Едва от м. г. митничарите имат право да спират не само камиони по границите, но и автомобили с чужди номера по пътищата, за да проверят дали шофьорите спазват режима временен внос. |
Из интернет форум, 10 април 2009 г.
Подобни услужливи обявления се мяркат напоследък из интернет форумите. Те дават само бегла представа какви огромни пробойни в хазната се образуват всяка година заради царящата пълна слободия със събирането на акциз, мита и ДДС върху автомобилите. Автопазарът е една от най-сивите зони в родната икономика, но държавата така и не дава знак, че нещата скоро ще се променят.
Доказателството са повече от скромните резултати от първата по рода си акция на митници, данъчни, МВР, ДАНС и прокуратурата срещу автохитреците. Тези институции се събраха през април за обща акция и стовариха мощта си върху всичко на всичко 62 коли. По въпроса защо само 62 и как са избрани, всички мълчат. Почти всички от тях се оказаха нарушители и държавата събра някой и друг лев. Извън шофьорите, които усетиха силната държавна плесница, респектирани от акцията се оказаха едва... трима собственици на коли. По данни на агенция "Митници" толкова са шофьорите, които, уплашени от акцията, чинно и
доброволно се явили в митниците
и са си платили дължимите данъци и глоби.
Така или иначе, априлският "автореспект" приключи и хитреците, които карат скъпи джипове с американски, дубайски и прочее номера, могат да продължат да се чувстват недосегаеми. Както се чувстват вече 2 години и половина. За тяхно улеснение от 1 януари 2010 г. държавата се кани да премахне изцяло акциза върху автомобилите уж "заради ЕС", а всъщност защото и без това налогът едва-едва се събира.
Веднага след влизането на България в Евросъюза, още преди държавата да се усети, ловката мисъл на измамниците скоростно изобрети схеми за неплащане на акциз, ДДС и мито при вноса на леки коли. Вратичката в закона се оказа режимът на временен внос. Той по принцип освобождава колите от митнически сборове в рамките на 6 месеца за период от не повече от година, при условие че са предназначени за реекспорт. Возилото трябва да е регистрирано извън ЕС и да се води на името на лице, чийто постоянен адрес също е извън съюза. Разрешено е колата да се управлява от българин, но е необходимо пълномощно.
Да се купи кола от чужбина и да се внесе, без да се плащат съответните налози, излиза доста по-евтино, понякога в пъти, са установили чевръсти купувачи. "Порше Кайен", което у нас струва около 300 000 лв., в САЩ излиза към 100 000 лв.", пише в електронния вестник на агенция "Митници". При положение че при внос на автомобил митото е около 10% от фактурната стойност, ДДС - 20%, а акцизът тръгва от 1000 лв. и стига до около 20 000 лв., то стимулите да се търсят вратички за избягване на плащанията са огромни.
Така родните пътища и гаражи за отрицателно време се напълниха с луксозни лимузини и мощни джипове с американски, канадски, швейцарски и др. регистрационни табели. Проблем има дори с автомобилите с регистрация в европейски държави, като често водачите прехвърлят разрешения срок за управление с пълномощно от германски, испански и др. граждани и отново си спестяват акциза.
"Схемите станаха толкова популярни,
че хората вече са убедени, че това е страшна далавера, че всичко е много лесно и законно. А не е така", разказват от ведомството на Христо Кулишев. Има не един и два случая, в които хората се подвеждат по обяви на лица, които им предлагат у нас да си купят кола с щатски номера. На един човек, който въобще не е излизал от България, му предложили да си купи автомобил с американски талон на негово име, който продавачът щял да му изкара. При проверката се оказало, че човекът първо не е разбрал, че купува автомобил на "временен внос", който е 6 месеца. Освен това не е съобразил, че не е възможно да има американски талон на негово име, без изобщо да е стъпвал в САЩ или да има пълномощно. Митничарите установили, че талонът е изцяло фалшив и човекът е заплашен от наказателно преследване заради представяне на фалшифициран документ.
От състоянието на контрола може да се заключи, че през последните години държавата изобщо не си е поставяла като цел да си събира вземанията върху возилата, най-малкото пък върху луксозните. Доказателство за това е фактът, че до средата на м. г. митниците, които събират акциза, нямаха дори законово правомощие да контролират реално колите с чужди номера. "Едва през лятото на 2008 г. законът даде възможност на мобилните групи да спират превозни средства с чужда регистрация по пътищата на страната и да проверяват правилното оформяне на временния внос", жалват се от агенция "Митници".
Ако държавата си беше на мястото,
нямаше да остави на произвола на съдбата десетки милиони левове годишно, които любителите на мощни возила си спестяват от налози. Акцизът върху МПС е сериозно перо в бюджета. По данни на митниците от него през 2007 г. са събрани 55 млн. лв. (въпреки нарушенията), през 2008 г. - 76 млн. лв., а т.г. се очакват 30 млн. лв. На година у нас се внасят по 25 000 - 26 000 коли, като акциз се дължи само върху по-мощните (с мощност над 120 киловата или 163 конски сили).
Абсурдите обаче не свършват дотук. При регистрацията на автомобил у нас не се изисква документ за платен акциз. Ако например човек си купи мощен джип от Германия и иска да го регистрира у нас, до 30 дни от сделката трябва да внесе парите в родните митници. Това трябва да стане преди регистрацията на колата в КАТ. Полицията обаче не иска документ за платен акциз и регистрира автомобилите, без собственикът им да се е издължил към хазната. "Ние сме предлагали при регистрацията да се иска акцизна декларация, но това не беше прието", обясни пред "Сега" зам.-директорът на митниците Красимир Николов. Действайки по схемата "след дъжд - качулка", родните органи първо регистрират автомобилите, след това КАТ праща справки на митничарите с колите, за които "има съмнение, че са акцизни". След това ведомството на Христо Кулишев праща писма на предполагаемите длъжници в стил "заповядайте да си платите акциза". От митниците признават, че поканите понякога стигат до граждани, които или вече са си внесли налога, или изобщо колата им не е акцизна. Онези, които дължат пари и не платят, се изпращат на Агенцията за държавни вземания.
Още през м.г. данъчните обявиха официално, че над 1/3 от проверените вносители на леки коли и резервни части за тях нарушават данъчното законодателство. Запознати разказват за цели автокъщи, които при данъчна проверка обявяват, че возилата не са техни и не ги продават, а са им
оставени на съхранение от Ханс, Макс, Педро
и други европейски граждани. Така реално договорите за покупко-продажба се сключват между физически лица, например между българин и италианец, което при старите автомобили освобождава от плащане на 20% ДДС. Нищо чудно автокъщата изобщо да не уведоми клиента, че за колата се дължи и акциз и така той, без да подозира, се оказва некоректен длъжник към хазната.
И в цялата тази какофония управляващите възнамеряват да премахнат акциза върху автомобилите от 1 януари 2010 г. и така да сложат край на проблема. Идеята е да го заменят с екоданък. Но докато отпадането на акциза и съответно отписването на десетки милиони от бюджета вече е почти прието от парламента, то гласуването на новия екоданък почти сигурно ще остане за следващите управляващи. Така държавата облекчава бремето върху собствениците на скъпи возила, за да го прехвърли чрез други данъци и такси върху гърба на други слоеве от населението. Т.е. заради добре облечените собственици на поршета и джипове, които не искат да плащат, ще плащаме всички останали?