата у кенефа е избежимо. Важното е да не залитнем твърде много към неизбежното..
09 Май 2009 09:11
Знаех си аз, че филиите и фобиите имат отношение към джоба (в който си държим парите. Ето Митко, отишъл в Русия. Там му бръкнали в джоба, като не му направили отстъпка за входната такса за "Ермитажа", защото е Журналист. И той намразил руската държава. 10 Е са доста пари, но и "Ермитажа" е изключително богат музей и според мен си струва парите. Ето, гърците например, искат 20Е за разглеждане на двореца в Кносос, който е пълен фалшификат, измислен и построен от Артър Еванс през 20 години на 20 век. Но който се минал- минал. Няма да ставам гъркофоб само защото са ми взели 20 Е за нищо. Иначе Крит много ми хареса и си прекарах чудесно. Ако спестя 2-3 хил. може да отида и до Санкт Петербург.
09 Май 2009 09:17
Регистрационна карта от хотела или от МВР (едно и също, защото от хотела отиваше пак в МВР) за излизащите чужденци се изискваше и в България и то доскоро.
От личен опит!...
09 Май 2009 09:33
Аз пък виждам много интересен смисъл в статията.
И той е, че има едно нещо общо между Русия и България, и то е - в модела на администрирането им.
Насадения на България руски агентурен и мафиотски модел на обществено управление (от който не можем да се измъкнем защото се възпроизвежда като в омагьосан кръг)
е причина за посоченото от автора дистанциране между гражданите и политиците им (у нас, NB!).
Сферата на "общото" е ловното поле на политиците, затова и гражданите "не се хабят" да влагат усилия там.
Пример: запретват се хората в квартала, облагородяват кварталната градинка, садят храсти, дървета, правят беседка и т.н. И ето - мутрата зад гърба на кмета идва и прибира градинката за лично ползване - я паркинг, я блокче.
Или - управлението на отпадъците.
Как да е чисто при това положение?
_____
За отделния простак, който хвърля от балкона не говоря, те са малко.
09 Май 2009 09:34
Това ми хареса: "...на връщане от Санкт Петербург четирима български писатели си изпуснахме самолета..."
И откога този Новков се бара за писател? Я да прочете интервюто с Васко Кръпката, че да разбере кога някой се пише примерно за музикант, та чак тогава този умник да се изтъква като писател.
09 Май 2009 10:05
Митко днес е развеселяващ:



Сещам се например как трима сърби - весели, щастливи, бяха прибрани само половин час преди тръгването на самолета им на митническия контрол единствено защото са пропуснали да си вземат документ къде точно са пребивавали и спали в Русия.


Обяснявам. Руснаците са изключително мили хора до момента в който не се срещнете с тоталитарната им държавна машина, която мразим не само ние, но и те. Тримата сърби са били прибрани на топло, предполагам, защото са били в Русия повече от 3 работни дни плюс два уикенда. Ако Сърбия има визов режим с Русия (предполагам, че има) то всички нейни граждани са задължени в срок от 72 часа да се регистрират (независимо дали живеят в хотел или в частен дом). Регистрацията в хотела е безплатна (слагат печат на визата ви). Ако сте в частен дом най-леснтия начин е да отидете в най-близкия пощенски клон и да платите 200 рубли (около $10), за да ви регистрират визата. Ако нямата печат върху визата си рускувате с шанс 50% на 50%. Рискът е от изнудване за пари от държавния служител ($50 ще ви оправят) до бройкане по "устав" - задържане, държавна глоба и други простотии.

Някои от руснаците живеещи в САЩ минимализират ходенето до "родината" си до веднъж на няколко години, и по възможност само за няколко дни (тези принудителни пътувания често са свързани с боледуване или смърт на роднина). За разлика от Митко Новков, руските американци смятат, че разликата между държавата САЩ и държавата Русия е от небето до земята: като се започне от това, че тук ги посрещат с "добре дошли в къщи" (а в Русия се опитват да ги изнудват за всяка дреболия) и се свърши с това, че можеш да съдиш държавния служител (включително служители на летищата им, а също полицаите и т.н.) за некоректно държание. В това широко понятие влиза и грубо държане с гражданина. За взимане на подкуп дори не говорим - това е най-страшното в което могат да обвинят някой държавен служител. Честа гледка е яко някой гражданин се възмути от грубостта на слжителя на държавата и се развика, веднага да му осигурят друг човек, който да довърши бързо и без повече шум работата му. Препоръчвам тази тактика на всички, които по случайност са на опашка в пощата и не харесват действията на човека пред тях.

И това предизвика у мен усмивка - "четирима български писатели си изпуснахме самолета". Митко? Писател?



Друг случай: наскоро на връщане от Санкт Петербург четирима български писатели си изпуснахме самолета до Москва и се почна едно ходене по чиновническите мъки... Имената моментално ни били изтрити, затова трябвало да си платим отново и билетите до София, независимо че се добрахме до Москва навреме за полета до България.


Обяснявам. Ако самолетният ви билет е бил за полет Ленинград, уупс Санкт Петербург, през Москва за София, и не се появите за полета си в Санкт Петербург всяка компания, не само Аерофлот на която Митко явно е пътувал, ще ви отбележи като "неявил се" (no show) и ще ви зачеркне цялото останало пътуване. Да имаш no show е най-лошото, което може да ви се случи, ако пътувате. Ако се обадите и съобщите на компнаията, че не летите имате шанс да ви глобят, но да ви върнат парите за билета. Ако закъснявате и не ползвате частта си от първия пункт (в случая от Ленингард до Москва) вдигнете телефона и съобшете на компанията за това. Тя ще ви махне този сегмент от резервацията и ще ви остави да си пътувате по-живо и здраво по втория сегмент (в случая от Москва до София). Елементарно правило на всяко нормално гражданско общество е "не бягайте от диалог". В случая, обадете се и кажете на Аерофлот какво ви се е случило, те ще ви помогнат, правят го по стотици пъти на ден.

BTW, това се прави не по тоталитарни приумици, а от чувство за сигурност. Митко е прав в това, че всяка друга компания би се постарала да ви обслужи и заобиколи, ако може, правилата си, защото сте клиент, който ще се върне при нея. За съжаление Аерофлот е държавна компания, а не частна, ерго на служителите им е през каската дали ще дойдете пак при тях или не. Всъщност те още живеят в комунистическия свят на "аман от клиенти", т.е. те правят всичко възможно да не се върнете при компанията им, за да не разваляте рахатлъка им.

Но тъй като съм честене човек искам да кажа нещо в защита на Аерофлот в този случай. Не само те, но и Луфтханза, Бритиш, Суис, Аустриан, Делта, Юнайтед, Американ и т.н. ше вземат пари за всяка ваша грешка. Луфтханза ви взима $200 глоба за всяка малка промяна на разписанието, дори ако разликата в полетите е час или два. В случая на Митко служителката на Аерофлот чисто технически не е могла да ги вкара отново в системата, след като изхвърлени от нея. Да им изпише безплатен билет също не е вървяло, после ще я принудят да си ги плати от джоба си.Ерго нуждаела се е от нечие горно нареждане и докато го е чакала е била груба по източноевропейски.

Митко, пиши за неща, които знаеш, а не които си дочул, но не си разбрал добре. Чичо ти Фичо в този форум също е говорил за приликата на САЩ и Русия, но го е казвал за духовността на тези две държави, а не за държавната им машина:



Донякъде отделният човек там се чувства не просто по-слаб - това е разбираемо, а някак по-долу, по-низш едва ли не от държавния служител. Същото гледаме, между другото, и по американските филми: неслучайно мнозина споделят, че до голяма степен САЩ и Русия си приличали като манталитет. Свръхдържави, суперсили...


не съм чувал някой американец да се оплаче, че се чувства по-низш от държавния служител. Напротив, тук държвната работа не се смята за престижна и на човек се гледа с по-добро око не ако е държавен служител, а от частна компания или собственик. Американците могат единствено да обсъждат недоволно държавните разходи, щото идват от данъците, които плащат. Но по-низши? От държавен служител? Никога!

А да, в кои американски филми си гледал, че човекът в САЩ е "по-низш едва ли не от държавния служител". Не че гледам много филми.


Знаеш ли, драги ми Митко, че всеки поляк, българин, руснак, унгарец, чех, сърбин, словак и т.н. източноевропеец никога няма да каже нещо лошо за американската държава когато погледне назад и си спомни за собствената си в Европа. Хората тук свикват на чувството да ги уважават, да ги обслужват с усмивка, с добро чувство, с хумор. Имах на гости една много близка приятелка през март месец, която като си тръгна ми каза, че хората в Ню Йорк се усмихвали толкова много и се обичали толкова явно, че това я поразила най-много от всичко видяно тук. Поразили я не Централния парк, не ООН, не долния Манхатън, не Таймс скуеър, не етническата толерантност, не хилядите ресторанти, а отношението между хората. Сравняваше го със София и любимия ми роден Пловдив.
09 Май 2009 10:08
великолепна и магическа натура, с прекрасни планини, долини, гори и поляни

*
БЕЗСПОРНО, природата ни е хубава, НО‌ да се боготвори и да се говори за магическа е много пресилено. По света има и много по-хубави природни феномени от българската природа. Спонтанно се сещам за great barrier reef, за rocky mountains, за Antelope Canyon в Аризона, за Grand Canyon.
*
Това изказване ми напомня за уроците по история през комунизма, когато се твърдеше, че България имала най-хубавата природа на света и за това сме били нападани в миналото и водили толкова много войни, а пясъка по черноморието бил най- ситния на света... Природата по принцип като цяло е магическа и не можем да твърдим, че българската е по-по- най...
09 Май 2009 10:09
Много интересна статия, която ще предизвика още по-интересни коментари, когато наще патриоти, с Матушката в сърцето, се намесят , за да спасят светлия й лик... Дори може да очакваме в пристъп на безмерна преданост към Рашата тукашните рубладжии обилно да осмеят БГ-то...
А иначе вярното
Такава държава не може да се обича, от нея може само да се страхуваш.
, не важи за същите нашенски русофилстващи. Тях такава либоф към Рашата ги вдъхновява, че дори мужиците могат да останат дълбоко очудени и замислени.

Редактирано от - Benedicta на 09/5/2009 г/ 10:09:59

09 Май 2009 10:41
Сърбия отмени визовия режим с Русия, а че Русия е централизирана до мозъка на костите си е вярно. Но това е от мащаба и от опасността която дебне отвсякъде. По времето на Елцин, имаше олабване и се видя, как некви басаевци си развяваха коня. Дубровка, Беслан са следствие. Трябва строг контрол на всеки. Къде ходи, с кого спи, какво снима.
Плюс това, няма друг начин да се бориш с престъпността. При такива разстояния.
От няколко години се разкриват доста убийства на видни фигури, наскоро дори имаше масов съд на към 50 члена на неква Тамбовска групировка. Беше много впечатляващо. В една огромна клетка ги беха събрали.
А това че афторът се опитва да сравнява Русия с България е гротескно. При тая педя земя, да не можеш да хванеш некви кирливи апаши, които отвличат, или убиват е смехотворно.
09 Май 2009 10:43
Реклама:
Get better. Get BENY(lin).
09 Май 2009 10:43
Първо за това, че българинът си харесвал родната природа, но не и държавата. Прави го, защото е адекватен. Това че Елизабет Костова описва нашироко природните достойнства на България без да споменава нищо за градовете, говори намерение да се покаже с приоритет интересното и красивото. Иначе, какво толкова има да се описва ж.к. Меден Рудник например.
Митко, не описвай руската и българската държави като някакви антиподи. В България държавната машина действа перфектно, когато трябва например да накаже обикновения човек, например този, у когото намерили 13 стръка канабис. Перфектна е когато трябва да те накара да смениш табелката с номера на автомобила (перфектна в принудата имам предвид). Едновременно с това държава липсва когато става въпрос за Галеви, Маджо, Доган, ...., за пияни шофьори или извършители на отвличания.
Но ако те безпокои липсата на държава, не се притеснявай. Очаквам скоро България да заприлича поне малко на Русия по величието на държавната машина. Особено с бивш милиционер като бъдещ премиер.
09 Май 2009 10:59
Хайде, чак толкова критики към статията.
Авторът просто е споделил мисли , каквито неща често и на маса си ги говорим с приятели, едва ли има претенции да е последна инстанция, да промива нечии мозъци... просто искрено споделено.
09 Май 2009 11:53
Caravaggio , а статията и т.н. автор
09 Май 2009 12:46
Разгеле ..те тоя път липсва любимия рефрен за вината на българското племе за всичко що е боклук.
09 Май 2009 12:50
Обаче нема начин авторът да не обича руската култура.
09 Май 2009 13:15
А бе, ясно е, че кат Русия няма втора, но защо ни сравняват с нея?Явно, че "прехода" е замислен да продължи още...
09 Май 2009 13:28
Нещо не виждам много коментари.Караджов събира в пъти повече когато "пръска" зад океана подобни (че и по-големи) безмислици.И двамата слагат по една дъска за плюене, ама тази (на Новков) нещо се подминава, за разлика от другата де....
09 Май 2009 13:42
Статията е типично скудоумие на тема "Син съм аз на робско племе..."

Ето един русофилстващ , засегнат право в сърцето...Щом някой си позволи да види нещо нередно в рашата, то той трябва немедлено да се отсвири и обяви за скучен син на "робско племе" понеже не е успял да види безпределната свобода рееща се безметежно по руските степи.
Впрочем точно такива май не са успели да преживеят робското си преклонение пред великата освободителка, като отказват да повярват, че там може да има несвобода.

Редактирано от - Benedicta на 09/5/2009 г/ 13:44:44

09 Май 2009 13:42
Докато към българската - предизвикваща повече смях, отколкото страх - понякога човек дори може да изпита топли чувства.

Може да изпита (евентуално) топли чувтства само АКО е далеч от нея.Гледах един док. филм, където жена говореше със сестра си от чужбина и после каза:"Много е лесно да обичаш България когато си извън нея".Но даже и тук, като се сблъскаш макар и индиректно с нашата бюрократична машина и ти идват едни мисли...
Тук българското посолство е една къщица която работи (с клиенти) от 10.00 до 12.00 сутринта.Смея да твърдя (по едно време ми беше болна тема и говорех с емигранти почти от целия свят), че няма друго посолство с такова работно време и всички много се чудеха като им казвах... А като идеш да вадиш документи....
09 Май 2009 13:47
Това нещо не го разбрах:
Българското общество е, казвал съм го много пъти, неформално, не формално.
09 Май 2009 13:55
Новков,
ако пишете такива глупости тенденциозно, за да спазите някаква концепция за оплюване, бих разбрала. Но ако пишете тези глупости от пълно нежелание да прочетете изискванията на страната към чужденците - е много тъпо.
Въпросната бележчица се нарича "форма о прибытии иностранного гражданина" бланката може да се принтира от нета. Запълва се при пристигане и се занася в произволна поща, където ви слагат печат (не е нужно да се ходи в никаква милиция - пише си го ясно в закона). Като си заминавате трябва да предадете въпросната бележка на КПП. Това е цялата процедура. Ако чужденците се настаняват в хотел, то хотелът им запълва бележките и им поставя печатите, но ако чужденците спят при приятели, или живеят под наем, или скитат цели нощи по прости*утки- то трябва да се напънат да си запълнят бланката самостоятелно и да отидат до пощата.


Редактирано от - softwind на 09/5/2009 г/ 14:29:45

09 Май 2009 14:23
Абсолютна вкисната боза!
Подвеждащо заглавие. И откровено оплюване, задето не щяли да му оправят бакиите.
Братя Стругацки ме е изпреварил, но и аз да кажа:
четирима български ПИСАТЕЛИ /???/ си изпуснахме самолета до Москва

Хайде, да оставим как му показали ролята на пазарната икономика / интересно, в кой НАШЕНСКИ музей пускат с журналистическа карта?/, ами и
четирима български писатели си изпуснахме самолета до Москва и се почна едно ходене по чиновническите мъки... Имената моментално ни били изтрити, затова трябвало да си платим отново и билетите до София,

Дааа! Вместо да им дадат специален самолет - ами изпуснали полета, какво толкова? - взели, че им изтрили имената. Което за мен не е ясно. Ако полетът е Петербург-Москва-София - как са успели да го настигнат? Ако е Петербург-Москва и Москва-София - кой ще трие имената?
Май по-скоро са изпуснали единия, съответно втория - и хоп! - не щяли да ги пуснат без пари.
Прекалено си личи озлоблението от липсата на почит към знаменитостите. Или поне към тия, дето се смятат за такива.
Е, има и друго! Господа другари, крещи матр'ялчето, у нас си е много хубаво! Ами вижте колко по-зле е другаде! Та - отсега се гответе. И не търсете хубавото. Избирайте по-малко лошото.
Като цяло - смешни вопли, нелепо писание, некадърно изпълнение, липса поне на желание да се манипулира. Евтино и жалко.
09 Май 2009 14:55
Вярно, защо все обиждате на "боза", хеле пък вкиснала? Аз много обичам резлива качествена боза. Но на такава от 10-15 години не съм попадал. Все някакви ерзаци, правени кой знае от какво. Подсладени със захарин и пълни с консерванти. Явно и за производството на боза вече нямаме достатъчно знания и технологии. А вие това било "боза", онова било "боза". А като ти се припие резлива бозичка- няма.
Генек, замени ако обичаш "боза" с някаква по-подходяща обида.
09 Май 2009 15:14
Та-ака, тъка, тЪка-а-а...
Кога Новков маца с баданарката по България лошо нЕма, потупване по рамото даже получава.
А като критикува - забележете - бюрокрацията на Руската империя, а не примерно руския народ, манталитет или култура,
бива силно 'укоряван'.
Впрочем, той пропуска нещо важно в цялата картина, а то е, че руският човек - може да я мрази, но и се идентифицира с машината за неговото потискане, държавната бюрократия.
Той гази до колене в калта на улицата си, но се чувства велик заради величието на империята, която го държи да живее като скот.
09 Май 2009 15:15
А бе май Стокхолмски синдром се наричаше, а можело да го нарекат и Синдрома на Петър Първи.
09 Май 2009 15:36
О, л-т Грубер,
За всичко си има стандарт, рецептура и технологии…Нали целта беше да има ДЕМОКРАЦИЯ. На български-всеки да прави каквото, и както си иска.Затова бозата не е от просо, а от смлени и разредени с вода бракувани вафли, виното от захар, оцета от разредена оцетна киселина, сиренето и кашкавала са без мляко, кренвиршите без месо….”Факири” правят от 100 кг.месо 200 кг.кайма, от рапица – олио, от кучешкото – заешко….Малките рискове, които ни обещава тройната коалиция през следващия мандат….
09 Май 2009 15:39
Аз пък много му се радвам на автора, че явно няма допирации с истинската, родна, наша си държава. Нещо много и се кефи. Нека поскита по административни, данъчни, съдебни и транспортни проблеми, пък после да види тогава кон боб яде ли!!! Ще му се сторят намусените държавни служители в Русия като манастирски послушници
09 Май 2009 15:47
дъртреалисте,
няма сблъсък с руската бюрокрация в материала. Има елементарно непознаване на правилата за пристигане-заминаване в чужда държава. Никакъв проблем не е да си принтнеш формата от нета и да я подпечаташ в пощата. Подобни правила имат много страни извън ЕС и този, който пътува, е длъжен да се запознае (прочете). Иначе има глоби на излизанеКПП - пишат им акт за нарушение на административния ред и им взимат петдесетина евро. Това е целият проблем - или спазваш реда или плащаш глоба.
Относно разказа, че са закъсняли за полета Петербург-Москва. Авикомпаниите в цяла Европа, в това число и Аерофлот, работят по правилата на IATA (международната въздушна организация). Когато пътниците са закъсняли по своя вина и не са се чекирали навреме според международните правила за полетите, то на листинга на пътниците за даден полет срещу имената им се появява надпис NO SHOW и билетът им се анулира (изгаря). Съответно те трябва да си купят билети за следващия полет. За справка: между Москва и Питер има полети всеки час. Тук неприятното е, че трябва да се бръкнат и да си платят. Тези правила важат не само в Русия, а в повечето страни.


Редактирано от - softwind на 09/5/2009 г/ 15:51:26

09 Май 2009 15:47
Лейтенанте,
Генек, замени ако обичаш "боза" с някаква по-подходяща обида.

Наполовина съгласен. Ще заменим "боза" с друго - вкисната чорбица /и без това съм левскар /
Но не съм съгласен да се говори за обида. Дори сме много толерантни към деадекватното недоразумение, поднесено ни във вид на статия.
Хинин,
по тоя случай един стар умен човек /не казвам имена, защото съм скромен/ е казал: "Днес месарите правят от мухата слон".
09 Май 2009 15:59
За руската държава Митко е много прав (казвам го от мой личен опит, и през 80-те години на миналиъ век, и сега - пътувам там постоянно), но след 80 г. тоталитаризъм и 20 г. ФСБ-зъм, какво друго може да се очаква.

За българската ... не съвсем, тя не е толкова "безобидна" и "за смях", както го описва.
09 Май 2009 16:44
За бозата не съм съгласен - да не обиждаме благородната напитка!


Кара,
позволявам си да ти възразя. Благородната напитка престава да е благородна, когато се вкисне, както тази, под която пишем в случая. Всъщност тя от самото си начало е вкисната и не е била прясна. Нооо, пък как се харесва на Бени, а? Какъв възторг. На вкус и цвет товарищ нет.

09 Май 2009 16:52
И още нещо. Гадното в случая е не толкова в това, че Новков плюе в повечето случаи необосновано по руската администрация /Нежния полъх посочва конкретни примери/, и изобщо не се съобразява със специфичните проблеми на сигурността, които трябва да решава Русия.
Гадното е, че той по този начин отбелязва по новковски Деня на победата, когато Русия си спомня за милионите жертви.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД