:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,779,501
Активни 519
Страници 6,375
За един ден 1,302,066
Идеи

Как се корумпира обществена поръчка

Само силен граждански "Биг брадър" може да осигури честно и ефективно харчене на публичните средства
Марин Божков
Когато се спомене за обществени поръчки, различните хора се сещат за съвсем различни неща. Предприемачите изпадат в нещо средно между паника и еуфория и се втурват да търсят подход към "правилните хора", които "правят игрите" с "усвояването на средствата".

Обикновените граждани започват да гледат мрачно и едновременно със завист и отвращение коментират, че "то нищо не става както трябва в тая държава", забравяйки, че и те са част от нея.

Юристите пък се сещат за много работа. Независимо дали по правене на условията по нужния начин или по обжалването на процедурата, проведена при същите тези условия - тяхното никога не се губи. Европейските чиновници с искрено възмущение хващат химикалките, защото са сигурни, че пак ще се пишат остри доклади.



И всички се питат: Какво се случва?



Всъщност в началото има едни пари. Те могат да бъдат от държавния бюджет, от общинския бюджет, от фонд или програма на Европейския съюз или на друга страна. Тези пари са предназначени за заплащане на определена общественополезна работа. По условие трябва да ги получи онзи, който е в състояние да извърши необходимата работа по най-добрия начин. Този изпълнител трябва да се определи с конкурс. Трябва да се даде възможност на всички заинтересовани участници да представят своите оферти, а от тях да се избере онази, която отговаря най-адекватно на поставените условия. После с изпълнителя се сключва договор, той трябва да извърши работата и когато възложителят констатира, че всичко е направено точно според условията на договора, изпълнителят получава своята печалба. И това е.



Да, но в България не е това



Още преди да дойдат парите, започва създаването на система за тяхното усвояване. Първата битка е кой да назначи свои хора за началници, които да подписват за парите. Който спечели на тази фаза, на практика предварително е спечелил играта. Докато неговият човек "разписва", картите никога не са окончателно раздадени.

След окопаването си новоназначените началници трябва да измислят такива условия, при които да се вложи в работа колкото може по-малко от предназначените за това пари, за да може повечко кяр да се "утаи" където трябва. Така възникват странни задания - мостове и пътища за никъде, алеи за влюбени по села, населени само от неколцина старци, справяне с "бедствия", които не са се случили, доставки на стоки, от които няма нужда и за които няма дори складове.

След като се определи по този начин предметът на обществената поръчка, следва най-деликатната задача. Условията трябва да се натаманят така, че "нашият кандидат" да успее. А това не е лесно. Не върви, ако кандидатът е "Демир строй", да напишеш, че името на спечелилия трябва да започва с "Демир" и да завършва със "строй". Можеш обаче да поставиш изисквания, на които само той да отговаря - специфични умения или сертификати, специфична техника и т.н. Ако обаче кандидатът ни и това няма, а фирмата е регистрирана вчера на името на баба му, можеш да поставиш например изискване за 100 (сто) години гаранция. Не е смешно. Има такива изисквания. След като собственичката е докарала до 100 години, защо да не може да даде още 100 г. гаранция? Някои дават и по 150. И понеже това обещание явно няма как нито да се изпълни, нито да се проследи, в общата оценка за класиране му се слага една относителна тежест, да речем от 40 до 60% от общата оценка. Така де - най-важно е да се гради за векове.

А ако някой досадник, който си няма друга работа, ами чете обявите за обществени поръчки,



реши да се вклини в интимната компания



на възложителя и неговия фаворит за изпълнител и предложи по-изгодни условия? Тогава? Ами тогава просто отменяме обществената поръчка, декласираме досадника и каним само нашия човек.

Така стана например с пречиствателната станция на Сливен. С пари по програма ИСПА екоминистерството обявява обществена поръчка. Явили се "Главболгарстрой" и "Понс холдинг". Комисията отменила поръчката, защото уж "Главболгарстрой" предложил много висока цена. После открили нова процедура. Не поканили "Главболгарстрой", защото не можел да даде гаранция за качество! Ами да, какъв е тоя "Главболгарстрой"? Строи само от половин век и го знаят само в половината свят. Но в другата половина не го знаят. Значи не става! Вместо него поканили "Понс холдинг". Това вече е известна фирма. Знаят я в половин Бургас. И не само там - и в Каменар го знаят, че и в Суворово. Даже знаят за някаква вила на някакъв министър по морето, ама не си спомнят баш добре. Та значи "Понс холдинг" знае какво е качество. Той може. И за да не го обидят, взели, че подписали договора на още по-висока цена. Каквато никой дотогава не бил предлагал.

И най-скандалното е, че всичко това се случи при действието на новоремонтирания Закон за обществените поръчки, в който от началото на тази година под натиска на Европейските институции бяха включени действащи механизми за обществен контрол. Само че обществото ни още няма рефлекса да контролира кой и как харчи нашите общи европейски пари.



Какво трябва да се случи?



На първо място, необходимо е основните възложители на обществени поръчки - държавата и общините, да си дават ясна сметка какъв резултат, в какви срокове и на каква цена желаят да постигнат. Подходът "да се усвоят едни пари" е крайно неправилен, защото дава погрешно направление на целия процес още от самото му начало. У нас има множество проблеми за решаване и при правилно разбиране за целите на обществено финансираните дейности винаги могат да се дефинират най-спешните, най-достъпните за решаване или най-перспективните от тях.

На второ място, изпълнителят на обществена поръчка трябва да се избира като партньор за работа, а не като ортак за далавера. Изборът на изпълнители е точно разликата, която отличава обществените поръчки от всички останали сделки и точно при него нарушенията са най-фрапиращи и предизвикващи обществено отвращение.

На трето място - контролът на възложителя върху отпусканите средства. Корупцията се мултиплицира именно в сферата на контрола. Неправилно поставените цели и задачи пред изпълнителя, неправилният избор на изпълнител понякога правят невъзможен нормалния контрол.



Корупционният контрол обаче винаги е възможен



Дори и най-добре подбраните изпълнители на прецизно дефинирани обществени поръчки трябва да бъдат контролирани. Нередовните или формално извършвани проверки сами генерират нарушения.

Контролът трябва да се извършва не само от институциите. Когато чиновниците контролират сами себе си, рано или късно се изкушават. Малцина знаят, че при обществени поръчки не може да бъде отказан достъп до публично заседание на комисията на медиите и на представителите на неправителствените организации. Малцина се сещат, че могат подробно да опишат онова, което са видели, и да изпратят доклад направо до Брюксел. Още по-малко пък смятат, че си заслужава да се вгледат, когато други хора си разпределят пари под масата. Само че това са наши пари. И сега законът ни дава право да поискаме сметка как се харчат. И ако не сме доволни, заедно с нашите европейски съграждани и общите ни институции да си ги поискаме обратно с лихвите. Защото Европа не спира достъпа до своите фондове за българските граждани, а за онези български институции, за които има достатъчно данни, че крадат от общите ни пари.

Затова можем да покажем, че сме европейци, не като се оплакваме в кухнята и псуваме неадресирано в пространството, а като кажем на българските институции: "Внимавайте какво правите! Гледаме ви и законът е на наша страна."
 На трапезата на обществените поръчки
25
3513
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
19 Май 2009 00:04
Нито можем да ги видим, нито закона е на наша страна. А и не звучи някакси. Поне не като "Гледаме те - аз и Колт".
19 Май 2009 00:54
Авторе,


Добре си описал "кухнята" - как се краде от тези поръчки , но после май отиваме в сферата на "научната фантастика" или поне в полето на "трай коньо за зелена трева" (= справедлив конкурс и прозрачност при организацята и провеждането му - такова животно у нас "епа нема" !).


Корупцията (метастазите й) така са проникнали в организма на Държавата (ни) на всички нива, затова добрите идеи за "подобряване на системата" са обречени на провал, ако не се разгради самата система, порочна вътре в себе си. Ама май няма кой да го направи ... всички "горе" са част от нея и нямат никакъв интерес от подобна промяна. Да не са луди да режат клона, на който седят ?
19 Май 2009 01:17
Добра е статийката.
Всичко си е казано точно, кратко и ясно.
Ако 2 - 3 млн. души тръгнат да спират корупцията, не се изисква кой знае какво усилие от всеки един.
Проблемът обаче е , че тези 2-3 млн. просто търсят далаверка.
Нямат полза от безкорупционни схеми, защото им е по лесно да са навързани като свински черва, и да си бъркат по дупките един другиму, отколкото да запретнат ръкави и да си свършат честно работата.
19 Май 2009 01:27
Как се корумпира обществена поръчка? Лесно - с комунистически плам, турска безпардонност и царско мълчание. Има и алтернативни методи, ама хората ги позабравиха. Само Костов си ги спомня, затова е лидер. На спечелилите - честито.
19 Май 2009 01:41
armani,


По стечение на обстоятелствата имам поглед върху схемите за "печелене" на проекти с конкурси по еврофондовете и "усвоаването" (краденето) им: ако знае населението, до какви космически степени на наглост стигат ръководните лица по организацията на "конКУРсите", ум ще му зайде !!! Не Парламента ще подпали, както през 1997, ами още не знам колко други места, дето се крият политическите лалугери ...
19 Май 2009 02:08
Mars Attack - за голямо мое щастие, бизнеса ми не заивиси от такива поръчки, или поне мога да си позволя да не участвам в такива срамни дела. За космическите мащаби на наглсотта съм абсолютно съгласен. Факт е обаче, че народа не се е втурнал да пали каквото и да било. Спомни си протестите преди няколко месеца - пълна импотентност. За сравнение виж демоса в съседна Гърция, в прибалтийските държави, Унгария и т.н. Тука работата е скопена. Българинът най-обича мирните протести, така малко да се поизтъпанчи на мегдана, ама за повече не му стиска. Поради който факт, всеки манаф, независимо от произхода си - украински, турски, испански или наш си (примерно от пернишкото село Сирищник), знаейки дебилността на нацията, я дои с огромно задоволство и чувство на добре изпълнен дълг. Ние - аз, ти, автора и всички останали, СМЕ виновни за това, най-малкото защото в мазетата не забъркваме "Молотов" и не плащаме бирата и ракията на кварталните пубери, под звуците на "Шуми марица", поради което пък те се избиват по дискотеки, пътища и мачове, вместо да бъдат подтикнати към градивен натиск, от който политическата ни система отчаяно се нуждае.
Има и алтернативно обяснение - първоначално натрупване на капитал. Ако е така, време е да позатихне и имаме добър шанс да му видим края.
Тема за размисъл - около 80% от разходите на САЩ в Ирак отидоха в частни фирми (поради което нарекоха това първа частна война), една значителна част от който бюджет прибра "Халибъртън", фирма на която Дик Чейни беше шеф, преди да поеме тежестта на управлението при тексаския рейнджър. В Русия е още по-зле. За Туркменистан, Казахстан и подобните им, приказките са като от 1001 нощи. Въпроса е в Европа ли сме или само пунтираме?
19 Май 2009 07:00
Всичко е ясно!!! Статуйката са я платили от ГБС!!!
19 Май 2009 07:36
Ааааааа, не с лошо за сПОНСорите Дора знае защо....
19 Май 2009 08:13
Общото бе извадено от стойностната система - не търсете под вола теле!
Общото има стойност, само ако е в джоба ти! - те това е максимата на сътворилите Демократична България на XXI-ви век.

19 Май 2009 09:52
Armani,
Няма да се дигнат хората по една много проста причина - не вярват, че ще има реален резултат. Колкото пъти нещо са се вдигали - от това са се възползвали поредните тарикати. Питай хората от моя бранш какво мислят за Костов, за когото ти твърдиш, че знаел "алтернативни методи". Питай ги за "Балкан" и Гад Зееви, питай ги за единната система на РВД и "избора" на Аления-Маркони за неин изпълнител. Питай ги как стана "определянето" на тия "партньори" и какви бяха методите. И резултатите...
А иначе статията е добра - логически подредена и с "първо", "второ" и "трето" като отговор на най-важния въпрос - "Какво да се прави?" Но питам: как ще накараш един Н.В., например, да работи не по принципа "Тук има едни пари за усвояване"? А цялата трагедия е, че не можеш с лека ръка да махнеш и да кажеш "А бе остави го, той толкова си може..." Защото не става дума за пианист в бара, а за министър... (Макар че и да ставаше - как да извадиш пищов и да го гръмнеш...)
19 Май 2009 10:43
Е да де , ама времето за такива статии беше преди години. Въпреки това по-добре късно отколкото никога.
19 Май 2009 10:48
Армани,


Така е - "пунтират", че сме в Европа, а пък населението се прави, че им вярва, но не прави нищо сериозно, за да промени посоката на движение.


Според мнение на умни хора в БГ (което аз споделям), решаващият момент за провала на прехода към нормална европейска демократична държава бе (тогава аз все още бях в БГ и познавам събитията лично) разпращането по домовете на събралите се хора пред Народното Събрание по молба на Желю Желев, когато Пешо Младенов се изпусна с онази фраза "По-добре да дойдат танковете !". Несвалянето (реално) на БКП от власт и невкарването на главните виновници в затвора (на един "БГ Нюрнбергски процес" ) са коренът на всичкото зло у нас след 10.11.1989 г. Както и пропускането на уникалния шанс от страна на СДС да го стори, когато имаха властта (без коалиция с други партии).

Редактирано от - Mars Attack на 19/5/2009 г/ 10:49:49

19 Май 2009 11:43
Статийката има една основна слабост - даже и да няма корупция, при търг за обществена поръчка по правило печели не фирмата, от която обществото ще има най-голяма полза по отношение на цената, а друга фирма. В много от случаите след година-две се налага нова обществена поръчка за същото нещо, защото на предишния търг е спечелила фирмата с най-ниска цена, а не тази, която наистина ще свърши работата.
19 Май 2009 12:19
Хм, поръчката е спечелена от консорциум, между българска и испанска фирма. Не е спечелена от ПОНС.
19 Май 2009 13:20
Пропуснати са двете от най-важните правила за прозрачен и ефективен търг:
1. Техническите условия да се изготвят от независим консултант, отделно избиран чрез търг
2. Търговете - не всички, разбира се, да са с пре-квалификация
Това е гъвкава схема, при която възложителят формулира най-общо потребността си, независимият консултант я конкретизира, а преминалите предварителната квалификация изпълнители имат възможност както да подобряват офертите си, така и да предлагат съвместно изпълнение. Да не говорим, че се дебнат една друга
19 Май 2009 13:32
Top Gun,
Коя Дора - Бакояни ли? Или една идея по- на север от нея?
А пък за консорциумите как се правят за подобни обществени поръчки - да не говорим...
19 Май 2009 14:46
общата / орташката работа, т.е. обществените поръчки, кучета ги яли
казва българският народ още от времето на султан Абдулмечид І !!
--------------
Ако искате да не се ядосвате, че ви крадат нагло, избегвайте обществените поръчки, те са измислени именно да се щипе кебабчето, независимо от благите намерения около тях!
Ако можете включете се в тях!
--------------
Но тъй като 100% без тях явно не може, приемете ги като комарите или високото кръвно!!!
19 Май 2009 15:48
Нас ще ни съсипе не корупцията, а борбата с корупцията. Всички антикорупционни закони генерират далеч повече корупция от преди. Поне по нашите ширини все някак така се получава.
19 Май 2009 16:31
Вожде,


Ти видял ли си (нормален) човек да реже сам клона, на който седи ? Аз - не !

Как ще направят и гласуват читав закон за борба с корупцията (или закон за противоречието на интересите) същите тези, срещу които са насочени тези закони ? Да не са луди ! ... Това е все едно да назначиш Кумчо Вълчо да пази кошарата с овцете или Кума Лиса - курника с пиленцата. Макар че у нас всичко е възможно.
19 Май 2009 16:58
Марсе, аз зная поне един:
Чукча седи на клон и го реже откъм дървото. Минава бял ловец и казва - така ще паднеш! Гледай си работата, казва чукчата, продължава да реже и в крайна сметка пада и озадачено казва: Белый человек - шаман, все угадывает!
19 Май 2009 17:10
Вожде,


Знам вица (няма да ти искам пари за това), но надеждата ми е, че българите не сме чукчи, щото ако е така, най-добре да пускаме кепенците и затваряме бара, наречен "България".

Последният да изгаси лампите...

19 Май 2009 17:14
Марсе, дълбоко се разкайвам за стария виц! Но все ми се струва, че сме бетер чукчи
19 Май 2009 17:26
Вожде,


Народ, който е родил Левски, Ботев, Борис Христов и е наследник на Орфей и на създателите на Панагюрското съкровище, че и има такива гласове, които раждат "магия" и им се диви цял свят, НЕ е от чукчи, вЕрвай ми !


Превърна ни в "чукчи" гнусната пасмина, която беснува по земите ни от 65 г. насам. И именно от нея трябва да оттървем страната, иначе - лошо ни се пише като нация, ще се затрием, така да знаеш ! ...
19 Май 2009 18:11
Марсе, ние родихме, но и предадохме Левски.
Марсе, ние не сме наследници ни на Орфея, ни на онези, що са направили Панагюрското съкровище. Първо, то е правено от гърци и второ - ние просто днес живеем там, където преди 2500 години е живял собственикът на Панагюрското съкровище. Турците не са наследници на Византия, Марсе!
Марсе, абсолютно съм съгласен, че трябва да се отървем от комунистическата сепия, която задушава България. Но не забравяй и нещо друго - да умре и последният, роден в робство!
19 Май 2009 18:26
Вожде,


За Орфей или Панагюрското фактологически си прав, но нали хората наследяват и поемат духа на земята, където се заселват (както и аз тук на Марс доста марсиански неща съм поел, иначе си оставаш вечният чужденец)...


Сравнявам с другите "бивши" (за някои може и без кавички) соц-страни и виждам, че е ВЪЗМОЖНО да й се отрежат пипалата на хидрата. Истина е също, че "робският дух" умело се насажда от тези, за когото той е удобен, за да властват вечно. Но съм убеден, че в БГ има свестни хора, които могат да измъкнат страната от блатото, АКО им се даде тази възможност. Проблемът е "само" в това, че тези хора не искат да се занимават с политика (това е символ на "морална проституция" ) или ако и да искат, не им се дава подобна възможност. И се получава "омагьосан кръг"... А при отчаянието от статуквото се засилва индивидуализма и "всеки да се спасява както може", което също пречи на издигането на подобни личности на ръководни позиции в държавата.

"Картинката" наистина не е радостна.

Редактирано от - Mars Attack на 19/5/2009 г/ 18:27:51

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД