:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,723,081
Активни 450
Страници 7,984
За един ден 1,302,066
Класици

Днешната демокрация е привидна и фалшива*

У милиони хора се надига неудържим гняв, защото техният глас изобщо не се чува в обществото
архив "Сега"
Йоханес Хайнрихс
"Демокрацията" е един от великите лозунги на ХХ век. Поглеждайки назад, вероятно ще го определим като най-великия и най-важен. Колко души извън политическата класа и нейните сателити днес твърдят, че наистина имаме задоволително функционираща демокрация, отговаряща в достатъчна степен на собствените си претенции?

Хората се оставят да бъдат отклонявани с помощта на комбинацията от "хляб и зрелища" и относително благополучие в личния живот. Безпомощността, примирението, гневът и мъката биват потискани. Демокрациите и теориите за демокрацията в съвременния свят се провалят тотално. Реално съществуващите демокрации, съизмерени с истинското понятие, се оказват фалшиви, негативно-реалистични и "привидни".



Нашата демокрация още не функционира



С други думи: функционира по начин, при който вече и в Германия много избиратели гласуват за нея с краката си, като не ходят на избори. Не искат да слушат, да виждат и в последна сметка си тръгват - това са реакциите, с които хората в нашата страна - но, разбира се, не само в нашата страна - отвръщат на въпроса за демокрацията. Еволюционно излизащата именно днес на дневен ред утопия за самоуправлението на народа може да се осъществи на отделни стъпки с разкритията за дефицита на демокрация в нашето общество и с проекта за създаване на по-добра демократична система.

Малко бягане с препятствия през различни предразсъдъци:

1. Демокрацията е една сравнително лоша форма на управление, но няма по-добра.

Този постулат се приписва на Чърчил. Негова е заслугата в хиляди политически и кръчмарски речи по "реалистичен" начин да се притъпява критиката към обществените недостатъци на нашата реално съществуваща демокрация. Този аргумент служи като типична идеология на оправданието и имунизиране срещу каквито и да било основни проблеми. Като идея демокрацията е прекрасна форма на държавно устройство. Но и досега си остава недообмислена утопия. По отношение на своето осъществяване все още е в ембрионален стадий. Много хора страдат от това лъжливо очарование на декларативно "узрелите", в действителност обаче незрели демокрации.

2. Политическата наука потвърждава, че хората в общи линии са доволни от демокрацията.

За доволни от демокрацията се обявяват повечето професионални политици, мнозинството от политолозите, социолозите и много поддръжници на статуквото. Гражданите обаче все по-малко си правят илюзии относно съществуващата демокрация и относно факта, че - като изключим периодичния избор между "чума" и "холера" - техният глас всъщност не се чува и техните демократични възможности да влияят на голямата политика са смешно малки. Политическата наука до голяма степен



не признава колко е силно недоволството на хората



от реално съществуващата демокрация.

3. Всъщност не можем да променим особено много неща, най-малкото пък конституцията.

Поради реално съществуващите злоупотреби на политиците хората поставят основите на демокрацията под въпрос. Накратко: "адаптираната" продукция по въпроса за демокрацията на основното направление в политическата наука няма нищо общо със социалната реалност на ширещото се недоволство и на оставащото все още мълчаливо примирение на така наречения суверен, т.е. на народа. Тя по-скоро прилича на егоистичното самодоволство на една трупаща печалби класа.

При нас няма "криза на ценностите" в смисъл големи части от населението да оспорят официално признатите ценности на основния закон. Това обаче, което имаме в скандално големи размери, е



криза на осъществяване на ценностите



Това ще рече, че висшите ценности на конституцията не се реализират в реалната политика. Изложените в конституцията основни ценности до голяма степен остават теоретична надстройка на едно доминирано от елементарния интерес несправедливо и разкъсано общество, чиято партийна система не заслужава името "демокрация".

4. Макар да е толкова несъвършена, все пак няма алтернатива на тази "учеща с малки крачки демокрация".

Ключовите фрази "господство на партиите" и "партийна олигархия" всъщност биха били напълно достатъчни, за да се аргументира становището, че досега демокрацията е осъществена само частично. Премахването на партийното господство и разпадането на ясно очерталата се "политическа класа" са определени като централна задача в настоящия момент. "Системата" обаче е склонна да обявява за табу основни структурни алтернативи и по този начин те изобщо не се дискутират. Подобно отсъствие на дискусия или способност на нашата съществуваща демокрация за саморефлексия, т.е. за колективен размисъл по основни въпроси в подходящи за това институции, превръщат израза "половинчата демокрация" в комплимент. Какво ще кажете за часовник, който външно изглежда много добре, но не показва вярно времето?

Това, че имаме в най-добрия случай половинчати демокрации, е елемент от неизказаното на висок глас познание на народа. Политическата класа и хората, които печелят от съществуващия порядък, премълчават това и не желаят да допуснат до дискусия алтернативни предложения. Следователно "няма алтернативи".

5. Всеки трябва да започне от себе си.

Това си е чиста псевдодемокрация от най-долните етажи. Тази етика може да се приложи във всяка житейска ситуация и във всеки отрасъл на икономиката. По този начин



демокрацията се превръща в напълно индивидуален проблем



и във въпрос на лично морално приличие. Хватката е в това дефицитът да се прехвърли морализаторски върху отделния човек. Трябва "да започне от самия себе си" и да си затваря устата. Демокрацията, правовата държава и социалният живот на общността са "сами по себе си наред". Злоупотребите на отделни хора, дори по върховете чак до федералния канцлер, нямало как да се предотвратят. Това било част от човешката свобода. Да мисли и действа наистина може единствено индивидът. Без свързващата конкретност на дадено мислене за общите дела и без паралелно мислещо участие на много хора обаче не може да се извърши системна промяна. Апелът към добронамереност, както и към други човешки добродетели може дори да попречи на преосмислянето на институциите и техните структури.

6. Ако погледнем на света като цяло, всъщност бихме се радвали, ако всички държави имаха само нашите проблеми с демокрацията.

Днешните половинчати демокрации не представляват добър пример за подражание, не са стимул за демократизирането на досегашните недемократични страни! Напротив, те се явяват причина за бягство в традиционализма или в модерния вариант на авторитаризма.

7. В момента най-важни са проблемите на икономическата и социалната политика: преодоляването на застоя на реформите.

Партийната система е рецидивиращо неспособна на действително големи, целенасочени реформи. Дори и най-добрите идеи за решаване на отделните въпроси попадат в мелницата на партийните стратегии - макар опозицията да е съгласна по даден въпрос, като структурен опонент не може да си позволи в никакъв случай да даде подкрепата си на управляващата партия.



Фаталното усещане да не се чува гласът ти в обществото



е в основата на чувството за безпомощност, което постепенно обзема мнозинството от нашите съграждани, и то от всички обществени слоеве. У милиони хора се надига неудържим гняв, защото техният глас изобщо не се чува в обществото. За този, който мисли така, демокрацията е нещо външно и чуждо на действителния обществен живот, нещо чисто формално. Не можем да му се сърдим. Защото "системата" ни внушава да мислим по подобен начин - завоалирано с морални апели и лозунги, които твърдят "Зависи от теб", докато истината е, че всички онези хора, които посочихме по-горе, изобщо не биват чути, което е предпоставка нещата да зависят от отделния човек. Това е многократно потисканата връзка на широко разпространеното, особено сред най-будните и порядъчните хора, чувство за безсилие с проблема на демокрацията.

Политическата власт днес се разпределя с помощта на партиите. Това е общоизвестно и бива търпяно. По-малко известно е, че само около 2% от възрастното население е организирано и активно участва в тези магазини на самообслужване с разпределението на властта. Независимо от състава си днешната "политическа класа" е закостеняло и господарско явление, пълна противоположност на постоянното подобно на кръговрат участие на всички слоеве от населението при управлението на общността.

Неприятното усещане и примирение, липсата на алтернативи са обхванали милиони хора, дори мнозинството на нашите "демократи". Мълчаливо мнозинство! Защото къде може да се чуе гласът му? При директно задаване на въпроса анкетираните не желаят да признаят огромния размер на разочарованието си. Умората на демокрацията се подчинява на прочутата спирала на мълчанието: "Губещите постепенно изпадат в мълчание". А по отношение на функционирането на демокрацията всички ние, които разбираме себе си като демократи, в момента сме губещи, независимо дали си го признаваме или не. Но така изглеждала представителната демокрация, ни казват: че отделният човек в действителност бил много силен, макар привидно да се чувствал така ужасно безсилен.



--------------------------------

* Извадки от "Революция на демокрацията. Реална утопия", издадена от варненската ИК "Стено". Повече информация - на адрес http://www.stenobooks.com.

**Йоханес Хайнрихс е професор и доктор по философия, дипломиран теолог, работи като гост-професор в Бон.
 ---
135
4764
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
135
 Видими 
15 Май 2009 00:53
Недумай.
Каманисма, товарищ , обаче е реален и истински.
15 Май 2009 01:07
Това
Неприятното усещане и примирение, липсата на алтернативи са обхванали милиони хора, дори мнозинството на нашите "демократи". Мълчаливо мнозинство! Защото къде може да се чуе гласът му? При директно задаване на въпроса анкетираните не желаят да признаят огромния размер на разочарованието си. Умората на демокрацията се подчинява на прочутата спирала на мълчанието: "Губещите постепенно изпадат в мълчание".

навярно е същото за което пеят Пинк Флоид "... hanging on in quiet desparation is the english way" от Натиснете тук
15 Май 2009 01:13
От известно време ми прави впечатление, че "Сега" усилено прокарва нихилистичното мнение, че демокрацията е нещо лошо, но виж- авторитаризмът и зиктатурата на Путин са арни неща. Ако и у нас дойде някой Путин на власт да не стане така, че "Сега" да го посрещне с хляб и сол и дитирамби от първата си страница?
15 Май 2009 02:34
"Демокрацията е "опиум" за Народа! А медиите са спринцовката!"/Р39/
"Демокрацията е лицемерна!
Демократите- дваж повече!!
Социалдемократите- триж повече!!!"/Р39/
КАЗАХ!
15 Май 2009 02:53
Виж, атакарацията е друга работа!
15 Май 2009 03:07
Не, не атакарацията, а Воленизацията и Путинизацията. Щото Атака е руски проект. КГБ си знае раутата.
15 Май 2009 03:08
Влизайки в магазина, правите някого богат. Той лобира, т.е. управлява. Това е нормалната, работеща американска и донякъде европейска демокрация. В този вариант, вие гласувате за икономически лобита с парите си и чат-пат с бюлетина за разкош. Лошото е когато, докопалият се до власт печели без да е нужно да ви ухажва в магазина. Което става в момента в БГ, но не само. Става лесно - огромен бюджет - около 40%, батко-братко и т.н. Т.е. от всеки 10 лва, 4 ви взима правителството, а ви дава комбинация от три пръста с ясно изразен среден и бетонира властта си (и черноморието). Оттук и проблема с демокрацията - тя функционира само до нива на бюджета до максимум 30%. Другото е социализъм, който рано или късно разяжда демокрацията и я заменя с експлоатация на една от друга група. Ето защо, комунистическите държави, в сремежа да наложат "Диктатура на пролетариата" на практика стигнаха до авторитаризъм. Имам предвид икономическата база на процеса, макар че азиатщината и пълната лумпенизация помогнаха доста. Вкратце : с тия бюждети, целокупна Европа върви към отказ от демокрация. Чести и апокалиптични икономически кризи, както и здравия разум да десните, надявам се ще попречат на мега-СССР идеята, на което все повече ми прилича ЕС, дори и само заради аграрната си политика.
15 Май 2009 03:33
ARMANI,
В ГРЕШКА си!
"Демокрацията" НЯМА нищо общо с Формата на Собственост върху Средствата за Производство/при СоциализЪма тя е 100% държавна!/!
Може да има /и има! и Диктатура /военна, например, Чили, Южна Корея, Турци и т.н./ при ЧАСТНА собственост върху Средствата за Производство!!!
Освен това, "мерило" за Демокрацията НЕ са броят на партиите в Държавата- в България са над 400, а в САЩ и Великобритания са 3-4! Нали няма да кажеш и твърдиш сега, че в България има повече Демокрация отколкото в САЩ и Великобритания!??
Колкото до "Диктатурата на Пролетариата"... При всяка СМЯНА на един обществен строй с друг ВИНАГИ и НЕМИНУЕМО има Диктатура- на Победителите над Победените! И при победата на Капитализма/Буржоазията/ е имало такъв период на "Диктатура на Буржоазията" над монархо-феодалната аристокрация!!! Нищо, че "демократите"-демоКРЯКИте предпочитат да мълчат за това, а приписват Диктатурата като "вроден дефект" само на СоциализЪма/КомунизЪма! Те и затова са демоКРЯКИ, де!

Редактирано от - paragraph39 на 15/5/2009 г/ 03:37:20

15 Май 2009 03:39
Впрочем, я дай една общоприета Дефиниция на "Демокрация", та да сме наясно, като си говорим и опонираме на тема "Демокрация"!
15 Май 2009 03:45
Аз съм доволен от Демокрацията.До този момент никой не ме преследва затова че бех от верните кучета на Г-н Буш.Каточели нищо не е било.Дори съм съгласен да помогна и на новата администрация в интерес на нацията с каквото мога имено заради това че не ме преследват и провокират.Такава демокрация е необходима по целия свят.Да ти се зачитат елементарните човешки права и свобода.Да живее демокрацията!!!!!

harry krup
15 Май 2009 03:53
paragraph39 - за да не остана неразбран : Идеята ми е, че при голям бюджет (като % има предвид, не намесвай номинални стойности), най-голям оборот има правителството - то става основен икономически субект, а при социализма, да, е в крайната си форма. Това поражда самоподдържащ се процес на пари-политика-пари, вместо обичайния бизнес, търсещ рационално устройство на обществото за да може да функционира. Рабираш ли разликата? В единия слуай, аз правя бизнес и лобирам за да създам държавна инфраструктура, за да ми е по-лесно, Но продължавам да печеля от салам например, а от политика губя, или по-точно ми е разход, създавайки т.н. публичен капитал - закони, инфраструктура и т.н.. Във втория случай, крада от бюджета, купувам си гласове, правя пропаганда и т.н. Т.е бизнеса ми е политика, сама по себе си, и понеже е голям - 40% и повече от БВП, мога да си осигуря (дълго)вечна власт. Последното е класическа олигархична система, която мнго прилича на демокрацията, ама не е. И друго - посочените от теб диктатури, не са такива според законите си, но са на практика диктатури, като крайна фаза на олигархията. Огледай се в БГ и виж очевидното - премиера ни е всъщност изпълнителен директор на най-мощната фирма - правителството. А бизнеса на въпросното е добре описан, в т.ч. на страниците на настоящия вестник. Затрова и с нашия гигантски бюджет, че и излишък, улиците са ни по-зле от бомбардираните такива в Сърбия. Колкото повече бюджет, толкова по-малко пътища, здравеопазване, образование, правоохранение и т.н. Пак повтарям - БГ е брилиантен пример за този тумор на демокрацията.
15 Май 2009 05:54
Праграфе ето един най -елементарен отговор:Демокрация -като форма на държавно устройство, при нея обикновените граждани могат да участват пряко във вземането на решения (за разлика от монархията или диктатурата).
15 Май 2009 05:58
Коклкото за статията по-горе - изглежда Маркс си остава лелеяно ниво за всички иконо-философи в Германия...
15 Май 2009 06:57
Изразил е мисленето на повечето нормални хора.
Кунчев, това
Демокрация -като форма на държавно устройство, при нея обикновените граждани могат да участват пряко във вземането на решения (за разлика от монархията или диктатурата).

ми допадна заради ясната постановка МОЖЕ ДА. От което си личи убедеността ти /доказана от реалността/, че може и да НЕ!
15 Май 2009 07:16
Генек , все пак по-добре е "могат" от колкото "трябва"...Знам че ще се съгласиш
15 Май 2009 07:45
Американската демокрация е добре и забавно описана от съвременния писател
Джон Гришъм (John Grisham) в един от последните му романи - Апиил (Appeal)
15 Май 2009 07:47
Заглавието е гръмко и провокативно!
Статията е предълга, вероятно зле преведена, и нечитаема.
It isn't fair!
15 Май 2009 07:54
Проблемът не е в демокрацията, а в "демократите".
15 Май 2009 07:55
Съгласен че демокрацията е вредна и не работи в България.
Пиночет и 300 фамилии на стадиона. Менгеменцето ... Абе всичко си е описано как требе да се оправи положението.
15 Май 2009 07:56
armani
неразбран : Идеята ми е, че при голям бюджет (като % има предвид, не намесвай номинални стойности), най-голям оборот има правителството - то става основен икономически субект, а при социализма, да, е в крайната си форма. Това поражда самоподдържащ се процес на пари-политика-пари, вместо обичайния бизнес, търсещ рационално устройство на обществото за да може да функционира.

голем философин се извъди, това дето му викат дървен философ. Това, което го разправяш за социлизма няма нищо общо нс тогавашната действителност. Тогава най-малко пари се харчеха за политика, защото нямаше мноигопартийна система. Даже и партийните комитети практически се занимаваха със стопански дела, както и голяма част от дейността даже на ДС беше свързана с разкриване на корупцията. Социализмът в оня вид имаше смисъл, че държавата концентрираше огромни средства, които тя влагаше в инвестиции (тогава ние не чакахме отвън да дойдат такива) и в социална политика, за политика в смисъла, който влагаш нямаше нужда от големи средства.
В момента държавата събира пари само от данъци (печалбите изтичат към частниците) и като пример държавата от тези данъци дава в момента на банките за да не рухнат и те ги изнасят на Запад към банките-майки.
Едно нещо е умозрителното филосостване, съвсем друго действиутелнодтта.
15 Май 2009 07:59
Отворено писмо на едно ръководството.
Скъъпи приятели, членове и симпатизанти на СДС,
Обръщаме се към вас, защото демокрацията е в опасност.
СДС не е партията, която промени България. Тя не изтръгна комунизма из корени, защото създаде псевдо-демократични институции.
Днес тя отново ни връща в челюстите на тоталитарната власт.
Днес срещу демокрацията тя води война.
Пошлостта на имагинерната обединената десница обвинява Станишев, Доган, Бисеров, Юруков и Радонов, в извършването набезпрецедентен натиск върху българския съд и пречене на регистрацията на СДС.
След като ограбиха парите и бъдещето на България, днес тази самозвана коялиция се опитва да открадне и символа на българската демокрация. Лостов и Ал.Йор създадоха корумпирана и престъпна антибългарска върхушка, готова на всичко, за да се спаси от правосъдието и раздаване на справедливост.
Гяволиите им са обречени.
СДС е напън за административно присъствие и нещо повече. СДС е продънен проек за модернизация на България. Днес този проект се е самоназовал „Синята коалиция”.
ДСБ е сърцето и душата на това недоносче - водач на листата за европейския парламент е Хубавото Наде, а съпредседател на коалицията е Мартин Димитров – нерегистрираният председателят на СДС. Както се казва, вземи единия и удари другия!
Политическият изход е активно участие в кампанията и гласуване против Синята коалиция. Нека защитим демократичните ппридобивки, които имахме и които ни бяха отнети..
Време е да се разгневим! Никакви юридически капани няма да ни спрат.
Време е да прогледнем резултата от тяхната „нежна революция”
Никакви политически репресии няма да ни изплашат.
Време е бъдат победени.
15 Май 2009 08:02
Тук ще бъде много комично.
Шумкарите в интелекта има да сканират гугутката на интернета , да се правят на важни в манерките , да ръсят простотия след простотия.
Жал ми става , като ги чета , не ги цитирам , те се виждат.Подредили са се като на агит табло капутетата.
Господ трябва да почне да спасява човешкият род , защото обратната еволюция е толкова видима , че не подлежи на съмнение.
Копирал и не знае какво е копирал.

Питам ги тези шумкари , задавам им един простичък въпрос-що е това ценност и защо демокрацията се дефинира като държавно устройство.
Ще ровят като шумкари в интернета , ще блеят като овце , Фридман комунист ще го изкарат , но нито в един момент връзките в главният мозък няма да им сработят-няма , защото такива просто няма.
15 Май 2009 08:04
Тъй де !Той и бай ти Ганя баш тъй попита: Кои сме ний , и как точно ше го прайм? С Харсъзина или с Адвокатина?
И с двамата , рече Той , защото сме еди какви си....
15 Май 2009 08:06
Sistova1,
Не ви ли писна да говорите глупости?! България на сълзи отдевна не вярва.
15 Май 2009 08:07
Менгеменцето .
15 Май 2009 08:08
Божичко , мили Господи , дори командирка на шумкарите , с една дума на селяндурите вече е треснала отворено писмо.
За тези селяндури , няма ли друго място където да омирисват на оборски тор.
15 Май 2009 08:14
Май статийката е повишила вътречерепното ви налягане, та се затруднявате с аргументи по оборването й. В случая това е полезен процес.
15 Май 2009 08:15
Брях , хунвейбина от народен трибун се превърна в изтънчен естет!! Изведнъж
селяндурите се оказаха пречка за всемирният Му поглед...Същите селяндури за чийто трибун се слга Той...Боже прибери си вересиите...
15 Май 2009 08:20
Преди повече от 80 години ефрейтора от Браунау написва поразително сходни неща за парламентарната демокрация.Ама него кой ли пък го чел въобще?Той си има етикет...
15 Май 2009 08:23
Политическият изход е активно участие в кампанията и гласуване против Синята коалиция.

Драга ми Систова,
Като как точно да направим подобно гласуване?
Мислих, мислих и не виждам друг начин, освен да напиша на бюлетината:
АЗ СЪМ ПРОТИВ СИНЯТА КОАЛИЦИЯ
Подпис: Сократя от Бъкстон
15 Май 2009 08:27
Реших се!Осмелих се.С стиснати зъби и стиснати юмруци успех да прочета няколко реда.
Иоханес, Иоханес ...!Dummkopf, незнаеш какво говориш.Такива глупости минават между германски професори но тука, в този форум, ще прочетеш по смислени критики и апологети на най съвършената форма на управление.
15 Май 2009 08:36
Механизмът на демокрацията = избори+представители е единственият измислен до сега.
Дори Джугашвили го използваше макар и по сталински.
Друг НЕМА!
Другото е скимтене на миноритарни групи от отегчени уманитари.
Ако им спрат субсидиите ще се хванат на работа и ще спрат да скимтят.
15 Май 2009 08:43
Анждък, Васко , ама те продължават да си ги пишат и гледат много-много да не се натрапват.Полекичка , малко по-малко и то накрая ще си хване дикиш...То така или иначе на народа все ще му е зле.Бучни му едно фитилче и чакай. Каквото и да стане твоето си е твое...А ония доле са си ебани anyway.. " Tъй върви светът , ръка желязна целува"....
15 Май 2009 08:54
1. Демокрацията е една сравнително лоша форма на управление, но няма по-добра.

Този постулат се приписва на Чърчил.
И постулатът неточен, и "приписването". На 11.11.1947 Чърчил казва в парламента:
Many forms of Government have been tried and will be tried in this world of sin and woe. No one pretends that democracy is perfect or all-wise. Indeed, it has been said that democracy is the worst form of government except all those other forms that have been tried from time to time.

Ама както и да е, нали в типично уманитарно-фрустриран стил трябва да се мрънкя "Не знам как искам да бъде, но знам че не искам да е така"

_______________________
Блогът на Манрико
15 Май 2009 09:00
При социализма господстващата доктрина изискваше отказ от личното благополучие в името на обществото. Като една от причините за рухването му се сочи по-доброто съответствие на капиталистическата идеология на индивидуалистичната природа на човека. Сега приемаме, че печалбата е преди всичко личен интерес и всеки има право да се стреми към нея. Смятаме, че никой не може да бъде принуждаван да работи безплатно за държавата и обществото и че е редно всеки да получава пазарна цена за своя труд и предприемчивост.
И тук идва проблемът с политиците, които са наши пълномощници в представителната демокрация. От тях искаме да се откажат от лично добруване в името на обществото срещу заплащане, което не съответства на важността на техните решения, нито пък би примамило един способен човек да се откаже от успешния си бизнес.
Накратко, има противоречие: искаме всеки да работи за себе си, но политиците да работят за другите. Не ми е ясно как може да стане.
Отделен е въпросът с неспособността на нашенци да вземат колективни решения - вижте какво става на събранията на етажната собственост. А това е чист пример за пряка демокрация.
15 Май 2009 09:08
Параграфе,

Не разбрах точно какво предлагаш като алтернатива на Демокрацията, защото според мен има работеща демокрация - от Скандинавски тип - и тя върши перфектна работа.
15 Май 2009 09:08
Урааа!Прочетох с мъка още два реда.
Марксистка помия!
So etwas bloedes habe ich noch nie gelesen.
15 Май 2009 09:13
Дали ще работиш ангария за държавата или държавата ще ти вземе изработеното под формата на данъци, такси и акцизи "нам все равно".
Песня про зайцев (А нам все равно)
*
В темно-синем лесу, где трепещут осины,
Где с дубов-колдунов опадает листва,
На поляне траву зайцы в полночь косили
И при этом напевали странные слова:
Пр:
А нам все равно, а нам все равно,
Пусть боимся мы волка и сову.
Дело есть у нас - в самый жуткий час
Мы волшебную косим трын-траву.


15 Май 2009 09:20
StrikeEagle е нов откривател-, , Механизмът на демокрацията = избори+представители е единственият измислен до сега.”
Този може да се нарече оформен МЕХАНИЗАТОР. Избори +представители.Дали самичък може да си разшифрова казаното?


, , Ама както и да е, нали в типично уманитарно-фрустриран стил трябва да се мрънкя "Не знам как искам да бъде, но знам че не искам да е така" се провиква глашатая Manrico
Няма да цитирам кой е казал една от много великите мисли-, , искам да ви науча на това което и самият аз не знам.”Много пресътворявания има тази бележите фраза , в която е закодиран откривателският човешки дух.
Но бележито капуте като Манрико я преоткри -като уманитарно-фрустриран стил.
Още по комични са ignis и FL .ignis е щракнал простотия която и най яростните антикомунисти не са измисляли-не заслужава внимание. FL обаче е небесно явление на небосклона на капутализма.
Деградацията на ценностите при капиталиЗЪМА е основна проблем при Фридман , като продължител на идеологията на Адам Смит , Давид Рикардо , Юм , Канталион.
Бележити умове , но които е ясно , какво означава идеология , система , ценности и къде и как може да се появи криза на ценностите.Но според българските капутета те са марксисти.
Голяма комедия и голяма демонстрация днес ще има на капутетата -като най тъпи и нагли същества.
Селяндури , какво да ги правиш.
15 Май 2009 09:20
Демокрация -като форма на държавно устройство, при нея обикновените граждани могат да участват пряко във вземането на решения (за разлика от монархията или диктатурата).
Може да се допълни, за да стане ясно!!!
- Обикнованите граждани могат да участват във вземането на решения, който не зависят от тях!
15 Май 2009 09:31
Хуне,
Зарежи Манрико и прочие капутета - те са ясни.
Кажи нещо за П. Енчев.
15 Май 2009 09:46
Хуне,
Зарежи Манрико и прочие капутета - те са ясни.
Кажи нещо за П. Енчев.
Не.Друго ще кажа?
-------------------
Постиженията на човешкият дух и интелекта имат свой космически мащаби
В какви посоки се е развил този дух въпреки намесите на извратеняците.
На Запад главното е в идеята че се твори средата , а човека е производен на нея.
На изток , главното в идеята е да се твори човека , а средата е производна на него.
На север наблюдаваме нещо необичайно-там обединяването на средата и човека в единна система е нещо което днес постига забележителни резултати.
На ЮГ виждаме най голямата противоположност-деградирали са и средата и човека , маймунските страсти се движат в типично маймунски посоки , под ботуша на поробилите ги извратеняци.
Запазвам си правото да кажа нещо за Фридман.За да си видят акъла тъпите и нагли капутета.
Ще напиша и няколко реда за модерните разбирания за системите , обществата и хората-доколкото мога.Едно обаче е безусловно вярно.
Такова интелектуално мошеничество , разчитащо на простащината и простотията , го има само в Блатото.

Основното обаче е друго.Само в Блатото , сътворено от тъпите и нагли капутета се наблюдава африканщината.Туземци , това са селяндурите които днес правят капутализма в блатото , това са капутетата, това са ХУНВЕЙБИНИТЕ.
Да не изхождаш от видимите неща и фактите , да дрънкаш простотии и простащини-такава селяндурщина на друго място в света просто няма?

Редактирано от - хунвейбин на 15/5/2009 г/ 10:00:33

15 Май 2009 10:06
Демокрацията е първо модел , а после практика. Като модел тя няма алтернатива. Като практика обаче е саботирана заради недостатъчен контрол на хората над управляващите, от винаги сработващото " хляб и зрелища", с което управниците манипулират народа, от апатията и достигнатото лично благоденствие на отделния човек...Ерго , практиката трябва да се усъвършенства.
15 Май 2009 10:20
Бени,
В тази посока само да доуточня.
Всеки добър обществен механизъм е добър докато му се намери цаката. След това престава да бъде добър, защото тарикатите знаят как да действат въпреки него.
Същото се отнася и до демокрацията. Какво всъщност е тя?
Правото на хората да избират управляващи според убежденията си.
Убежденията на хората се определят от информацията. (Грубо казано: това го четох във вестника, това го видях по телевизията.)
Монополът над информацията превръща демокрацията в едно кухо чучело, притежаващо всички външни признаци на демокрация, но не и нейната същност.
15 Май 2009 10:22
Демокрацията не давала възможност да се чува гласът на отделния човек. Ами да, донякъде е така. Защото хората от различните обществени и социални слоеве имат различни интереси. А демокрацията означава, че на практика ( в идеалния вариант ако се абстрахираме от политическата класа и нейните злоупотреби) управлява някакво мнозинство което налага държавната политика. Тази държавна политика може да не е изгодна на друга част от населението, която винаги ще има чувството, че е прекарана при съответното управление.
Например: по-бедните граждани искат държавата да им осигури общински жилища и да не плащат за здравеопазване. В същото време по-заможните искат да плащат по-ниски данъци. Служителите искат да няма съкращения, обществото обаче не може да си позволи такива разходи.
Е как да се съвместят толкова противоположни интереси? Дори в едно идеално общество винаги ще има недоволни.
15 Май 2009 10:22
IVO KUNCHEV,
/:/ "Параграфе, ...Демокрация -като форма на държавно устройство, при нея обикновените граждани могат да участват пряко във вземането на решения (за разлика от монархията или диктатурата"
......................................... ......................................... .............
В такъв случай, и при Социализма е било Демокрация- имаше си Избори, даже и Референдуми имаше/2 броя/?!?
Е, и к`во от това, че при Демокрацията обикновените Граждани имали Право и можели да участват пряко във вземането на Решения-щом се оказва, че Властта НЕ изпълнява Волята на Гражданите и НЕ ги питаза нищо! А и фактът, че много рядко Управляващи управляват и втори мандат означава, че Гражданите НЕ са получили от Управляващите това, което са очаквали от тях, нали?!
Ерго, НЕ формата на управление е важната, а Резултатите от нея! Всъщност, и в Бангладеш, и в почти всички латиноамерикански стрпани, например, е Демокрация/по твоята Формула!/, нали?! Но са най-бедните в Света?! Ще рече човек, че тъкмо това са Решили/по твоята Формула за Демокрация!/ Гражданите там- да бъдат най-бедните и онеправданите в Света?!? Аз НЕ вярвам
те това и така да са решили-а, значи, НЕ е Демокрация, въпреки Формата! А е ДемоОСРАция!
15 Май 2009 10:29
АБАДАБЧО,
/:/ "Параграфе,
Не разбрах точно какво предлагаш като алтернатива на Демокрацията..."
......................................... ......................................... .............
Е, ми, например, КОНСЕНСУСКРАЦИЯ, вместо Демокрация!
Предлагал съм го/ и тук, в този Форум, даже!/!
Почети тук: Натиснете тук
15 Май 2009 10:30
Силно се надявам, г-н професорът да си води бележки от сия дискусия, белким вдене най-накрая, що е то демокрация. Въпреки, че по прозренията на колегите, той сепак е марксист - ментално увреден индивид, демек кой знае ква надежда за него няма.
15 Май 2009 10:33
обикновените граждани могат да участват пряко във вземането на решения


"могат" = желаят + имат капацитет да

"имат капацитет да" = "знание" + "инициативност"

"демокрация" - "можещи" обикновени граждани = "демосрация"
15 Май 2009 10:39
СОКРАТ-МАЙ,
/:/ "...Същото се отнася и до демокрацията. Какво всъщност е тя?
Правото на хората да избират управляващи според убежденията си.
Убежденията на хората се определят от информацията. (Грубо казано: това го четох във вестника, това го видях по телевизията.)
Монополът над информацията превръща демокрацията в едно кухо чучело, притежаващо всички външни признаци на демокрация, но не и нейната същност. ..."
......................................... ......................................... .............
Абсолютно ТОЧНО!
С едно Допълнение от мен: Средствата за Масова Информация при Демокрацията / с много малки изключения-държавните!/ са ЧАСТНА Собственост на хората с много Пари-капиталистите и рентиерите! Следователно, при Демокрацията, капиталистите/и рентиерите/, чрез собствените им СМИ, формират и моделират убежденията у Електората- разбира се, в собствена капиталистическа полза!
Ерго, според мен: "Демокрация е само където и само когато Управляваните управляват Управляващите!"/Р39/ В противен случай е ДемоОСРАция! КАЗАХ!
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД