Маршал Станишев проверява как чисти щабът му в нощна София. Но генералите му излязоха калпави, написаха лош и смешен закон за боклука. |
И си го получиха. Имат нов червен картон от Еврокомисията. Изпратеното предупредително писмо от Брюксел, че национализацията на софийския боклук е неприемлива и може да доведе до замразяване на парите по оперативната програма "Околна среда" за отпадъци, е поредният атестат за безхаберието на кабинета. Аргументите на еврокомисията по нищо не се различават от критиките, отправени междувременно към правителството заради случващото се с боклука, но пък задълбават в тежкия комплекс на кабинета "Станишев" по темата еврофондове. Сега правителството е изправено пред неразрешима задача - хем да се съобрази с Еврокомисията, хем да се изкара победител. След всички скандали, които успяха да сътворят министрите около боклука, второто вече е кауза пердута.
Правителството така и не успя да докаже
че намесата му в чистотата на София е наложителна. Нито обявяването на криза бе достатъчно убедително, нито има яснота за чудодейно намерения терен за ново депо.
Да не говорим, че самото правителство се оказа, че не знае, че законът, по който обяви кризата в София, вече е отменен. А доволството му от ритуалното обезвластяване на кмета Бойко Борисов чрез национализация на боклука трая само няколко часа.
Бруталността на мерките, предложени в законопроекта за софийския боклук, наистина е правопропорционална на политическата паника от задаващите се избори.
Спешното съставяне на проекта е убедителен пример, че когато иска, властта може да направи повече бели от обикновеното. Правителствените чиновници извършиха буквално за броени дни чудеса - намериха начин да заобиколят конституцията, да променят купища закони, да съкратят срокове, които иначе бавят при десетки проекти, и какво ли още не.
По същество национализацията на боклука е свързана с множество административни и организационни проблеми, които в обичайни обстоятелства надали щяха да се преглътнат лесно от засегнатите министри. Няма гаранции, че контролът ще е по-добър, защото тепърва трябва да се създава държавен инспекторат. Няма гаранции, че министърът на регионалното развитие ще познава по-добре проблемите на чистотата на София и ще харчи по-добре парите на столичани. Няма яснота какво се случва с вече сключени договори от общината и има съмнения за частни интереси. Няма и доказателства, че правителството не може да помогне по друга схема, без да се прибягва до национализация на такса смет.
Тези въпроси би трябвало да са били на масата при взимането на окончателното решение. Но кой знае. Около сделката с ИПК "Родина" и сградата на НАП излязоха скверни детайли как всъщност заседава правителството и как се гласуват предложенията.
Показателни са и поредното несъгласие на министрите от НДСВ със законопроекта, и реакцията на Татяна Дончева от БСП, която заяви, че предизборната кампания глупаво ще бъде вкарана изцяло в темата с боклука. Въпреки това кабинетът не се изплаши да играе твърдо и сега трябва да замита собствената си нормотворческа смет, без да изглежда смешен.
Но явно ще се смеем в пушилката
Противно на гласуваното само преди 2 дни от кабинета решение, вицепремиерът Меглена Плугчиева вчера бе принудена да обяви, че отделен законопроект за управление на отпадъците на София няма да има. Текстовете ще бъдат сведени до раздел в съществуващия закон за управление на отпадъците и няма да се отнасят само до София, а до кризисни ситуации във всички общини, обясни тя. На фона на тези твърдения може да се очаква, че в законопроекта ще останат само текстовете, касаещи съкращаване на процедурите при строеж на депа и изричното задължение общините да приемат боклук от други общини на нормалните цени, на които работят, ако това не надхвърля 20% от капацитета на сметището. Това не попречи на регионалния министър Гагаузов да каже по-късно, че нищо не се променя, законът за София механично ще бъде включен в закона за управление на отпадъците. Гагаузов е сред тримата министри творци на законодателния гаф. Останалите са Джевдет Чакъров и Пламен Орешарски. Т.е. тяхното мнение по въпроса е на последно място на капацитети.
Какви ли ще са финалните сцени от спектакъла? Възможно е кабинетът да се заинати докрай. Възможно е да отстъпи частично и все пак да пусне строежа на ново депо. Досега ползата за столичани е минимална - по-добре от обикновеното почистен град, но за кратко и срещу повече пари.
Към правителствената грижа за София прибавяме и три дървета на бул. "П. Евтимий" с измити листа. Случи се от престараване. Една съботна вечер, предупредени, че премиерът ще ги провери, ромите от кризисния щаб се почудиха какво още да сторят и насочиха маркучите към короните на липите. Станишев не обърна внимание...