:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,021
Активни 730
Страници 18,924
За един ден 1,302,066
Класации

България се оказа по-магнетична от Италия и Испания

Защо царството на рушветите и задънените магистрали се нареди на престижното 38-о място по конкурентоспособност
архив: "Сега"
Април 2009 г., участници в международен форум се дивят на "указателни табели" в центъра на София, поставени от протестиращи и сочещи към сградите на Министерския съвет, президентството и Народното събрание.
Знаете ли кои са трите най-конкурентни държава на планетата за 2009 г.? САЩ, следвани от Хонконг и Сингапур. Това може и да не е изненада, но 38-ото място на България в същата класация със сигурност е неочаквано за мнозина. Особено ако добавим, че страната ни се оказва по-привлекателна от Италия, Гърция, Испания, Бразилия, Полша, Мексико и мн. други.
Хубавия сюрприз ни поднася най-старото ежегодно изследване за конкурентоспособността на икономиките - World Competitiveness Yearbook, на базирания в Швейцария институт IMD. То по традиция обхваща само най-интересните и атрактивни 50-60 държави, като ги оценява по повече от 300 критерия - от равнища на лихви, инфлация, данъци през брой мобилни телефони, цена на интернет, магистрали до здравно обслужване на населението и качество на университетското образование.
Страната ни участва в това състезание от 2006 г., когато стана №41, и се представя все по-добре. Самото включване на България в ранглистата преди 4 години вече бе комплимент, а сега 38-ото място е повече от радостно.
За 2009 г. в класацията участват 57 страни. Последни на опашката по конкурентоспособност са Аржентина, Украйна и Венецуела. Озадачаващо далеч от нас е Румъния - на 54 място. Изобщо след България изостават цели 6 държави от ЕС. Освен северната съседка това са Гърция (52), Испания (39), Полша (44), Унгария (45) и Италия (50).
За някои високото място на страната ни е не само изненадващо, но и незаслужено. Вчера екип на Центъра за изследване на демокрацията (ЦЕД), който е българският партньор на IMD, представи ранглистата за 2009 г. и разясни защо, въпреки че отнася много и заслужени критики, България се оказва толкова интересна и как успява да бие по атрактивност превъзхождащи ни по много показатели държави като Италия и Испания.

Плюсове и минуси

България печели точки, защото у нас все още животът е по-евтин, икономиката расте сравнително бързо, а мениджърите не искат прекалено високи заплати. Разбира се, най-съкрушителното й предимство са ниските подоходни данъци - с 10% облагане на фирми и граждани България е №1 в класацията по този показател. В същото време изследването не подминава факта, че ДДС е сравнително висок и това е минус за страната. Особено тежък, а и влошаващ се проблем е инфраструктурата. "Въпреки че правителството неуморно говори за магистрали, пречиствателни станции и инвестиции в образование и наука, резултатите са други - България пропада с нови две места в класирането и вече е на 43 място по състояние на инфраструктурата", отбеляза Руслан Стефанов, програмен ръководител в ЦЕД.
Той посочи, че балът се формира гъвкаво - по бюджетен излишък например България е отличник и това я праща по-горе в ранглистата, но пък по харченето на "излишните" пари правителството получава лоша оценка и този показател съответно тегли страната ни по-надолу в таблицата.
Можем да се гордеем, че сме в челната десятка сред 57 страни по доста критерии - брой абонати с мобилни телефони като процент от населението, евтин достъп до интернет, привлечени чуждестранни инвестиции, приходи от туризъм спрямо БВП и др. Интересното е, че показател, по който Световната банка ни критикува, в тази класация ни носи точки за по-добро класиране - висока гъстота на лекари и здравни заведения, отнесени към населението.
Класацията на швейцарския институт често е ориентир за компании и фондове, които се колебаят къде да открият производство, да преместят завод или просто да вложат най-изгодно парите си, обясни Руслан Стефанов. Ниските подоходни данъци - 10% за граждани и за фирми, се оказват например огромни предимства за страната ни.

Съществени подобрения за България

Част от изследването се базира на статистически данни за 2008 г., а точките по други критерии се основават на съвсем горещи оценки - анкета, проведена сред бизнеса през февруари и март т.г. Бизнесът е доволен от старта на електронния търговски регистър например - регистрирането на фирма в България вече не е ходенето по мъките, което беше.
Дивиденти на страната носи и високият бюджетен излишък. Тук данните са за 2008 г. Изтичането на мозъци става по-малък проблем и не застрашава толкова представянето на фирмите. Капитализацията на фондовата борса, пораснала през миналата година, също се отчита като показател с подобрение, въпреки че 2009 г. не се очертава нито лесна, нито щастлива за играчите на този пазар.
Интересно е, че бизнесът сякаш свиква със съперничеството на сивата икономика, която крие данъци и осигуровки и си купува обществени поръчки. И този показател е с подобрение спрямо предното класиране.
Фирмите вече развиват имунитет и срещу бюрокрацията в България. Поне това излиза от пролетната анкета, според която има леко отслабване на диктатурата на чиновника. Това усещане у предприемачите вероятно се дължи и на плахото навлизане на електронните услуги - все пак човек вече може да регистрира фирма от компютъра в офиса си и да подава данъчни декларации онлайн, без да виси по опашки и пред гишета.

Точки на пропадане

Интересното е, че 10 от 15-те показателя, по които представянето на страната ни се влошава, са свързани с оценката на бизнеса и ефектите на кризата у нас. Скандалите за подкупи, шуробаджанащина и загубените или замразени европейски пари не отшумяват без последствия. Мениджърите се притесняват повече, отколкото преди година, че лошият имидж на България в чужбина вреди на бизнеса им. Расте и недоверието на деловите хора към държавата. Те стават все по-скептични и за вероятността бюджетните пари да се харчат по-ефективно през следващите две години.
Вече има ясен отпечатък на кризата върху бизнеса, който се оплаква от трудния достъп до кредити. Тази отчетлива промяна на фона на кредитния бум от миналата година е отчетена в класирането. Бремето на задълженията също става по-притеснително за компаниите. Междуфирмената задлъжнялост тепърва ще създава големи главоболия, опасява се Руслан Стефанов.
След критериите, очертаващи влошаване, е и състоянието на енергийната инфраструктура. Значителната инфлация през 2008 г. е сред показателите, дърпащи на по-задно място страната ни. Поскъпването на ток, парно, газ миналата година и общото покачване на потребителските цени бе доста осезаемо и здраво надскочи прогнозите на правителството.
Предизвикателствата на 2009 г.

Изследването и представянето на България са помогнали на екипа на Центъра за изследване на демокрацията да открои четири основни области, които ще са изпитание за държавата и през 2009 г.
Предстоящите избори са предизвикателство №1. Проблемът е, че страната ни ще преживее вероятно най-тежките месеци на кризата в съчетание с политическа несигурност - заради провеждането на двата вота (за Европейски парламент и най-вече за Народно събрание), които ще продължат до свикването на новите депутати и съставянето на ново правителство.
Другото предизвикателство е още по-голямо, защото нито е от вчера, нито ще бъде прескочено бързо и лесно. Става дума за трудната битка със сивата икономика, корупцията и мафията.
На трето място е съкрушително важната битка за разумно и пестеливо харчене на публичните средства и за ефективно планиране - все сфери, в които управлението драматично куца.
Четвъртата ръкавица е хвърлена в полето на държавната протекция за бизнеса. Крайно време е държавата да спре да лансира мега и гига проекти, да обгрижва компании "национални шампиони" и да насочи щедростта на бюджета и стимулите към гръбнака на всяка икономика - малките, модерните, стартиращите, отворените за нови технологии и търсещи неразработени ниши фирми.


------------------
Предимства
(показатели, по които сме в челната десятка)
----------------------
преки чуждестранни инвестиции, % от БВП
приходи от туризъм, % от БВП
реален ръст на БВП на глава от населението
индексът "Цена на живота"
ниският корпоративен данък върху печалбата (1-во място)
ниска краткосрочна лихва (4-то място)
нисък държавен дълг (10-о място като % от БВП и 2-ро място като намаление на дълга)
възнагражденията на мениджърите и в сектора на услугите
инвестициите в телекомуникации като процент от БВП
цената на Интернет достъпа и широколентовия Интернет достъп
брой абонати на мобилни телефони
медицински персонал на човек от населението

-----------------
Слабости
(показатели, по които сме след 50-о място):
-----------------
дефицитът в текущата сметка (на последното 57-о)
обемът на износа на стоки (54)
инфлацията (51)
БВП на глава от населението (47)
защитата на личната собственост и сигурност
кредитният рейтинг на страната
данъкът върху потреблението
производителност на труда
образоването при управленските специалности не отговаря на изискванията на бизнеса, липса на опит на мениджърите
енергоемкост на икономиката
ниски разходи на бизнеса за наука и развойни дейности като % от БВП
брой компютри на 1000 души население
подкупите и корупцията (50)
(не)прозрачност на правителствената политика (51)
практиките, свързани с одит и счетоводство (53)
снимка: архив "Сега"
Въпреки многото първи копки през мандата на кабинета "Станишев" България си остава задният двор на Европа с лошите си пътища.
39
4357
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
39
 Видими 
20 Май 2009 02:12
Показателна статия за това, как статистиката и усреднените макроикономически данни могат да замажат реалната ситуация в икономиката, политиката и социалния живот на страната...


Без да се принизяват посочените +++, тази статистика не показва реалната действителност и сериозността на проблемите в страната в момента.

Редактирано от - Mars Attack на 20/5/2009 г/ 02:14:58

20 Май 2009 03:23
Според Статистиката-Стъкмистиката, ако един нагъва свински пържоли, а друг си зоба постно зеле, СРЕДНОСТАТИСТИЧЕСКИЯТ си хапва свинско със зеле!!!
20 Май 2009 05:09
Този Център да си свали розовите очила, че само подвежда българите с "изследванията" си. Или да смени поне методиката.
То явно полза от тях никаква, но поне като харчат парите на манипулаторите, отвреме навреме да се сещат, че имат не само гърла но и гъзове. Както са им охранени бая тояги могат изяде един ден, кога българите се окопитят от заблудата.

20 Май 2009 05:52
Не са само тия от тоз Център по стъкмистаика такива ливади.
Спомням си как ония в ООН лани поставиха Исландия на първо място по качество на живот в света точно 2 месеца преди на исландците да им изгърмят банките.
Така че като видя редицата показатели с " броя на телефоните на кратуна " като един от тях - и смях ме напушва.
20 Май 2009 07:09
Як здрав народ! Похапва здраво и то все натурална храна.А и попийва.За здраве.Направо здравата.Ако ще е , да е!!И естествено има нужда да ходи по нужда.Ама нужниците били малко и без отходни канали и течаща вода.Така малко по малко нечистотиите взели превес , хората изчезнали и останали само лайната...
20 Май 2009 08:45
"Молив нагорнище не знае"
20 Май 2009 09:02
Типичен пример за трагикомичното ниво на интелекта и за липсата на елементарна образованост.


• БВП на глава от населението (47 място) –следователно е много малък .Дори не вземам предвид .че е спекулативен заради инфлацията и ръста на цените.7% е паднал от м10.2008 до м03.2009 год.това пък е показател за криминална икономика , със спекулативен БВП.
Той е величина поставена в знаменателя.
Всички които се извеждат като отношение /при които БВП е в знаменателя/спрямо него е реално да получават високи стойност• преки чуждестранни инвестиции, % от БВП
• реален ръст на БВП на глава от населението …

Когато в дадено изследване участват показатели , то се прави за да може чрез тях да се правят анализи , Затова е абсурд-показател получен заради ниският вътрешен продукт да е в челната десетка и да е привлекателен, а БВП да е на 57 място които е фундаментален показател да е непривлекателен.
Механичното и пропагандно тълкуване показва липса на елементарен интелект-на елементарен
Капутализма направи България криминална , деградирала нищожна и блатна страна.
А липсата и на кръчмарско образование , вече образоваността не е и на кръчмарско ниво , показва още по голямата деградация в Блатото.
На необразованите т.н. хУМанитари е време да се забрани словото..
Голям бич е криминалната образованост и липсата на елементарна образованост на дрънкащите латерни в тази страна-огромен бич.Понякога си мисля , че ако се забрани на деградиралата и необразована хУМанитарна прослойка , някаква надежда за тази страна може да се появи.
Поне виещите необразовани тълпи-те са смес от , , образовани” хуманитари и необразовани туземци-което е едно и също-поне тази паплач може значително да намалее.





Редактирано от - хунвейбин на 20/5/2009 г/ 09:05:01

20 Май 2009 09:22
paragraph
Според Статистиката-Стъкмистиката, ако един нагъва свински пържоли, а друг си зоба постно зеле, СРЕДНОСТАТИСТИЧЕСКИЯТ си хапва свинско със зеле!!!

Параграфе статистиката не е само средно аритметично, а има и крива на разпределение, и фактор на отклоненията от средната стойност. Проблемът е друг, че през 90-те беше сринато нашето производство и ние тръгваме от една много ниска точка. И каквито и успехи да отчитаме нивото си остава ниско. За това, обаче, не са виновни само нашите - най-големите виновници са Горбачов, Елцин и съветниците около тях. Горбачов трябваше да въведе пазарна икономика първо в СИВ и чак, когато се стабилизира този тип икономика след това да бъдем подложени на западната конкуренция. Вместо това той предложи тазка наречената гласност, т.е., голямото приказване на фона на рухването на икономиката и рушенето на цялата система от икономически връзки, което беше неминуемо защото се изправят една непазарна икономика срещу много по-силна пазарна такава на западните многонационални компании. Тъй като съм работил в тясна връзка с фармацевтичните компании - вие знаете ли какво Пфайзер или Астра Зеника или Авентис, в сравнение с нашия Фармахим. Астра Зенека има клонове в Ню Джърси - САЩ, Малмьо- Швеция, Австралия и къде ли не.
А и у нас имаше едни такива, дето мислеха, че като приватизират предприятията и те ще зарабпотят с пълна пара - да напомня изказванията на Филип Димитров, колко лошо нещо била държавата и на Иван Костов, че на всяка цена трябва да се направи приватизация - може и за 1 долар. Резултатите ги виждаме сега. Най-страшното е, че беше разрушено производството на стоки за вътрешния пазар, включая селското стопанство и сега нямаме механизмите на увеличение на покупателната способност да противодействаме на кризата. Ако се увеличи покупателната способност, ще помогнем на турския и китайския пазар на труда, защото копуваме само турски, китайски, включая селскостопански и какви ли не още чужди стоки.
20 Май 2009 09:38
Проблема в Блатото е , че вече чушки и домати не може да произведе , клинци за подковаваните крякащи жабчета не може да произведе , благодарение на просташкият криминален преход.
Огромен проблем е криминалното деградиране на интелекта.
Интелигенцията / взимам тези които отдавна се мислят за интелигентни-образованите НЕОБРАЗОВАНИ , на които само латерните са големи/никога не била толкова жалка , необразована , тъпа, продажна , изчанчена.
На Блатото проблема е в победата на блатните екземпляри.
20 Май 2009 10:34
аван от черногледци. имаме си слабости, но българия и изобщо балканите са място номер едно в началото на 21-ви век. на пук на всички, дето пищят колко застаряваме и изчезваме като нация ние сме млади и динамични, нещо което липсва на доста от западните ни приятели.
20 Май 2009 10:57
Защо се сърдите на статистиките, сърдете се на управляващите. И какво лошо има България да се класира напред - поне в някои състезания. За жалост това изследване показва само, че страната ни е добра за инвестиране, то не претендира, че у нас е раят за живеене. Ние си знаем, че не е.
20 Май 2009 11:26
cymen, yuni,


Само перверзни хора не биха се радвали на реалните успехи на България. Проблемът е, че зад тези общи статистики се "замазват" реалните проблеми на икономиката и страната като цяло, които действат много сериозно против конкурентноспособността на страната и привлекателността й за външните инвеститори (посочени са във втората група).


Конкурентноспособността на база ниски работни заплати вече не върви - Индия, Китай и др. азиатци ни "бият" по тази линия. Затова и ишлемето у нас "умира". Иновации, нови технологии, високо ниво на образованието, инфраструктура, комуникации, правов режим и т.н. са водещите фактори днес. С което БГ не може особено да се похвали в момента.


20 Май 2009 11:56
българия и изобщо балканите са място номер едно в началото на 21-ви век... ние сме млади и динамични, нещо което липсва на доста от западните ни приятели.

Да, така е! Млади сме, динамични сме, умни сме, най-умните даже, за най-красивите да не говорим! Абе, изобщо ония там - европчаните ряпа да ядат! Щото си нямат шкембе чорба! И чалга си нямат даже! Аре къш оттука! Те ше ни кажат на нас!
20 Май 2009 11:58
България се оказа по-магнетична от Италия и Испания ... !?

И като се събудим ... левия крак изтръпнал!
А и врата се схванал ... май сме спали на отворен прозорец?!
20 Май 2009 12:05
, , Само перверзни хора не биха се радвали на реалните успехи на България. Проблемът е, че зад тези общи статистики се "замазват" реалните проблеми на икономиката и страната като цяло, които действат много сериозно против конкурентноспособността на страната и привлекателността й за външните инвеститори (посочени са във втората група).”
В случая си въвел колко тези-за да си докажеш тезата и тезисното мислене.
-Ако не мислиш като мен-си перверзен.
-Реални успехи-България е на последно място във всички реални класирания, а по проблемите за човека и човешкият фактор дори страни от Африка са по добре.
-конкретност били вторите показатели-те изобщо не са показатели за конкурентност , а са показатели за туземна изостаналост.
, , Иновации, нови технологии, високо ниво на образованието, инфраструктура, комуникации, правов режим и т.н. са водещите фактори днес.”
Това пък не са фактори.Фактор е нещо което го има-когато го няма , това е признак за състояние , условие и предусловие , но фактор не е и не може да бъде.За да стане фактор първо трябва да се направи да съществува и според това как съществува-такъв фактор представлява.
Дрънкането , дрънкането- в това е големият проблем.А една километрична лъжа , за да се обори , първо трябва да се изминат километрите на лъжата и чак тогава може нещо смислено да се прояви.Затова са успешни километричните лъжи.
20 Май 2009 12:24
Ако говорим сериозно, все пак тая класация си е нещо важно. И не само у нас и за нас. Тая сутрин тук една от новините беше, че Портокалия е на 16 място в същата класация и това я слага на първо в Южна Европа! И че за първи път изпреварва Испания! Не пропуснаха да кажат и че са доста по-напред от Италия и Гърция! За нас изобщо не споменаха, ама то и ние не сме наясно къде сме реално, май!?
20 Май 2009 12:28
Като гледам тези медени класации, все ми се иска някой заблуден инвеститор да кацне на нашенска територия. Че иначе изгинахме - ама не на 47 място...
20 Май 2009 12:39
Хуне,


Няма да спорим - всеки изказва мнение, който иска, го приема, а който не - кара си по неговата пътека... Чети написаното без емоции, а с разум, и ще ме разбереш (и разбираш) по-добре, какво точно искам да кажа. Отдавна не бяхме общували с тебе, не разваляй (пак) нещата (ти решаваш).


Шуменско:


"и с чаршаф в гъ-а, а някой често ти диша в ухото" (май така беше лафът) ...
20 Май 2009 12:49
Mars Attack
С разум го прочетох емоционалното ти мнение.
Една дума в него вярна няма , дори една дума.
Пропаганда и километрична лъжа.
Зато такъв е хала в Блатото-от много километрични лъжи.
20 Май 2009 13:00
Хуне,


Ако това ти се вижда 100% "лъжа" - тогава от разума ти ще да е: на "светлинни години разстояние сме", ама то е нормално - ти на Земята, аз на Марс...

Хайде да спрем тук - явно различията ни са прекалено големи, за да разговаряме или пък спорим, т.е. "ситуацията е направо неспасяема". Съгласен ? То и да не си съгласен, няма да ти отговарям - няма смисъл...
20 Май 2009 13:03
Марсиански приятелю, и тъй става! Аз го пуснах малко по-кротко, че да не се излагаме пред чужденците!
20 Май 2009 13:21
• инфлацията (51)
• подкупите и корупцията (50)
• (не)прозрачност на правителствената политика (51)
• практиките, свързани с одит и счетоводство (53)

Нищо ново под слънцето, просто точно, кратко и ясно ни посочват куцащите ни страни...

Все пак се радвам, че има и по-назад от нас.
Но трябва да вземаме пример от страните в челото на класацията...
20 Май 2009 13:39
Mars Attack
Ако искаш отговаряй.
Дал съм примери –ако искаш ги чети.
Инфраструктура-това е съществен момент.
Дай пример , някъде по света за цели 20 години нищо да не е направено.
Инфраструктура се строи преди да се изгражда структурата..При нас е обратното-навсякъде и във всичко.Ами дай пример някъде по света , първо да се строи-както е по морето , а след това да се прави инфраструктура. Каналните и клозетните води даже се изхвърлят в морето.Къде я има тази простащина.Така процеса се преобръща.Инфраструктурата от фактор за разумно рационално следващият процес , става подчинена на това как дивашки и просташки е преобразуван процеса


Иновациите за да съществуват , трябва да я има тази област.България икономика няма , науката е унищожена , образованието забито в десета глуха-къде да се проявят , как да станат фактор.
Правов режим.Направо си паднал от Марс.Оставям настрана факта , че осъден престъпник няма.Правото се прилага с обратен знак.Примера с този кънкьора е драстичен.Присъдата трябвало да зависи от това кой се съди.Народа го въвлякоха в обсъждането на тази ненормалност принципа за равенство пред закона точно това трябва да изключи-правораздаването да не зависи от това кой се съди , а да се съди за деянието.

Това е абсурд , нещо да го няма , то да не съществува , да го измислиш и след това с него да обясняваш ситуацията.
Както и да се цупиш , си надраскал километрична и пропагандна лъжа.Най жалкото е , че това е стил на поведение в Блатото-то затова е и Блато.
Даже не коментирам коментара върху показателите в публикацията , той направо е на нивото на зоологическата градина
Много лъжете и много крадете , това капутетата , това е проблема на Блатото.
20 Май 2009 13:41
България се оказа по-магнетична от Италия и Испания

Не важно на мене да ми е добре, а на Вуте да му е зле. Бегам да се качим на дръво, че да ме не однесат талянците и шпаньолците, що ще напират да улезнат у тоз рай неземен БГ.
20 Май 2009 14:02
Няма никаква изненада в тоава изследване и нищо за чудене.Защо ли?Ами вижте откъде идва-от Швейцария, нали?А не тръгна ли точно оттам цялата дандания някъде в края на 19-ти век, а!Забравихте ли за емигранта Вл.Улянов , и къде пломбираха вагона му на път за Финската гара през 1917 г.Това е то!Ама били сме в челната десятка"по доста критерии"-ядец!Тази работа струва доста пари, а с още повече пари може и челото на класацията да ударим.Пари обаче има , и чорапът , както се казва, вече взе да се разплита.Парите са от онези куфарчета на Първо главно/да не се бъркат с тези на Шесто!/, до Женева ги носят по традиция пеши куриери на лицето Минчо Мънчев, дето пръска милиони за черен PR срещу спасителния за Отечеството тандем Борисов-Костов.Ерго става кристално ясно, че зад всичко стоят комченгаджийската мафия и преминали в дълбоко подполие функционери на Първия интернационал.Така че-няма мърдане, каквото е писано - ще стане!
20 Май 2009 14:08
Според дефиницията на европейската статистика в Германия и в Европа за беден се счита онзи, който получава по-малко от 60 процента от средните доходи. През 2007 година в Германия това е сумата от 764 евро. Всеки, който получава помощи за безработен, също принадлежи към групата на бедните.


No Coment
20 Май 2009 14:36
..обективна статия..
Добре е че авторът е обърнал внимание на условностите на статистическите резултати, колкото и мащабна да е въпросната класация..
20 Май 2009 14:50
Тази статия по-скоро ми звучи като:вижте ни колко сме направили за България , затова на изборите гласувайте пак ние да ви управляваме.Били сме на 38 място.След нас имало 19 държави.Да , ама пред нас има 37.И по всички показатели, които не само спъват развитието на държавата , ами определят и жизнения статус на населението сме на последните места.Много важно, че сме имали много джиесеми.Като че ли ядем джиесеми.
[/quote]• подкупите и корупцията (50)
• (не)прозрачност на правителствената политика (51)
• практиките, свързани с одит и счетоводство (53)


Само ей тези три минусови показателя ще ви покажат за какво става въпрос.
20 Май 2009 16:28
38-мото място на България е показател, доколко може да се вярва на тази класация. Очевидно е, че трябва много да поработят над критериите и начина на формиране на класацията, както и над възможността за различна тежест на показателите при преминаването на някакви граници. Примерно производителността на труда да участва с една тежест, ако е близо до някаква средна и да е много по-голяма при производителност, която е да кажем 5, 10 или 20 пъти по-ниска. При подобни критерии България ще отиде на подобаващото й последно място.
20 Май 2009 18:51
Класацията на швейцарския институт често е ориентир за компании и фондове, които се колебаят къде да открият производство, да преместят завод или просто да вложат най-изгодно парите си, обясни Руслан Стефанов. Ниските подоходни данъци - 10% за граждани и за фирми, се оказват например огромни предимства за страната ни.

Компаниите отдавна не се "колебаят" къде да инвестират защото един друг факт дълбоко неизвестен за нашенските катастрофици е че България е преди Индия по аутсорсинг на глава от населението. А Индия както се знае е страшилището на средната класа на запад.
20 Май 2009 19:00
Добре е да се обърне и внимание на това
Интересно е, че бизнесът сякаш свиква със съперничеството на сивата икономика, която крие данъци и осигуровки и си купува обществени поръчки. И този показател е с подобрение спрямо предното класиране.

Фирмите вече развиват имунитет и срещу бюрокрацията в България. Поне това излиза от пролетната анкета, според която има леко отслабване на диктатурата на чиновника.

защото България е държава от южна Европа, където корупция и бюрокрация ( разбира се в поносими европейски размери ) са по-скоро правило от колкото изключение от икономическата игра същото донякъде се отнася и за мафията... Не ща да звуча песимистично, но драматична промяна тук няма да се случи никога. Напоследък по международни изследвания ( където се интервюират чужди бизнесмени, а не бай Иван шлосера) се смята че корупцията в България е между Чехия и Гърция, което и е естественото и място, няма начин да сме Дания или Швеция, те са от северна Европа... това разбира се го разправяй на нашенските катастрофици или на българските реднекове , който ще ти дадат за пример напълно лишената от корупция Америка не забелязвайки системата на вашингтонски лобизъм, навярно защото е доста голяма за да се обозре ( на нашенеца ще му падне каскета ако погледне толкова нагоре) .
20 Май 2009 19:12
Марсе, кой има интерс да "замазва реалната картина" и да хвали нашите управници бе? Ти видя ли от кой е изследването? Нещо си World Competitiveness Yearbook!? Абе вие съвсем катастрофиците се откачихте от реалноста бе другари!? Няма кой да въ пратя за малко в Африка да настроите уредите за измерване на катстрофи, че съвсем сте пощръклели. Нали знаеш как се провежда всяка калибровка? Начи задаващ "0" и настроиваш с болтчето на скалата да показва 0 , задващ максимум и въртиш болчето за да покаже мах на скалата. Цапваш малко червена боя никой да не бара болтчета и слагаш печат. Готов си за мерене. Чак тогава мери българската катастрофа със калибриран катастрофомер.
20 Май 2009 19:20
Оболенски:
Парите са от онези куфарчета на Първо главно/да не се бъркат с тези на Шесто!/, до Женева ги носят по традиция пеши куриери на лицето Минчо Мънчев, дето пръска милиони за черен PR срещу спасителния за Отечеството тандем Борисов-Костов.Ерго става кристално ясно, че зад всичко стоят комченгаджийската мафия и преминали в дълбоко подполие функционери на Първия интернационал.Така че-няма мърдане, каквото е писано - ще стане!

Леле-мале, на някои тук фантазията съвсем се е развинтила. И тези дето пломбирали вагона в Швейцария с лицето Улянов са още живи и дават на Минчо Минчев пари за черен ПР. Брях маааа му, как не сме се сетили досега. Тези от Швейцария били много страшни и бесмъртни.
Туй конспиративните теории и научната фантастика, както и криминалната литература много си приличат. Добре, че е тук Оболенски, като един Еркюл Поаро да ни изясни как стоят реално нещата.
20 Май 2009 19:27
Е как няма да спечелят БСП като влиянието им се простира чак до Швейцария и след вагона с Улянов швейцарските банки дават на Минчо Минчев пари за чешрен ПР. Утре ще се появи такава статистика и в САЩ и ще се окаже, че БСП има влияние и в САЩ, нищо, че пломбирания вагон не е тръгнал отатм.
Я гледайте пък биърмен, как обяснява как се е правело замерването, щото той го е правил в Африка (той нищо не знае за пломбирания вагон, дето тръгнал от Швейцария):
Нали знаеш как се провежда всяка калибровка? Начи задаващ "0" и настроиваш с болтчето на скалата да показва 0 , задващ максимум и въртиш болчето за да покаже мах на скалата. Цапваш малко червена боя никой да не бара болтчета и слагаш печат. Готов си за мерене.

При шизофрениците и циклофрениците все ей такива идеи им се въртят в главите.
20 Май 2009 19:38
Чакайте бе хора! В този материал има някаква грешка. Споменава се класация за конкурентоспособност на икономиката.
Защо БГ е в тази класация тогава?
20 Май 2009 19:49


Българите бекярстват от мазохизъм - щото се кефят да са там където е зле.
И сега като се юрнат чуждоземци към нашата привлекателност -
освен със скъпите чушки и домати ще трябва да се смирим и за поскъпващото клатене. Аааа грешка! Клатенето поевтинявало - какъв признак е това?












Редактирано от - Езоп на 20/5/2009 г/ 21:41:09

20 Май 2009 20:24


Щом е така..... да живей....Бг-политиката!

Ши гласувами за Бубайко....................

20 Май 2009 20:55
Марксе, упущил си иронията на Оболенски че и моята. Няма майтап калибровка така се прави .
23 Май 2009 15:48
Добра си е статията...Не се подценявайте! Истина е, че страната има трески за дялкане, но светът е пълен с пропаднали страни... И не е заслуга на ...гей, сополя, комадира или дедо да сме на 38 място... по-скоро е въпреки тях... от доброто направиха най-лесното, дето можеше и да се случи само... лошото съзнателно градиха или не спряха...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД