:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,683,826
Активни 659
Страници 26,391
За един ден 1,302,066
Сегашна стойност

ЛИФО криза

По време на криза няма друга тема за икономистите и е разбираемо защо всички все за кризата говорим. Но не е ясно защо все повече глупости се говорят на тази тема. Модерно е да бъбриш страхотии. Това е "IN": да вещаеш най-драматичен разпад на българската икономика, независимо че статистиката не вижда нищо толкова ужасяващо. "OUT" е да мислиш с главата си и да вярваш на очите си вместо на ушите си, проглушени от прясно надутия с 250 млрд. долара Международен валутен фонд. Специалистите по комуникационна технология обясняват черните анализи с медийния принцип



"страхът продава"



(fear sells): за да те забележат, трябва да гледаш мрачно и да говориш страшно. Инстинктът за самосъхранение заостря интереса на човека върху онова, което го застрашава. За да ти обърне някой внимание, трябва да го уплашиш. Предстоят избори и кандидатите за власт има да ни плашат поне още два месеца. Международният валутен фонд и неговите подизпълнители ще продължат и след това, защото прясно извоюваната властова позиция трябва да се оправдае с дела, а новополучените милиарди трябва да се вложат. Т.е. нужни са страни за спасяване. България е сред постоянните заподозрени в спешна нужда от спасяване. Пък и без друго всеки трети у нас иска някой да го спаси. За жалост не повече от петима на сто души си дават сметка колко е опасно да те спасява някой чрез принудително лечение. А



нелогичните прогнози са вредни



дори когато не са съпроводени с агресивни терапии. Те могат да подведат бизнеса, който се вслуша в тях. Ако очакваме спадът на стопанството да продължи, ще е логично да вземем предпазни мерки, като се свием още повече. Ако си мисли, че най-лошото в България тепърва предстои, инвеститорът ще отложи проекта си, докато се увери, че най-ниската точка на кризата е преминала. По този начин, като насаждат страх, прокобите се самосбъдват. Особено когато са подпечатани от някой "авторитет". Преди дни например еврокомисарят Хоакин Алмуня представи поредната "остро коригирана" (надолу, разбира се) стопанска прогноза. Според нея тази година брутният вътрешен продукт на България щял да намалее с 1.6%. По каква логика се очаква в Гърция например спадът да е само 0.9% остава загадка. Друга загадка е какви именно негативни явления са съзрели "наблюдателите" от Брюксел през последните два месеца, за да "намалят" прогнозния ни БВП с почти 3% (преди това ни "даваха" малко над 1% ръст). Пълни брътвежи са



теориите за кризисния лаг,



според които страните влизали различно късно в кризата и затова кризата в "закъснелите" (като България) страни щяла тепърва да се разрази. Такава тъжна приказка ни разказаха тези дни няколко политикономисти (политици, говорещи за икономика). Според тях кризата започнала в развитите страни миналата година, а у нас едва тази година и тепърва предстои. Двойна лъжа. Кризата започна едновременно в САЩ и във всички финансови центрове по света. Има си точна дата и тя не е "миналата година", а 8 октомври 2007 г.: отбелязахме най-високото ниво на борсовите индекси, преди пазарите да се сринат. Най-ниското ниво в сегашната рецесия бе стигнато също едновременно - на 9 март 2009 г. в Ню Йорк, в Азия и в Европа (и в София включително) само дни след това. Нищо не показва отместване ("лаг") във времето на кризата. Да, вярно е, че въздействието на кризата у нас се усети значително по-късно и е доста по-слабо. Но това не е "изоставане" на кризата, а белег за различен профил на рецесията у нас. Сравнете всички кризи в различните страни и ще видите, че следват правилото ЛИФО. LIFO (last in, first out) означава



"влезлият последен излиза пръв"



Да вземем отново Великата депресия. Както е известно, тя започва с Черния четвъртък, 24 октомври 1929 г. В България обаче срив настъпва едва през есента на 1930 г. В САЩ спадът на промишленото производство е 46%, във Франция - 32%, в Англия - 24%, а в България - малко над 10% (вярно, че тогава аграрният сектор е давал близо 70% от целия продукт и е ангажирал 80% от активното население). Икономиките на САЩ и Германия достигат предкризисното ниво едва през 1939 г., а България отбелязва още през 1932 г. значителен ръст; за годините на световната криза (1929-1933) селскостопанската продукция у нас се увеличава с 38%, докато Франция от износител става вносител на зърно. Още през 1935 г. у нас е надхвърлено предкризисното ниво, а през 1939 г. България излиза на девето място в Европа по икономически показатели.



Последният печели



е друго правило на кризите. То е проекция на очевидното съждение, че от високо се пада повече; от ниско няма накъде и да падаш. Кризата ще преструктурира икономиката на Европа и логично ще пренасочи инвестиции от "скъпите" страни към нови дестинации, където могат да работят с по-ниски разходи. Стига, разбира се, инвеститорите да не бъдат подплашени, че евтините дестинации като България крият страшни рискове. Страхът е най-лошият съветник по време на кризи. Когато всички се страхуват, пресметливият търси възможност.
50
5727
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
50
 Видими 
11 Май 2009 00:40
Ах тези "самосбъдващи се прогнози"!
Ся като се "самосбъднат" прогнозите на Станишеф, Орешарски, Масларова - утре ще се събудим със заплати 4-5К евро и армия от гладни е/имигранти, драпащи да бачкат в просперищата булгарска индустрия.


__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
11 Май 2009 00:54
Дааа!!!
Колкото и да ми е неприятно , този път главен асистент Хърсев е напълно прав и съм 100 процента съгласен с него!!
Това е фактическото състояние!!
Има и друго , говорят , на запад де , че не трябвало да има протекционизъм а пробутват какви ли не финтове пълни с протекционизъм -последната наглост е така наречената 100 километрова диета!!!Купува се храна и продукти само от производители в радиус от 100 километра-иначе сме против протекционизма!!
11 Май 2009 00:59
Ти па кво се оплакваш!?
Протекционизмът винаги си го е имало - само в соц-лагера промиха главите на народонаселението, че има свят без граници.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
11 Май 2009 01:06
Хърсев е доста прав с по горното но нека си припомним и някой статии от миналата седмица с примерно "БГ банковата система не се източва - според бнб едва 2 от 3те милиярда разблокиран резерв са напуснали страната а са минали ЦЕЛИ 90 дни"
Та в кратце - кризата не би била опасна за нас....ако имаме нормално управление. В момента обаче - по скоро смятам че ако на финала се направи класация на сериозно разкостените - БГ ще е на едно от челните места.
11 Май 2009 02:42
г-н хърсев в основни линии е прав. според мен обаче, LIFO си се пише на латиница, а не на кирилица и после в скоби да се обяснява ласт ин фърст аут. по-коректно е.

айде лека седмица, че ще е много дълга
11 Май 2009 05:38
Много ободряващо, Хърсев!
А колко левчета ще е едно кило череши, казвате, по време на не-кризата?... А кило диня? Спомням си през моето детство ТКЗС-ето в края на август ги харчеше по 3-4 стотинки килото...
...Защото вчера на пазара тук (в Китай) кило диня беше 5 юана (левче). И каква диня само!...

11 Май 2009 08:50
г-н Хърсев хубаво ги говори тия работи за кризата и предполагам е прав. Кризата късно идва при нас, но дали бързо ще си отиде силно се съмнявам.

Световната криза е просто един катализатор за спукването на българските балони в икономиката - имотният балон, кредитният балон, балона на чуждестранните инвестиции, които само изхарчваме без да създадем реални предприятия. Всичко е бетон и търговия и ДДС-ари, митничари и обръчи от фирми - които не произвеждат продукт, а само крадат/усвояват. Стигнахме до там, че никой не иска да работи - иска само да печели. Междуфирмената задлъжнялост е колосална - фирмите почнаха да се разплащат в натура. Банките нямат пари и вдигат лихвите до небесата. Та така - за последните 4 години България се превърна в класическа Понци схема - новите чуждестранни инвестиции изплащаха печалбите и лихвите по старите. Само че вече няма достатъчно нови пари отвън...

11 Май 2009 09:01
".......България отбелязва още през 1932 г. значителен ръст; за годините на световната криза (1929-1933) селскостопанската продукция у нас се увеличава с 38%, докато Франция от износител става вносител на зърно. Още през 1935 г. у нас е надхвърлено предкризисното ниво, а през 1939 г. България излиза на девето място в Европа по икономически показатели....."

ТАКА Е -ТОГАВА В БЪЛГАРИЯ НЕ СА УПРАВЛЯВАЛИ ТУРЦИ И КОМУНИСТИ-КРАДЦИ И НЕКАДЪЛНИЦИ!!!
11 Май 2009 09:25
От сия статия разбрах, че прогнозите на сичкото експерт нищо не чинят, някои интересни числа за Голямата депресия и че инвеститорите не трябва да се плашат. Дотук добре. А нещо така собствена експертна прогноза, препоръки, съвети? Или откакто четохме през септември миналата година, че е най-добре да вложим фискалния резерв в инвестиционни банки с рейтинг ААА, щото дават висока доходност и няма никакъв риск, препоръките и прогнозите са рисковано нещо?

_______________________
Блогът на Манрико
11 Май 2009 09:33
В онези години в България се е произвеждало.
Селското стопанство е бутало държавата напред.
Сега се лъжем с препродаването на чужди ефтини некачествени стоки. а земите ни пустеят.
Какво сравнение може да става тук? А иначе Хърсев си пише все едно и също.
Каквото и да се случи, все някой "анализатор" ще го е предвидил.
То заради пустия му монетаризъм сме на това дередже, днес съпартийците на Хърсев от ФЕД пък поискали да въвеждат комунизма и в Щатите!!! И забележете кой ги помолил:финансовия министър (евреин) и тяхният Горбачов-Обама...
11 Май 2009 10:04
доктора очевидно е запознат със складовите системи, невярвам да знае термина от работа със стека.
Тези му познания може да се окажат полезни. Във всеки случай - повече от прогнозите му
11 Май 2009 10:17
Е, нека да чуем и другата страна на барикадата. А изводите можем да си направим и сами.
11 Май 2009 11:07
От сия статия разбрах, че прогнозите на сичкото експерт нищо не чинят
То е, защото нямат сключена застраховка "Гражданска отговорност" за прогнозата, еле при бълг. застраховател. Както и нямат рейтингова оценка от фалирала рейтингова агенция. Явно са бедни, горките икономически експерти-анализатори, поради което тарикатски се правят на метеоролози - (сякаш Слънцето и Гравитацията движат икономиката) превалявания на инфлация от дъжд на вятър, променлива облачност на фондовата борса, наводнение в единия джоб, суша в другия. Само уронват репутацията на метеоролозите.
11 Май 2009 13:59
Доктора по икономика е много щедър на мнения. Що не напише от какво идва ГДП-то та да видиме дали и накъде ще залитне устрема, а?
Като се има предвид, че икономиката се крепи и расте от шашми (продажби на недмижимо и строителен бранж) и тук там вече спадащ туризъм, значи пиши го голям доктора. И после и стакмистиката ще я оправят.
Да са живи и здрави емигрантите да пращат реални ценности във валута, че иначе икономиката ще задере без приходи от вън и докторските му волеизявления на Хърсев по Станишевски ще имат стойрността на лева, тоест със същото покритие.
11 Май 2009 14:12
Даа..
Пълна скука тука!
11 Май 2009 14:43
Светът няма да е същият след кризата и БГ е абсолютно неподготвена. Забравете линейните апроксимации - ние сме в зона на силна нелинейност.

След пренасищането на пазарите и невъзможността критерият за добра икономика, а именно РАСТЕЖЪТ да бъде запазен, страните, които имат най-добрите технологии ще са печелившите, а всички останали ще са губещи. Включително БГ. Това беше вярно вчера и ще е 10x по-вярно утре, а ние нямаме какво да предложим и няма и да имаме със скапаното ни образование.

И г-н Хърсев, докато сме още живи и мърдаме винаги може да стане по-лошо, тъй че няма причини да сме оптимисти на тази база.
11 Май 2009 14:57
Бре да го е..!От къде ли тоя пиренейски козел , Аламуня е взел тия данни? И какъв е тоя срив от 1.6%?Та това число съм сигурен , че на никой в БГ , ама нищо не му говори! Впрочем може и да е прочел нещо от Форума на СЕГА!!
Абе голема скука, щом даже и Хърсев нема кой да напопържа.
11 Май 2009 15:22
Тогава в България аграрния сектор бил 70% и 80%, а сега колко е? Нещо не ми става ясно от статията.
После
ЛИФО криза
не може да се напише,
пише се
LIFO криза
и се пояснява какво е LIFO
Това са елементарни неща ...
11 Май 2009 15:40
Тва
ЛИФО криза

е за шаш и префирци. Демек умно, умно та сте тъпи и му неразбирате.
11 Май 2009 16:26
Този път апсилютно съгласен с д-р Хърсев.
Който е ходил за риба или просто мятал кавъни в гьол не може да не е забелязал, че като метнеш голям камък или шаран скочи шум голям и изплискване се получава тамо дето е скочил шарана. По краищата на гьола само леки вълнички се усещат.
Е, като изплющяха шараните в Лондон и Ню Йорка отде накъде и у нашта забутана София требе да стане същото? Ми то тука е толкоз блатясало (вискозитет висок значик на вълновата среда) та затихването (дисипацията голяма, демек) става бързо.
МВФ да си ядат ушите и следващият път като додат да ги заведат да ловят риба некъде и им обяснят нагледно теорията как кризите се разпространяват и заглъхват. После може и на театро да гледат "Когато гръм удари, как ехото заглъхва" от Пейо Яворов.
11 Май 2009 16:40
Хърсев е 200% прав в тази статия.

Тази сутрин българската редакция на Deutsche Welle отново синтезира черногледството на Хабсбургските пропагандисти, които свикали конференция във Виена за да кажат на света, че Австрия не била закъсала с преекпонираните си кредити в Източна Европа, Полша нямала никакви дългове, а в България и Украйна чужди инвеститори не стъпвали защото всеки протягал ръка за подкуп. Die Presse услужливо го тиражирали, а Deutsche Welle го вкара и в ефира.

Всичко това излиза от някакъв уж "научен институт", където не са си направили труда нито да погледнат данните за да видят, че Полша има най-големия държавен дълг (45% от БВП) след Унгария (60%) от новите членки (а нашият е 16%), нито дяла на ПЧИ към БВП у нас - 24% след осъвременяването на данните за 2007 преди около месец, далеч най-висок в Европа и съпоставим само с Хонк Конг и Дубай. Да си припомним и зловредната Вишеградска политика на бившите Хабсбург-ери, когато се опитваха да докажат на света че само те заслужават внимание и всякакво членство - просто защото били цивилизовани наследници на Хабсбург.

А на нас ни остава да се надяваме, че самосбъдването на прогнозите се поддава на внушения, но само донякъде.
11 Май 2009 16:48
"Е, като изплющяха шараните в Лондон и Ню Йорка отде накъде и у нашта забутана София требе да стане същото?"
Ше ти кажем отде накъде. Тия паре дето ги печатат сега требва един ден да се покрият с нещо. Затова ти казват: зле си, требе ти дадем заем. Поне си наивен, фаща те шубето, зимаш заема, и си го плащаш с лихвите, години наред. Дали си толко зле, та чак заем ти требе - един Господ знае. Вероятно не.
Но плащаш чужди борчове като луд, оти си прост като гъба.
11 Май 2009 16:54
@tknikodim - и какво като някои държави имат големи дългове? Имат си обаче инфрастурктура, имат и реална икономика. При нас? Малък държавен дълг, за сметка на голям частен. Бетонна икономика. Това, че кризата малко ще ни друсне, но това няма ли да е достатъчно да опадат крушите?
11 Май 2009 17:33
,
11 Май 2009 18:35
LIFO(last in first out) & FIFO(first in first out) тези термини в ИТ ги използваме при stack, queue, tree и т.н.

Редактирано от - BG_TR на 11/5/2009 г/ 18:40:19

11 Май 2009 18:40
Теа термини за queue и tree мое да се използуват само у анадола.
11 Май 2009 19:11
.
11 Май 2009 19:29
да , ама между 34-39 политическите партии са били забранени от О Бозе Поцивсия Цар Борис III . а тогава още народа не е бил урбанизиран и идиотизиран от бандитите от 9 септемврий. Сега понеже не може да забраним партиите , че ще стане по зле. единствениа изход е в подмяна на генофонда по естествен път, трябва да се сношаваме с иноземки !
11 Май 2009 19:32
за който не е специалист - лифо, фифо и средно аритметично са методи за пресмятане и оценка на разни видове наличности, включително и на портфейла евентуално ако имаш такъв... и няма нищо, ама абсолютно нищо общo с никакви кризи; но ние знаем колко хърсев обича да оригиналничи, затова това глупаво заглавие. но... политикономистите, които били политици, говорещи за икономика е най-големия изръсен бисер за днес - брао на доктора хърсев! неам думи направо...
11 Май 2009 19:36
.
11 Май 2009 19:39
Мето от Инернето пак се изказал хем по същество, хем умно, умно, умно... както винаги
BG_TR не обръщай внимание не всички българи сме такива
11 Май 2009 19:47
За Хърсев Отново заявявам че никоя публична лицност в България няма по-патротична кауза от автора.
На тоя обудален народ трябва да му се повтаря всеки ден че в тая криза България влиза последна, ефектите ще се усетят най-слабо и ще излезе първа. Друга може да бъде логиката само на опинионейтед дураците. Защото факторите за кризата са привнесени и външни и ще бъдат туширани значително от дългосрочната положителната перспектива на държавата със влизането в ЕС и процеса на глобализация ( изнасяне на производства към страни с по-евтин труд) .
Дори има първите индикации че точно сега се минава през най-дълбокото на кризата в БГ
По данни на статистиката:
Леко подобрение на стопанската дейност през март
Спадът в промишлеността на годишна база обаче е 17.1%
11 Май 2009

Натиснете тук
11 Май 2009 19:52
А ето и как се движат нещата при Газанко Зуевата "кризичка"
White House: Budget deficit to top $1.8 trillion

By ANDREW TAYLOR, Associated Press Writer Andrew Taylor, Associated Press Writer – 15 mins ago
WASHINGTON – With the economy performing worse than hoped, revised White House figures point to deepening budget deficits, with the government borrowing almost 50 cents for every dollar it spends this year.

The deficit for the current budget year will rise by $89 billion to above $1.8 trillion — about four times the record set just last year. The unprecedented red ink flows from the deep recession, the Wall Street bailout, the cost of President Barack Obama's economic stimulus bill, as well as a structural imbalance between what the government spends and what it takes in.


Изглежда излизаме от дефлационната фаза и навлизаме във фаза BG97.
Или другия вариант още тук
Проф. Кругман: Америка рискува "загубено десетилетие" с тези половинчати мерки
11 Май 2009


Съединените щати рискуват да изпаднат в ситуация на загубено за растеж десетилетие от японски тип, ако не предприемат агресивни действия за стимулиране на икономиката и изчистване на банковата система. Такова мнение изрази в понеделник Пол Кругман, носител на Нобелова награда за икономика.

"Ние вземаме половинчати мерки, които помагат на икономиката да куцука, но без да се възстанови напълно и имаме мерки, които помагат на банките да оцеляват, но не и реално да процъфтяват", каза Кругман, цитиран от Ройтерс.

"Ние правим това, което правиха японците през 1990-те години", заяви икономистът пред малка група репортери по време на посещението си в Пекин.

от тук Натиснете тук
"Кризичка" ама 15 годишна!
11 Май 2009 20:13
Ботсън, издекламирай нещо ала хаику, или за пикадилито, барем да се посмеем. Апа айшетата с кайветата и останалото туркие да отиде на урок при маринчо, он ке ги научи и на теа термини, и на пазарен екъномикс.
11 Май 2009 20:21
.
11 Май 2009 20:28
.
11 Май 2009 20:30
.
11 Май 2009 21:22
абедебре, хайде сега да видим кои са икономическите показатели, които извеждат България "на 9-то място в Европа"през най-добрата за родния капитализъм 1939 г.Ето ги накратко:само 20 % от населението в селата имат клозет в двора, останалите клечат в шубраците, повечето от селяните са чували за елвктричество, канализация и водвпровод от разказите на онези, които са могли да отидат до града, 10-тина % са имали легла с пружини, останалите-сламеници..., индустрията е радвала населението с такива висоскотехнологични стоки като волски подкови, клинци за тях, шини и газени лампи...Здравеопазване, наука, култура и др."екстри" на модерния свят са били достъпни за градския елит и т.н. и др.п.-данните са от тогавашната преса и статистика, където комунистите и турците не са били особено популярни.Та, по-полека с политпропа, първо да огледаме фактите
11 Май 2009 21:25
Contessa32, сърдечно благодаря за тълкованието! Щото с тоя роден политически климат взех ПВПВ като пръдня вътре; пръдня вън. Добре, че и Caravaggio помага - за повече аромат, все вътре да е. Само да не издуем поредния балон!
11 Май 2009 22:20
Тая статия малко е ЦИЦО (крап ин, крап аут), ама поне коментарите засега са весели....
11 Май 2009 22:24
А принципа ЛИФО е най-добре доказан при твърде интензивни опити със шопска и сливова, докато ФИФО-то действа най-паче при повечко бобец с люти чюшля.
11 Май 2009 22:30
Oказва се, че комунетата са преброили нужниците в България през 1939!!!
Поне една работа, достойна за предмисловното им равнище на еволюция.
Епохално!
11 Май 2009 23:02
Поредни поздравления, г-н Хърсев, за Вас и за редакцията на вестника, допуснала отпечатването на един истински анализ на текущото състояние на икономиката ни. В клоаката на тоталния негативизъм, ширещ се сред псевдоикономистите и охотно репродуктиран от медиите, Вашият глас се чува по-добре, защото е глас на разума и професионализма.
11 Май 2009 23:14
Ченгетата, откакто убиха Раданов и свиха хистологичните проби от делото, пак навириха гребена.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
11 Май 2009 23:52
alabala12


Това за "реалната" икономика е голяма алабаланица. Така ни учеше навремето "политикономията на социализЪма" - че "матриялното" производство създава стойност, а услугите само я разпределяли. Някъде може още такива работи да се преподават, под прикритието на по-модерни термини. Това беше т.н. "трудова теория за стойността" на Маркс, но според счетоводството на Сталин и Ленин.


Сега като вече не сме слепи и прогледнахме (Пази Боже!), знаем че всъщност е важно колко добавена стойност създава труда ни, а не дали тя може да се пипне (или близне). В услугите - които започват да доминират у нас (за разлика от Румъния, Украйна, Русия, Полша) най-вече от чужди инвестиции, обикновено добавената стойност е по-висока, защото пътят до по-високите технологии чрез наука и приложна дейност (също услуги) е по-кратък. Освен това услуги като интернет и електронна обработка на информацията си остават и при кризата, а за някои материални блага хората и фирмите се въздържат да харчат.


Щом си затънал до уши в държавен дълг и баланса ти е на дефицит, значи си стигнал до предела на инфраструктурата и социалното харчене. Унгария и отчасти Полша са вече там, а още не са цъфнали и завързали. Ние още имаме мегдан с нашия само 16% държавен дълг.


А за частните дългове да се разбират ония дето са яли баницата и другите дето са им я дали - аз и ти нямаме нищо общо с тях.


12 Май 2009 00:03
Кара, бисквитката ти е добра. Добре е всеки да я опита.
12 Май 2009 00:11
,
12 Май 2009 09:38
Емиле, както винаги ти си върхът!!!
12 Май 2009 11:10
Strike, виж следния цитат:"Говна, говна", рече Швейк, и по този начин се намеси непринудено в разговора".Та, намекът, както надявам се, схващаш, е първо да се научиш да четеш, а после коментирай.В текста много ясно е казаноч, е данните са от тогавашни източници, тях нарочвай за преброители на клозетите.
12 Май 2009 13:34
Обичам комунетата!
Теса такива едни непринудени - като домашни животни.
Абаленский, ти да не си Илияна Йотова?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД