Българската здравна система изхвърля зад борда много деца още от раждането им, възмущава се Мануела Малеева. |
Всяко пето дете в българските домове за изоставени деца е с някакъв ортопедичен проблем - парализирано краче или ръка. Неумолимите следи от детската церебрална парализа.
По света тези дефекти се коригират
и на децата се спестяват всички по-нататъшни неудобства от физическия недъг. Често без операция. Само с "изправяне" чрез специални шини, наричани ортези.
Е, да, но тъкмо те се оказват най-сложното препятствие пред благотворителите. Едва когато пристигат в България и се захващат с делото, разбират, че у нас тези помощни средства липсват. Не оперативното лечение, нито специалистите, а тъкмо тези шини се оказват непреодолим проблем. Изработват се ръчно, по поръчка, съобразно дефекта и възрастта на детето. "Прерязаха ни крилете. В Швейцария има 120 работилници за ортези, в България - само една в Горна баня", не може да се примири с несъвършенствата на здравната ни система Мануела. За последните 20 години и малкото работилници за ортопедични шини от времето на соца са ликвидирани, тъй като НЗОК не плаща за помощните средства и системата ги изхвърля от само себе си. Загубил се е и занаятът. В България се броят на пръсти майсторите, способни да изработят ортеза по поръчка. "Българските лекари не работят съвместно с ортопедичен техник, а без шини много от операциите се обезсмислят, защото крайникът отново зараства накриво", гневи се Мануела. Спортистката вече е станала половин доктор покрай неволите с децата.
Ала нищо не е в състояние да я спре
Благотворителната акция все пак стартира от Стара Загора. Д-р Бруно Франиер преглежда децата от домове, които се нуждаят от лечение. "След ужасния филм за Могилино се учудих колко добри са условията в домовете, които посетихме", отбелязва Мануела. В града откриват единствения майстор на обувки по поръчка. Наследил занаята от баща си. Платили на швейцарски техници да обучат Недко за нуждите на благотворителната инициатива. Оборудвали и малка работилница. Една ортопедична обувка се изработва най-малко за два дни. Работата е трудна и прецизна, тъй като шината се нагажда към конкретното краче.
Заради глупавите усложнения прегледите започват едва през октомври миналата година. Досега са прегледани 56 деца. Половината са от детски домове и бедни семейства. За тях лечението е напълно безплатно. Останалите са деца от семейства с възможности, които се възползвали от присъствието на швейцарските специалисти. Тяхното лечение се плаща, а парите постъпват във фондацията на Мануела Suissclinical, която си е поставила за задача да изгради собствена ортопедична работилница. Вече са намерили свободна сграда в двора на дом "Майка и дете" в Стара Загора. Дори са уредили ремонта й по програма на социалното министерство.
За последните шест месеца 20 деца вече са имат шини и тече процес по коригиране на изкривяванията им. Две са с протези заради скъсени по рождение крачета. На други две им предстои операция в края на май. Сега захващат изработката на още 15 ортези с помощта на швейцарските специалисти. Проблемът е, че
една шина се ползва най-много 6 месеца
до година, след което крачето пораства и се налага подмяната й. Процесът по изправяне на дефекта продължава с години. Повечето дечица, на които Мануела и приятелите й помагат, са между 5 и 8-годишни, но има и двумесечно бебе.
"Хора бият по 3-4 часа път, за да дойдат при нас в Стара Загора с надеждата да им помогнем", просълзява се Мануела Малеева. Информацията се разпространява из страната от уста на уста. Измъчени от пълното безразличие на държавата, родителите на тези деца се подкрепят взаимно. Разменят си омалели ортопедични обувки, помагат си. Оправят се въпреки държавата - като здравни емигранти в собствената си страна. Проблемът не засяга само изоставените деца, а всички българчета с подобни проблеми. В момента родителите са принудени да поръчват ортопедични обувки от Австрия и Германия. По-бедните са оставени на произвола.
"Сега разбутваме нещо, което в България изобщо не съществува. Трябва да се промени системата", казва Мануела. Изцяло се е посветила на благотворителната мисия.
Макар да живее в Швейцария,
през последната половин година прескача всеки месец до родината заради децата. Самата тя е майка на три - Лора, Ива и Тимо. "Винаги съм обичала много децата", споделя тенисистката. И си спомня колко я белязали благотворителните тенис мачове с малчугани в инвалидни колички. "Като гледам колко са щастливи, че един час играят с Мануела Малеева, и си казвам: какво значение имат всичките ни глупави грижи дали ще спечелиш, или ще загубиш мача", продължава тя.
Планът на битката вече е начертан. Мануела и швейцарските й приятели ще лобират упорито за намаляване на ДДС върху ортопедичните протези и помощните средства за инвалиди. "НЗОК е длъжна да поеме разходите за тези средства", категорична е тенисистката. Фондацията й ще помага да се изгради мрежа от ортопедични работилници в цялата страна. И досега недоумява как е възможно в България да липсва цяло звено в ортопедичната помощ. Засега не среща особено съдействие от държавата. Социалното и здравното министерство си прехвърлят топката кой е отговорен за проблема. Най-чистосърдечно я съветвали да си намери подходящ проект по линия на ЕС, защото те пари нямат. Помощните средства са към ведомството на Масларова, а здравната грижа е прерогатив на МЗ. Като ги помолиш за помощ, всички свиват рамене, жалва се Мануела. Само до момента благотворителите са похарчили около 100 000 лв. за начинанието.
А всъщност не е нужно много, за да проходят изоставените куци деца на България. Колко възможности за осиновяване и пълноценен живот ще се открият пред тях, ако...
"Дойдохме да помогнем, а ни се отвори работа за цяло министерство", шегува се горчиво тенисистката. И вече уговаря швейцарските си приятели за благотворителен концерт в София, който да подпомогне каузата.