Освен своите собствени казуси посетителите на Павел Кърлев носят и десетки сходни случаи на свои съседи и роднини |
На опашката е пълно с пенсионери, които носят не само своите казуси, но и тези на роднини и съседи. Случаите си приличат, в основата им обикновено са задълженията към столичното парно за неясно каква консумация и по
необяснимо високи сметки
Пенсионерката Светломира Велева например не може да разбере откъде са се натрупали над 600 лв. за шестте месеца, през които със семейството си се е намирала в чужбина и апартаментът е бил необитаем. "От топлофикацията казаха, че са отчитали всеки месец и сметката е точна ", обяснява тя. Това обаче е невъзможно, след като никой не е обитавал апартамента и потреблението е измислено. "Извадих на госпожата от "Топлофикация" фактурите си от ЧЕЗ за същия период, където има едни нули като потребление. И нищо", обяснява жената. "Но си пазете сметките за тока - те ще ви служат за доказателство пред съда, че в апартамента не е живял никой", обяснява й Кърлев.
Интересното е, че г-жа Велева вече е успяла да се оплаче в Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР). "Те дори не са чели жалбата ми, а я препратиха в енергийното министерство, които пак я върнали на "Топлофикация" София за разглеждане. Излиза, че у тях са и хлябът, и сиренето", възмущава се Велева. В този затворен кръг топлофикацията се оказва последната инстанция за решаване на казус, породен от самата нея. Абсурдът на българската бюрокрация сякаш няма граници.
Следващият посетител също е пенсионер. Ако това, което разказва, е вярно, значи в софийската "Топлофикация" вече смятат, че стоят над закона.
Пенсионерът от няколко месеца не може да си получава пенсията. Открил си е разплащателен влог в банка, в който НОИ му превежда парите, но от дружеството са поискали от
банката да блокират цялата сметка
Преди това той е получавал непрекъснато предупредителни обаждания, подписал се е, че признава дълга на сина си, който живял известно време в апартамента. Кърлев обяснява на човека, че каквото и да е подписал, си има ред за блокиране на доходите. Според ГПК може да се удържа само част от месечните доходи на човек, не и цялата пенсия. Изглежда, просто на банката така й е било по-лесно - нея не я интересува, че редовните месечни преводи в този влог са пенсия. Кърлев съветва човека да си получава пенсията на гише в Националния осигурителен институт, пък дано там да спазват закона.
"Получавам сметки за парното, които не кореспондират с реалността", обяснява следващият посетител на федерацията Емил Карамаринов. Господинът е на около 50 г., има висше образование, завършил е френска филология и е работил във Франция. "През януари получих сметка от 154 лв., въпреки че радиаторите бяха студени. Наложи се да се отопляваме с духалки, за което платих други 650 лв. на ЧЕЗ", обяснява Карамаринов. Човекът платил, защото по това време Петър Димитров неуморно повтаряше по медиите, че надвзетото през януари ще се върне. Когато почнали да връщат парите обаче, Карамаринов получил обратно само едни жалки 30 лв. Вместо обещаните 35-40% от сметката. Човекът все пак може да смята и се оплакал. "От топлофикацията казаха сами да си санираме блока и да си обновим инсталациите щом искаме да плащаме по-малко", възмущава се той. "Вижте как е възпитаван само страхът у хората - нямам дългове нито към ЧЕЗ, нито към БТК, а към "Топлофикация" вече се натрупаха почти 4000 лв.", споделя той.
Още един господин изглежда много притеснен и не иска да си каже името, за да "не ставаме за смях". "Не мога да спя спокойно,
притеснявам се да не загубя апартамента
и не знам вече към кого да се обърна", обяснява той. "Топлофикация"-та иска той да плати дълг от 2800 лв. за апартамента си. Гражданинът купува апартамента през 2001 г., след което веднага се отказал от услугите на дружеството. "Поисках да ми свалят радиаторите и съм изолирал тръбите с гипсокартон, а те ми пращат сметки за такса мощност по 70-80 лв. на месец". Но огромната сума се е натрупала не толкова от това, колкото от факта, че топлофикацията години наред му праща сметка, към която се натрупват тези на предишните собственици на апартамента.
Следващата посетителка, според Кърлев и неговите юристи, е направила грешка. Апартаментът й е обитаван между 2002 и 2006 г. от племенниците й, които не плащали парното. Проблемът е, че след това тя подписала писмо на "Топлофикация", в което признала старите задължения. Поискала да почне да плаща първо своите, но по традиция дружеството иска първо да се плати най-старата сметка. Оттогава започват да се трупат дългове, а апартаментът продължава да е необитаем. Сега пенсионерката се страхува, че ще й вземат апартамента заради дълговете, поне така са я заплашвали от дружеството. "Не биваше да подписвате нищо, тъй като неплатените сметки не тежат върху имуществото ви, а старите дългове скоро ще достигнат срока за давност", съветва Кърлев жената.
Следващата посетителка - Татяна Божкова, е майка на три деца. "Не можех да плащам, след като се разведох с мъжа ми - натрупаха се около 8000 лв. за 10 години. При това не ползвам услугите им, а се трупат такси "мощност" и сградна инсталация." Според Кърлев нейната грешка е в това, че е платила веднъж 200 лв., а после няколко вноски по 20 лв. С това тя автоматично си е признала задълженията.
След върволица от хора, които според юристите на Кърлев са допуснали една и съща грешка, като са си признали задълженията, се появява коренно различен случай. Димитър Бобошевски от Враца е изключение: в двуетажната му къща с магазин
няма инсталация за отопление
Абсурдното е, че в сметките на местната топлофикация този имот продължава да се води с отоплителна инсталация. Бобошевски завел дело, изгубил го, но изтървал срока за плащане на таксата от 25 лв., която дава право на обжалване в Районния съд. "Проверете пак сроковете, иначе ще се наложи да минем по сложния път - да доказваме, че не сте получавали уведомление", обяснява Кърлев. "Аз ще правя гладна стачка, за да се разчуе, ще повикам телевизията", възмущава се човекът. Според него адвокатът му нищо не му обяснил, дори го заплашил, че ще загуби къщата си заедно с магазина. Около 2500 лв. са му начислени като сградна инсталация, която по думите му отсъства.